Bu ne demektir? Nasil olur?

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Bu ne demektir? Nasil olur?

Post by Cengiz Akgun »

Disardan musluman olmayan ulkelerden oncellikle Israil'den yardim kabul etmememk ne demek? Bu kadar okuzluk olur mu? Van bunca yardimi ve yabanciyi kaldirmazmis. Ulen koylerde adamlar cadir diye agaca cikiyor ama sen kalk basina isi abartmayin diye temsiyet ver halkimiz paniklemesin de. Artik yeter oldunuz yeter be.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Bu ne demektir? Nasil olur?

Post by Kenan Atak »

Bir suredir yazmiyordum az kaldi annemi kaybediyordum verilmis sadakamiz varmis. Ote yanda artik haberlere bakmamaga karar verdim. Nerden baksam nerden tutsam hersey cok uzucu. Ozellikle bu deprem konusundan soylenecek seyin ne trafik ne terorden farki yok:30-40 senedir ayni hatalar ve hatalardan ders almamak. Gercekten bir millet tepeden tirnaga nasil bu kadar kalin kafali olabilir aklim almiyor. En son 1999 depreminde benim kuzen ve halayi kaybetmistik ve sirf binalar yuzunden insanlar öldu. Dile kolay tam 12 senedir bir ulke ve o ulkenin insani ders almaz mi? Yahu 12 senede essege alfabe ögretilecek zaman. Son depremde 4 senelik binalar kagit gibi gitmis. Bu ulke deprem kusaginda, takdiri ilahi diyen ökuzler, elbette ki doganin kanunun önune gecilmez ama insan akli önlem almak icin var, 12 senede bir ulkenin insani hic mi birsey ögrenmez. Bu depremde hem halk hem kurtarma ekipleri gene rezil bir örnek verdiler. Sili, Meksika, Japonya ve bilimum ulke cok daha beterleri ile sallandi ama halklarinin ne kadar bilincli oldugu, binalarin sirf bu yuzden yapildigi cok acik. Japonya'da tsunami olmasa kayip böyle olmyacakti. Insanlara hala 3-5 cocuk yapin diyenler bilerek veya bilmeyerek cinayet isliyorlar.

Depremi kenara koyalim, trafikte 30-40 senedir asiri hizdan insanlar öluyor, bu nasil bir ökuz millettir ki bundan ders almaz ve hala deli gibi araba surer. Yahu en son gittigimde Taksim-Yesilköy dolmusundan kendimi yari yolda zor attim, ustelik tek binis degil her binisimde ayni sey oldu. Sirtina ultraslan yazan bir höduk söför butun arbalarin 1-2 metre arkasina takiliyor, öndeki fren yapsa hem önu bicecek hem bizleri, yarim saatlik yolu 15 dakikada gelip gidiyorlar deli gibi bir hizla. Bu ulkede bunca trafk kazasi var insan hic mi akillanmaz, herifi indirip agzini burnunu dagitmak vardi. Kac kisinin hayatini tehlikeye atiyor. Bir taksi söföru amca ile konustum, aman dedi, Taksim-Yesilköy hattinda 24 ölu var, birbirleri ile yaisiyorlar, rekor 11 dakika imis önu kirmak istiyorlarmis.

Bu ulkede doganin talan edilmesine karsi ciktigimizda 'cicek böcek' diyen akilsizlar, talanin doga felaketlerinden pek cok hastaliga kadar nelere neden oldugunu göremiyormusunuz? Bakin siyanur olayi Isparta'da kapatildi. Siyanur yuzunden o köy kanserden kirildiginda kim verecek hesabini. Haydi siz gene cicek böcek diye gulup gecin, herkes bedel öduyor. Ama biz burda bosuna konusuyoruz aci olan o! Antalya'da guzelim sedir ormanlari budaniyor, lanet olsun be dunyanin en ilginc cografyasini aptalliklarimizla cehenneme cevirdik.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Kanallarda yetenek sizssiniz ve vur patlasin cal oynasin gidiyor. Eeee böyle iste samimiyetsizlik ve sahtelik iliklere bulasmis bir kez. Bir de cigerimiz yaniyor falan diye baslik atiyor sahtekarlar.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Meksiko City sehrine 1998-1999 arasinda belki 10'dan fazla gidip geldim. Adamlar derslerini almislar. Celik yapi olmadikca gokdele filan yok. Aprtmanlar ve is yerleri 3 katla sinirli. Sehri boyuna degil enine yayilmis. Az buz degil adamlarin nufusu Istanbul kadar.
Yahu TV'lari izliyorum. Ne NTV'si kaldi ne CNNTurk'u. Insanlar inim inim agliyorlar. "Ilcede cadir bile dagitamadilar. Su yok bokumuzla oynuyoruz. Aksam arabada yattim. Disarda don var." diyorlar. Madem yapamiyorsun birak adamlar yardimlarini getirsinler. Havadan cadir atilsin. Battaniye, uyku tulumu, kuru gida. Onca askeri helikopter ve ucak var. Adam aksam kuru suya bir corba ile ekmekle duruyorum bu sogukta diyor. Sen kalk bunlari haber yapmayin abartmayin de.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Bir suredir yazmiyordum az kaldi annemi kaybediyordum verilmis sadakamiz varmis. ...
Gecmis olsun.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Esogluesekler Azra bebek mucize olarak kurtulmus mus? Hayvan oradan yayin yaparken duzgun yapilip ayakta duran (Hincal Uluc'a gore pencereleri bile kirilmamis) bina ile yerle bir olan yeni insaatlari goster ve bunun hesabini kim verecek de. Asil haber o iste. Azra bebek Ankaralara filan gitmis. Simdi kahraman o. Rezil herifler. Olu sayisi bini gecer. Su deprem Amerikada ya da Japonyada olsa kimsenin burnu kanamazdi. Turkiyede mucize yaratiyor her deprem. Ama mustehaktir. Iste sectigin adamlar bunlar. Somali'ye gidip hava atsin aclikti bilemem ne idi diye. Etrafindaki yalaklar da aglasin. Halk ise ev diye mezara girsin her aksam. Ha digerleri daha mi iyi idi muhabeti yapacak olanlara da benim kavgam sunla bunla degil. Hala uyananamis ve raki sofrasinda "yesinler ama adamlar is yapiyorlar" diyen az biraz murekkep yalamis pezevenklerle.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Tezic wrote:Bir suredir yazmiyordum az kaldi annemi kaybediyordum verilmis sadakamiz varmis. ...
Gecmis olsun.
Gecmis olsun Kerem.
nefvakfi.org

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sagolun Selcuk ve Cengiz abi.
Bu arada gecenlerde Ismail bana atif yapip milletimize hakaret ettigimi vurgulayip bati icin asaglik falan gibi ifadeler kullanmisti. Ise yarar mi bilmem ama bir daha izah edeyim dunyanin hicbir yerinde insanlara ne tepeden baktim ne de ayran budalasi gibi hayranlikla baktim. Batinin begendigim tek yani gecmisinden geleln dusunurler ve de sosyal bilincin daha yuksek seviyede olmasi (ki bu da bir tarihi surecin ve sartlarin sonucu), onun disinda cok rahatsiz oldugum pek cok yani var. Ismail ben halka hakaret etmiyorum, halk kendi kendine ediyor, al bak sana haber (kurtarma cadirlarini kapip sogukta donanlara satanlari saymiyorum bile, o da dun vardi haberlerde). Turkiye utanmanin olmadigi, etik degerlerin yerlerde surundugu bir yer haline geldi, bunu kabul etmeyen kördur gözumde. Zaten hergun olanlar da insanin gözune sokuyor bu gercegi.
http://haber.gazetevatan.com/canli-yayi ... 4/1/Gundem

Bu kadar sahtekarlik, insanlari arkadan hancerleme, acimasizlik, gaddarlik, gammazcilik ve vurdumduymazlik, yagdanlik, iki kurus icin takla atan toplum daha nerde var merak ediyorum. Yandas medya istedgi kadar bögursun yukselen Turkiye diye, krizde inim inim inleyen ama sokaklari, meydanlari dolduran komsu Yunan halki cok daha saygideger benim gözumde. Bunu etrafimdaki pek cok kisi de söyluyor. En son depremde kuzenlerim anlatiyordu, otobus ve arabalarla Yalova'ya gelen pisliklerin ölmek uzere olan insanlarin bilezik, saat ve cuzdanlarini alip nasil kactiklarini. Iste size millet iradesi, insanlar hakareti kendileri ediyorlar kendilerine.

Ha bu arada insanlarin cebinden kesilen deprem paralari ne oldu? Bu soruyu TRT'de soranin sözlerini kesmisler. Alcak herifler cok iyi biliyorlar cunku, uctu uctu kus uctu yeni bir Deniz Feneri'ne kondu, rabbim cok sukur dedi. Adam gibi bir muhalefet olsa, bilincli bir halk olsa bunlarin hesabini catir catir sorar ama insanlarin suratina at sinegi konsa, kis demekten acizler bu zavallilar. Uygar bir ulkede burnundan getirirler butun bunlarin.

Nasil da cikti Deniz Fenercileri disari hem de psimis kelle gibi sirita sirita. Diyorum ya, ar duygusu olmayan bir topluma hakarete gerek yok ki!

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Selcuk Samli wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Gecmis olsun.
Gecmis olsun Kerem.
Kerem'cigim cok buyuk gecmis olsun. Anne-Baba gibisi yok.
Eren Gumrukcuoglu

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sagol Eren,
Su olayin detaylarini yazayim cunku ibretlik: Benim anneme doktorun teki ilac yaziyor ve annem 6 ayda muazzam bir degisime ugruyor. Yazan doktor maalesef ilac sirketleri ile iliskili ve boyle cok doktor var (aman dikkat diyorum). Bunlar adeta hastayi kobay gibi kullaniyorlar, esantinyondan ilac verip bedava gezilere cikan doktorlar. Doktorun kendisi ya ilactan habersiz ya da bilerek yapip umursamiyor zira ilacin ozelliklerini sonradan okuyunca görduk ki ilac belli yasin ustundeki insanlara verilmemeli, bas dönmesi, bilincte aksamalar, yurume ve konusma bozukluklari yapiyor ve acikca 'kaza sonucu yaralanmalara ugrayabilir' yaziyor recetede. Bizde de hata var zira receteyi adam gibi okumak lazimdi. Tabii biz bunu ogrenene kadar is isten gecti cunku annem alti ayda muthis bir cokus yasadi, o dinamik kadin gitmis yerine bambaska bir insan gelmisti ve sonucta bundan 45 gun evvel mutfakta resmen ayakta uyuyup arka ustu yere cakiliyor ve kafat tasi catliyor. Son anda kuratrildi olayi haber alan ve baska yerde oturan babam ve bazi arkadaslarim seferber olup hastaneye kaldirildi, ölebilirdi zira gece mutfakta yerden kalkamamis, kalksa beyin kanamasindan gidebilirdi. Avrupa Florence'da mukemmel bir ilgi ve bakimla hayata döndu.
Turkiye cok ilginc bir yer, hem böyle meslegini satacak kadar asagilik insanlar var hem de annemi tanimadigi halde ona öz annesi gibi davranan dunya iyisi hemsireler. Isvec'te ne böyle asagilik insanlari ne de son derece icten insanlari zor bulursun burda ikisinin ortasi. Ama hicbir doktor boyle leblebi dagitir gibi ilac yazmaz burda. Eczaneler de sana recetesiz ilaci bile almadan evvel seni uyararak verir.

Bir de bir olay daha : Turkiye'de bazi kendisine saglik kurulusu diyen kuruluslar eve telefon edip insanlarin kredi kartindan para cektiriyorlar, oysa kurulusun kendisi bile yok ortada. Internette bu kuruluslarin hakkinda onca sikayet olmasina ragmen yasli insanlardan kandirip kredi karti numarasini alip para cekiyorlar. Annemden bir senelik 1500 dolar cekmisler, sabahin körunde arayip uyku sersemi ve nazik annemi kafakola alip kredi karti numarasini almislar, bankaya da odemeyin dedigimiz halde her ay muntazam paralarini cekmisler bir sene boyunca. Annem bunlara veryansin edip bir daha aramayin beni dedigi halde, bir sene dolunca gene para istiyorlar, bu kadar asagilik, bu kadar merhametsiz, bu kadar yuzsuz nasil olunuyor bilmiyorum. Ben ordayken bir daha aradilar bu sefer telefona ben ciktim agzima geleni dayandim nasil bagirip cagirdiysam korkup bir daha aramadilar. Ote yanda da annem duzeldikten ve eve ciktiktan sonra evine gidip onu gorecek ve sarilip aglayacak kadar icten hemsireler de var. Aci olan bu kadar yardimsever insanin az sayida olmasi. Insan katil olur orda. Diyorum ya etik anlamda resmen cukurda geziyor ulke. Bu yuzden depremdeki toplu talan ve soygunlar beni sasirtmiyor.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Öteki başlığa baktım, bunu atlamışım.
Geçmiş olsun Kerem.

Bu terör ve deprem konusunda fazla bir şey yazmak istemiyorum artık.
Yanlış anlaşılıyorum.

Allah Korusun deyip geçiyorum artık.
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply