W harfi yok elbette Turkce'de

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

W harfi yok elbette Turkce'de

Post by Cengiz Akgun »

Su haberde Kurtce isim verip "w" olmadigi icin nufusa kabul edilmeyen kizdan bahsediliyor. Turkce de W tok "v" yazilacak o isim. O yuzden de Turk vatandasi olanlarin bazisi isimlerini deqistirmek zorunda. Q, X, W kabul gorulmez.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15914445.asp?gid=373

Bir de Isvecte yasayanlara sorayim. Cifte vatandasligi Isvec kabul etmiyor Turkiye degil. Isvec disinda bir uyruga gecerseniz Isvec vatandasligi dusuyor diye biliyorum. Bir isvecli arkadas bu yuzden ABD uyruguna gecmedi. Sosyal haklarimi kaybetmek hic isime gelmez. Ihtiyarligimida bana orada bakacaklar demisti. Belki geldikleri ulkenin vatandasligini korumalarina izin vardir. Ama Isvecte dogan birine baska bir ulke vatandasligi izni yok diye biliyordum.

ABD icin cifte vatandaslik sorun degil. Bu yukardaki haberde bir carpitilma var saniyorum. Turkiye icin de cifte vatandaslik sorun degil. Belli bir sure once izin almak kosulu cifte vatandaslik vardi saniyorum. Simdi onu da kaldirdilar. Bu yurt disinda yasayanlara bir kolaylik getirmek ve onlarin yasadiklari ulke politikasinda soz sahibi etmek icin dusunuldu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: W harfi yok elbette Turkce'de

Post by Kenan Atak »

Abi Isvec'te de cifte vatandaslik sorun degil. O senin arkadas uclu vatandaslik durumu icin demistir bunu. Benim bildigim uclu vatandaslik yok. Ama Isvec'te emeklilik parasi burda kazandigin paraya bagli (heryerde oldugu gibi). O senin arkadas simdi 401k'den biriktirdiklerini Isvec'ten alacagi minimum sosyal hakki (cok az bir meblag) ile birlestirmeyi dusunuyor sanirim.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Abi Isvec'te de cifte vatandaslik sorun degil. O senin arkadas uclu vatandaslik durumu icin demistir bunu. Benim bildigim uclu vatandaslik yok. Ama Isvec'te emeklilik parasi burda kazandigin paraya bagli (heryerde oldugu gibi). O senin arkadas simdi 401k'den biriktirdiklerini Isvec'ten alacagi minimum sosyal hakki (cok az bir meblag) ile birlestirmeyi dusunuyor sanirim.
Bak bunu bukmiyordum. Uclu vatandaslik demek. Adam ben ABD vatandasi olmam Isvec pasaportumu kaybederim demisti de. Malum sosyal guvence ABD de nanay.

Yine de bu Kurt kizinin sorunun w yuzunden kimlik verilmedigi icin vatandaslik olayinda sorun olusu bunun Turkiye yurt disinda dogan Kurt cocuklara vatandaslik verniyor denerek saptirilmasi oluyor. "w" yerine "v" ile yazsinlar. Eskiden bu Turk ismi degil diye kabul etmiyorlardi. O yuzden ortada koskoca bir asiret reisi oglu Ahmet Turk dolaniyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote: Bak bunu bukmiyordum. Uclu vatandaslik demek. Adam ben ABD vatandasi olmam Isvec pasaportumu kaybederim demisti de. Malum sosyal guvence ABD de nanay.
Yani duz mantikla uclu demek istedim ben de bilmiyorum pek ama senin o arkadas Turkiye Cumhuriyeti vatandasi, ayni zamanda Isvec vatandasi. Eger ABD vatandasi da olursa 40 kimlikli siyah cantali siyah sapkali adam gibi olacak :lol: Ben hic duymadim böyle uc vatandasligi olani. Ama sanirim cifte vatandaslik butun bati ulkelerinde var.

Sosyal guvence orda nasil? Emeklilik ve hastalik, sakatlik durumlari icin ne gibi guvenceler var devlet tarafindan saglanan?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kerem Tezic wrote:Sosyal guvence orda nasil? Emeklilik ve hastalik, sakatlik durumlari icin ne gibi guvenceler var devlet tarafindan saglanan?
Amerika'da her koyun kendi bacagindan asilir. Eger iyi para yapip iyi bir saglik sigortan varsa sorun yok... amaaa isini kaybedersen 6 aydan sonra Kobra denen extension'i hakkini da yitirirsen tam o sirada stresten birde kanser veya kalp teshisi konarsa ayvayi yedin - Isvec'e tipis tipis geri donersin.

Dusuk gelirli ve yaslilar icin Medicaid ve Medicare gibi sosyal guvenceler var ama bircok doktor burokrasi yuzunden parasini zor ve gec aldigi icin bu devlet sigortalarini kabul etmiyorlar ama devlet hastahanelerinde geciyor.

Sagilk hizmetleri anormal pahali burada - cogu insan aman nasil olsa sigorta oduyor diye dusundugu icin pek umurasamiyor ancak zorda kalinca farkina variyorlar. Saglik hizmetlerinin masraflarini dusurmeleri lazim - Murat Gokcigdem agabeyimiz gecen sene cok calisti bunun icin.

Post Reply