Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Re: Yolculuk / Ani /Konu dışı

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Benim fuar sezonu yine basliyor.

Haftasonundan itibaren Birmingham Ingiltere'deyim.

Ustelik cumartesi Villa-Birmingham City derbisi var. Bilet bulabilir miyim bilmiyorum ama gidersem mac hakkinda bir seyler cizittirebilirim saniyorum.

Haftaya gorusmek uzere
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Diyorlar ki su asagidaki tabloya bak vay be, ne hale gelmisiz falan filan. Ey bre saskinlar bu toplumun insanliktan cikip surungene donustugune/donusturuldugune yeni mi tanik oluyorsunuz? Suc sadece oyunu nohut bulgura satan bu milli iradede(!) mi? Din iman laflari ile 7 yildizli otellerde oda kapatan ve esleri alisveris merkezi kapatan politikaci surungenlerden, haklarinda delil bile olmayan gazeteci ve rektorleri, surec yargida iken butun yayin ilkelerini bypass edip suclu gibi gosterip yargisiz infaz yapan ve bundan en ufak vicdani rahatsizlik bile duymayan, air one ucaktaki yemek menusunu kosesinde yazan yalak yandas gasteci bozuntularina, yumurta topugundan, egitimli okumus ama alabildigine vurdum duymaz, dogasi katledilirken buna ses cikaranlara 'canim cicek böcek konusu yazmaktan bikmadiniz mi' diye alay eden okumus cahillere kadar surungen haline gelmis bir toplumun resmidir bu! Iyi görun (gormekle bakmak farkli eylemlerdir). Iyi bakin ve dusunun, cahilinden, 'ben simdi aydinlar bildirisine imza atmaga gidiyorum' diyen ama kanitsiz delilsiz iceri tikilan, cocuklarindan aylarca koparilan insanlara gulen, oh olmus diyen ve kendine aydin sifati takmaktan utanmayan, ama baytar bile olamayacak yaratiklarin da icinde bulundugu ve basina gelen her boku artik hakkeden, 29 senedir agir agir adim adim insandan surungene metamorfoz geciren bu toplumun haline.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12450449.asp?gid=229
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bir suredir neden yazmiyor bu kadar tatil de olur mu diye dusunuyordum. Isin rengi anlasildi. Bekir Coskun Hurriyet ten ayriliyor. Ciner Grubu bunyesindeki yazilarina devam edecek. Haberturk sitesinden verine son haber soyle:

"Cunda'daki yazlığından otobüse binen Bekir Coşkun otobüsten indikten sonra taksiyle Habertürk binasına gitti.

Binada doğruca Fatih Altalı'nın odasına giden Bekir Coşkun, Altaylı ile sohbetteyken, gazete çalışanlarının büyük bölümü odaya çıkarak Bekir Coşkun'a hoşgeldin dediler.

Gazetedeki ekibin bu sıcak davranışı Bekir Coşkun'u çok duygulandırdı, gözleri doldu.

Bekir Coşkun'u en çok şaşırtan ise gazeteyi hazırlayan ekibin gençliği oldu.

Coşkun Altaylı'ya dönerek, "Bu kadar genç ve güzel bir ekibin hazırladığı gazetenin bu kadar güzel olmasına şaşmamak gerek" dedi.

Daha sonra odaya Habertürk'ün patronu Turgay Ciner Fatih Altaylı'nın odasına gelerek Bekir Coşkun'a "Hoşgeldiniz" dedi.

Gazete 2 saat kadar kalan Coşkun daha sonra Ankara'ya gitmek üzere gazeteden ayrıldı.

Yıllarca Hürriyet'te çalıştıktan sonra, yeni bir gazeteye geçen Bekir Coşkun'un oldukça heyecanlı olduğu gözlerden kaçmadı.

