Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Yolculuk / Ani /Konu dışı

Post by Cengiz Akgun »

Cirak olayi biliyor da ondan patescileri onerdi. Patates denince aklima Idaho gelirdi. NC da princciler var sanirdim.
California da karilarin kahri biraz zor cekilir yalniz. Midwest'dem tedarikleme fikri akillica bir yaklasim. Hele bu Orange County dekilerle ve Valley Girls denilenler icin epey bir yatirim lazim boyle oralarda dogup buyumemisler icin, Once yan cepleri yokluyorlar gunes deniz manzara ve sizler icin geldim gel surdan bir tombala cek diye Dobermanca teklifte bulunanlara..Degilse bizim Dario Moreno'un sarkisina talim. Eren anlat evladim simdi neredesin yoksa sende mi bir patates guzeliyle misin? Ufuk hakkinda yazini okudum. Turkiyedeki mankenlere varincaya kadar bilgi dagarcigin kuvvetli oldugina gore sen de az kulagi kesiklerden degilsin. Havayi koklarmis demek sabah PCH'e cikinca.

Pazar sabahi hic gulecegim yoktu. Dun nufus cuzdami kaybettim sandim Dunya basima yikildi konsolosluktan yenisini cikarmanin yoluna web'ten bakinca. Eskiler hatirlar Turkiye de yenilerken ne badireler atlatmistim. Bulunca esegini mahsus salip sonra bulan Nasreddin gibi ne kadar sevindim bilemezsiniz.

Yasanacak yerler. Ilk is soyle baktiracak bir ustu acik spor bir araba almak olmali.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Yarin sabah Koln'e ucuyorum. Cok iyi bir geri donusum , aritma ve cevre teknolojileri fuari bu. Her sene Almanya'ya gidip ayni seyleri yapiyorum. Bu sefer bir farklilik yapalim diyorum :)

Oktober fest bitti. Munih'i begenmistim.Acaba Koln nasil ? Koln'de buyuk bir katedral var demislerdi. O'nu bir gezerim. Saglam bir iki yerde de bir kac tek atarim. Var mi baska onerisi olan ?

Mac stresi atmak icin eglencenin dibine de vurabilirim :D
Yav konusmayim diyorum ama bu maclarda basimiza gelenler futboldan bi haber esimi bile cileden cikardi. "Niye bizde boyle yapmiyoruz " diye soruyor.

Bu macin sinirinden kurtulmak icin cok iyi gelecek bu seyahat.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gurdal Cetin

RTE'nin yeni cikisi.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8325373.stm

Du bakalim bunlar basimiza daha ne corap orecekler.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar ozellikle ABD'de yasayanlar acil önerilerinize ihtiyacim var. Bati kiyisinda is bakarken dogudan Connecticut'dan aradilar. Butun sigorta sirketlerinin toplandigi Hartford'dan epey taninmis bir sirket aradi ve tam aradiklari pozisyona uyuyormusum. Bu hafta bir de istatistikcilerin calistigi bölumun buyuk sefi arayacakmis ama acikcasi davet ediyorlar. Buralar nasildir yani New England bölgesi? Benim is yerinden bir sene izin alip gitmek istiyorum hem yeni bir mucadele alani hem de yeni teknikler ögrenmek var isin icinde hem de bu tecrubeyi yapmak istiyordum. Tabii bu Isvec'de muthis is guvenceleri var, oraya gittimmi bir suru risk var. Gerci maaslar orda cok yuksek ama biz burda her tur sosyal guvenceden yararlaniyoruz onlari orda unutacagiz elbet. Tek korkum yeni bir krizle kendimizi kapi önunde bulmak yani dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak. Ama onun disinda benim gibi kabima sigamayan bir adama cok cazip teklif. New England nasildir, giden var mi? Havasi, suyu, iklimi, insani..vs Bahsettigim eyalet icin ne dusunuyorsunuz? Lutfen yapici bir bilgi verirmisiniz? Burdaki yapici kelimesi anahtar kelime. Bazi seyleri simdiden tartmaya yarayacak. Tabii daha oraya gorusmeye gidip bir suru seyi gözden gecirecegiz ama simdiden biraz bilgi alalim. Dusunceleriniz ve önerileriniz cok makbule gececek.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Keremcim -

Bana oralar soguk gelir ama senin gibi Isvec'ten gelecek adam icin Connecticut'in sogugu sana koymaz.

