Üzüntü

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gurdal Cetin

Üzüntü

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

Allah kimseye vermesin. Yediğim yemek boğazımda düğümlendi.

Herşey yalan bu gerçek.
TRUST GALATASARAY
MGC

Ismail Gezer

Re: Üzüntü

Post by Ismail Gezer »

6 dakkada bir çocuk ölüyor diyorlar. İnşallah abartıyorlardır. Bu sütunlarda talihsiz ve zavallı cümlelerle sürekli aşağılanan Türk milleti birşeyler yapmaya çalışırken, batı'nın beyaz köpekleri seyretmeye devam ediyor. Somalililer birbirlerini yesin, geriye kalan'ın üzerinede sömürmeyi pek seven emperyalist köpekler çöksün!

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ismail Gezer wrote:6 dakkada bir çocuk ölüyor diyorlar. İnşallah abartıyorlardır. Bu sütunlarda talihsiz ve zavallı cümlelerle sürekli aşağılanan Türk milleti birşeyler yapmaya çalışırken, batı'nın beyaz köpekleri seyretmeye devam ediyor. Somalililer birbirlerini yesin, geriye kalan'ın üzerinede sömürmeyi pek seven emperyalist köpekler çöksün!
Insanin laflarini saptirma Ismail. Hakkinda delil bile olmayan insanlarin hapislerde ölume mahkum edilmesini icine sindiriyorsun demek ki. Buna seyirci kalan umursamayan bir halka elbette kizarim. Kac insan kahrindan öldu, kimi intihar etti, hic dusunurmusun o insanlarin coluklari cocuklari ne halde diye? Kötu niyetli bir insan olmadigina eminim ama Somali'de veya Filistin'da hakli olarak hassasken ayni hassasligi neden kendi ulkende bir hukuk faciasi altinda ölume mahkum edilen profesörlere, gazetecilere göstermezsin. Senin halkin bu konuda ne yapiyor?

Ayrica bati ulkelerinin halklarinin dogal felaketlerde nasil para yardimi yaptigini gerek ABD'deki arkadaslar gerek Avrupa'da yasayanlar defalarca yazdi burda, ben Turkiye'de halkin kilini kipirdattigini görmedim daha. Senin ulkenin en tepesindeki insanlar Sudan'da 300,000 kusur insani katleden katilleri devler töreni ile karsilayip kanka oldular. Bunlari sindirebiliyorsunuz demek ki!
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugunku beyaz kopeklerin cogu yardim yaparken genellikle din ve irk gibi unsurlari kale almazlar. Onlarin da bu unsurlari kale aldiklari bir zaman olmus ama hidayete ermisler. Ama kara kopekler hala yerinde sayarak bu gunlerde din baglami yuzunden bu yardimlari yapmaya kalktilar. Sanki Turkiyede ac ve acik yokmus gibi. Malum ustelik Ramazan. Degilse killari bile kipirdamazdi. Isin icinde din babinda gosteris var. Musluman kardeslerimiz ac yatarken biz uyuyamayiz lafi yani.

Somalideki cakallar degil mi idi Tirk murk demeden gemilere saldiranlar mi,yonlarca fidye alanlar. Bu Dunyada herkez layigini buluyor merak etmeyin. Amerikada yine sessizce milyonlarca dolar toplaniyor, Yine en buyuk yardimi yapacaklar. Cok degil 15 sene once Amerikali askerlerin olusu ustunde tepinmislerdi bu soysuzlar. Amerikalinin yerinde baskasi olsa acliktan gebersinler ben mi yaptim hadi Allah versin der gecerdi. Nedense demiyorlar.

Bakin burada bu soytarilarin kendi kendilerine ettiklerini anlatiyor beyaz kopeklerin ajansi"

http://news.yahoo.com/somalia-wants-hum ... 30855.html

Sudan isi de din baglamli idi. Guneydekilerin cogu hiristiyan. Besir o yuzden sevildi bizim kara kopekler tarafindan.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Bence ikinizde bu konuya duygusal yaklaşıyorsunuz.Bence burda ideolojik tartışmalara girmemelisiniz.Belki tam girmediniz ama yakında konu oraya doğru gidiyor gibi görünüyor.

İki tane gerçek var.

1-Türk Adalet Sisteminde çok ciddi yanlışlar var. Tutuklu olarak mahkeme gününü beklemek, kanıttan suça gitme yerine , suçtan kanıta gidilmesi hemen aklıma ilk gelenler daha bir sürü var.Batı ülkelerinde (CRIME & INVESTIGATION CHANNEL müdavimi biri olarak konuşuyorum :) ) adamın birisi birini bile öldürse savcı dava açmak için önce bilimsel kanıtları topluyor.Hakimin şüpheliyi tutuklu olarak yargılayabilmesi için bile bir ön hazırlık dosyasını görmesi gerekiyor.Ha duruma göre kefalet ile tutuksuz yargılıyor. Ama bu adamın bu işten sıyırdığını göstermiyor savcı harıl harıl delilleri araştırıyor.Bu arada kaçan adam oluyor mu evet ama bir şekilde bu vatandaş sonra aranıyor ve yakalanıyor.Bizde suçlu olduğu resmen ispatlanana kadar şahısların masum olduğu gerçeğinin inanılmaz bir şekilde kamu vicdanında kabul görmemesi beni çok şaşırtmakta. Dikkatinizi çekerim kanunlar önünde demiyorum kamu vicdanında diyorum. Bizde bir atasözü var ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ. İnsanlar mevzuun detaylarını irdelemek yerine hemen yaftayı yapıştırıyor.

2.inci gerçek ise Somalili korsanlar, silah tacirleri siyah beyaz fakir zengin , komunizm kapitalizm çatışması değil.

1 YAŞINI GÖRMEDEN ÖLEN BEBEKLER.

Çocuğu olan bilir anlar bu işten, isterseniz penthouselarda , plazalarda konaklarda yaşayın.

Bebeğiniz 39 derece ateşle yanınca , aç birinin ağız kokusunu ciğerinizde hissedince, hasta bir bebek başını size yaslayıp memeye başını kaldıramayınca gelin diğer konuları o zaman konuşalım.

Dil din ırk hepsi yerin 2 metre dibinde bitiyor.

Ha bir de son olarak her ülkede iyiliksever hayır sever insanlar var. Tanrıyı hangi isimle çağırırsa çağırsınlar...

Kerem Tezic wrote:
Ismail Gezer wrote:6 dakkada bir çocuk ölüyor diyorlar. İnşallah abartıyorlardır. Bu sütunlarda talihsiz ve zavallı cümlelerle sürekli aşağılanan Türk milleti birşeyler yapmaya çalışırken, batı'nın beyaz köpekleri seyretmeye devam ediyor. Somalililer birbirlerini yesin, geriye kalan'ın üzerinede sömürmeyi pek seven emperyalist köpekler çöksün!
Insanin laflarini saptirma Ismail. Hakkinda delil bile olmayan insanlarin hapislerde ölume mahkum edilmesini icine sindiriyorsun demek ki. Buna seyirci kalan umursamayan bir halka elbette kizarim. Kac insan kahrindan öldu, kimi intihar etti, hic dusunurmusun o insanlarin coluklari cocuklari ne halde diye? Kötu niyetli bir insan olmadigina eminim ama Somali'de veya Filistin'da hakli olarak hassasken ayni hassasligi neden kendi ulkende bir hukuk faciasi altinda ölume mahkum edilen profesörlere, gazetecilere göstermezsin. Senin halkin bu konuda ne yapiyor?

Ayrica bati ulkelerinin halklarinin dogal felaketlerde nasil para yardimi yaptigini gerek ABD'deki arkadaslar gerek Avrupa'da yasayanlar defalarca yazdi burda, ben Turkiye'de halkin kilini kipirdattigini görmedim daha. Senin ulkenin en tepesindeki insanlar Sudan'da 300,000 kusur insani katleden katilleri devler töreni ile karsilayip kanka oldular. Bunlari sindirebiliyorsunuz demek ki!
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bir insanin empati yapmasi icin dusunebilen bir insan olmasi yeterli. Dusunen insan ise anahtar kelime cunku insanlik tarihi boyunca dusunmeden yasayan ve dusundugunu sanan, konvensiyonel normlarla, alisilmis kaliplarla konusan insanlar ezici cogunluk olmus.

Katildigim yer burda bu konulara girilmesinin abuklugu zira futbol taraftari zaten ustte bahsettigim grubun en cekirdek kesimi gunumuzde. Benim burda yazmamin tek nedeni bir iki eski arkadasimla ayni ortami paylasmak. Yoksa ne isim var futbol taraftari ve transfer piyasasini konusan adamlarla ayni yerde olmak gibi.

Bosuna yazdigim kesin. Eger Mehmet Haberal durumu icin buyuk harflerle atesli deyimi kastettiysen (ki bunu varsaymak bile istemiyorum) ben bosuna yazmisim beni uzen de o zaten ama aynı yere geliyor o da empati yapma ve etik degerler tamamen aklin fonksiyonu o da dusunen insanlara ait bir özellik.

Bir toplumda iyi kötu insanlar diye konusmak bu degerlerin sartlarina deginmeden abesle istigal. Ekonomik ve sosyal yapi ile aileden yetistirilirken kapilanlar bu degerleri belirleyen belki de en önemli nedenler. Turkiye'deki bu carpik yapi ortada. Elbette insanlarin sucu degil ben de kizarekn zaten temelde bu yapiya kiziyorum. Ben kendim 'hayat boyu sadece aklini ve ruhunu gelistir' dıyen Stoa Felsefe kulturu ile yogrulmus aileden geliyorum. Cogu insan ise para, statu diyen ailelerden o yuzden degerler farkli oluyor, konusmak da!
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Mehmet Gurdal Cetin

Kerem O kadar da umutsuz olma. Bu ülkede hala kafası ve kalbi çalışan insanlar var. Sen benim ne dediğimi anlamışşındır diye düşünüyorum. Haberal meselesi sadece bir tane örnek. Bu şekilde içeride olan binlerce insan var. Haberal artık bir sembol.

Benim ideoloji yada farklı saflardaki insanlarla bir takıntım yok.

Ağzı süt kokması gereken bebeklerin ölmesine üzülüyorum.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Haklisin Mehmet ben de ulkeye geldigimde elimden geldigince insanlara iyi davranip konusup birseyler vermege calisiyorum. Daha evvel de yazmistim Bodrum'da her aksam cöp topluyordum plajda, daha sonra hergun ufak cocuklar da bana eslik etti ben demeden. Ama ust yapi berbat, yapi berbat olunca insanlara yansiyor.

Mehmet Gurdal Cetin

Alt yapıyı değiştirmek en küçük topluluk olan aileye düşüyor. Babalarımız neyse bizde oyuz. Yeni kuşağa nasıl eğitip öğretirsen onlarda bunu alt kuşağa geçiriyor. Ama bu 10 yıllar alan bir proses.

Bizim en büyük sorunumuz toplumun genel olarak gelişme ve ilerleme göstermemesi.

Daha dün sokakta yürüyen bir annenin çocuğunun gofret kağıdını yere atmasına tepki göstermeyip çocuğun kolunu çekiştirip sürüklemesinde gördüm. Bu çocuk büyüyecek onunda çocuğu bunu yapacak.

Sadist bir baba değilim ama hem Ege hemde Levent yere bir çöp atsın önce uyarılır , devam ederse kulağı kesin çekilir. Üç beş kere bunu uygularsan çocuk o kağıdı atmıyor. çevre bilincini ulaştığından felan değil , yaptığının yanlış bir şey olduğunu ve sonunda ceza olduğunu görüyor. Çöpü çöp kutusuna atırsa takdir edildiğini ve ödüllendirildiğini öğrenip bunu tekrarlıyor. Belirli bir yaşa gelince artık bunu otomatik olarak yapıyor.

Sofradan herkes kalkmadan kalkmamak, izin isteyip kalkmak, tabağındakileri bitirmek, oyuncağını paylaşmak, büyüklere saygı , küçükleri kollama, insanlara otobüste yer vermek, sadaka vermek, hayvanlara su vermek eziyet etmemek, tertip düzenlilik belli bir yaşa kadar kazanabileceğin değerler.30 yaşına gelmiş birine bunları artık öğretemezsin.

Bu ve daha bir çok konuda artık sevgi ve saygı toplumu olmaktan çıkıyoruz.
Anayasa dahil değişmesi gereken daha bir çok şey var bu ülkede.

Bu değişimi biz göremeyiz hatta çocuklarımızı bile gömer bu değişim.

Ama değişeceğine inancım var. 100 sene sonra (görebilsek) Türkiye Birleşik Devletleri gibi bir şey öngörüyorum.

Ama aşmamız gereken dağlar var.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Beyoglu'nun en renkli simalari sokak sarkicilarina da yasak gelmis. http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat ... 503378.asp
Last edited by Kenan Atak on Sun Aug 28, 2011 10:01 pm, edited 1 time in total.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Post Reply