Barak Obama

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Barak Obama

Post by Cengiz Akgun »

Bu adami ben dogru durust tanimiyor musum. Bildiklerim kulaktan dolma idi. Bugunlerde cok sIk is yolculuklarim oldugu icin ucakta gecen 5 saatimi kitap okuyarak geciriyorum. Insanin gorgusu bilgisi artiyor. Roman filan gibi seyleri nedense pek sevmiyorum; Stefan King ve bir iki iyi yazar disinda. Daha cok biyografi okumaya calisiyorum. Bu seferki yolculukta Obama'nin daha senator olmadan yazdigi autobiyografisi sayilacak (kendisi tam autobiyografi degil diyor) ilk kitabini aldim. Adi "My father's Dreams."

Turkiyeye filan geldiginde bu adama hayret etmislerdi kediyi sevdi bilmem ne yapti diye. Hayatina bakilirsa bence Amerikan'in son sansi. Eger bu adam bu sistemi degistiremezse kimse degistiremez. Benim bilmedigim daha dogrusu kulak asmadigim ama hayretle ogrendiklerim sunlar.

1) Babasi 1959'da Kenya bagimsizligini kazaninca secilip Amerikaya okusun da Kenya'ya donup hizmet etsin diye secilip Amerikaya yollanmis. Hawaii Universitesine geliyor. Anasi ise aslen Kansas'li olup her nasilsa zencilere dusman olmayan azinlik icinden bir beyaz aileden olma. Gerci anne tarafinda soyumuzda Cherokee'li var diyor. Kadinin babasi oyle sofistike biri degil ve Amerikada "Mavi yakali" denen isci ve emekci sinifindan bir mobilya saticisi Ikinci Dunya savasi gormus ve bunun sayesinde de GI Bill denilen Amerikan hukumetinin geri donen gazilere sundugu universite egitiminden yaralanmak istemisse de kivaramayip okulu yarida birakmis. Amerikada epey yer dolasmislar ve guneyde Texas'da kalip zencilere yapilan esaret derecesindeki ayirimciligi yerinde gorup Seattle'a oradan da Hawaii'ye mobilya saticisi olarak gidiyorlar. Kadinin annesi de bir bankaya sekreter olarak giriyor. Obama'nin anasi Teksas'da gordugu ayrimciliktan dolayi midir nedir artik bilinmez bu Kenya'li adama seviyor. Kitabin basinda soylemiyor ama aile her ne kadar zenci dusmani degilse de bu evlilige karsi cikiyorlar. Adamla tanisinca biraz fikirleri degisiyor ama. Kizdan olmamak icin he diyorlar yine de o zamanlr 50 eyaletin 25'de zenci ile beyaz'in evlenmesi suc teskil ediyor.

2) Baba Obama Hawaii Universitesini bitirip ekonomide doktora yapmak istiyor ve Harward'dan burs buluyor. Obama o zaman dogmus. Uc yasinda iken bunlari Hawaii'de birakip Boston'a gidiyor ve oradan da doktorasini alip Kenya'ya donuyor. Kitabin ortasinda annesinin bu durumu aciklayisi var. Adam zaten Kenya'da evli imis. O zamanlar elde belge filan olmayinca Amerikada evlenmesinde bir sorun cikmiyor. Ama kenya'li dede (yani Huseyin Barack Obama) durumu ogrenince cok agir bir mektup yaziyor anasinin ailesine. Oglumu ayartip oralarda kandirdiniz kanimiza beyaz kani karistirttiniz gibi seyler. Yani ayrimcilik tek yon degil. Bunun uzerine kadinin ailesi kuplere biniyor. Herifte zaten ayiyor ve belki de kadin buna bu is yurumeyecekse bosanalim diyor. Adam bir daha geri donmeden kadindan bosanip oglani anasi ile birakip ulkesine donuyor.

2) Barak Oboma 6 yasinda iken annesi bu sefer universiteden bir Endenozyali ogrenci ile isi pisirip evleniyor. Kadinin babasinin yerinde olsaniz bilekleriniz kesip sicak sulu banyoya girersiniz herhalde. Ayni Kenyali gibi Endonezyali cocukta (adi Lolo) devletten burslu ayni nedenlerle. Jeoloji okuyor. Yani ulkesine donsun de bir ise yarasin diye. Pek bahsetmiyor ama Endoneyalilar da Filipinliler gibi melezlerler. Yerlilerle Cinler karismis vaziyetteler. Birden bire Sukorno'yu alasagi ediyorlar. Bu arada butun burslular geri cagriliyor. Lolo'da apar topar donuyor. Ama Lolo Kenyali'dan daha erkek. Karisina siz de arkamdan gelin diyor. Obama'nin anasi uyar akil ya. Sen kalk 6 ay sonra tokucu torbaya sok yaninda 8 yasindaki Barak ile Jakarta'nin yolunu tutuyor. O zamanlar Endonezya tam sefilleri oynamakta. Yoksullugu acligi sefaleti orada goruyor bizimki. Gerci Lolo elinden geleni yapip bunlara bakmaya calisyor. Kadin da Amerikan elciliginde is buluyor. Orada CIA'in cevirdigi dolaplari,yani Endenozya'yi petrolunu nasil Texas'li milyonerlere peskes cekmek icin donenlerii Lolo'nun da hukumet ile iliskisinden dolayi ogreniyor. Obama orada 3 yil geciriyor. Kadin bakiyor ki oglan elden gidecek dogru durust bir egitim alamayacak bizimkini tekrar anasinin babasinin yanina yolluyor. Bu arada anasinin Lolo'dan bir kiz cocugu oluyor. Adi Maya kizkardesinin.

3) Hawaii'de zenci yok denecek kadar az. Dede bu sirada cikan yeni ozendirmelerle Barak'i Hawaii'nin en iyi prep-school dedikleri (orta ve lise karisimi) bir okula zenci kontenjandan yazdirtiyor. Bu arada araba kazasi gecirip ayagindan sakatlanan baba bir ayligina Hawaii'ye geliyor. Bunu duyan anasi da Xmas tatiline rastlayan bu ziyarette Hawaii'de oluyor. Baba da ikinci mi ucuncu mu evliligini yapmis ve 5 tane daha siralamis Barak'a kardes diye. Bu babasini ilk ve son gorusu oluyor. Babasi bunu simartilmis buluyor aralari biraz soguk geciyor. Gidecegi gunu iple cektim filan diyor o gunleri anlatirken. Lolo bana daha iyi babalik etti diyor kitabinda. Ama babasindan da fazla sikayetci degil. Kader boyle imis diyor.

3) Barak Universiteye L.A. de Occidental University diye bir yere gidiyor. Adini pek duymadim. L.A. de Watts ve Compton'a yakinmis. Zenci yerleri. Orada siyah ve beyaz dunya arasinda epey bocaliyor ve biraz da dagitip kendini icki ve kafa tutsuleme isine biraz kaptiriyor. Kafasi calisan bir adam oldugu icin Columbia'ya transfer olup Manhattan'da Spanish Harlem'e yerlesiyor. Bu arada babasinin yine bir otomobil kazasinda olum haberi geliyor. Pek agliyamadim cunku neyi kaybettigimin farkinda olmadim diyor hakli olarak.

4) Gerek Endonezyada olsun ve gerekse Spanish Harlem'de oda arkadasi olan Pakistanli'dan muslumanligi cok iyi ogreniyor. New York'da serseriligin kendini diger zencilerden bir farki olmayacak yolla soktugunu gordugu icin aklini basina toplayip kendi deyisi ile "I cleaned up my act" diyor. Gunde uc mil kosmaya basladim icki ve drug isini bir tarafa attim. Her pazar gunu oruc tuutum diyor.

Dedigim gibi Barak Obama Irak olayinda neden Irak'a saldirilmasina karsi cikmasi sans eseri filan degil cunku olayin nereden nereye geldigini bildigi icin karsi cikanlardan. Yokluk yoksulluk nedir, cebinde para olmazsa insanin yarinindan endise ederek yasayisini tadtigi icin boyle bugune kadar ABD'ye baskan olan elit sinifindan degil. Dislanmanin, insanlartarafindan hor hakir gorulmenin, sosyal adaletsizligin ne demek oldugunu bizzat yasamis. Bu Dunyada buradan kalkip basariya ulasmanin neye mal oldugunu bilen biri.

4) Chicoga'ya gecip orada politikanin A'sindan baslamis. Karsisindaki nasil alt edecegini ve bu is icin gereken sabir ve azmin ne demek oldugunu ve her yanlistan bir ders cikarmayi ogrenmis birisi.

Gordugum kadar ile bugunlerde buyuk bir cokuse giren bu ulkenin tek sansi Barak. Eger bu adam basaramaz ise bunu hic kimsenin yapamayacagini gayet acik gordum. Kedi'yi cami bahcesinde gorunce egilip sevmismis. Ne kadar alcok gonullu imis. Bilmezler ki adam Endenezya'da kopek eti ve kaplan eti yemis. Sokak kedisine sefkat gostermis olmasi da soz mu yani. Tavugun kafasinin kesilip aksam yemeginde yenilisinden tutun kurban kesilisini gormus o yaslarda. Dinle filan fazla bir alakasi yok. Ama politik hayati kilise, cami, ve havra arasinda gecmis. Buna kul yuttrmak biraz zor. Eminim Kuran'i da Incili'de acip okumus ve kafa yormustur.

Nation of Islam denen militan musluman zencilerin nerden gelip nereye gittigini sahtekar Farkhan'i birakin Malcolm X okuyup felsefesini anlamis biri. Eylul 11 neden ve nasil oldugunu bugun Amerikada bir musluman ladar en iyi bilen Amerikali adam. Insanlarin koseye sikistirdiginda neler yapabilecegini cok guzel anlamis ama bunu aciklayamiyor malasef. Cunku ustune yureyecek cok vela deli vela akilli var. Reagan'in Baba Bush'un zamaninda pek guzel ad takip alay ettigi Vudu ekonomisinden oteye gitmeyen "damlayarak akan" ekonomi doktirini diye ona buna yutturulup "ah simdi baskanim Reagan olsaydi" diye yalaklanan davarlara pabucu ters giydirecek sekilde bu ekonomi isini de pekala anladigina da eminim. Bugunku sonucun o gunlerde temeli atildigini biliyor ve soyluyor.

1983'de Corporate Amerika'ya teget gecip kopmus ve senede $10 bin dolar gibi komik bir maasla Guney Chicago'da fakir halki organize etmeye calisacak kadar da gozu tok Gerci yatirim yapti gelecege diyecek olanlar olabilir. Ben 1980'de ogrenci iken sagda solda ders verip 15-18 bin dolar para yapiyordum senede.

Hilary gibi agzindan gumus kasik dusmemis birine yenilseydi ABD cok seyler kaybedecekti. Obama senin benim gibi halkin icinden bunca zorluk ve engele ragmen cikarak bu seviyeye gelmis biri. Sadece ABD sansi degil Dunya'nin sansidir gibime geliyor onun bu baskanlik gorevi. Insallah yuzumu kara cikarmaz. Okudukca kanim isindi adama.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Eren Gumrukcuoglu

Re: Barak Obama

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Cok iyi yazi olmus, bu kitabi okumak lazim demek ki. Eline saglik vallahi, hosuma gitti.
Eren Gumrukcuoglu

Kaan Önem

Re: Barak Obama

Post by Kaan Önem »

Obama'nın göreve geldiği günden bu yana yaptıklarına kabaca baktığımızda ilk izlenimlerin olumlu olduğu söylenebilir. İnsan haklarına, demokrasiye, sivil özgürlüklere ve uluslararası hukuk'a vurgu yapan ılımlı demeçleri ve konuşmaları bugüne dek gittiği her ülkede gördük. Türkiye ve Mısır'da yaptığı konuşmalarda islam ile savaşta olmadığını belirtti. Başkanlık koltuğunda yaptığı ilk önemli icraatlarından biri de Guantanamo'nun kapatılması hakkında verdiği karar oldu. Irak'taki askerlerin de azaltılacağını, 2011'e doğru idarenin tamamen sivil otoritelere bırakılmasını ve bölgedeki askerlerin tasfiyesini öngörüyor. Buradaki askeri kuvvetlerin bır kısmı afganistan'a kaydırılacak. İşin aslı, Bush'un kimliğinde somutlaşan, yeni muhafazakarlar olarak bilinen neo-conların güç temelli, bireyleri ikinci plana iten ve başına buyruk olarak niteleyebileceğimiz tek taraflı politikalarının yaşandığı bir dönemden sonra gelmesi yukarıda saydıklarımızla birleşince ortaya oldukça optimist bir tablo çıkıyor. Üstelik yalnızca Ilımlı yapılarıyla öne çıkan Demokratların değil tüm halkın ve dünyanın da çoğunluğunun desteğini almış durumda. Geçtğimiz ay Kore'nin yaptığı nükleer deneme'ye karşı Başta Abd olmak üzere rusya gibi bir çok ülke de tepki gösterdi. Obama, İran'daki seçimleri ve sonuçlarını da dikkatlice izliyor. Hillary Clinton gibi birinin de deneyimlerinden yararlanma şansı var. Küresel ısınma'ya karşı da kyoto ile ilgili ciddi atımların atılması - her ne kadar şu an için oldukça zor olsa da - işleri daha da yoluna koyabilir. Benim ilk izlenimlerim olumlu. Ancak uluslararası meselelerdeki politik tutumunda elbette geçmişe kıyasla çok derin farklar olmayacaktır. Ancak her şeye karşın Bush'tan daha sevimli olduğu kesin.

Post Reply