Hartford, Connecticut da yasamanin cazibesi NYC'e ve Boston'a olan yakinligi. Tabii New England'da gezilecek cok yer var - Cengiz abi Bar Harbor'u gezip anlatmisti yanilmiyorsam. Yaz aylarinda cok guzel olur oralar - hele bir de yelkenli teknelerle acilmayi seviyorsan cok zevk alirsin. Murat Recevik hala Boston'da onunla da irtibata gecebilirsin. Maclari da NJ'de Cengiz abi ile beraber izlersiniz :wink:

Hartford cok cazip bir sehir degil --- hatta zenci ve latino gangleri meshur bir sehir - biraz temizlendi diyorlar ama ne kadar dogrudur bilmiyorum. Dedigim cazibesi NYC'e kolay bir tren yolculugu ile gidilebilmesi.

Iklim olarak Isvec'i fazla aratmayacaktir - gunesi Connecticut'da da yilin ancak 3'te birinde goreceksin - o acidan California ile alakasi yok.

Acikcasi Hartford sana ne kadar hitab edecek, bekledigin degisiklikleri orada bulabilecekmisin supheliyim - buraya kadar gelip hayal kirikligi ile donmeni istemem.

Birde US'de yasamanin su yonu var --- buradaki isyerlerinde ozellikle corporate isyerlerinde beklentiler Avrupa'dan cok farkli --- kole gibi calistiriyorlar insanlari... millet gunde 10-12 saat ve hatta haftasonlari bile calisiyor... simdilerde millet birde isten cikarilma korkusu ile daha bir kendini ispat modunda - isyerinde rekabet cok fazla.

Bana kalirsa eger hayatinda gercek anlamda bir degisiklik istiyorsan California icin nefesini tut... sirf Amerika'ya gelmis olmak icin gelme... bu tabii benim kisisel gorusum - aksini savunanlar olabilir - onlara da saygim var.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Connecticut'in sahil sehirlerini daha iyi bilirim. Amerikaya ilk geldigimde Bridgeport denen NewJersey'nin Newark'ina denk gelen bir yerde 7 ay kaldim. Sonradan endustri heryerde bittigi gibi Bridgeport'da da bitmistir. Ama sehrin tamizlendigini sanmam. Bunun yaninda hemen komsu sehirler o zaman bile cekiciydi. Yale'nin bulundugu New Haven mesela. Fairfield, ve Stamford bunlar guzel yerlerdir. Bunlardan NYC New Haven trenle 2 bucuk saat filan. Bridgeport 2 saat. Stamford ise 1 saat. Bridgeport'dan o zaman bile 1978'de NYC calismaya gidenler vardi gundelik banliyo hesabi.

Amerikaya geldigim sene 1978-79 kisi burada gordugum en cetin kislardan biri idi. Bridgeport'da belime kadar kara gomulerek yurumeye calistigim bir firtinaya yakalandigimi soyleyebilirm. Ben New Jersey'nin kisindan biktim. Hava nemli oldugu icin soguk bicak gibi keser adami. Kis siddeti Isvecle belki karsilastirilmaz ama Hartford icerlek bir sehir. Galiba bir nehir kenarinda o nehir ile okyanusa baglaniyor. Bir iki kere gunu birlik gezmeye gitmistim. Connecticut'in bas sehri. Biraz kubbeli filan bassehire uyan eyalet hukumet binalari var.

Nasil Bankalar Delaware'i sirket vergilerinin olmayacak kadar dusuk olmasi yuzunden orayi banka merkezi secmislerse (Dogu yakasindakiler en azindan), nedense Hartford'i sigorta sirketleri kendilerine us secmisler. O yuzden oradalar. Sehir hayati hakkinda fazla bir bilgim yok. Boston'a NYC'den daha yakin.

New England medeni bir yer ve yazin guzel. Boyle 101 gibi manzarali sahil yolu yok. Yazin gidilecek yerler Cape Cod (Massachusett), Newport Rode Island (en kucuk eyalet galiba), ve Main'deki Bar Harbor NYC kadar inebilen zenginlerin sectigi sayfiye yerleri. Mert yelkenli demis. Newport'da eski Amerikan Kupasi'nin sahibi olan bir sahil sehriydi. Sonra bu kupayi kaptirdilar. Avustralyaya filan gitti. Daha sonra batida San Diego'ya filan gecti. Newport'da 19. yuzyilinin Amerikan sermayasinin baronlarinin (Vanderbildt gibi) yaptirdiklari kasr'lar var.

http://www.newportmansions.org/page7016.cfm

Ama 6 hafta tatileden bir anda ilk once 10 sonra en fazla 15 gun tatili olan birde yogun is yuzunden bu tatili arka arkaya olarak birden aldirmak istemeyen sirketlerin varligi az buz degil. Gerci Kerem ust duzeyde biri olacaktir. O tatilini istedigi gibi kullanir. Hartford hakkinda fazla bir bilgim yok dedigim gibi. Bati yakasindan bir is bulmak elbette benim de tercihim olur buralara yerlesmek isteseydim simdiki akilla.

Sunu da soyleyeyim. Irvine'da tanidigim biri bana hergun ayni sicak iklimle yatip kalkmanin baslangicta cok hos olmasina ragmen sonradan bunun yeknasakliginin ortaya cikmasi ile insanin dort mevsimi yasamasi ile bir olmadigini soyledi. Noel tatilinde Noel baba'nin kafada kirmizi ponponlu kulah, beyaz yapma sakal, kirmizi tisort ve sortla arka bahcede izgara yapmasinin insanin ust uste onca yil tahammul edemiyerek o gunlerde kendini New York'un isil isil yanan 5. caddesine atip soguk havayi tenefus etmenin ozlemini cektigini de soyledi.

Insanlari memnun etmek pek kolay degil. Ama disarda buz firtinasi varken disari cikmak zorunda kalandigimda aklima ilk gelen o Laguna plajinda aksam ustu sulaninca mis gibi kokuyu salan ciceklerin yaninda elimde buz gibi maragaritayi yudumlamak burnumda tuter.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sevgili Mert ve Cengiz abim,
sagolun varolun. Uzun uzun dusunecegim ve gidip gözlerimle görecegim. Ama acikcasi bati ya da guney dogu istiyordum. Batinin tek dezavantaji ailem cok zor gelir. Salakca bir hata yapmak korkutuyor özellikle piysalarin oturmamis olmasi. Daha köklu kriz gelebiliyor diyordu Financial Times. Bir de sigorta sirketi insanlari sömuren eden bir sirketse calismak agirima gider. Burda calistigim toplu sözlesmelere dayali sirket ve Isvec'e has bir kurum asil amac is kazalarini önleyici calismalar yapmak is hastaliklarini azaltacak analizler yapmak. Orda insanlarin anasini aglatan bir kurumsa kendime yediremem calismayi elbet. Bir yandan da su ABD macerasini yasamak icin can atiyorum. Ve cok iyi bir firsat cikti.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Derbent Cengizler

Post by Derbent Cengizler »