Bekir Coşkun bugün de Habertürk'ün Ankara Bürosuna gitti. Hürriyet'te uzun ıllar Bekir Coşkun'la çalışan Muharrem Sarıkaya Coşkun'u kapıda karşıladı ve kendisine tahsis edilen odaya götürdü."
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Murat,

Bekir Coskun'u nasil okuyabiliriz internetten? Haberturk'un net sayfasina baktim yazarlar linki yok.

sevgiler
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben bu haberi epeydir duymus durumdayim. Hurriyet'den ayrilis yazisi yazmadi ama Milliyet'de okudugum Melih Asik iki hafta evel ve gecen gunde Hurriyet'de ki (eskilerin lafi ile az harman yeri dislememis olan) Ayse Arman'in (kendisini okumam ama Bekir Coskun'a tesekkur ederim diye baslik atmisti) yazisindan Haber Turk'e gectigini anladim. Ama daha orada yazmaya baslamamis. Haber Turk dandik bir yere benziyor. Habire uye yapmaya calisiyor.

Bu arada Ayse Arman'in bu kari ne yazar diye baktigim eski yazailarinda yine gozume carpan Hincal Uluc ile mide bulandiran bir soylesisini de gordum. Hincal elleri kelepceli gozleri bagli fotagraflari da vardi. Insan ne hallere dusuyor yarabbi. Gazetecilik kose yazarligi filan o"lmu"s. Bu silliklari filan yazar diye ortaya cikarmislar. Ne yazar bilmiyorum ama habire belden asagi oldugu muhakkak.

Bekire'e gelince herhalde Tayyib milyarlarca YTL vergi cezasini kesince Dogan'a herhalde artik orada barinamam dedi muhakkak. Sabah'a da gidecek hali yoktu oradaki satilmislarla ayni havayi soluyacak. Belki Vatan olabilirdi ama isi zordu.

Bu arada bir ara elim degdiginde bir haftalik Hawaii mecerami kaleme alacagim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Kerem Tezic wrote:Murat,

Bekir Coskun'u nasil okuyabiliriz internetten? Haberturk'un net sayfasina baktim yazarlar linki yok.

sevgiler
Aynı yanılgıya bende düştüm.Haberturk sitesinde yazarlar linki son dakika haberlerinin
altında "gazete haberturk yazarları" şeklinde bir çerçeve içerisinde link verilmiş her
zaman alışık olduğumuz gazete web sayfaları formatından farklı olarak.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok sagolasin Turgut.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bir hafta evvelki pazartesi ABD'de isci gunuydu. "Labor day" derler. Koministlerin Ekimde Kapatalistlerin Eylul de oluyor isci bayrami biz de de Mayis da. Her neyse bu bir gunu de katarak bir haftalik Hawaii tatili yaptik esimle. Ben Ohau/Honolulu'ya 2000 senesinde bir konferans icin gitmistim. Her ne kadar ise birazda tatil karistirdiysam da pek etrafli gezememistim hali ile. New Jersey/Newark'tan Honolulu'ya direk ucak seferi var. Ayni Turkiye'ye gider gibi gidis 10.5 gelis de 9.5 saat. Arada 6 saat fark va zaten.

Uzun bir yolculuktan sonra gecen seferki gibi Waikiki Plaji denilen bolgede Hilton Hawaii tatil koyune vardik. Hawaii hukumeti tasarruf olsun diye havalanini acik yapmis. Yagmur firtina pek olmadigi icin A/C yok. Sicak aksam ustu olmasina ragmen ilk once vuruyor insani. Bavul mavul derken terleyip bir kufur savuruyorsunuz hali ile. Otele goturecek Shuttle denilen otobusu bekledik. Soforde motoru durdurup izaten bosken calistirmadigi A/C yuzunden otobus de sicakti ve yuklenene kadar birde arada kicinizdan ter akiyor. Neyse aotobus hareket edince A/C calisti ve kendime geldim.

