Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Yolculuk / Ani /Konu dışı

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Cok ilginc bir yazi gordum bugun. Gecenlerde de baska bir yerde yazmislardi.

Futbolcularda dis sagligi hakkinda.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ... rmayi-unut

Dişin çürükse formayı unut

...
Gelismis ulkelerle geri kalmislar arasindaki farki gosteren kistaslardan biride agiz sagligidir. Turkiyede 40 yasina gelmeden disleri dokulen cok insan vardir cunku Turkiyede insanlar cok zengin bile olsalar her alti ayda bir disciye gozukup dislerinde ve dis etlerinde bir sorun olup olmadigini arastirmayi bilmez akil bile edemez. Ne zaman disi agrirsa o zaman disci aklina gelir ki bu dis icin cok gectir. Bir de dis fircalama adetini bilmezler. O yuzden disleri kezzapla yikasanda beyazlatamazsin onca senenin kahve ve tutun ziftinin dis minesine kaynasmasi yuzunden. Guldumu agiz manzarasi migde bulandiran cok kisi vardir. Bu sadece Turkiyenin degil ucuncu dunya ulkelerinin sorunu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Isvec ve guzel hayatlar...
Isvecliler kalin orda buraya gelmeyin :D

http://www.ft.com/cms/af1f4356-e399-11d ... omSearch=n
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mehmet Gurdal Cetin

Dun gece LUCESCU agir bir kalp krizi gecirmisti, buraya yazan olmamis. Durumu ciddiyetini koruyor diye bir haber gecti yabanci TVlerde.

Gecmis olsun LUCE
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sonra neden bir gunlugune bile gelmek istemiyorsun buralara diyorlar. Sadece bugunden uc haber. Bu hasta yapi hemen her alanda ulkeyi sarmis, bu bilincisizlik, bu cahillik, bu insanligindan cikma tum ulkeyi ag gibi sarmis. Otuz-kirk senedir bu ulkeyi yoneten sag partilerin cahilleri bu ulkenin acik hava timarhanesine gelinmesinde bas sorumlular (özellikle hala uc cocuk dogurun diyenler).
*Istanbul'un tarih boyunca tuketmekten baska bir boka yaramayan agzi kici oynayan gencligi ise Bodrum'dan sonra Alacati'nin icine sicmakla mesgulmus. Paris'te yasayan bir ermeni dostumuz var Mirhan abi diye, yillar önce bana 'Kerem ulkenin atini essegini, dagini zeytin agacini özledim ama insani benden uzak dursun' diyordu. Ne kadar da hakli.

http://haber.gazetevatan.com/Elifin_hay ... 80/7/Yasam
http://w9.gazetevatan.com/Wir_Sind_Sehr ... 38/7/Yasam
http://haber.gazetevatan.com/Elazigda_c ... 3/1/Gundem
Last edited by Kenan Atak on Tue Jul 21, 2009 12:41 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cennet ulkeymis!!!!!!! Trafikte bir cahil hayatini almazsa, terorde gidiyorsun, o olmazsa bir cahilin pencereye astigi demir levhanin kafana dusmesinden gidiyorsun, o olmazsa tinerci sokakta karnini desiyor, yok o riski de atlattin mi bu sefer delinin teki tariyor, yok onu da mi atlattin bu sefer yolda yururken karima niye baktin lan diyen adam cekiyor vuruyor yok o mu olmadi bu sefer trafikte yol istedin diye kafaya mermiyi yiyorsun. Asikmisin, aile meclisi sevgilin ile beraber kafani kesip gömuyor. Resmen acik hava timarhanesi, cahilligin tavan yaptigi yer hic bir degerin kalmadigi insani insan yapan ve hayatina anlam veren tum kavramlarin icinin bosaltildigi (kendine aydin diyen agzi kici oynayan suluklerce) yer. Oldugunle kaliyorsun ardindan hayati mahvolmus, seni ozenle yetistirmis ana baba birakiyorsun. 30-40 senedir bu ulkeyi idare eden, ama normalde otopark kahyasi bile olamayacak adamlara dusunduklerimi yazsam bu forumdan ömur boyu men edilirim. Ama onlar da sokaktaki adamin meclisteki projeksiyonu diyorsunuz siz de haklisiniz. Biliyorsunuz dokunulmazlik zirhi kalksa dolandiricilik dosyalari bekleyen mebus sayisi meclisin nerdeyse dörtte ucu. Hadi bellere kuvvet uc cocuk dogurun bakalim.

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

İhtimaller denizi bundan daha net ifade edilemezdi. Hemen hemen bütün olasılıklar bunlar, belki bir kaç ekleme yapılabilir sadece. Örneklerini defalarca gördüğümüz, bizatihi şahit olduğumuz olaylar. İstiklal'de yaşanan olayı bugün gazeteden öğrendim, şaşırdım ancak şok olmadım. Çünkü burada yaşayanların çoğunda olduğu gibi bende kanıksadım. Neden? Mesele'nin gelip düğümlendiği nokta bu veya bunlara benzer vakaların yaşanması değil de ondan. Her gün belki onlarcasını duyuyoruz, peki ya sonra ? Uygulanan cezai müeyyide hakkında en ufak bir şekilde bilgimiz var mı? Yok. Olmasına da gerek yok zira Hukuk ve kuralları caydırıcılıktan tamamıyle yoksun. Türkiye'de Avrupa Birliği muktesabıtana uyum çerçevesinde ve/veya siyasilerin rant ve tekrar seçilebilme gayesiyle değil daha insanca yaşamak maksadıyla yasalar çıkarılmalı ve uygulanmalıdır. Hukukun caydırıcılığının zerre olmadığı bir ülkede -buranın adı her ne olursa olsun- anlatılacak ve söylenecek her şey laf-ü güzaftır. Vroom, kendiyle özdeşleşen, yönetim bilimi literatüründeki Beklenti kuramı'nda, bireyin beklentileri ve kazanımları oranında davranışlarını şekillendireceğini söyler. Cinayet işleyen, trafik kurallarına uymayan, masum insanlara zarar veren, vb. edimlerde bulunan kişiler kendilerine bir yaptırım uygulanmayacağından eminseler davranışlarında en ufak bir değişiklik olmaz. Türkiye'de olan da tam da bu işte. Buna rağmen çok çekici bir ülkeyiz. Burası kesin. İnternette Bir müzik sitesi aracılığı ile tanıştığım bir almanla buluştum geçenlerde. İstanbul'a hayran olduğunu, insanları ve konukseverliğini çok sevdiğini belirtti. Hatta şartlar uygun olursa yerleşmek de kafasında var. Ki haklılık payı da yok değil. Ancak 99 yılında gittiğim Romanya'da, insanların biraz da eski doğu bloku ülkesi olması nedeniyle pek aldırış etmediği tabir-i caizse kıçıkırık romanyada, yaya geçidinden tek başıma geçerken beni bekleyen 25-30 araba görüntüsü gözümün önünden gitmiş değil... Beni çeken, cezbeden şey kesinlikle bu duruş, bu düşünce tarzı.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ustiklal caddesinde gupegunduz Alman'i bicaklayanin arkasindan ertesi gunu gazetelerde cikan haberi gordunuz mu? Ilk gun Alman'in akli dengesi yerinde olmayan ya da tinerci denilen biri tarafindan para isteyince vermemesi yuzunden olduruldugunu yazanlar ertesi gunu ne yazdilar? Bence tinercinin yedigi bok kadar suclanip kinanmali bu hayvanatlar. Uc dort gazetede verilen haberde baslik "Oldurulen Alman kacak cikti. Iki yil dolandiriciliktan hapis cezasi yiyen Alman hapishaneden kacmis ve kayiplara karismis." Yani tinerci bir nevi herifin cezasini verdi su testisi su yolunda kirildi demege getirdi essek herifler. Kafa yapisi bu. Moronluktan oteye gidememis adamlar kose tutmuslar.

Bir ulkenin kafa yapisi degismesi kanunlarla filan olmaz. Cocukken insanligi ve vicdan sahibi olmayi ogretmedigin surece istersen yere tukurmeye idam cezasi ver. Gormedigin yerde yapacaktir bildigini. Benim zamaninmda ilkokulda cok sikici bir halde Yurttaslik Bilgisi dersi vardi. Kitabinda bile memenet yoktu. Ama simdi dusunuyorumda o caglarda cocuklari egitmenin onemi cok buyuk. Durustlugu, merhameti ve vicdan muhasabesini bogazlarindan asagi sokmadan orneklerle gosterip egiteceksin. Hoyratlik sonucu sebeb oldugu kazalarin belalarin toplumda nasil cokuntu yaptigini ornekleri ile gorecekler. Sarhos araba kullananin trafik kuralina uymayip yolu mezbaya cevirenleri o vahseti ile gostereceksin. Bu ogrendiklerini gidip evde anasina babasina da ogretecekler. Bunlar cok hassas konular. Bir ulkenin gelecegi bu kucuklerin aldigi egitime bagli. Ayi olduktan sonra ne yapsan bos.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Abi benim ceza anlayisim daha fena
Yazamiyorum buralara,
Fasist diye iceri atacaklar
Benim procemde idam-olum-hapis cezasi felan yok

Hiz yapana da ayni, alkollu araba kullanana da, adam bicaklayana da anasini babasini kesene de

Fix tarife..

Iddia ediyorum Turkiye'de suc denen olayi bir senede cozerim
Ha insan haklari savunuculari isin neresinden tutabilirler bilemem :lol:
Ama Lambda gibi organizasyonlarin ihya olacagi kesin :lol:
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Gurdal Cetin

Bugun IZMIR Guzelbahce'deydim. xxxx balik yaptim. Hava muthis sicakti. Saat 23:00 civari hava 31 derece idi.

Selcuk bu guzel sehirde nasil yasiyorsunuz dicem ama Izmir'in kizlarini gorunce hamama giren terler atasozunun dogruluguna bi daha inandim arkadas.

Sehriniz guzel insanlariniz guzel
Ama havaniz cok sicak kardesim :P

Soyle Seferihisar tarafindan bir yer alip buralarda yaslanmak lazim.

Izmirli avukatlara da selam olsun.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Iyi yaziyorsun da bosuna mucadele ediyorsun Bekir abi. Kimsenin giki cikmaz giki! Bu ulkede ancak hakem hatasina ses cikarilir! O yuzden insan kategorisine giren de cok az.
Cocuklugumda hep gittigim Bodrum'a, kendi vatanima artik ayak basmiyorum. O cevre katliamini gören bir adamin orda mutlu sekilde denize girmesi icin essegin (metafor burda essek zira essek insandan cok daha az zararli bu dunyaya) en onde geleni olmasi lazim. Sosyete ve futbolcu pislikleri, Istanbul'un tuketmekten baska bir boka yaramaz gencligi, kendisine aydin diyen ama degil doktor veya yazar, baytar olamayacak mahluklar tadini cikrasin Bodrum'un. Ama hata bizde, isyan ederek degil bilinclendirerek insanlara anlatmak lazim bazi seyleri. Ben iki sene evvel plajda naylon toplarken beni gören cocuklar ertesi gun torba topluyorlardi orda ve pilaji temizliyorlardi anne babalarinin kös kös bakislari altinda. Inanin atmiyorum. Gözlerime inanamamistim ve sanirim bu forumda yazmistim bu olayi. (Bu arada tek begendigim bakan olan Osman Pepe'yi de neden yedikleri cikti ortaya).

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/121 ... d=2&gid=61

Ses...

EGEMENLERİN en kolay çaldıkları şeydir; doğa...

Ne koruluk direnebilir, ne de kumsalın dili vardır...

Ormanın sesi çıkmaz...

Gövdesine balta vurulur da, fıstık çamı “Ah...” diyemez...

*

“Bodrumhabermerkezi.com”da bir yorum okudum, yazan; Can Pulak...

Benim büyük gazetelere adım atmamı sağlayan, Ankara sayfasında bana ilk köşeyi açan, hâlâ genç gazetecilere örnek gösterdiğimiz alnı ak gazeteci...

Çevre-doğa için meslek hayatı boyunca didindi...

Yazısında anlatıyor:

Başka birçok yerde gereksinim olmasına rağmen, iktidara yakın bir şirkete Göcek’in kirlenmeye başlamış içdenizinde iki marinalık alan tahsis edildi. Acarkent’i durduran o zamanki Çevre Bakanı Osman Pepe, bu iki marinayı da durdurdu...

Pepe’yi gönderip Eroğlu’nu getirdiler...

Hem Acarkent yoluna devam etti, hem o bakanlığın sakıncalı gördüğü iki marinaya hemen onay çekti...

Sonra...

AKP yandaşı şirket o iki marinayı devretti; İsraillilere...

*

Yazısında “Her yer satılıyor, tahsis ediliyor, sessiz sedasız bir talandır sürüyor” diyor Can Pulak...

Bir duyarlı insan dizine vuruyor orada...

Çünkü ormanın, koyun, kumsalın, doğanın dili yok.

Fıstık çamlarının “ah”ı çıkmaz...

Onlara, vicdanı olan insanlar... Duyguları olan, izanı olan, yüreğinde merhamet olan, gelecek kuşaklara karşı sorumluluk duyan, çocuklara borçlu olduğunu düşünen iyi insanlar sahip çıkabilirler...
*

En kolay çalınacak şeydir; doğa...

Siyasetçiler, bürokratlar ve avantacı zenginler bir kez el ele verdiklerinde ve yağmaya başladıklarında, onları durdurabilecek tek şey vardır:

Siz...

El ele vererek, örgütlenerek, yollara düşerek, gidip hukukun kapısına oturarak... Gerektiğinde doğa adına çığlık atarak ancak siz sahip çıkabilirsiniz...

Doğanın tek sesisiniz siz...

Artık yeter, sesiniz çıksın...

Sesiniz...

Mehmet Gurdal Cetin

Kerem Tezic wrote:Cocuklugumda hep gittigim Bodrum'a, kendi vatanima artik ayak basmiyorum. O cevre katliamini gören bir adamin orda mutlu sekilde denize girmesi icin essegin (metafor burda essek zira essek insandan cok daha az zararli bu dunyaya) en onde geleni olmasi lazim.
Ben dun denizdeydim.Yuzdum.
:P
Keremcim, ne hissettigini anliyorum. O yuzden yarayi kasimayacagim. Ben Veysel EROGLU ile sahsen tanistim. Bilgin oldugunu saniyorum ama Veysel Hoca da aynen Osman PEPE kadar degerli bir adam.Isim geregi Cevre ve Orman Bakanligi ile cok icli disliyim.Hatta haftada uc gun O.C.K.K.B baskani ile telefon ile gorusuyorum.

Icın biraz rahatlasin diye yaziyorum yoksa bunlar cok halka acik konular degil. Bugun CED raporu almak hic kolay degil. Eskiden Ankara'da bir adamin/dayin varsa bu isler cok kolaydi.

Osman PEPE'nin on ayak oldugu bir suru is devam ediyor. Senin bilmedigin ancak Turkiye'nin ve cevre korunmasi adina bir cok insan gecesini gunduzune katiyor.Ankarada kapali kapilar ardinda bir suru savaslar veriyor.

Medeniyetin besigi sayilan ulkelerin Turkiye'de yapmaya calistiklarini gormen lazim. Burada iktidarin disinda onlarin mudahil bile olamadigi olaylar yasaniyor.

Turkiye'de bazi sektorlerde kurtulus savasi yapiyoruz. Yapilan bir suru engellemelere ragmen. (Iktidar bu konuda bazi buyuk firmalar ile basa cikamiyor)

Turkiyede hurda sektoru ve yabanci ortakli (isim veremiyorum) otomobil firmalari dosyasini arastirmani tavsiye ederim. Bu konulara access sansin vardir diye dusunuyorum. Ilgilenirsen bana bir mail at sana bilgi vereyim.

Bir gun Bodrumda oturup bunlari konusmayi sana yapmaya calistiklarimizi anlatmak isterim.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet nazik teklifin icin sagol ama ben Bodrum'a ayak basmam artik
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12169877.asp?gid=229 Su habere bakan birisi normalde kafayi yer. Yahu su ulkede agzi kici oynamayan, ruhunu satmamis, erdemli yasayabilen tek insan kaldi mi merak ediyorum. Tek kurum kaldi mi merak ediyorum.

Ayrica bu hayatinda tek bir konsere gitmemis, sanata ilgisi olmayan bu cahil takunya kafalilarin cervre konusunda ne halt ettiklerini kiyilari cesitli yasalarla imara nasil actiklarini gözlerimle gördugum gibi bu konuda hassas olacaklarini beklemek zaten safliktan baska birsey degildi benim icin. Bu odunlar uygarligi 5-7 yildizli otel dikmek ve bina olarak gördukleri icin zaten umit yok.

Gumbet'te, Turgut Reis'te Bodrum'un tum dokusunun icine sicilmis oldugu, her tarafin dev ekranli barlar ve hic bir ama hic bir ortak yanimin olmadigi o MTV falan dinleyen ingiliz turistlerin ortaminda bira icecegime ölurum daha iyi. Bizim Akyarlar'da sit alanina iki tane otel caktilar. Bunu yapanlarin ve izin vernlerin anasini avradini yedi gobek sulalesini orda hergun bayram ettirip, o 'sana kiiirmmizziii coook yakisiyorrr' muzigi esliginde buyuk keyifle denize girip kiymali durumu migdeye indiren ayilarin arasinda sinirlerimi bozacagima giderim baska yerlere. Yahu daha yeni Gölturkbuku'nde sosyetenin asiri yuklemesi ile kanalizasyon borulari patladi, sosyete helikopterlerle kacti kendi icine ettigi yerlerden. O canim sana feddaa diye pesinden gidilen futbolcu bozmalarinin da ugrak yeri iste. Aman uzak dursun oralar artik.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Kerem Tezic wrote:Mehmet nazik teklifin icin sagol ama ben Bodrum'a ayak basmam artik
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12169877.asp?gid=229 Su habere bakan birisi normalde kafayi yer. Yahu su ulkede agzi kici oynamayan, ruhunu satmamis, erdemli yasayabilen tek insan kaldi mi merak ediyorum. Tek kurum kaldi mi merak ediyorum.

Ayrica bu hayatinda tek bir konsere gitmemis, sanata ilgisi olmayan bu cahil takunya kafalilarin cervre konusunda ne halt ettiklerini kiyilari cesitli yasalarla imara nasil actiklarini gözlerimle gördugum gibi bu konuda hassas olacaklarini beklemek zaten safliktan baska birsey degildi benim icin. Bu odunlar uygarligi 5-7 yildizli otel dikmek ve bina olarak gördukleri icin zaten umit yok.

Gumbet'te, Turgut Reis'te Bodrum'un tum dokusunun icine sicilmis oldugu, her tarafin dev ekranli barlar ve hic bir ama hic bir ortak yanimin olmadigi o MTV falan dinleyen ingiliz turistlerin ortaminda bira icecegime ölurum daha iyi. Bizim Akyarlar'da sit alanina iki tane otel caktilar. Bunu yapanlarin ve izin vernlerin anasini avradini yedi gobek sulalesini orda hergun bayram ettirip, o 'sana kiiirmmizziii coook yakisiyorrr' muzigi esliginde buyuk keyifle denize girip kiymali durumu migdeye indiren ayilarin arasinda sinirlerimi bozacagima giderim baska yerlere. Yahu daha yeni Gölturkbuku'nde sosyetenin asiri yuklemesi ile kanalizasyon borulari patladi, sosyete helikopterlerle kacti kendi icine ettigi yerlerden. O canim sana feddaa diye pesinden gidilen futbolcu bozmalarinin da ugrak yeri iste. Aman uzak dursun oralar artik.
Bence bu haberlerin cikmasi cok hayirli. Ama okuyanin ayak basmayacagim degil, kellenizi almaya geliyorum ulaan diye sokaga firlamasi gerekir.

Kerem'cim Bodrum'un icine sicildigi konusunda cok haklisin ama dogal dokusunun icine edildigi sadece 3 belde var : Turkbuku, Gumbet ve Bodrum. Gercekten diger beldeler hala eski tatli havasinda devam ediyorlar. Ha gelisme var mi? Yok degil. Misal Yalikavak'a bir gitmeni isterim. Gercekten Avrupa koylerine benzemeye basladi. O anlamda bir gelisme var yani. Surekli uzulecek birseyler bulmana gerek yok demeye getiriyorum. Bodrum'un da sonradan olma yerlileri var merak etme koskoca Yarimada'ya birsey olmaz. Tabii ki biraz sahip cikilmasi lazim, ve cikiliyor da yavas yavas. Ama napalim Halikarnas tarafi en azindan eskisi ile alakasi yok dersen haklisin. Bu kadar uzme kendini. Bodrum yarimadasi hala INANILMAZ GUZELLIKTE ve dogal bir yer. Yuzmek istersen ben sana bin (sayiyla 1000)den fazla koy bulurum daha ayak basilmamis (sirf Poyraz tarafinda 6 tane koy var yanyana sit alani sifir tas sifir beton). Gumusluk de inadina ayni sekilde duruyor zaten : )

Sevgiler....
Eren Gumrukcuoglu

Post Reply