Muma cevirdiler

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Muma cevirdiler

Post by Cengiz Akgun »

Kerem kulaklarin cinliyor mu bilmem? Badem biyiklilar devrim yapip komutanlari ikinci plana itiverdiler karakucak yapip. Fena cizdiler birader. Aglasam mi gulsem mi bir karar veremedim. M. Kemal'in istedigi de buydu aslinda. Boyle isini yapmayip kafaya siyasete taktin mi kislada birisinin dur demesi gerekiyordu. Yapmalari en az ihtimalli olanlarin yapmasi ise cok aci. Gerci yillarca hakli haksiz epey tekme yiye yiye ogrendiler bu isi. Ben bunu demokrasiye inanmis bir CHP'den beklerdim. Nerde ama onlarda bunu yapacak dirayet.

Kosaner'in itiraflarina filan hic girmiyecegim. Bu karakol baskinlarinda o kadar soyledim kardesime bu isin icinde bir is var. Ya icerden bu heriflere yardim ediliyor ya da bu cocuklara askeri egitim megitim veren yok ve baslarinda esek sadece tokat atmasini biliyor diye. Kosaner itiraf etti sonunda. Ama bas sorumlu kendisi idi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Muma cevirdiler

Post by Kenan Atak »

Nafile ama koyayim suraya bir link. Bu da bir devrim, kucuk cocuklarin hakkini yiyen sifre skandalindan sonra. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ ... 2011-08-30 Cengiz abi sen önce bu kadar hukuk skandalinda bu ulkeden bir Emile Zola'nin cikmamasini sorgula bence. Boru degil, sucukcu kasiyerinde teksas tommiks okuyup birden akil almaz yerlere gelip birden akil almaz derecede zengin ve guc sahibi olan ilkel kilikli zavallilarin turist diye alay ettigi, ama bagrindan yuzlerce dusunur ve edebiyatci cikaran Fransa'da bundan yuzlerce senedir Moliere, Rabelais, Voltaire, Rousseau, Pascal, Sartre, Camus, Merleau-Ponty ve Zola gibi (hepsini yazsak sayfalara sigmaz) yuzlerce deha ve onurlu beyinler cikip sorumluluklarini yerine getiriyorlardi haksizliga karsi. Su ustteki linki koydum, ökuz olan bos bos bakacak tabii. Yazar diye Elif Safak ve Ahmet Altan'i cikaran kultur cucesi Turkiye'nin Gulben Ergen, Ibo, Sezen Aksu dinleyen futbol muhabbeti yapan Twitter'de sebek gibi FB muhabbeti yapan zavalli insanlarina biraz Fransiz edebiyatina bakmalarini tavsiye edecegim ama bosuna!

Ben cok uzun bir sure olmayacagim burda zira gercekten zaman akip gidiyor ve zamanin ne kadar kiymetli oldugunu iyice hissediyorum. Iki boyutlu sacma sapan futbol ortamlari nerden bulastiysak hayatimin tek utanc duydugum hatasi oldu acikcasi. Bu da bir özelestiri!

Bir de elinize firsat gectiginde (özellikle Kaan kardesime tabii) Plutarch'in 'Denemelerini' okuyun. Hayatinizi degistirecek bu Stoa'ci buyuk filozof. Marcus Aurelius (futbolcu olan degil), Epictetus ve Seneca ile beraber bu dusunurleri okumak kadar insana katkida bulunan birsey olamaz. Biliyorum bir iki kisi benim bu uyarilari kaale aliyor ve okuyor.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Kerem,

Yazilarini ilgiyle takip ediyorum. Eminim benim gibi baskalarida vardir. Yazip yazmamak senin kararin yanliz bosluga bagirdigini sanma.

Mulayim Mehmet

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Iyi de Mehmet Y. Yilmaz'a FB ne oldu diye sor bakalim nasil dans edecek. Mafya babasindan baskan olursa boyle olur diyemez asla. Boyle her irsatta ABD'ye gelip Firtina Iren'de yagmurun yuzune nasil carptigini da anlatir ara sira. Herkezin bir zulfiyari var iste.

Cumhuriyet balosuna gitmez misin, al iste diye elinden 30 Agustos zafer bayramini da aliverirler. Bu arada Deniz fenerin'de savci degisikligi (agir geldi cunku destikci (simdi adi ile sponsorlari) zor durumda birakinca yarin torunlari filan ABD'ye tahsile kim gonderecek sonra) ise adaket bakanligina baglanan YSHK guzel bir islevi. Buraya surusune bereket diye doldurup yargiyi boyle duzene sokanlar destek cikan "az ama yine de evet" diyen hirbolara selam olsun.

Yine kacma zamani ha! Hadi oyle olsun bakalim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet sagol ama canimi sikan cok sey var ve doluyum, ozellikle dogdugum yerlerin artik her acidan taninmaz hale gelmesine ve donus yolunun kapanmis olmasina kendimi alistiramam beni daha da kopurtuyor ve dolu olunca kendimi tutamiyorum. Kendime de kiziyorum zira acidigim insanlara kufrediyorum, kufretmemin nedeni acimasiz ve zalim olmalari ama bunlara acimak en dogrusu aslinda zira cahiller, cahil olmasalar insanlara zulm etmezler, guc ve paranin pesinde kosmazlardi. Ayrica Cengiz abi gibi sevdigim ve akli basina gordugum insanlarin da bazi konularda olaya dar bir acidan bakip resmin buyugunu iskalamalarina sasiriyorum ama konuyu acmak istemiyorum. Sadece bir kitap okudugumda gelip paylasacagim burada zira belki bir iki kisiye katkimiz olur.

Defalarca yazdim bir kez daha diyecegim gundelik konusanlar, kaliplasmis sozlerle konusanlar, bayram tebrigi atanlar, dine inandigini soyleyip yasayanlar, ve bunlari yoneten bunlar gibi olanlar, ezbere yasayanlar, bunlar ne dini ne dinin varlik nedenini, ne kendi varlik nedenlerini anlamaktan ve anlamaga calismaktan acizler. Zaten celiskiler ortada, hem dinden bahset, hem para, butun kirli dolaplarin dondugu futbol ve cigeri bes para etmez futbolcularin dunyasi, kadin, avrat vesaire muhabbeti yapmak, guce tapmak, empati yoksunlugu ve vurdumduymazlik ile yasamak, acimasizlik.... komik ötesi celiskiler ve acinacak halde toplumun nerdeyse tamami. Bunlarin buyuk bolumu hayatlarinda mutlaka fiziki veya psikolojik siddet de uygulamislardir ezbere yasamlarinin kacinilmaz geregi. Bu is okulla, yabanci dille de olmuyor. Futbol transferi piyasasi, Yeni Safak, Stargazete, Hurriyet veya cok matahmis gibi bir yabanci gazetenin haber portalini okuyarak dunyayi cozdugunu sanan insanlar birkez olsun zahmet edip ve su birkac kitabi alip ve dusunerek okusa her sayfasini, dillerinden dusurmedikleri tanrinin bahsettigi beyni kullansalar. Bu ulkede belki dinin ne anlama geldigini tek cözmus, bizim GS lisesi eski felsefe hocasi (babamlarin dönemden) Nurettin Topcu'nun su sozlerini de unutmayin

"Toplumsal yaşamdaki gelenekler, örfler, adetler, kurallar insan hürriyetinin önündeki en büyük engellerdir. Gelenekçi/muhafazakar; güvenliği özgürlüğe tercih etmiş, yaratıcı fikirlerden/hareketlerden vazgeçmiş bir cemiyet adamıdır. Bunlar asırlarca aynı alışkanlığı tekrarlamaktan huzur duyarlar. Örflerini değiştirmek, onların bir uzvunu kesmek gibidir."

"Felsefe olmazsa Büyük Kitabı hakkıyla anlayamazsınız, sadece ezberlersiniz

Bahsettigim kitaplar (linklere tikladiginizda kitabin ustune tiklayip icindekilere bakmanizi tavsiye ederim)
http://www.amazon.com/Essays-Penguin-Cl ... 554&sr=1-1

http://www.amazon.com/Meditations-Marcu ... t_ep_dpt_7

http://www.amazon.com/Discourses-Select ... 847&sr=1-1

http://www.amazon.com/Being-Time-Martin ... t_ep_dpt_1

Bu da benim en merak ettigim ve okumak istedigim bati metafiziginin kapilarini acan ve kitabini babama hediye ettigim Codrdoba'li Islam dusunuru
http://www.amazon.com/Ibn-Al-Arabi-Beze ... 258&sr=8-1
Last edited by Kenan Atak on Thu Sep 01, 2011 4:23 pm, edited 2 times in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Kerem Tezic wrote:Mehmet sagol ama canimi sikan cok sey var ve doluyum, ozellikle dogdugum yerlerin artik her acidan taninmaz hale gelmesine ve donus yolunun kapanmis olmasina kendimi alistiramam beni daha da kopurtuyor ve dolu olunca kendimi tutamiyorum. Kendime de kiziyorum zira acidigim insanlara kufrediyorum, kufretmemin nedeni acimasiz ve zalim olmalari ama bunlara acimak en dogrusu aslinda zira cahiller, cahil olmasalar insanlara zulm etmezler, guc ve paranin pesinde kosmazlardi. Ayrica Cengiz abi gibi sevdigim ve akli basina gordugum insanlarin da bazi konularda olaya dar bir acidan bakip resmin buyugunu iskalamalarina sasiriyorum ama konuyu acmak istemiyorum. Sadece bir kitap okudugumda gelip paylasacagim burada zira belki bir iki kisiye katkimiz olur.

Defalarca yazdim bir kez daha diyecegim gundelik konusanlar, kaliplasmis sozlerle konusanlar, bayram tebrigi atanlar, dine inandigini soyleyip yasayanlar, ve bunlari yoneten bunlar gibi olanlar, ezbere yasayanlar, bunlar ne dini ne dinin varlik nedenini, ne kendi varlik nedenlerini anlamaktan ve anlamaga calismaktan acizler. Zaten celiskiler ortada, hem dinden bahset, hem para, butun kirli dolaplarin dondugu futbol ve cigeri bes para etmez futbolcularin dunyasi, kadin, avrat vesaire muhabbeti yapmak, guce tapmak, empati yoksunlugu ve vurdumduymazlik ile yasamak, acimasizlik.... komik ötesi celiskiler ve acinacak halde toplumun nerdeyse tamami. Bunlarin buyuk bolumu hayatlarinda mutlaka fiziki veya psikolojik siddet de uygulamislardir ezbere yasamlarinin kacinilmaz geregi. Bu is okulla, yabanci dille de olmuyor. Futbol transferi piyasasi, Yeni Safak, Stargazete, Hurriyet veya cok matahmis gibi bir yabanci gazetenin haber portalini okuyarak dunyayi cozdugunu sanan arkadaslarim birkez olsun zahmet edin ve su birkac kitabi alin ve dusunerek okuyun her sayfasini, dilinizden dusurmediginiz tanrinin size bahsettigi beyni bir kez olsun kullanin. Bu ulkede belki dinin ne anlama geldigini tek cözmus, bizim GS lisesi eski felsefe hocasi (babamlarin dönemden) Nurettin Topcu'nun su sozlerini de unutmayin

"Toplumsal yaşamdaki gelenekler, örfler, adetler, kurallar insan hürriyetinin önündeki en büyük engellerdir. Gelenekçi/muhafazakar; güvenliği özgürlüğe tercih etmiş, yaratıcı fikirlerden/hareketlerden vazgeçmiş bir cemiyet adamıdır. Bunlar asırlarca aynı alışkanlığı tekrarlamaktan huzur duyarlar. Örflerini değiştirmek, onların bir uzvunu kesmek gibidir."

"Felsefe olmazsa Büyük Kitabı hakkıyla anlayamazsınız, sadece ezberlersiniz

Bahsettigim kitaplar (linklere tikladiginizda kitabin ustune tiklayip icindekilere bakmanizi tavsiye ederim)
http://www.amazon.com/Essays-Penguin-Cl ... 554&sr=1-1

http://www.amazon.com/Meditations-Marcu ... t_ep_dpt_7

http://www.amazon.com/Discourses-Select ... 847&sr=1-1

http://www.amazon.com/Being-Time-Martin ... t_ep_dpt_1
Kerem'ciğim. Sen de yanılıyorsun hem de kendini üzecek kadar desem? Dini ve dünyayı anlayabilmek için felsefe okumadan da felsefe yapabilmenin mümkün olması lazım. Zira biraz merak varsa insan beyni inanılmaz yeterlidir. Veyahut bu önerdiğin yöntemler sadece ve sadece hali hazırda dünyada zaten belirli bir entelektüel seviyeye erişmiş insanlarda hünerlerini gösterebilirler. Ama senin acıdığın ve cahil dediğin insanlardan bazıları her türlü eğitimle bile düzelemeyecek durumdalar. Bazı ağaçlar yaşken bile eğilmiyor. (Sosyal travmalar ciddi gen mutasyonlarına yol açıyor) İşin acı olan tarafı bu Kerem! Gerçekler senin düşündüğünden daha da karamsar bence :) Bunu bir kibir olarak görme. Asıl bu insanların değişeceğine veya bizim birşeyler yaparak insanları değiştirebileceğimize inanmak bana büyük küstahlıkmış gibi geliyor.

Ama bu kadar bencil davranmaya da gerek yok. Sen diyorsun ki ülkem geri dönülmez bir yola girdi. Ben kabul etmiyorum. Sadece kendi hayatlarımızın sınırlandırdığı zaman bölümünde düşünürsek öyle olur tabii. Fakat ben kendi insanımın ne olduğunu daha yeni yeni anlıyorum. Benim çocukluğumda büyürken gördüğüm Türkiye ile şimdiki arasında büyük fark var. Ama takdir edersin ki ben de bir iki mahalle arasına sıkışmış bir Türkiye görüyordum. Şimdi herşey daha iyi anlaşılıyor. Ailem beni FENA kandırmış :) Dünyanın dört bir yanından edindiğin dostların kendi insanların. Bu insanlarla geçmişimin bir olduğunu görüyorum, belki de aynı ülkede doğup büyüdüğüm arkadaşlarımdan daha da fazla. Bir yandan Türkiye'de doğup büyümüş olan fakat benimle inanılmaz uyuşan bir kaç tane arkadaşım da var. Dünyanın dört bir yanında züppelerin, zalimlerin ve vurdumduymazların olduğu gibi. Tarih gelecekte nasıl bir dünya toplumu oluşacağını gösterecek ama belki de biz göremeyeceğiz limitli hayatlarımızla. Ben umuyorum ki benim insanlarım galip gelecek. Çünkü birbirlerini yiyen parazitler en sonunda kendilerini de yiyecekler.

Dediğim gibi Kerem'ciğim bu milliyetçiliği bırakmanın zamanı çoktan geldi geçiyor. Türkiye yok olsa bile en azından Türkçe dili diye birşey kalırsa ortada önümüzdeki 1000 sene boyunca o beni yeterince tatmin eder (Nasıl edecekse geberip gittikten sonra?) :) Hiç olmadı dünya biter, başka gezegen başlar, hayat bir şekilde yolunu bulur.
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ulusalcilik ya da milliyetcilik konusundan ne anladigina bagli bundan kurtulup ya da kurtulmama konusu ortaya geldiginde. Dogdugun yerlerden ve kimliginden utanacak bir sey oldugunu saniyorsan bunlari birakmak dusunulebilir. Ama dilini ve kulturune sahip olmak bunlarin yasamasi icin mucadale vermek yabanci seylerin degerlerini yozlastirmasina kiziyorsan bunun kotu bir sey oldugunu kim inkar edebilir. Etkilen ama dejenere olma. Ben her zaman M.Kemal'in "Ne mutlu Turkum diyene" sozunde bunu kastetdigine eminim. Bir ulke kurulmus adi Turkiye konmus ise artik bunun lazi, arnavutu, kurdu, arabi, cerkezi kalmaz. Ayni dil ve yani kultur icinde yogrulacaksin ki ortaya ortak birsey ciksin. Kimsenin anasini atasini inkar etmesine de luzum yok. Oyle olsaydi adam "Ne mutlu Turk olana" derdi ki ayrintilara bu kadar dikkat eden bir insan oldugunu soyleyen olaya disardan bakan taniklar var.

Kerem benim bazi seyleri iskaladigimdan dem vurmus. Bence de isklayan aslinda o. Bir tarafi yererken bu gunlere canak tutan o eseklerin hala Ataturkun devrimlerinin savunucusuyuz adi altinda her boku yeme, firsatini buldugunda en adi bir sekilde insanliga sigmayan gaddarligi yapma ehliyetine sahip oldugunu sanmalarina arka cikilmasi ve bunlardan medet umulmasi bana gore abes. Elbette yine bir darbe hazirligi icinde idiler. Bunu inkar etmek FB'lilerin Aziz sucsuz demesine benzer. Iclerindeki hepsi bir Torumtay degil. Su Evren'in bu ulkeye verdigi zarari bugune kadar hicbir badem biyikli veremedi daha. Evet o da bir imam ogluydu. Dinsizin hakkindan imansiz gelir babindan silleyi yiyince kumrucuklar gibi Silivride dusunuyorlar simdi. Bunlara aman pasam sizler gelin diyenler olmadi mi? Oldu elbette. Belki bu tur bir cezayi hak etmediler ama su Evren'e zamaninda ne methyiler duzenler simdi badem biyiklara duzmekteler. Bunlar ortada. Migde bulundirmakta.

Elbette bu devirde paygamberin yasadigi gibi yasamayi oneren buna inanan andavalilari anlamak zor.

Gumrukcuoglu hakli. Felsefe kitabi okumakla olmuyor. Dusunen mantik yuruten her zaman dagru yolu buluyor tezi de cok dogru bir saptama. Bu hayvanlar adam olmaz diye her gun hiddetlenip kufur etmekle, dagdugun buyudugun yerlere kusmekle hayat boyu kacarsin.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem, bazi seyleri kafana fazla takiyorsun gibi geliyor. Ben degistiremeyecegim seyler konusunda kendimi fazla uzmuyorum.Sen Turkiye'nin gercek bir Guney Avrupa ulkesi gibi olmasini istiyorsun diye tahmin ediyorum.Bu mumkun degil.Seneler once Italya'da
Siena ve Chianti Bolgesi'ne,ve Ispanya'da Burgos ve Pamplona'ya tatile gittigimde,az nufuslu yerlesim merkezlerindeki hayat stilini gorunce durumun farkina vardim,ve kendimi uzmeme karari aldim.Uzulsen de bir sey degismiyor cunku.

Forumda, vaktin oldugunda,ilgi alaninda olan konular hakkinda yazabilirsin diye dusunuyorum.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote: Elbette bu devirde paygamberin yasadigi gibi yasamayi oneren buna inanan andavalilari anlamak zor.
Bunu bana mi dedin bilmiyorum ama dediysen cok ayip ettin ama önemli de degil. Bazen ucu nereye gider diye dusunmeden yaziyorsun. Ayrica ortada kanit delil yokken 12 Eylul'le hic alakasi olmayan insanlari hem de sahteligi kanitlanmis delillerle iceri tiktilar ve sen buna guluyorsun oh olsun diyorsun demek. Sirf Dani Rodrick'in bloggu birsey ifade ediyor mu sana? Iddialarin nasil curutuldugu ortadaki hukuk faciasi da seni ilgilendirmiyor abi. Ama en vahimi bu insanlarin yakinlari da umurunda degil. Cunku sen biliyorsun ki onlar darbe tezgahliyordu ve somut kanit bir turlu bulamasalar da sahte kanit ve taniklarla 70-80 yasindaki insanlari iceri tiktilar oh olsun degil mi? Seninle tartismaya girmek istemiyorum insanlara vicdani da ögretecek degilim cevap yazdikca "egitimli" de olsa bir insanin nasil vicdansilzasabilecegini ve empati yoksunu oldugunu görup bundan utanc duyacagim, cunku nasil olsa burda saatlerce bildigini okuyacaksin ve herkes kenidi eyleminden sorumlu ama yazis tarzinda bazen öyle ifadeler var ki gercekten cok kabaca. Senelerce burda yazistigin insan konustugun insan dinlemeyip bir anda köpruleri atabiliyorsun gözunu kirpmadan. Deniz Feneri ile ilgili bu sefer Necati Dogru'nun su yazisini koyacagim ama bu sefer Necati Dogru'nin sag kasi sola bakiyor diyeceksin http://www.ilk-kursun.com/haber/80408 . Neyse bosuna neye inaniyorsan öyle olsun beni uzen hayal kirikliklari. Sen alay ede dur ustteki o kitaplar evrensel ve Stoacilar butun cagimiz dusunurleri tarafindan en el ustunde tutulan akimin dusunurleri. Nietzche'den tut Jaspers'e LaMartine ve Montaigne'e kadar hepsi hayranlikla ele aldilar bu dusunurleri. Bizim kulturumuzde tartismalarin bu kadar seviyesiz ve kabaca olmasinin nedenlerinden biri felsefenin bu topraklara girmemis olmasi. Girse kimse ben bilirim ben ederim diye bu kadar iddiali konusmazdi hayatla ilgili. Bu forumda da örnegini görduk defalarca baska yerlerde de. Evet bu insanlari okumak zorunda degil acik göruslu olmak icin ama bunlar son derece önemli yol göstericiler ve hem zaman hem mekana meydan okuyan evrensel yapitlar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:
Cengiz Akgun wrote: Elbette bu devirde paygamberin yasadigi gibi yasamayi oneren buna inanan andavalilari anlamak zor.
Bunu sana niye soyleyeyim? Sen peygamberin yasadigi gibi yasayalim diyen ve buna inanan andavalli misin? Bunlar badem biyikliliarin kandirdigi andavallilar. Peygaberimiz misvak ile disini fircalardi dendigi icin bu devirde misvak arayan dis fircasi ve macuna yan gozle bakan curuk disliler. Niye ustune alindin ki bu lafi mi? Yoksa burada bizi gaza getirmek icin ikili mi oynuyorsun, Kerem?

ikincisi ben gazetecilerden ve Haberal'dan bahsetmiyorum. Gecen gun Sabah'daki kaltak Ilicak utanmadan Turkiyede gazetecileri dusunce sucundan yada yazdiklarindan iceri atiyorlar tezi yanlis deyip hakikaten adi suclardan uc tane gazeteci adi verebilmesinde kanin beynime sicramasi ya peki 60 kusur gazeteci ne yapmis dedigim gibi. Iste alinti. karsisindaki kendi gibi salak saniyor.
"Medya üzerinde baskı var" iddiaları Batı'da da karşılık buluyor. Siyasi iktidarın, zaman zaman medyaya gözdağı verdiği gerçeğini reddetmek kolay değil ama, "70 kadar gazeteci, yazdıkları yazılar sebebiyle tutuklu ya da hükümlü olarak cezaevinde" iddiası, hakikati yansıtmıyor. Nitekim, Adalet Bakanlığı, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın yayınladığı listeyi tek tek inceledi ve kimin, niçin tutuklu olduğunu ortaya koydu. Halen basın mensubu denilen 63 kişi cezaevinde bulunuyor. Bunlardan zaten 18'i hükümlü. 45'i tutuklu. Peki bunların hepsi yazılarından ya da düşüncelerinden dolayı mı mahkûm oldu veya yargılanıyor? Hükümlülerden 3 örnek verelim:
Erdal Süsem (Eylül Hapishane dergisi editörü) Mahkûmiyet kararına konu olan suç: TK/PML Tikko silâhlı terör örgütünü yönetmek; polis memurundan gaspettiği silâhla birini öldürmek...
Oral Zavar (Odak dergisi) Suçu: THKP-C üyeleri tarafından bir kişinin kaçırılıp, örgüt evine götürülmesi eylemine katılmak. Eylem sırasında sahte polis kimliği ve tabanca kullanmak.
Mehmet Yeşiltepe (Devrimci Hareket dergisi çalışanı) Suçu: Yasadışı silâhlı THKP-C Devrimci Yol isimli terör örgütünün üst yöneticisi olmak. Örgüt adına banka soygunu gerçekleştirmek; seçimleri protesto ettikleri sırada polis aracına silâh atmak.
Kimse ulan alcak icerde bir kisi bile olsa yazdigi yazi ya da basamadigi kitap yuzunden, bu bile Dunya ayibi diyen yok. Icerdekiler o kadar fazla degil muhasabesi yapiyor. Iceri alinanlar yazdiklari yazi ve kitaplar yuzunden. Iktadari elestirmis ya da bunlarin cemaat adi altinda cevirdigi her turlu kirli oyunu cozmeye calisan insanlar bunlar.

Ucuncusu Yalova gibi depremden cok zarar gormus bir yerde hala Yalovalilar olarak yaptigi bina depremde cokmus ve yakalnadiginda sucu zaman asimina ugramis bir belediye baskani (AKP'den olmasi onemli degil nereden olursa olsun) secen andavallilar varsa eger , o zaman sadece suc onlarda aramamali ve bunun olmasina canak tutmus bu konuyu isleyememis ve bu adamdadan daha duzgun bir aday cikaramamis muhalefet partisinde aramak gerekir. Ben o secim meydaninda bu herifi secerseniz agizlariniza da huni ile sicsalar mustehaksiniz demezsem serefsizdim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Pardon abi yanlis anlamisim. Icim rahatladi simdi. Sebebi su: Bu kitaplarda son derece basit ve insani tanri katina cikaran bir yasam tarzi hep dile getiriliyor o yuzden orayla baglantisini kurdum. Tamamen yanlis anlama olmus. Abi niye gaza getireyim aklimdan gecmez öyle seyler dedigim gibi bu kitaplari okusan sen de yanlis anlardin o senin yazdigin kismi. Ama badem biyik bu yasam tarzinin tam aksi yönde, gucun, paranin, satafatin, ihtisamin pesinde gidiyor bunu yapmak icin de yetim hakki yiyorlar. Tipki Necati Dogru'nun yazdigi gibi.

Bir de senin delil toplanma sureci ile ilgili harika bir yazin vardi, o yazini pek cok kisiye örnek gösterip email attim. Onlarla celiskiye dusuyor su an sahte delillerle iceri tikilanlar icin yazdiklarin. Asagilarda biryerde vardi o uzun yazi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem ben burada uzun sureler yazistiklerima, tanidiklarima, ve hele sevdiklerime pat diye hakaret etmem. Etmedim de hicbir zaman. Evet can ciger kuzu sarmasi olduklarimla kotu oldum ama bunu ben baslatmadim. Benimle olan samimiyetine dayanip brada baskasina saldiranlar oldugunda ara buluculuk yaptim. Altan alip dostlugun huzusu hirmetine yutkundugum cok oldu. Ama belli bir sekilde cizmeyi asaninda sabrim tastiginda gerekenin agirca da soylerim. KImsenin yaninda alcak isim olmadigi icin yutkunmanin da bir derecesi var. Onun icin kimseye hele sinsince giydirmeyi dusunmuyorum. Birbirimizi uyariyoruz yeri geldiginde cunku bilmeden istemeden kirdiklarim oldugunda da hic terdut etmeden ozur de dilerim. Yuz yuze olmayinca yanlis anlama ihtimali oluyor elbette.

Ama Allah askina sende bu alinganligi birak. Yazarim yazmam tartisimasi kimse icin iyi degil. Burasi bir bosalma yeri soyluyor ve rahatliyor insan.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Tamam abi konuyu kapatalim, benim de alinganligim biraz da bazi yasadiklarima hassasligimdan, eger bir gun yuz yuze konussak sana anlatirim bazi seyleri uzun uzun. Bakma benim uzaklasacagim dedigime, ben de burda rahatliyorum bir nebze ve sen de dahil burda yillardir yazistigim ve sevdigim saydigim insanlar var.

Post Reply