Demokrasiye Fransiz olma

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Demokrasiye Fransiz olma

Post by Cengiz Akgun »

Kasimpasali Fransiz milletvekiline Turkiye'ye fransiz olmayin demis. Gazetecilerde yazdiklarindan degil orgute uye olma sucundan icerdelermis. Bagimsiz yargiya mudehale edemezlermis. Adamlar daha hangi sucla suclandiklarini bilmiyorlar. Iclerinde nerdeyse uc senedir yatan var ve bagimsiz yargi diye adlandirilan gudumlu yargi hala davayi gorememis ve suc tespit edilememis vaziyette. Hakikaten yanlis sorular sormuslar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kaan Önem

Re: Demokrasiye Fransiz olma

Post by Kaan Önem »

Yalniz Cengiz abi bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir hesabı, ben bu adamın tek bir huyunu beğeniyorum, önüne her gelene -ister yurt içinde ister yurt dışında olsun- ayar veriyor. Bilhassa yabancılara karşı tutumu yıllardır alışılagelmişin çok dışında. Strasbourg'daki konuşmayı tv'den izledim, el kol hareketleri, o söylediği laflar, mimikler vs. inanılmaz. Diplomasiyi falan paramparça etti bu adam 8) Egemen Bağış'ın suratını görmeniz lazımdı o konuşmada, bıyık altından o bile gülüyor yanındaki koltukta :lol: Kahvede tartışır gibi aklına her geleni söylüyor, önce Simon Perez, Sonra Sarkozy'nin Ankarada Melih Gökçek tarafından ağzında sakızla uğurlanması şimdi de bu.. Ben hayatımda uluslararası arenada hiçbir Türk siyasetçiyi bu şekilde hatırlamıyorum. Bu umursamaz tavır cehaletle pek tabii açılklanabilir ama Rahmetli Ecevit mesela boynu bükük küheylan gibi mazlum mazlum BBC'ye ingilizce demeç verirdi hatırlıyorum da. Her türlü eziliyorduk zaten, kimse sallamıyordu. Tayyip Erdoğan da yabancı dil de yok, Türkçe konuşuyor umurumda da değildir herhalde, ister anlasınlar ister anlamasınlar diyordur :D Bu Sarkozy falan o burnu büyüklükle çok daha fazlasını hak etmişti bence de. Ha ama ayarı veriyorsan hak eden herkese vereceksin öyle işine gelene değil, o başka. Kimisinin de önüne kırmızı halı serersen olmaz o iş. Ahmedinejad türkiye'ye geldiğinde Anıtkabire gitmemişti. Atatürk'ün onun hürmetine ihtiyacı yok zaten yücelmek için de mesela Ahmedinejad kim? Ona da tavrını koyacaksın icap ederse, belli edeceksin bir takım hoşnutsuzlukları. Ama ne oldu o gün? İstanbulun her yeri kapatıldı trafik bütün bir gün felç oldu.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kaan Önem wrote:Yalniz Cengiz abi bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir hesabı, ben bu adamın tek bir huyunu beğeniyorum, önüne her gelene -ister yurt içinde ister yurt dışında olsun- ayar veriyor. Bilhassa yabancılara karşı tutumu yıllardır alışılagelmişin çok dışında. Strasbourg'daki konuşmayı tv'den izledim, el kol hareketleri, o söylediği laflar, mimikler vs. inanılmaz. Diplomasiyi falan paramparça etti bu adam 8) Egemen Bağış'ın suratını görmeniz lazımdı o konuşmada, bıyık altından o bile gülüyor yanındaki koltukta :lol: Kahvede tartışır gibi aklına her geleni söylüyor, önce Simon Perez, Sonra Sarkozy'nin Ankarada Melih Gökçek tarafından ağzında sakızla uğurlanması şimdi de bu.. ...
Elbette cehaletinden. O cahalet zaten kendinden bu kadar emin yapiyor onca gafina ragmen. Ben yabancilara saygi gostersin demiyorum. Onlar bu laflari hak edeli cok oldu. desin elbette. Yalniz soylediklerideki tutarsizliklarin farkinda degil. Gazeteciler tutuklu 3 senedir icerde davasi gorulememis adam varken biz yargiya karisamayiz demesi ama kalkip referandum ayagi ile dibine kadar karismasini kimse sorgulamiyor. Karsisindaki aptal sanip kalkip bomba yapmina malzeme bulanla kitap yazip yayinlamak isteyeni ayni kaba koyuyor. Ahmet Sik bomba yqpimi icin el kitabi mi yazmis? Orgutlenmek icin kitap yazilsa bile bunu suc unsuru yapmak bugunku demokraside zul. Ne zaman orgutu kurar ve devleti duzeni yikmaya karsi harekete gecerse sucun baslangici oldugunu sayiyorlar. Fikir ne kadar muzur da olsa kiskirtici da olsa fikrin sahibi degil o fikrin pesinden gitmeye kalkan suclu oluyor. Iste olayin zor tarafi da burasi. O zaman adama sorarlar sen ne halt etmege o siiri okudun minariyi mizrak yapip kimin kicina sokacaktin diye kodese attiklarinda neden bozuldun demezler mi adama. Ama demiyorlar iste. Deselerde kuru gurultuye gidiyor.

Degilse o Fransiz karinin yaptigi densizlik ortada. Bugun Ermeni asilliyim da demis zaten. Utanmadan da anneanem ve dedem Istanbuldan 1915'de techirden kacti diye de yalan da soylemis. Istanbuldan surulen bir tek Ermeni olmus mu? Surulseler geride kalanlar neden kacmamis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar Vatan, Hurriyet gibi DMG'nun gotunu kurtarmaga bakan ve iyice yandaslasan ve yandas Turk medyasinin haberlerine bakmayin. OECD'nin gostergelerine bakin, cehaletin yolu hisler ve temennilerdir, aklin yolu ise bilim. Bakin alta OECD raporundan bir yer koyuyorum:
-------------------------------------------------------------------
Acı tablo ortada “Bir Bakışta Toplum” raporunda örgütün en yüksek gelir eşitsizliğine sahip ülkeleri Şili, Meksika ve Türkiye olarak sıralandı. Rapora göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında en düşük istihdam oranına sahip ülke konumunda bulunuyor. Kıskanacağımız ülkelerin başında ise Slovenya geliyor.

Bebekler ölüyor Rapora göre Türkiye, işsizlik ve yoksullukta ilk sıralarda geliyor. Çocuk eğitimine en az parayı biz harcıyoruz, kadınların doğurganlık oranında en yüksek ülkelerden biriyiz. Türkiye’deki ortalama ömür de tüm OECD ülkelerinden daha kısa. Bebek ölümlerinde ise facia yaşanıyor

Basin ozgurlugu, kadin ozgurlugu gibi konularda ise daha yeni ne halde oldugumuz yayinlandi.

* Kaan kardesime bir not: Fransiz diye asagiladigi milletvekillinin verdigi cevabi da okudun mu? tayyip okuduysa yuzu (varsa eger) kizarmistir. Turkiye maalesef futbolda 'destan yazdik' diye Turk basinin gazi ile sahaya cikip sonucta yerle bir olan milli takimi andiriyor. OECD'nin ve pek cok bagimsiz kurumun istatistikleri ortada. Akli olan gercekleri gorur.

Ben de bir basin mensubu olsam Tayyip'e soyle bir ayar verirdim: Sayin Erdogan mert adam yargidan kacar mi? Hakkinizda 60 kusur yolsuzluk dosyasi bekliyor. MERT ADAM YARGIDAN KACAR MI? O zaman ayar neymis gorurdu!

Ulan insanlar hakkindaki sucu bilmeden iki senedir icerde be iki senedir! Yargilansin diyenler, daha hukum yok hukum! Kanit yok gizli taniklardan baska! Bu insanlarin cocugu yakini ne dusunur dusundunuz mu? Dusunemiyorsaniz kendinize insanim demeyin! Herif kitapla bombayi bir tuttu! Bunun nesi komik? Orda o gazetecilerin yerinde olun bakalim!
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Abi sen beni yanlış anladın galiba. O yazdıklarında mutabıkız kesinlikle. OECD Raporları, AB İnsan Hakları raporu vs. Ben Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu savunan görüşe de katılmıyorum mesela, Türkiye her anlamda azgelişmiş tipik bir 3. dünya ülkesidir benim için. Gazeteciler ve yakınları için söylediklerine de katılıyorum. Burada da hemfikiriz. Çok da iyi anlayabiliyorum insanları ama görüldüğü gibi (işte azgelişmişliğin göstergelerinden biri) protestolar, sivil toplum hareketleri ngo'ların açıklamaları vs hiçbir işe yaramıyor bu ülkede.

Kadın vekilin cevabını okumadım ama Tayyip Erdoğan'ın ona söylediği siz önce kendinize bakın cevabını üstte yazdığım şekilde beğendim ve bunu da işte bozuk saatin kırk yılda bir doğruyu göstermesiyle ilişkilendirdim. Tayyip Erdoğan yerli-yersiz herkese ayar vermeye meraklı bir insandır ve bu hem bulunduğu mevki hem de ahlaki açıdan elbette yanlış olabilir. Ama işte kırk yılda bir kendini herkesin ve herşeyin üstünde gören ve karşısındakini daima küçük gören bir avrupalıya öyle yada böyle ters bir cevap verildi. Bugün Türkiye öyle bir durumdadır ki ağzıyla kuş tutsa yaranamaz kimseye. O raporların tersi de olsa eminim biz yine küçük görülecektik. Öyle aşırı milliyetçi falan bir insan olduğumdan değil avrupanın batının da çoğu zaman ikiyüzlü olduğundan bunları söylüyorum. Atatürk'ün en beğendiğim sözlerinden biri bu yüzden şudur: Efendiler, avrupanın bütün ilerlemesine karşılık türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Vaziyeti düzeltmek için mutlaka avrupadan nasihat almak, bütün işleri avrupanın emellerine göre yapmak gibi bir takım zihniyetler belirdi.
Oysa hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle yükselebilsin? Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir. Okuduğum kadarıyla bence de hakikaten kaydetmemiştir. Türkiye yine örneğin AB ye girmek için çabalamalı, reform yapmalı, gelişmeye çalışmalı elbette ama bunu kendi hususi ilerlemesinin gereği olaraka özbilinçle yapmalı. Birileri istedi diye değil. Ondan sonra işte böyle herkes tepeden bakıyor sana. Onlar sütten çıkmış ak kaşık mı?
Ben bunu söylemeye çalıştım.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Sanik'i mahkemeye arac yoklugundan goturemedigini one suren bir zihniyet sanik'i kacacak ya da hakkindaki delilileri yok edecek diye tutuklamaya hakki olabilir mi? Bati denilen vahsi yerde bunu diyebilme cureti gosterenin agzina sicarlar. O tutuklulugu devam ettirmege karar veren hakiminde.

Bugun gazetede okuyorum Adalet bakanligi bir inceleme baslatmis ama bulduklarinda hicbir kasit ve dalavere olmadigi olmus. Hani kediye cigeri kim yedi diye arastirma yaptirir gibi bir sey bu. Daha fazla rezil olmayin bari.
Silivri 2 No'lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Ahmet Şık'ın cezaevi aracı olmadığı gerekçesiyle duruşmaya götürülemediğinin bakanlığımızca öğrenilmesi üzerine konu hakkında inceleme başlatılmıştır. Ön inceleme sırasında, 14 Nisan 2011'de Silivri Ceza İnfaz Kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlülerden 20 adliyedeki duruşmalara katılmak üzere 273 kişi, 14 hastaneye 195 kişi olmak üzere toplam 468 hükümlü ve tutuklu sevki istendiği bildirilmiştir. Adliyelere ve hastanelere götürülmesi gereken tutuklu ve hükümlü sayısının yoğunluğu nedeniyle araç ve şoför sayısının yetersiz kalması üzerine Ahmet Şık'ın da aralarında olduğu 21 kişinin sevk işleminin yapılamadığı anlaşılmıştır. Ön incelemede adı geçen tutuklunun duruşmaya gönderilememesi konusunda herhangi bir kasıt veya art niyet söz konusu olmadığı tespit edilmiştir. Uluslararası sözleşmelerde ve iç hukuk mevzuatımızda güvence altına alınan savunma hakkının yerine getirilebilmesi için ceza infaz kurumlarında bulunan tutukluların duruşmalarda zamanında hazır edilmeleri gerekmektedir. Bakanlığımız bu sevk ve nakil işlemlerinin zamanında ve düzenli şekilde gerçekleştirilmesi için cezaevi idarelerinin talepleri doğrultusunda gerekli araç ve personel ihtiyacını karşılamaktadır.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Boyle bir kafanin yonettigi ulkede hersey olur ama hersey. Daha bunlar iyi gunlerimiz. 12 Haziran'da ilkokul 4 egitim seviyeli cahil yandaslarinin oylari ile secimleri tek basina alinca yasanmaz biryer olacak orasi. Cogunlugun avnatajini akil almaz baskilarla cehennem azabina cevirecek (ki cevirmege basladi bile). Salt alttaki dedikleri sizi sasirtmasin zira 10 kusur sene evvel demokrasi hakkinda dusundukleri hala nette. Onlari dinleyen su dediklerine sasirmaz bile.
http://haber.gazetevatan.com/biz-de-onl ... /9/Siyaset
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply