Caz&Blues

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Caz&Blues

Post by Selcuk Samli »

Kaan selam, konserleri kacirmamaya bak,her seyrettigin konser yanina kar kaliyor bu hayatta. Dusko Goykovich ile ilgili bilgileri okudum,hatta Samba Tzigane'i dinledim.Muzisyeni sen tavsiye ettin ,sarkiyi ben asiyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=wb5f6HaRSEs

Avrupa'da cok iyi muzisyenler var Kaan.Viyana'da otururken Jazzland diye gittigim bir bar vardi,(hala da var).Rahmetli Art Farmer gelirdi,neredeyse 2 ayda bir,orkestrasinda Avusturya'lilar ve bir de Latin Amerika'li vardi(simdi Art Farmer Memorial Band olarak devam ediyorlar).Konserlerinde muhakkak bir iki tane latin caz sarkisi calarlardi.Bende oradan kalma bir Latin caz hastaligi da var.Piyano'yu cok severek dinledigim icin Ruben Gonzalez'in cd'sini almistim.O albumden(Introducing Ruben Gonzalez) bir sarki:Melodia del Rio
Gonzalez en severek dinledigim piyanistlerdendi.

http://www.youtube.com/watch?v=Z8C76TDp ... OQ&index=3
Last edited by Selcuk Samli on Sun Dec 16, 2012 3:30 am, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Selçuk , Ben Ekim başı gibi Viyana'dayım. Şu senin Jazzland'i bir sordum soruşturdum.
Bu 29 Franz Josefs-Kai denen yer nehir kenarına yakın bir yer değil mi?

En kolay ulaşım ne ? Arabayla gitsek yakınlarında park edecek yer var mı?
TRUST GALATASARAY
MGC

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Mehmet, acik adresi hatirlamiyorum.Asagida websitesini vereyim.Viyana'nin merkezinde araba icin park yeri cok zor bulunur,sokaga park edersin.Yer alti garajlari var ama o tarafta var mi hatirlayamadim.Neyse subway ile gidersen U4'e bin ve Schwedenplatz'de in,istasyondan cikinca yakin binalari karsina al ve saga dogru yuru,5 dakika sonra ulasirsin.Yaninda Lale Restaurant vardir, yemekleri iyidir.Neyse Jazzland'in de yemekleri bayagi iyidir,orada da yiyebilirsin.Erken gitmeye bak,cok kucuk bir bardir hemen dolar."Rising Star" konserleri cok iyidir,konser programinda yazar.Have fun!

http://www.jazzland.at/
nefvakfi.org

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bilgiler için sağol Selçuk. Akşam İzmir kazan biz kepçe mekan aradık haklıymışsın. Mekan bulamadık. Sonra Swiss'in Sky lounge kısmına geçtik. Piyano saksafon felan neyse başlarda fena sesli olmayan bir bayan söylüyordu. Ama sonra popüler müziğe geçti. Bizi de baydı.

Viyana işini dört gözle bekliyorum. Benim gavurlara da sıkı sıkı tehbihledim.

Herhalde orada ihya olacağız.

Akşam Bursa'ya dönüyorum. Kusuruma bakma arayamadım. Neredeyse tüm gece ve gündüz adamlarla beraberdik. Biz neler bakıyoruz adamlar Turco Alaturca işleri istiyorlar.
TRUST GALATASARAY
MGC

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

WUCF 89.9, University of Central Florida'nin NPR ile beraber program yaptigi caz radyosu'nda arada sirada calan ve cok severek dinledigim Tin Tin Deo.Bir Dizzy Gillespie bir de Oscar Peterson versiyonunu ekliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=TchwCy2V ... 9&index=22

http://www.youtube.com/watch?v=ccNmT4cZ ... L&index=74
Last edited by Selcuk Samli on Wed Dec 19, 2012 7:08 pm, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

Linkler için teşekkürler. Oscar Peterson'u severim ben de. Evet Selçuk abi, haklısın, Ruben Gonzales'i de dinlemişliğim var, çok iyidir :wink: Bu arada biletleri aldım, bu seneki konser programım belli oldu ama eklemeler olur arada :lol: Kasım'da 2 baba ile sezonu açıyorum: Paco de Lucia ve Sonny Rollins. Onları izlemeye gidiyorum İş sanata. Ardından mart ve nisan'da Brad Mehldau ve sevdiğim piyanist Gonzalo Rubalcaba var. Mehldau'yu Mezzo'da çok izledim, canlı dinlemek bir başka olacaktır eminim. Gönül Paco de Lucia gibi Andres Segovia'yı da canlı izlemek isterdi halbuki :(
26 yaşından sonra gitar öğrenmeye karar verdim ama beceremedim :D Baksanıza şuna:

http://www.youtube.com/watch?v=9efHwnFAkuA

Ekşi sözlükte okumuştum, ne kadar doğru bilmiyorum ama 'Gitar, kalbinize yaslayarak çalabileceğiniz tek müzik aletidir' demiş vakt-i zamanında Segovia. Ne laf ama hakikaten!

Bugün, Beyoğlu'nda bu sene 5. si düzenlenen Sahaf Festivali'ne uğradım son 3 senedir yaptığım gibi. Bu sene öncekilerden farklı olarak Odakule'nin arkasına, tepebaşına taşıdılar, daha ferah daha güzel oldu. Kitapları aldıktan sonra yanda kafeterya da var, saman kağıttan sayfaları karıştırırken demli çayını yudumluyorsun, iyi düşünmüşler. Sahaflardan birinde bir Caz Kitabı gördüm, hayran kaldım adeta, ama çok pahalıydı alamadım, çok üzüldüm. Alfabetik sırayla aklınıza gelebilecek bütün cazcıları sıralamışlar, bildiğin caz ansiklopedisi yani. Sahafla konuştum, Bostancı'dayım dedi, kartını aldım, olur a para biriktirirsem kısa zamanda almayı düşünüyorum.

Brad Mehladau Trio:
http://www.youtube.com/watch?v=-bLloLR8GZo

Herkese iyi hafta sonları.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Mehladau bilgisi icin tesekkur.Insan neredeyse hergun yeni bir muzisyenin ismini ogreniyor,sarkilarini dinliyor.Kaan merak ettim,caz ansiklopedisi icin ne kadar istediler?
nefvakfi.org

Kaan Önem

Post by Kaan Önem »

90 TL Selçuk abi. Süper yapmışlar ama, yalnızca caz değil bir sürü müzik türü, Blues, Classic falan. Böyle eskinin Ana Britannica seti gibi. Ama tek tek de satıyordu. Benim dibim düştü, sayfaların içine gömüldüm, o yüzden kitabın tam ismi nedir, yazarları kimdir, hangi yayınevi nedir vs bilgilere dikkat etmedim hiç. :lol: Öyle yapmış olsam netten linkini de verebilirdim kitabın. Ama sahaf Anadolu yakasında. Ayak üstü konuştum, Patika Sahaf, kartını almayı akıl ettim neyse ki. Günay Mete. 0216 346 78 51 ve 0532 620 58 44

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bir tek caz serisini 90 TL'ye satiyorsa fena degil;ABD'de yenileri 50-60 USD civarinda sanirim.Turkiye'de bazi seyler inanilmaz pahali olabiliyor ondan sormak istedim.
Guzel konserler ayarlamissin Kaan.Rubalcaba'yi CRR'de seyretmistim, 2002 Istanbul Caz Festivali idi yanlis hatirlamiyorsam.Iyi muzisyendir.
nefvakfi.org

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Kaan ve Selcuk, iyi gunler:
Sizlere ve dolayisiyla forumdaslara bir kitap onermek istiyorum. Klasik Turk Muzigi’nin en buyuk ustadlarindan Tanburi Necdet Yasar’in sanat yasami, hatira ve anilarin derlendigi bir eser. Tanburi Necdet Yasar ( Anilar – Dostlar) adli kitabin basim evi Mas Matbaacilik A.S. Tel 212 294 1000. Kitap binbesyuz adet basilmis; bulabilirseniz dusunmeyin hemen alin. Fiyati 35 YTL. Mutlaka kutuphanenizde bulunmasi gereken bir eser.

Tanburi Necdet Yasar’in CD’ lerini dinlerim. Washington DC ‘de tanistigimiz merhum Sebuh Bey, Necdet Yasar’dan buyuk saygi ve sevgi ile bahsetmisti. Necdet Bey ile cok yakin dostluklari mevcuttu. Sonradan ogreniyorum ki babamin Necdet Bey ile otuz seneyi askin suredir tanisikligi mevcutmus. Bu sene Galatasaray Lise’sinden Ohannik Abi sagolsun, Istanbul’a yaptiklari kisa ziyaret sirasinda bizleri Taksim Gezi Pastanesinde bulusturdu. Dr. Adnan Coban, Ohannik Abi, babam ve ustad Necdet Yasar ile harika bir gece gecirdik. Necdet Yasar buyuk incelik gosterip bize basilan kitaplardan birer adet hediye etti. Aksam ustu baslayan sohbeti kesemedik, Gezi Pastanesi’nin gorevlilerini ugurladik, sabaha karsi 2:00 gibi dis mekanda oturdugumuz masadan kalkip,sarilip vedalastik.

“Tek sesli ama gelismis” Klasik Turk muzigi hakkinda yabanci sanatcilarin ve akademisyenlerin yaptiklari yorumlari mutlaka okumaniz lazim. Kutuphanenizde bulunmasi gereken bir kitap. Caz’a kaldiginiz yerden devam…
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Biricik wrote:Kaan ve Selcuk, iyi gunler:
Sizlere ve dolayisiyla forumdaslara bir kitap onermek istiyorum. Klasik Turk Muzigi’nin en buyuk ustadlarindan Tanburi Necdet Yasar’in sanat yasami, hatira ve anilarin derlendigi bir eser. Tanburi Necdet Yasar ( Anilar – Dostlar) adli kitabin basim evi Mas Matbaacilik A.S. Tel 212 294 1000. Kitap binbesyuz adet basilmis; bulabilirseniz dusunmeyin hemen alin. Fiyati 35 YTL. Mutlaka kutuphanenizde bulunmasi gereken bir eser.

Ne kadar aci birader. Muhtesem Yuzyil seyreden guruh kitap okumuyor. Basilan 1500 kitap demek. Adamin emegine yazik be. Herhalde para almadi yazar. Pamuk icin ciksin ulan. Bu hangemede nasil para kazanip Nobel filan aldin. Kolay degil elbette ecdadina kufur ettirdiler bir avuc dolar icin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Murat selam,

Uzun zamandir gorusemedik keyiflerin iyidir umarim. Hep beraber guzel zaman gecirdiginize memnun oldum;nesli yavas yavas tukenen(maalesef) beyefendi ve kaliteli insanlarla icilen bir cay ve edilen sohbete hakikaten paha bicilmez.Basimevini bir arayim bakayim,bir tane alabilirsem iyi olur.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Cok severek dinledigim Dizzy Gillespie'den "Summertime".

https://www.youtube.com/watch?v=hqnMNNII0wg
Last edited by Selcuk Samli on Wed Oct 24, 2018 8:06 am, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

1996 yilinda Jazzland'de, "Rising Star" konserlerinden birinde dinledigim Benny Green'den "Taking a Chance on Love":

http://www.youtube.com/watch?v=uf2vXOf2-8s
Last edited by Selcuk Samli on Thu Dec 20, 2012 3:19 am, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Agabeyim, 1984 yazinda,Avusturya'dan Al Jarreau'nun "This Time" adli plagini getirmis ve
albumun icindeki "Spain" adli sarkiyi dinletmisti;"Spain" hakikaten guzel bir sarki.Ayni albumden benim favorim ise "Alonzo" idi.

http://www.youtube.com/watch?v=TpeczK1L ... J&index=18

http://www.youtube.com/watch?v=LRbtvRQU ... re=related
Last edited by Selcuk Samli on Wed Dec 19, 2012 7:13 pm, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Post Reply