Bugunku Milliyet gazetesinden...Londra'da çıkan The Observer gazetesinin yazısı (22 Ekim 1933):
“Türkiye’nin Onuncu Yaşgünü
Bir On Yıla Yüzyıllar Sığdırıldı.
Kemalizm on yılını doldurdu. Gazi Mustafa Kemal, savaş sonrasının büyük simaları arasında yerini aldı. Değişiklik birkaç görüntüyle gözler önüne serilebilir. Örneğin Galata Köprüsü’nden geçenlerin on yıl önceki kozmopolit halini artık çağdaş bir görünüm almıştır. Bugün köprüden geçenlerin yüzde 99’u Türk’tür ama giyim kuşamlarıyla herhangi bir İngiliz şehrinin halkından farksızdırlar. Türk kadınları Beyoğlu’nda serbestçe dolaşıyor, onların çocukları futbol oynuyor, kızları üniversiteye gidiyor.
Çok eşlilik, fes , Arap alfabesi kalmadı. Bayındırlık işlerinde büyük gelişme sağlandı ve geniş bir demiryolu şebekesi kuruldu. Yeni alfabenin kabulüyle eğitimde büyük bir atılım gerçekleştirildi. Gazi, geleceğe güvenle bakabilir.” ( Bilal N. Şimşir, Ankara... Ankara Bir Başkentin Doğuşu, Bilgi Yayınevi, s.441)
* * *
Şu satırlar da İngilizlerin ünlü The Times gazetesinin 1938 yılındaki “Yeni Türkiye” başlıklı yazısından:
“... Bugün Türkiye herkesin saygısını kazanmıştır. Artık hiçbir yabancı Türkiye’nin içişlerine karışmayı aklının ucuna bile getirmiyor. Komşular, bırakın Türkiye’ye kötülük yapmayı, onunla iyi geçinmek ve ortak çıkarlar doğrultusundaTürkiye ile işbirliği yapabilmek istiyorlar.
...Yabancı finans çevreleri; yeni Türkiye’nin, herhangi bir proje, ancak ülkenin çıkarları ve iktisadi bağımsızlık doğrultusunda olduğu taktirde görüşebileceğini artık öğrenmiş bulunuyor..”
* * *
Cumhuriyet’in ilanından Atatürk’ün ölümüne kadar kat ettiğimiz mesafe yukardaki satırlarda açık... Bir de bugünün Türkiye’sine bakınız... Ne kadar çok mesafe (geriye doğru) kat etmişiz.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu hafta belli olacak Hartford isi. Acikcasi bir yanda yeni kitaya bir sureligine gitmek cok istiyorum ote yanda bu Hartford korkutuyor, zira ufak sehir ve izole olmaktan cekiniyorum. Ote yanda iyi de bir firsat gecti ele, hayir dersek de kafayi duvara vurmak istemiyorum zira tam benim yaptigim iste adam ariyorlar ve evet desem olay bitecek. Hartford icin bir arkadas epey sIkIci dedi bir de suc ortalamasinda ABD 7.si imis. Benim en cok istedigim yerler Chicago, NY ve NY'un altinda kalan dogu sahil seridi (NC, SC, DC Virginia vesaire)ve Kaliforniya. Tamam NY'ta ve Chicago'da da havalar iyi degil ama hic olmazsa sosyal hayati cok zengin ama buyuk sehir oldugu icin is olayi o kadar kolay degil sanirim. Hartford kiyida degil cok ufak sehir dedigim gibi izole olmak en buyuk korkum hayatta. Keske orayi bilen ve orda yasamis biri forumdan bilgi verseydi.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Kerem Tezic wrote:Bu hafta belli olacak Hartford isi. ......dedigim gibi izole olmak en buyuk korkum hayatta. Keske orayi bilen ve orda yasamis biri forumdan bilgi verseydi.
En gec Ptesi sana kontak bilgisini iletecegim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Kerem Tezic wrote:Bu hafta belli olacak Hartford isi. Acikcasi bir yanda yeni kitaya bir sureligine gitmek cok istiyorum ote yanda bu Hartford korkutuyor, zira ufak sehir ve izole olmaktan cekiniyorum.
Bu ulkede (kitada desem daha dogru olur) nereye gidersen git biraz kendinden vericeksin sevgili Kerem. Senin gibi kulturlu birisi icin evet Boston New York koridoru iyi olur ama Hartford'u soyle bir icinden gectigim icin tam bilemiyorum.

Eger benim yapabilecegim bir sey varsa haberim olsun....

Mehmet Gurdal Cetin

Koln'den dondum. Hava da cok guzeldi ceok iyi oldu.
Katedral gercekten muthismis. Fotolar ekte.

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 646&ref=mf
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Hartford sohbetine gecde olsa giriyorum. Daha once yazmaya calistim Hasan'in filitresini asamadim.

Soyleneceklerin cogu soylenmis. Dunyanin intihar merkezi Isvec’de canina kiymadiysan Hartford’da haftasina bileklerini kesersin. New England deniz kiyisi basdan assagi guzellilerle doludur. Oralarin guzelligine kanip Hartford’a gidersen bence pisman olursun.

Asagi yukari her sene is icin yolum dusuyor. Bir turlu kanim kaynamadi. En son bir otel gazino complexinde toplantiya katildim (Foxwoods Resort). Allahin s.ktir ettigi dag basinda gokdelenleri dikmisler, cevre illerden gelen emeklilere hitab eden kumarahaneler yapmislar. Bu turlu yapmacik, anormal yatirimlar Amerika’da endustrinin once sivrildigi sonra terk ettigi yerlere yapilir.

Hartford’da calisan bir arkadasim kurtulmak icin Canada’ya tasindi, cok memlun. Bir Turk arkadasim Hartford’a 45 dakika mesefede iyi bir is bulup, tabiyatin ortasinda cocuk yetistirecegim diye tasinmisti. Son duydugum DCye geri donmus, karisi seni bosarim demis.

Pozitif taraflarina gelince. Bildigim kadariyla sigorta sirketleri calisanlarina eli acik, police sahiplerine karsi cimrilerdir. Birde sahilleri guzel gerisi yaramaz.
Last edited by Mehmet Marsan on Mon Nov 02, 2009 8:08 pm, edited 1 time in total.

Mehmet Gurdal Cetin

Re:

Bahri Unlu wrote:
Kerem Tezic wrote:Arkadaslar bu Chicago blues festivaline gitmeyi dusunuyorum. Kafamda tek korku bu domuz gribi. ABD'de neler konusuluyor bu konuda. Icimi rahatlatin biraz lutfen :)

icini rahatlatir mi bilmem.
buraya ekleyeyim...

