Ibretlik

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Ibretlik

Post by Kenan Atak »

Sadece secimi demokrasi ile bir tutan, temsili rejim ile batidaki katilimci, icabinda tas gibi protestosunu eksik etmeyen, sivil toplum örgutleri, ögrencileri, iscileri ile katilimci, sosyal bilnci hat safhada bati demaokrasilerini bir tutan ahmaklara dusunmleri icin su yaziyi ibretlik olarak koyuyorum ve bu cehaletin kimlerin isine geldigini dusunmelerini istiyorum. Emin Colasan yazmis ve ben bunu daha evvel de programi izleyen bir arkadasimdan dinlemistim. Ama bu alttaki cevaplar beni hic sasirtmadi.
-------------------------------------------------------------------------------------
İKTİDARI BU GİBİLER SEÇİYOR!

SEVGİLİ okuyuculanm, izleme fırsatınız oluyor mu bilemem. Uğur Dündar’ın Star tv haberlerinde zehir gibi bir muhabir arkadaşımız var. Adı Osman Terkan. Alıyor kamerasını yanına ve İstanbul sokaklannda, özellikle her kesimden insanın yaşayıp gezindiği Eminönü ve çevresinde, sokaktaki vatandaşa ilginç sorular soruyor… Ve insanımızın düzeyini (!) ortaya koyan çok çarpıcı yanıtlar alıyor.
Bunlann bir bölümünü ben de ekranda izledim ve şaşırdım kaldım. Ama hepsini her gün izlemem mümkün değildi. O nedenle, Osman Terkan’a bir ricada bulundum:
“Osman, şu yaşadıklarım ve sana verilen ilginç yanıtları derleyip bana göndersene.”
Sağolsun, Osman Terkan çok ilginç bir derleme yapıp bana gönderdi. İşte onun notlanndan, vatandaşa sorular ve alınan yanıtlardan bir bölümü:
Son günlerde dünyayı sarsan WikiLeaks’in ne olduğu soruluyor. Yanıtlar şöyle:
Kestane cinsi… Beşiktaş’ın yeni transferi futbolcu… Romatizma ilacı… Market adı… Çizgi film kahramanı… İktidar muhalefet atışması… Giyim markası… İlaç… Hastalık… Bilgisayar profesörü… Basketbolcu… Devlet… Sabun markası… Eşofman markası…
Mehmet Haberal kimdir? (Yanıt verenlerin yüzde 70′i bu ismi bilmiyor!)
Haberle ilgili spiker… Yorumcu… Jandarma komutanı… Bakan… Siyasetçi… Gazeteci…
Burhan Kuzu (AKP) ve Süheyl Batum’un (CHP)
kim olduğu soruluyor.
Burhan Kuzu: Türk Malı dizisindeki Abiye’nin kocası… Aynı dizide Erman Kuzu karakteri olan Şafak Sezer… Süheyl Batum: Nejat Uygur’un oğlu
(Süheyl Uygur). Bazdan, bunlann hangi filmde oynadığını sordular.
Cumhurbaşkanımız kimdir? Bir önceki Cumhurbaşkanımız ve ilk Cumhurbaşkanımız kimdir?
Abdullah Gülü bilemeyenler oldu. Ahmet Necdet Sezer’i çoğu bilemedi. Atatürk’ü de çoğu söyleyemedi. İlk Cumhurbaşkanı için Süleyman Demirel diyenler oldu.
TBMM’de kaç milletvekili, kaç senatör var?
Milletvekili için: 360… 20′nin üzerinde… Bin tane vardır…
Senatör sayısı sorulduğunda, Türkiye’de senatör olmadığını bilen sadece iki kişi çıktı. Diğer yanıtlar: 600… Epey çok var… Sayısını bilemiyorum. Senatör olduğunu söyleyene hangi senatörü beğendiği soruldu, “Tayyip Erdoğan” dedi.
• • •
Yedi ayn dizi oyuncusuyla birlikte AKP’li Egemen Bağış in fotoğrafı ahaliye gösterildi. Hemen hepsi, dizi oyunculannı bir çırpıda saydı. Ancak birçok kişi Egemen’i tanımadı. Yanıtlardan bazdan:
Tanıyorum ama çıkaramadım, bir dizide oynuyordu… Bir İstanbul Masah’nda oynayan adam… Ötekileri tanıyorum da bu adamı tanıyamadım… Dizilerde biraz çok oynasın da tanıyalım…
TBMM’de grubu olan kaç parti var?
12… 60… 3… 6… 10… 50-60. (Doğru yanıt dört olacak.)
Meclis’te kaç parti var?
30un üzerinde… 20-30… 18… 28.
Yanıt: Tek parti var, AKP. Soru: Peki CHP, MHP yok mu? Yanıt: Onlar da mı var?
Bir başka yanıt: Meclis’te hükümdar olan sadece Ak Parti var.
Türkiye’de kaç il var? (81)
90… 100′ün üzerinde… 67… 87…
• • •
Bazı siyasetçilerle futbolculann resimleri yan yana konulup ahaliye gösterildi. Futbolcular Arda, Alex, Emre. Siyasetçiler Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli, Hüsamettin Cindoruk, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak.
Hemen herkes futbolculann isimlerini hiç düşünmeden saydı. Siyasetçileri ise pek çok kişi tanımadı. Bazıları Cindoruk için Demirel dedi. Bir kişi Cindoruk’un, geçmişin efsane futbolcusu Lefter olduğunu söyledi. Yine bazıları Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu’nun başbakan olduğunu söylediler.
Kulüp başkanlan de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in resimleri gösterildi.
Ortalama herkes üç kulüp başkanı Aziz Yıldırım, Adnan Polat ve Yıldırım Demirören’i tanıdı. Aynı kişiler Mehmet Ali Şahin’i bilemediler.
Milli Marşı’mız nedir? Yanıtı pek çok kişi bilemedi.
Bazı yanıtlar şöyle: Türküm doğruyum mu?..
İstiklal Marşı’nın ilk dörtlüğü soruldu, yüzde 80 okuyamadı. Yanlış okuyanlar oldu.
Peki İstiklal Marşının sözlerini kim yazdı? (Mehmet Akif Ersoy)
Atatürk… Fatih Sultan Mehmet… Pek çok kişi bilmediğini söyledi.
• • •
12 Eylül 2010 referandumu niçin yapıldı? Sorulanlardan yandan fazlası referandumda oy kullandığını, ancak referandumun niçin yapıldığını bilmediğini söyledi.
“Askeri düzeni yıkmak için yapıldı” yapıldı diyen birine: “Türkiye’de askeri düzen mi var” diye soruldu. Yanıt: “Bilmiyorum, bana birisi var dedi, ben de oy kullandım.” Öteki yanıtlardan bazılan:
Cumhurbaşkanlığı için oy kullandık… Bize verilen bilgiye göre Türkiye’nin iyi olması için evet dedim… Seçim öncesi nabız yoklaması yapıldı… Ben anlamadım, anlamadan oyladık işte…
Türkiye AB üyesi midir?
Çoğunluk evet dedi. Geçen yıl girdiğimizi zannedenler, birkaç yıl önce girdiğimizi söyleyenler oldu. AB’ye girince Türkiye’de neler değişti sorusuna bazılan iyi değişiklikler olduğunu söyledi. Bir kişi ise Eminönü Meydanı bakın ne güzel oldu, her şey yenilendi dedi.
Son çıkanlan yasa ile Hizbullah ve PKK’lılann tahliyesi iki ayn yerde, Bakırköy ve Eminönü’nde soruldu. Eğitim düzeyi yüksek olan Bakırköy’de birçok kişi kapsamlı ve düzgün açıklama yaparken, Eminönü Meydanı ‘ndaki pek çok kişi durumdan haberdar bile değildi.
• • •
Laiklik, hukuk devleti, sosyal devlet gibi kavramlar soruldu.
Yüzde 80 yanıt veremedi çünkü bilmiyordu.
Beş bakanın isimlerini saymalan istendi.
Yüzde 95 sayamadı. Üç isim sayanların sayısı bile çok azdı. Üniversite öğrencilerinden çoğu da yanıt veremedi. Bir üniversite öğrencisi “Din bakam kimdi, onu hatırlayamadım” dedi.
TBMM nerededir? Bazılan bilemedi, başkentin neresi olduğunu da bilemeyenler oldu. Cumhurbaşkanı kimdir?
Yüzde 70 Tayyip Erdoğan dedi. Bir kişi Faruk Çelik, bir kişi Bülent Annç, bir kişi de Mehmet Ali Şahin dedi.
Ulusal bayramlanmız soruldu. Çoğu 19 Mayıs’ı bilemedi. O günün neden bayram olduğuna ilişkin soruya “Cumhuriyet kuruldu” diye yanıt verdi. Bazılan ulusal bayramlar için Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı dedi. 23 Nisan için Cumhuriyet’in ilanı. 29 Ağustos (!) Kurtuluş Bayramı diyenler oldu. 29 Ekim için gençlik spor bayramı dediler.
Lise iki ve lise üç öğrencileri bile ulusal bayramlanmızı bilemediler. İki kişi de ulusal bayramlar arasında 10 Kasımı saydı.
• • •
Gazeteci arkadaşım Osman Terkan çok ilginç, çok değişik bir iş yapmış. Kendisini kutluyorum. Star Haber’de süregelen bu çalışmasıyla ortalama vatandaşın bilgi ve bilinç düzeyini ortaya çıkarmış olması çok önemlidir.
Unutmayalım, seçimde böyleleri oy verip Tayyipgilleri başımıza getiriyor! Referandumda -bilerek ve anlayarak!-evet oyu veren de bunlar.
Aslında Türkiye’yi bunlar yönetiyor!
Bunlar göbeğini kaşıyan bidon kafalılar mı? Birkaç çuval kömüre, makama nohuta, sıkmabaş muhabbetine oylannı satanlar mı? Asla, kesinlikle değil!..
Bunlar Türkiye Cumhuriyetinin ve hepimizin geleceğini yönlendirip ülkemize “Deri demokrasi” gelmesini sağlayanlar!
Ne kadar gurur duysak azdır!

EMİN ÇÖLAŞAN / SÖZCÜ
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Ibretlik

Post by Cengiz Akgun »

Bunlar kucuk Amerika olmanin faturasi. Bu sorulari Amerikali genclere ya da sokaktaki hanim ve beylere sorsan bu cevaplardan daha komikleri olur. Iclerinde Kanada ile sinirlarinin oldugunu bilmeyen, meclis baskani kimdir haberi olmayan cok. Bu Turkiyedekileri aklamaz ama ortada donen ayni oyundur. Egitimin agzina sictilar. Daha ne olacakti ki? Bana kalirsa o gazeteci arkadas da Acun gibi cok Amerikan TV'nu seyrediyor olmali. Komedyen Jay Leno'nun programini cok andiriyor. O da ona "Jay Walking" diyor. Jaywalking aslinda Amerikanca da bir terim. Caddeden karsidan karsiya yaya gecidinden degilde aklina estigi yerden gecme olayi. Jay Leno komedi konusu azalinca elinde mikrofon jaywalking'e cikar. Universal Studyolarin da durdurduklarina resimler gosterir sorar. Sarkicilari, popculari, rapcilari, mankenleri, nerede ne kadar luzumsuz varsa sip diye bilirler. Barak Obama'yi ise yuzde sekseni tanimaz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Elbette Ceniz abi, katilimci batidan kastim Bati Avrupa. ABD ile Turkiye cok benziyor bu cehalet acisindan. Darwin'in evrim teorisi degil de yaratilis teorisine inanlarin orani ABD ve Turkiye icin yuzde 80 ustu gösteriliyordu, Isvec'de ise yuzde 10'u gecmiyor.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Fareed Zakaria nin Bill Mahler ile Aralik 2010 da GPS programinda yaptigi soylesiden bir alinti yapiyorum. Ozellikle GOP nin Enerji Komisyonu Baskanligi icin adi gecen aday hakkinda yaptigi yorumu okumalisiniz.
Programin tamamini asagidaki linkten syeredebilrisiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=gQjToWSm1GY

"ZAKARIA: And we are back with Bill Maher talking about American politics and lots more.

The Republicans, the Tea Party, is there anything about it, any pleasant surprises?

MAHER: For comedians, many pleasant -- they're one a week. I guess , you know, if you want to look at the silver lining, is that in the election we just had, they did not -- the American public did not elect any of the people we thought were the most extreme. Carl Paladino didn't win, Sharron Angle didn't win. Christine O'Donnell didn't win.

America I would never say is burden by being an intellectual country, but they did draw a line in the sand somewhere. They said, you know, some stupidity is just a bridge too far even for us. So that -- that's the good news. The bad news, of course, is that the teabaggers are ascendant. We see that they are already making rank and file Republicans change the way they view things like on earmarks and so forth. I think they're always going to have to answer to the Tea Party because they -- they worry about a Tea Party rebellion against them.

But, you know, what I think makes the teabaggers such a non- credible organization is that they pretend to be all about the deficit and taxes, you know. They're named after a tax revolt after all. And, first of all, almost none of them understand that their taxes have gone down under Obama. So they're named after a tax revolt, but they don't know anything about taxes. That's one thing.

The other thing is, if they're so concerned about the deficit, where were they when the deficit was going up mostly under Bush? I mean, again, these are those inconvenient things called facts. But most of the deficit was the Bush tax cuts for the rich which were urgently not needed and, of course -

ZAKARIA: Prescription drugs for the elderly.

MAHER: -- prescription drugs for the elderly, the two words that we put on the credit card. That's where the money went. Dick Cheney said during the Bush terms deficits don't matter and they seemed to go along. But suddenly when President Nosferatu takes office, deficits matter very much.

ZAKARIA: How much do you think the Tea Party is about, you know, taxes and libertarianism and how much is it about religion? I ask this because, a, I know how much you love the -- the issue of religion.

MAHER: I do.

ZAKARIA: But when you watched Glenn Beck's rally, what's fascinating is it was mostly about religion.

MAHER: I think he's doing what some people before him have done like L. Ron Hubbard, who's a novelist and decided, you know what, it's a much easier gig to be a religious leader.

ZAKARIA: And tax exempt.

MAHER: And tax -- tax exempt. And you already have people -- I mean, there's a reason they call them the flock, because they're sheep and they'll believe anything. So I think Glenn Beck is seguing (ph) from what he was mostly a political preacher, to a preacher preacher. It is an easier gig and you make more money, you know, Jim Baker kind of money. And so, yes, I think that could be something.

But, you know, the Tea Party -- I'm not the first one to notice this, is really an amalgam of a whole bunch of different types of people and it's some old school John Bircher types, it is some racists, it is actually people who care about the deficit and the debt as I do, as you do, we all do. And I think there is an element -- there was an article in the "New York Times" about a month ago that said an article of faith of all the teabaggers is to believe that global warming is a hoax. And you mentioned religion. I saw one of the guys quoted in the article, a teabagger guy said I've read my Bible. God put the earth here for us to utilize it.

And, you know, we can laugh that off exempt that the guy who's going to be taking over the energy commission, Shimkus, you know this guy. He's Republican John Shimkus. He's a real winner. He says that we don't have to worry about global warming, because in the Bible, God promised Noah after the flood, you know, Noah, the 500-year-old man who got two of every animal on the ship and got them to -- OK. He promised Noah after the flood, he wouldn't wipe out the world again, so why are we worrying about global warming.

I mean, what -- you're a man of the world. What does the rest of the world think of this country? It is embarrassing that we have these yokels who are in charge. They must be laughing at us in almost every world capital when they hear something like that.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Degerli bir fikir adami! Bunlardan zebille kayniyor, iktidarin en buyuk destekcileri. Aralarinda bir tane adam ciksin ama bir, ve bu bir adamin da bir tane guzel özelligi olsun, iki demiyorum, bir diyorum, yalnizca bir, Taksim meydaninda ciplak kosacagim. Bu ne ya, kafayi saga cevirsen bunlar, sola cevirsen bunlar, bu kadar mi coklar, ve ustelik en etkin yerdeler. Milletim necibim, neciplerin necibi, kavm-i necip milletim sana soruyorum bunlara, bu kadar ruhu ve surati cirkin mahluklara layikmisin? Evet layikim desinler ben de gam yemeyim.
--------------------------------------------------------------------
Sabah yazarı Emre Aköz, “Bu koca göbek bana kaça patladı; siz biliyor musunuz?” dediği yazısında şunları yazdı:

Devamini okuyoruz bu "köse yazisinin"
http://www.odatv.com/n.php?n=bunun-adi- ... 2702111200

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:...
Sabah yazarı Emre Aköz, “Bu koca göbek bana kaça patladı; siz biliyor musunuz?” dediği yazısında şunları yazdı:

Devamini okuyoruz bu "köse yazisinin"
http://www.odatv.com/n.php?n=bunun-adi- ... 2702111200
Onun adi takoz ama o takoz bile olmaz o gobegi ile. Bos verin yahu. Iki yazisini okuyan anliyor kimin ne oldugunu. Anlamayan icin yapilcak bir sey yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Iki ogretmen kadin (aslinda kizcagiz desem daha dogru olur). 20'lerinin sonu ya da 30'un ilk yillari gibi. Halef ve Salef'i hayatlarinda hic duymadiklarini iddia ettiler ve Canli Para yarismasinda 50 bin TL kaybettiler. Simdi iyi ogrenmislerdir. Elbette Arapca'dan dilimize giren iki karsit kelime. Anlamini karistirsalar anlarim ama hayatlarinda hic duymamislar. Biri Halef valisi filan gibi diyerek Halep valisi ile karsitirdi. Yani kulagim taniyor dedi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Turkiye'de cahil, yalak, yandas takimi yaglaya dursun, Avrupa bunun ne oldugunu göruyor artik. Terim ve Aziz Yildirim'in cok daha kötu bir versiyonu. Deniz fenerinden zaten notunu aldi bile.
http://www.odatv.com/n.php?n=nefret-vai ... 0203111200

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Turkiye'de cahil, yalak, yandas takimi yaglaya dursun, Avrupa bunun ne oldugunu göruyor artik. Terim ve Aziz Yildirim'in cok daha kötu bir versiyonu. Deniz fenerinden zaten notunu aldi bile.
http://www.odatv.com/n.php?n=nefret-vai ... 0203111200

Almanlar alisiktir boyle nefret tuccarligina. Almanya da Turklere yaptiklari irkcilik az buz degil. Bild biraz da onlari yazsin. Avrupa'nin da icine edeyim musadenle.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan'i tecrit etmisler. Akil vicdan hersey duruyor. Bu ulkeden ve bu tepkisiz, yalak halkindan nefret ediyorum artik. Sucunu bile daha bilmeyen iki gazetecinin tutuksuz yargilanma hakkini gectim artik tecrit etmisler, izolasyon, bir insana yapilacak en kötu sey, idamdan beter, agir agir insani ölmege birakmak demek. Bunlarin cok sevdiginiz birisine yapildigini dusunun, bu toplumun gazeteci arkadaslarinizin, yaninizda olmasi gereken muhalafetin falan sizi tamamen yalniz biraktigini dusunun icinizden nasil isyan duygulari gecer. Artik diyecek sey bulamiyorum. Beter olsun GS'iniz FB'niz falan kume duserler insallah!
--------------------------------------------------------------------------------
Ahmet Hakan deginmis konuya
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/171 ... 131&gid=61

Post Reply