FIBA 2010 Dunya Kupasi

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Marsan

FIBA 2010 Dunya Kupasi

Post by Mehmet Marsan »

Sampiyona FIFA Dunya kupasi formatinda Turkiye'de basladi. Maclar Ankara, Ist, Izmir, Ank ve Kayseri'de oynanacak.

Su anda Yunanistan'la karsilasiyoruz, son 3 dakika 10 sayi ile ondeyiz.

Takip eden arkadslar bir zahmet iki satir yazsin.

Eray Tunç

Re: FIBA 2010 Dunya Kupasi

Post by Eray Tunç »

Yunanistan macini ilk yarinin sonundan itibaren izledim. Harika bir galibiyet kazandik. Murat Murathanoglu'lu yayin bulamadigimdan amator ve gevsek bir Amarikalinin anlatimiyla dinlemek zorunda kaldim. Ersan İlyasova, Omer Asik basta olmak uzere Diger uzunlar Oguz, Semih ve Kerem'in pota alti ustunlukleri sayesinde maci kazandik. Yunanistan eski gucunde gibi gozukmedi. Tanjevic'e zamaninda cok kizmistik ama gelinen noktada Turk basketbolculari fizik ustunlukleriyle, senelerdir cok cektiren rebound yetersizligi, serbest atis yuzdesi dusuklugu gibi sorunlari da geride birakarak ve en onemlisi takim oyunu oynayarak rakibe ustunluk kuran bir seviyeye gelmis.
Kerem ciddi bir sakatliktan ciktigi icin sutlarda eskisi gibi isabetli gozukmuyor. Ender ise benim gozumde hicbir zaman guvenilir bir oyun kurucu olmadi. Engin Atsur'un de talihsiz sakatligi yuzunden bu pozisyonda sikinti yasayabiliriz gibi gozukuyor.
Bir onceki sampiyonada da Sampiyona finalistlerini guruplarda yenmemize rağmen eleme turlarinda ayni basariyi gosterememistik. Umarim bu sefer ayni sorunlari yasamayiz.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

76-65 kazandik. Iyi defans yapip, genelde takim halinde akilli oynadik. Yunanistan basketbolde ekol olmus bir ekip ve bayagi sert ve akilli oynuyorlar hep. Hakemler de sertlige onlar adina izin verdi ama ikinci yari sadece 26 sayiya izin verdik. Ilyasova muthis oynadi, uzunlar toplu halde onlarin kilit adamlarini durdurdu. Bu defa takim iyi bir havaya girmis, kenetlenip takim halinde oynuyorlar, yardimlasma hat safhada. Yol daha uzun bu sadece bir gurup maciydi, oyuncular da roportajlarda bunu belirtti. Seyirci de muthis destek verdi ve taskinlik veya aptalca tezahurat olmadi, Yunanli seyricileri iyi agirladik. Devami gelsin diye umuyoruz.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu konuyu Spor, Kultur. Muzik, ve Sanatt bolumune tasidim.

Yunanistan'i grup seviyesinde yenmek bir sey degil. Asil gruptan sonra yenip tamamen elemek lazim bu herifleri. 2009'da Sirbistan'i Yunanistan'i, ve Sampiyon olan Ispanya'yi ilk grup ve ikinci grupta yenmek hic bir ise yaramadi. Bosuna gaza gelip sonunda avuclarini yaladilar. Son dorde bile kalamadilar. 8. mi ne olduk yahu. Onun icin dev adam filan lafina karnim tok benim sahsen. Biliyorum her zamanki gibi limon sIkIyorum ama en azindan final olmazsa bir ise yaramaz bu FIBA'nin Istanbuldaki duzeni.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yenilene ne diye 1 puan veriliyor. Ayip olmasin diye mi?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Nezih Gunal

Post by Nezih Gunal »

Cengiz,

Bildim bileli baskette galibiyete iki, yenilgiye bir puan verilir.
Üzülmegi bırak , yasamaya bak.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Nezih Gunal wrote:Cengiz,

Bildim bileli baskette galibiyete iki, yenilgiye bir puan verilir.

Amerikada zaten kafa karistiriyor. Malum burada kendi bolgende oynadigin mac division da oyandigin mac falan filan. Yarim puan ondesin filan gibi garipliklere sebeb oluyor.

Sadece sayi enflasyonundan baska bir sey degil bu yenilene bir puan verme yontemi. Gorup duruyordum da sormak dun aklima geldi. Yenilen sifir alsa yenene de bir puan verseler ne lazim gelirdi ki? Tertemiz olurdu halbuki. Boylece grupta bes macinda da yeniline bes puanl verip "disgrace" dedikleri utanmayi onluyorlar herhalde. Isin garibi beraberlik yok. Eskiden var mi idi onu da hatirlamiyorum. Ama macin normal suresi berabere biter. Bir ara acaba uzatmada yenen ve yenileni ayirmak icin mi diye dusundum. O da degil.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Bugun Puerto Rico karsisinda dunku motivasyonun yarisi yok - "emotional let down" denilen asiri bir motivasyonla oynanmis bir macin ardindan ayni duygu yogunlugunu bir sonraki maca tasiyamiyoruz. Dunku macin kazanilmasi sonucu buyuk bir yukun omuzlardan dusmesi ile yasanan bir rahatlik ve rehavet var - sadece oyuncularda degil tribunlerdeki insanlarda da bu hissediliyor. Ne yazikki yerlesmis kulturun, asiri duygusalligin bir parcasi bu - ve degistirmek oyle kolay degil.

Hadi gecmis olsun - zar zor 79-77 kazandik... PR son 6 saniyede hucum sansini kullanamadi - son 3lukleri girse maglup olacaktik :roll:

Bu arada ilk defa Hido'nun bir milli macta on plana cikip takimi galibiyete tasidigini gordum... Takimi "let down" modundan cikaran adam oldu bugun...
Last edited by Mert Tokman on Wed Sep 01, 2010 11:00 pm, edited 1 time in total.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

NBA yuzuklu Mehmet efendi nerede bu sene almadilar mi onu takima? Zor yendiler. Gerci mactan sonra bu gruptaki yenilginin telafisi var. Gecen sefer de ilk 5 macini kazanip son 4 macini kaybetmisti Turkiye diyerek Avrupa 2009'u kastetdiler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:NBA yuzuklu Mehmet efendi nerede bu sene almadilar mi onu takima?
sakat - ama zaten gonlu yok... beni arkasi donuk pivot olarak oynatmak istiyorlar diye kiziyor hasba... yuzu potaya donuk 3lukcu olarak oynuyor ya Utah'da...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Grouptan lider cikmayi garantilediklerine gore bugun CIn onunde rahat bir tek dokerler herhalde. Ondan sonra da iki gun are varmis. Degilse bizimkiler kaldiramaz bu yuku.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dunya kupasi, Avrupa kupasi, ya da Olimpiyatlar niye bize verilmiyor bizi neden AB''ye almamakta israr ediyorlar diye salya sumuk aglamayacaksin sonra. Bu isin bir standardi var. Uygarca yasamaya alisamayanlar, kadin da kiz da birak sort meyi sacini gorunce apdesti bozulanlar sadece Islam oyunlarina talip olmalilar.

http://www.nba.com/2010/news/09/01/danc ... l?rss=true
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu da iyi bir haber. Dunya basini temsilcileri organizasyon ve seyircilerden memnun kalmislar.

http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe ... ticle.html
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cin oldukca zayif bir takim. Ling Ling Yao nerede acaba? Neyse ilk Q'i 15-6 gectiler. Arada da Ukraynali kizlari gordum. Bu arada Cin'de devirme turlarina kalmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu Arslan kim yahu? Habire kacirip duruyor. Kafayi ucluge takmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply