Orta Asyadaki koklerimiz

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Orta Asyadaki koklerimiz

Post by Cengiz Akgun »

Once bu hangi dilde bunu bir cikarin bakalim. Adi Arapca ama icinde gecen Turkce kelimelri bir iki kere dinlerseniz duyacaksiniz. Ya ben emekliligimi bir ada da gecireyim filan diyordum. Arkadasin biri koklerimize donelim diye orta asya'da bir tur yapip geldi. Agzi kulaklarina variyor. Ruslar ile guzel karismislar dedi durdu. Bana da gel gidelim dedi ama birader adam Prof. Butun yaz bos benim bu ladar atilim yok ki? Bu arada kadin hintli gibi giyinmis gozukuyor buradan bir ipucu cikarabilirsiniz. Ama bunlar kendilerinin zengin milli kiyafetleri imis. Tevekkeli degil Ittihat ve Terreakkiciler bosunu bunlari birlestirelim fikrini ortaya atmamislar. Cengiz Han gibi ata binip talan etme zamani da gecti. Nasil yapsak ki?

Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Re: Orta Asyada ki koklerimiz

Post by Mert Tokman »

El cevap: Ozbekistan

Mayis-Haziran aylarinda ABD'den bir grup ogrenciyi Turkiye'ye getiriyorum. Bir universitede Turk ogrencilerle beraber ortak Uluslararasi Pazarlama dersi aliyorlar - ogleden sonra ve aksamlari da bol bol gezdiriyoruz. Iki sene evvel bir aksam Galata kulesinin tepesindeki restorana gittik - turistlere yonelik dansoz/folklor show arti fix menu yemek veriyorlar. Bizim masanin yaninda bir kalabalik Ozbek grubu vardi - bir gobek atmaya meraklilardi sorma - bizim orada show yapan dansoz kizlara tas cikarttilardi.

Post Reply