Invictus ve Brothers (iki yeni film)

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Invictus ve Brothers (iki yeni film)

Post by Cengiz Akgun »

Gecen haftasonu Brothers filmini gordum. Eski bir Danimarka filminin gunumuze uyarlanisi imis. Iki erkek kardesin ve ailenin icinde gecen bir konu. Buyuk kardes model bir ogul. Kucuk ise pek bir baltaya sap olmamis. Buyuk yuzbasi ve ikinci kere Irak savasina gidiyor. Kucuk ise hapisten cikiyor. Baba da Vietnam gazisi bir asker. Buyuk oglanin olum haberi geliyor. Kucuk oglan agabeysinin karisi ve cocuklarina yardim ederek onlara yakinlasiyor. Sonra buyuk oglan El-kaida'nin iskencesinden kurtulup geri donuyor ve ondan sonra isler sarpa sariyor. Bugune kadar bu sene gordugum en guzel filmlerden biri ve tavsiye ederim.

Bugun ise Guney Afrikada Mandela'in baskanligi ele alsindan sonra ulkeyi cekip cevirmesini konu aliyor. Kuvvetli bir oyuncu kadrosu var. Morgan Freeman ve Matt Damon. Yonetmen de Clint Eastwood. Filmde bu kisilerin nasil buyuk adam olduklarini anlatilmaya calisilmis. Filmin baslangicinda Mandela secimi kazanmis. 43 milyonluk ulkede birkac yuzbin kisi olan beyazlar ve senelerce irkcilik gudulmesinin verdigi ofke ile yanip tutusan zenciler tamamen iki ayri kutup olusturmuslar. Ulke sivil savasin icine dusme tehlikesi icinde. Mandela baskanlik sarayina ilk gunu geldiginde burada bulunan beyaz burokratlar tasi taragi toplayip ofislerini terk etmek uzereler. Mandela'nin etrafinda kendi zenci takimi var. Adam olayi gorunce hemen bir toplanti duzenliyor. Beyazlara burada bana degil devlete hizmet vereceksiniz ama benim baskanligimda bu gorevi yapamayacaginiz dusunuyor ya da yapmak istemiyorsaniz elbette ayrilmak sizin hakkiniiz. Ama benim ve benimle calisacak olan digerlerinizi sizi aciz ve taciz edecegini dusunuyorsaniz buyuk bir yanilgi icindesiniz. Bu ulke hepimizin ve bu ulkenin ileri gitmesi icin yapacaginiz her turlu calisma gereken degeri gorecektir ve sizlere ihtiyacimiz var gibisinden bir konusma yapiyor. Arkasindan kendisini koruyacak olan zenci takimi bir oda da Mandela'nin guvenligi icin tartisirlarken birden odaya bes alti tane izbandut gibi beyaz koruma adamlari giriyor. Zenci korumanin basindaki sizin burada ne isiniz var gibi bunlari terslerken beyazlarin basi elindeki bir emir kagidini cikarip gosteriyor. Mandela imzalamis ve bunlari goreve cagirmis. Bunun uzerine siyahlarin sefi hisimla cikip Mandela'nin ofisine gidiyor. Mandela'da benden adam istedin bunlardan iyisini nerden bulacagiz bunlar profesyonel ve islerinin ehli. Simdi kalkip yeniden bir siyah koruma orgutu kurarsam bana ne derler diyor. Bu arada etrafindaki siyah elit beyazlara guvenemezsin filan diyorlar. O da icinizden hanginizin devlet yonetiminde tecrubesi var. Bunlar senelerce bu ulkeyi yonettiler. Ekonomode ellerinde. Eskiyi unutmak lazim zaman hinc alma zamani degil el birligi zamani bunlari soyutlarsak zaten istedikleri de bu olacak ve bizim her konuda basariz olmamamiza calisacaklar diyor. Bu isi nasil yapalim filan derken isin icine Rugby giriyor. Bu sirada 1995'de Rugby Dunya kupasi olacak. Guney Afrikanin beyazlardan kurulu bir Rugby takimi var. Siyahlar nefret ediyor. Ingiltere ile bu turnuvaya hazirlik macinda stadda beyazlar takimlarini desteklerken zenciler Ingilizleri tutup bu takimin yenilmesini istiyorlar. Ingilizlerde acik farkla bunlari yeniyor. mandela'da olayi goruyor. Bunu bir birlestirme araci olarak kullanmak istiyor. Zenciler "Spring Box" denilen bu takimin kapatilmasini renklerinin degistirlmesini istiyorlar. Cunku bu takimi tutanlar hala eski Guney Afrika bayragi ile destek veriyorlar. Takimin kaptani da Matt Damon adi Fransua. Mandela ile arasinda bir iliski kuruluyor. Bir sene icinde boyle ona buna yenilen takimdan siyah ve beyazlari birlestirecek bir cozum aramaya basliyorlar. Gercekten olmus bir olay. Yani Ataturk bizdendi diye birbrilerine ayirimcilikla dusman olanlar ya da PKK'nin takimi diye ayrimcilik yapanlarin aksini 43 Milyonu temsil edecek milli bir takim yaratmanin cabasi ve Mandela'nin bu konuda verdigi dersi konu alan bir film. Rugby bilmeyenler icin biraz sIkIcI gelebilir. Ben begendim ama esim fazla memnun kalmadi. Sonucta Freeman'in guzel oyunu ile suslenmis ve seyredilmeye deger bir film. Ama Brothers'a gore konu bakimindan biraz dusuk.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply