Nasreddin Hoca

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Nasreddin Hoca

Post by Cengiz Akgun »

Bu Ucutma Kosturuculari kitabinda da okudugum gibi Nasreddin Hoca'nin unu Hindistana kadar yayilmis durumda. Bunun boyle olmasinin en buyuk sebebinin Sultan Bayezid'i Ankara savasinda yendikten sonra uzunca bir sure Anadoluda yasayan Timur'a bagliyorum. Kurdugu buyuk impratorluk o zaman Hindastan'a kadar dayaniyordu. Zaten Ankara savasinda getirdigi filler de buyuk ise yaramisti. Timur ile Nasreddin hoca arasinda gecen bir suru fikrada bu zamanlarda cikmis olsa gerek. Turkiye disinda Nasreddin'e Mullah Nasreddin diyorlar.

Bu kitapta okudugum bir fikrasi da soyle. Bir gun Nasreddin hoca'nin kizi gelir ve babasina kocasindan devamli dayak yedigini soyleyerek epeyce sikayette bulunur. Bu sikayeti etrafindakilerle dinlemekten rahatsiz olan hoca kalkar kizini bir de kendisi dover. Bunun kocasi olan da dahil herkez tarafindan bilinsin ki bundan sonra ne zaman kizima elini kaldirip doverse ben de onun karisini doverek karsilik verecegim der

Bir de bu fikrayi sokusturmus romona. Birgun hoca esege cuvalari yuklemis bir de ustune kendisi binmis giderken her goren hoca ama bu yaptigin insafsizlik hayvana, bari kendin in demis. Ertesi gunu hoca yine esege binmis ama bu sefer cuvali kendi sirtlamis. Gorenler tam agizlarini acip insafsizlik filan demeden ey ahali sozunuzu tuttum cuvali artik ben tasiyorum hayvana eziyet olmasin diye demis.

Bu fikralari ancak Dogulu olanlar anliyor. Amerikali ve Batililara biraz yavan geliyor yuzunuze bon bon bakiyorlar bunun komedisi neresinde diye.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply