Reklamlar ve Turk TV'leri

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Reklamlar ve Turk TV'leri

Post by Cengiz Akgun »

Yahu ne bicim istir bu yahu. Cok iyi hatirlarim. TRT ilk yayinlara basladiginda TV'da reklamlar yoktu. Herhalde bu isi video ile yapacak ajanslar daha gelismemisti. Kolay degil o zamanlar belkide band yerine film kullanmalari lazimdi. Reklam oyuncularinin yapimcilar in filan yetismesi filan zaman istedi. Belki iki yil filan surdu. Ondan sonra meshur izocam reklami ile bu baslatildi. Belki de ilk reklam o degildi ama en carpicisi o idi. Bazilarimiz reklamlari bekler bile olduk. Cunku kaliteli idiler. Dogum tarihi biraz eskice olanlar karikatur (karton deniyor ya) olarak yapilmis kapiciyi deli eden ust kattaki usuyen kadin ile ile asagida soyunup dokunmus sicaktan bunalmis pehlivan gibi birinin "yoneticimiz uyuyor mu" diye kapiciyi azarlayan bu izocam reklamini hatirlarlar.

Bu reklamlar program aralarinda verilirdi. Ben Amerikaya geldigimde ilk defa program ya da mac kesilerek verilen reklamlari gordugumde yil 1978 idi. Turkiyede TRT hala programlari reklam icin kesmezdi o zamanlar. Bunun bir sebebi her ne kadar cok bir para olmasa senede radyo ve TV icin verilen her haneden toplanan PTT'ye yatirilan vergi olabilirdi. Ne de olsa vergi veriyorduk.

Ama simdi artik is cigirindan cikmis. Herifler reklam diye bir kesiyorlar 10 dakika suruyor. ABD reklam icin kesilme suresi 3 dakikayi gecmez. Vur deyince olduruyorlar. Bugun biraz Kanal D oynayan Yaprak Dokumun' e bakayim dedim. Herifler gecen haftanin ozeti diye neredeyse butun bir bolumu tekrarladilar. Reklam reklam ustune. Guya Turkiye saati ile dizi 8'de baslayacakti. 9 da yeni bolum anca basladi. Seyirci koyun olunca bunlar bu sekilde at oynatiyorlar. Simdi yeni bolum basladi eski bolumlerden "flash back" denen hatirlamalar ile zaman geciriliyor. Eh vakit bol. issiz gucsuz desen milyonlarca. Memleket hiyar dolu. Dizi 165 bolumu bulmus bitmek bilmiyor. Ay Yapim sen cok yasa emi.

Turkiyede seyirci neyi izler neyi izlemez diye arastiran bir sirket yok mu birader? Ha bu arada komedi diye ortada bir takim bir seyler var. Ben sahsen gulemiyorum. Ne espri espri ne de ortada komedi var. Kultur denen bir sey kalmamis artik. Kerem hakli.

Ha Kanal D'de parlak Birand'in arkasinda haberi ya da video'yu seslendiren bir hiyar var. Ben hayatimda boyle davar gormedim. Guya meydanda nutuk atar gibi haber video'sunu seslendiriyor. Hic mi diksiyon denen cumlenin neresine vurgu yapilir ve yazili bir metin nasil okunur gibi bir egitimden gecmedi bu herif? Sokaktan adam bulsan bu kadar olur.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Re: Reklamlar ve Turk TV'leri

Post by Ismail Gezer »

Pazar akşamı yapılan spor programlarını dişini sıkıp 10-15 dakka izleyebilirsen yeni bir cinliğe şahit olacaksın Cengiz abi. Sağ üstte "Tanıtıcı reklam" -yada öyle birşey- yazıyor, alttan Vodafone'un kırmızısı ekranın 3'de 1'ini kaplıyor ve Vodafone taraftar hattından gelen soruyu, Rıdvan yada Ahmet çakar cevaplıyor. Böylesini görmemişem. Reklamı programın içine gömmeyi başardılar. Önceleri hazır kaydı araya sokuyorlar sanıyordum meğer yayın devam ederken sağa sola reklam falan yazıp işi kitabına uyduruyorlarmış.

Post Reply