Waikiki Plaji bizim Side/Alanya durumu gibi. Oteller kuleler halinde etrafta yukseliyor. Aklima bizim Kerem geldi. Simdi bunu gorse Kaliforniyada Amerikali nasil dogayi korumus burada da icine etmis batirmis der miydi acaba dedim. Otel asagi yukari 50-60 dukkanlik bir pazarin ortasinda en kisasi 25 en uzunu 40 filan katli dort kuleden olusuyor. Bahcesinde dort tane yuzme havuzu ve yapma dort bes tane su selaleleri de var. Selaler birer kanalla birbirlerine bagli. Etrafini da tropik bitki ve ciceklerle bezemisler. Gunduzleri papaganlari filan da cikarip olayi daha da susluyorlar. Guzel bir manzara. Ben 2000'de geldigimde yoktu ama simdi otelin onune bir de denizden cevrilmis lagun yapmislar. Lagun obur yani yine otelin onu ve plaj. Kopek baligi filan gelmesin diye herhalde 300-400 metre oteye kayalarla denizi cevirmisler. Elbette su girip cikiyor ama kopek baligi filan giremez sekilde dalga kiran yapilmis. Plajin icindeki su tamamen durgun degil. Dalga once dalga kiranda kirilip siddetini cok azaltarak sahile vuruyor. Yani tabiati tamamen berteraf etmemisler. Iki sene once bizim gelinin Dunya'nin en guzel adasi dedigi Avsa'dan sonra (Istanbul disina cikmadigi icin oyle) tekrar tuzlu suya kavusmak cok iyi oldu. Su bizim ayni Akdeniz kivaminda. Ilk ve oldukca tuzlu. Bir hafta ogleden sonra sicaklik hafifleyince kendimi attim durdum denize. Ozlemisim. Karim ise denizde yuzmeyi pek sevmez ama o da bayildi bu duruma

Otel parayi oda kiralamaktan cok bu 50-60 dukkan ve lokantadan aldigi kiradan kazaniyor muhakkak. Icerde dort bes lokanta var (otelin kendi lokantalarindan haric). Gerisi mucevver ve giyim kusam ustune. Adlari meshur modocilardan baslayip tisort alinacak ucuz dukkanlarda var. Hawaii'de boyle "convenient" store denilen her turlu seyin satildigi ABC Store denilen bir olayi var. Burada da bir tane var. Bakkal/Supermarket/t-shirt/mayo filan gibi hemen hemen akla ne gelirse bulunan bir yer. Sabah 6:30 da acilip gece 12:30 kadar banka gibi calisiyor.

Hawaii'de bir numarali turistler Japonlar. Arkasindan Koreliler geliyor. Amerikadan gelenler yerli turist. Sonrasi Avustralyali Kanadali, ve Avrupali turistler. Ama bunlar Japon ve Korelilere gore oldukca az orandalar. Japonlar ve Koreliler buraya balayi icin geliyorlar. Hatta bir cogu dugunlerini de Hawaii'de yapiyorlar. Otelde hergun uc dort tane gozleri cikik gelin ve damat goruyorsunuz zaten.

Ilk gun yol yorgunlugundan pek etrafi goremeden yattik. Ikinci gun kahvaltidan sonra hanimi saldim gitti. Bak buralardan fazla seyler alinmaz burasi kazik yerler dedim ama basima gelecegi biliyordum. Kahvaltiyi New York Deli ustune odaklanmis CJ denilen koy icindeki bir lokantada yaptik. Kibris'a gittigimde kufur etmistim. Bir bardak portakal suyu da mi yapamaz bunlar da adama orelet icirirler diye. CJ'de normal omlet uzerine kahve ve kucuk su bardagindan ibaret portakal suyuna 50 dolar hesap gelince nerede oldugunuzu anliyorsunuz. Baktim ki Hawaii gibi meyvenin ve sebzenin sebil oldugu yerde karton kutudan dokulmus portakal suyunun bardagina $5.5 yuklemis hayvan. Yeni eline gecirdi mi duzmek sadece bize mahsus degil.

Ogleden sonra denize inmeden de ABC'den aldigimiz meyveleri yedikten sonra aksam ikinci kazik Amerikada zincir olmus Benihana'dan geldi. Bunlardan New Jersey'de de var ama local bunlardan daha iyi Japon lokantlari oldugu icin gitmezdim. Bu arada Japon lokanlatalri ayni Fransiz lokantalari gibi. Cin lokantalri ile yemek porsiyonu ve fiyati ayni zamanda cesidinde boy olcusemez. Cin loknatasina gitmediginize genelde pisman ederler. Oyle Sushi ve Sashimi gibi seylere dalarsaniz yari ac soyulup cikarsiniz. Bunun farkina varan bir iki akilli (genelde Taiwan'lilar) acik bufe uzerine Japon lokantasi yapip surumden kazaniyorlar.

Gelelim otelin koyunun girisndeki Benihana'ya. kapiya bir de menu asmislar. Fiyatlar yerinde ama cokta kotu gozukmedigi icin girdik. Ulan verdikleri yemek gidim gidimcik. Japonlar hakikaten az yiyor. Ama Amerika'da tabaklardan tasan ve yarisini eve goturdugun yemeklerden sonra iki kisi 100 dolar verip cikinca acaba bir iki parca
pizza mi gotursek dersen ayip oluyor. Bizim hanim az daha kavga edecekti. Bir keresinde ete sarimsak filan koymuyordu "sakkudu sakkuda" bicak ma$a ile gosteri yapan Japon ahci. Sebze olrak adam basi birer aspargus ve iki tane irice mantar. Bir de fried rice'a (bizim pilavin princini kavurmak gibi bir sey) ayrica para alip onunda kucuck bir kaba doldurup verince ulen bu cocuk mamasi mi bu diye ayaga kalkiyordu. Zar zor oturttum yerine. Iki gun soylendi durdu.

Gerisi devam edecek.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Senin bahsettigin köpekbaliklari meshur Tiger Sharks abicim. Tam mekani Hawaii. Tiger Sharks, Bull Sharks'dan sonra en tehlikeli olan tur. Hem kiyiya kumun dibine geliyor hem cok buyuk hacimleri var. Köpekbaliklarina korkunc ilgi duyan ve akla gelebilecek her turlu köpekbaligi dvd'sini alan birisi olarak özellikle Hawaii'nin kuzey batisindaki adalari merak ediyorum oraya Albatros ve deniz aslani avlamaya geliyorlar kaplan kopekbaliklari.
http://www.youtube.com/watch?v=10u9WgZGSwk

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Bomba patladı. Ama ben devamını da bekliyorum. Yakın bir zamanda evimizden internete girebildiğimiz için kendimizi şanslı sayacağız zannederim. Ortaçağ'daki giyotinlerin yerini post modern Türkiye'de sansür aldı. Artık kafalar uçurulmuyor, direk siteye erişim engelleniyor, ülkemiz muassır medeniyetlerin, gelişmiş uygarlıkların yer aldığı düzende hak ettiği yerine doğru koşuyor. Last.fm ve myspace.com Youtube, Geocities gibi sitelerden sonra erişimi yasaklanan diğer siteler oldu. Teşekkürler Türkiye. Bu ve benzeri kararlar AB üyeliği yolundaki kararlılığımızı simgelemektedir.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Kaliforniya'nin özellikle kuzeyine duydugum ilginin nedenlerinden biri de sularinin beyaz köpekbalikligina ev sahipligi yapmasi. Köpekbaliklarina anormal duskun biri olarak surekli köpekbalgi saldirilarinin kayda gectigi su sayfaya surekli bakarim
http://sharkattacksurvivors.com/shark_attack/index.php

Ancak bugune dek duydugum en manyakca saldiri su olsa gerek
http://www.youtube.com/watch?v=xqYqroPZi-U

Digeri de bu
http://www.youtube.com/watch?v=xkFdDVkxGuU&NR=1

Ilk olayda, adamin bu olaydan kurtulmasi, olayi yorumlayan kisinin dedigi 'mistaken identity' degil tam tersi baska bir teoriye göre söylenen great white denen turun sindirim sisteminin insan etini kaldirmamasi ve great white'in sadece meraktan insani dislemesi (tipki insanlarin meraktan ellemesi gibi). Yoksa great white hedefini iyi biliyor ve ustune gittiginde ilk isirisi zaten anormal siddetli ve öldurucu oluyor, böyle disleyip birakmiyor. Belgesellerde foku veya deniz aslanini alttan inanilmaz bir hizla gelip suyun ustunde ucarak havada isirip paramparca ettigini gören görmustur ve isteyen youtube'da bulur. Yani mistaken identity teorisi pek gercekle bagdasmiyor. Ama sirf meraktan dislemesi bile ölumcul oluyor, cunku tum turlerin en guclusu, adam cok sansliymis. Ama Tiger sharks veya Bull Sharks'a gelince olay bambaska cunku bu iki tur hangi canli olursa olsun tamamen paramparca ediyor. Ustteki linkteki olaylari okuyanlar zaten manzarayi kavrarlar. Özellikle Hawaii ve ABD'nin guney dogu kiyilari, Avusturalya'nin nerdeyse tum kiyilari, karayipler ve Guney Afrika'nin iliman dogu kiyilari riskli yerler o yuzden. Florida'daki New Smyrna Beach'e ve yakinlarina giden bir kac kere dusunmeli denize girmeyi. Tabii ki tum bunlari dememe ragmen bu hayvan turu mutlak koruma altina alinmali. Ekolojik dengeye yaptigi katkiyi bilimadamlari nedenleri ile cok guzel anlatiyorlar. Duyanin yasayan en eski hayvani olan köpekbaliklarinin bitmesi ekolojik dengeyi alt ust eder.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Keremcim bir de bunu dene.
Bunlar da benim favori baliklarimdir.

http://www.youtube.com/watch?v=nWmfYDka ... re=related

Abideki tosak bende saygi uyandirdi. :P
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet gerci herif havuza giriyor ama gene de cesaret ister. Fakat benim hayran oldugum Guney Afrika ve Kaliforniya'daki sörfculer. Babalar dunyanin en yogun great white bölgesinde kiyidan 20-30 metre acilip, altini görmedikleri suda nasil dalga bekliyorlar aklim almiyor. Iste 2. linkte herif kolu kaptirmasina ragmen gene sörf yapiyor. Hawaii'de bacagini kaptirmis genc cocuk takma bacakla hala sörf bordunun ustunde yuzuyor ve kendilerine saldiran bu muazzam hayvana hayranlik duyuyorlar adeta. Ben böyle insanlara sapka cikariyorum. Yalniz tam dallamalar da var. Bir sözum ona köpekbaligi uzmani canli yayinda onlarca Bull Sharks'in arasinda cekim yaparken bacagi verdi. Nasil mi? Iste bu sekilde
http://www.youtube.com/watch?v=7pjbH5Ou ... re=channel

* Ustteki linkin yanindaki Discovery'nin videolarina bakin derim hepsi gercek olaylar eger bu tur seyler ilginizi cekiyorsa.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Mehmet gerci herif havuza giriyor ama gene de cesaret ister. Fakat benim hayran oldugum Guney Afrika ve Kaliforniya'daki sörfculer. Babalar dunyanin en yogun great white bölgesinde kiyidan 20-30 metre acilip, altini görmedikleri suda nasil dalga bekliyorlar aklim almiyor. Iste 2. linkte herif kolu kaptirmasina ragmen gene sörf yapiyor. Hawaii'de bacagini kaptirmis genc cocuk takma bacakla hala sörf bordunun ustunde yuzuyor ve kendilerine saldiran bu muazzam hayvana hayranlik duyuyorlar adeta. Ben böyle insanlara sapka cikariyorum. Yalniz tam dallamalar da var. Bir sözum ona köpekbaligi uzmani canli yayinda onlarca Bull Sharks'in arasinda cekim yaparken bacagi verdi. Nasil mi? Iste bu sekilde
http://www.youtube.com/watch?v=7pjbH5Ou ... re=channel
Kopek baliginin gunahi ne sen kasinirsan bile bile hayvanin sofrasina oturursan yemege gelecek. Bir suru teori var. En yaygini hele boyle kaydirak tahtasinin ustunde iki el yanda su da ilerlerken insani fok baligi sanmasi. Ikinciside isirdiktan sonra kemiklerin agzini acittigini gorup yenmez bu meret diye bir kolu ya da bacagi yanlislikla almasina ragmen cekip gitmesi. Zaten kendini fazla yormamak icin isirir kan kaybindan olmesini beklermis.

Benim pek inanamadigim Orka denilen katil balinalarin ve yunus baliklarinin saldiraya ugrayacagi insani kurtarmaya calismalari hikayesi. Kac kere ymin bilah TV'de anlattilar. Zaten beyaz kopek baliginin tek cekindigi hayvan katil balina. Gorunce cekip gidiyorlar. Ama fok baligini afiyetle yiyen katil balinanin insana bunun da benim gibi beyni var nesli tukenmesin diye saldirmamasi olayi. O yuzdende insanla iliskiyi gelistirip show yapanlar meshur ayni yunuslar gibi. Yunuslarinda takim halinde boyle saldiriya ugrayacagini anladiklari insanin ya da insanlarin etrafinda koruyucu bir cember kurup kopek baligini iteleyip baska kapiya diye sepetlediklerini soyluyorlar.

Beyaz kopek baligini yavru iken alip egitip buyuyunce havuzda tepesine bineni daha gormedik. Shamu yerine bir de Beyaz kopecik Hamu yaratamadilar. Soz dinlemeyip ham yapiyor herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Köpekbaligi konusu acildi mi benim cenem dusuyor. Bukadar ilgimi ceken bir hayvan olamaz. Sanirim yalniz da degilim. ABD'de Shark week diye bir program varmis benim gibi muptelalari varmis. Sanirim heyecan cekiyor. Cengiz abimin bahsettigi Orka olayini hic duymamistim. Yunuslarin böyle yaptigini duydum ama. BBC'nin bir belgeselini aldim en son. Marin biyologlar köpekbaliginin varolan tum yaratiklar icinde en sofistike, bir tur modern GPS özellikleri tasiyan ve kedilerden 80 kat cabuk idrak eden cok zeki hayvanlar oldugunu zaten bu yuzden 30 milyon yildir varolduklarini söyluyorlar. Daha evvel de bahsettim 'bu mistaken identity' görusu iflas etmis. Zaten fok veya deniz aslani görduklerinde daha ilk hamlede zavalli hayvani nasil inanilmaz bir vertikal hizla gelip parcaladiklari youtube'da ve özellikle Planet Earth'de var. O yuzden insani fok falan sansalar ilk hamlede paramparca ederler öyle bir iki dis izi ile birakmazlar. Zira Great White ataga gectiginde akil almaz bir gucle geliyor. Bes-alti metre boyunda iki ton agirliginda bir hayvanin o disler ve muazzam bir patlama gucu ile ustunuze geldigini dusunun hic bir kurtulus yolu yok.

Yalniz bu hayvan ile beraber dalan bir dalgici gördum gene youtube ve shark week videosunda. Adam epey profsyoneldi. Genelde great white'in saldirma modunda olmadigi zaman insanlari yanina yaklastirdigini ve hatta kendini elletigini bile anlatiyordu eleman. Ama saldirma sinyallerini aldiginda hemen suyu terkedin diyordu. Gene Planet Earth'de Oceanic Whitetip'in de merakli bir hayvan oldugunu ama saldirma sinyallerinde (vucut kivriliyor, direk uste gelip burunla sert degmeler 'bumping' ) basliyor, suyu terketme yapilacak tek sey. Tiger ve Bull sharks'da ise bu tur yaklasma falan olmayacak sey zira bu iki tur suda varolan herseyi yiyen iki tur ve varolan en tehlikelileri. Bu iki tur tropik sularda var. Great White ise Kaliforniya ve Guney Afrika'nin Atlantik kiyisi gibi soguk sularda yasiyor ama asil mekan San Francisco'nun dibindeki Red Triangle. http://img.photobucket.com/albums/v58/n ... iangle.jpg

http://www.time.com/time/magazine/artic ... 17,00.html

Post Reply