Tüm dünyada domuz gribi virusu varlığı tespit edilen insan sayısı 11.000
Tüm dünyada domuz gribinden öldüğü kesinleşen insan sayısı 86
Böl 86'yı 11.000'e
Hastalanan insan sayısına göre ölüm oranı 0.0078
Yani kazara domuz gribine yakalanırsanız ölme olasılığınız 0.0078 .
...
Bir cok gariban ulkede acliktan olme ihtimali nedir ?
ya da nice yerlerde dogan cocuklarin 1 yasina bile gelmeden olumle sonuclanma olasiligi?
Ya da kendi halinizde Yolda giderken bir otomobil carpma olasiligi nedir ?
Cok daha az mi?
...
İlaç firmalarına aşı geliştirmeleri için Amerikan hükümetinin verdiği para kac dolar ?
Tüm dünyada insanların ateşlerini uzaktan ölçen termal kamera satışı sayısı ne kadar ?
...
Göreceksiniz, domuz gribi yaygarası giderek sönecek
İlaç firmaları mamalarını aldılar....
Stoklarını erittiler
...
Bravo..
Domuz gribi ile ilgili bir yaziyi hatirliyorum demistim. Arastirdim Bahri yazmis.

Gecen hafta Almanya'da fuardaydim. Milletin standlarini geziyoruz. Elemanin biri ile el SIKISTIM. Herifcioglu cebinden bir spray cikardi ve elini sildi. Yuksek sesle "Ulan angut dedim mikrop sizin ulkenizde , sizden bize geliyor elini niye siliyorsun" anlamadi. Tobe tobe diyerek devam ettim. Baska bir standta da baska bir eleman aynisini benim yanimdaki elemana yapti bu sefer koptum , tokalasmadan evvel elimi cok afedersiniz pantalonun uzerinden aletime surtturdum herifin gozune soka soka el SIKISTIM. Sonrada acikladim. "Biz panzehiri bulduk buyrun artik bagisiklik kazandiniz tebrikler" dedim.

Delikanli adam mis Turkiye'de olsak beni cekip vururdu. Bu guldu ve bana bira ikram etti. "Birayi getiren hosteste de domuz gribi varsa yardimci olabilirim" deyince birasi burnundan cikiyordu az daha cok gulduk. :D

Biz Turkuz abicim yeriz o domuz gribini citir citir :lol:

Not: Herif te artik Turklerle is yapmaz sanirim...
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gurdal Cetin

Fuar mevsimi basladi ya bu sefer ki duragimiz Paris. Parizyen diye bir corap markasi vardi bende firtinalar koparirdi. Ben son Paris'e gittigimde ingiliz hanimdan bosandim bu yuzden mimliyim. Cigdem "bende geliyorum bak yoksa bende bosarim" tehditleri savuruyor. :D

Ne yiyecez ne icecez bilen iki satir yazsin. Simdi muzelere gitmek lazim bir iki saray felan. Turistik kismini zaten tavaf ettim ben ,bana alemlere yilan baligi olma tiyolari verecekseniz yazin. Yoksa yazmayin :D

Sakasi bir yana, iyi rock-jazz-blues barlari var sa valla yazin. Internetten arattirmayin.

Hatirliyorum, bi tane de PSG - GALATASARAY CL macina gitmistim. Park De Prince'te oynanmisti diye hatirliyorum. Paris'teki halim ne farkli imis hey gidi genclik hey, ulan kafada sac ta varmis o zamanlar. Galatasaray ismiyle bir donerci bile vardi.(en alt resim)

Sonra alkol seviyemin kendisinden yuksek oldugu Eyfel Kulesinden asagi "i**e kanarya olamazsin sampiyon " diye bagirmistim (gezenlerden turk oldugunu sandigim bir vatandas yuzunu eksiterek bakmişti , herhalde Kalkedonluydu muhterem :) bu da Ercan Saatci'yi bir melek yapiyor bu yuzden adama fazla kizmamam lazim )
Kulenin ustunden "sari" derken asagidan bir grup "kirmizi" diye bagirmisti (biz duymadik tebi).

http://homepage.ntlworld.com/mgcetin/Paris.htm
(Bu sitenin hazirlanmasinda eski forum mudeavimi Ozgur Huseyinoglu'nun cok emegi vardir. Kendisi suratimiza bakmasada biz O'nun emeklerini ve zamanindaki dostluklarini unutmadik)

Neyse konudan acilmayalim, o zamanlar Fransa'da Amicale'nin baskani bir Mahmut Deger abimiz vardi. Koptuk tabi kendisinden. Kimbilir nerelerdedir simdi.?
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply