ABD'de yasayanlara bir iki soru

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

ABD'de yasayanlara bir iki soru

Post by Kenan Atak »

Mert Tokman Hartford'la ABD seruvenine girme daha iyi bir yeri bekle diyordu ve sonunda guney eyaletine dustuk bir ay sonra tasiniyorum. Tam Georgia, Tennessee, Alabama hudutlarinin kesistigi yere denk geliyorum. Simdi bir iki pratik sorum var:

- Avrupa TV'lerini nasil izleyebilirim? Mesela Isvec'te normal kanal sayima (alti adet) tercihli 8 kanal ekletmistim ve RAI, Mezzo, TV5 gibi kanallari izliyordum. ABD'de RAI, Mezzo gibi kanallari nasil izleyebilirim?

- Hangi telefon operatorunu onerirsiniz?

- Kaliteli film veren kanal var mi? Mesela Bunuel falan gibi yonetmenlerin filmlerini veren bir kanal var mi?

- Emeklilik parasi icin gerci Cengiz abi soyledi ben de maastan yuzde 20 koymayi dusunuyorum ama borsada kaybetmek var o parayi. Sizler ne yapiyorsunuz bu konuda?

- Guney eyaletleri hakkinda izlenimleriniz ne?

Genel bir bilgi verirseniz cok sevinirim. Mert galiba Albama'da yasamisti. Kuzey Alabama'da, kuzey Georgia veya guney Tennessee'de yasayan kimse var mi forumdan? Havasi falan cok nemli olurmus, yazin felaket sicak olurmus. Böyle ucan böcekler falan var mi? Benim en buyuk korkumdur bu ucan böcekler. Isvec'in sogugu ve karanligindan sonra apayri bir ortam olacak. Umarim insani falan guleryuzlu ve canayakindir. En cok aradigim sey bu aslinda.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Eren Gumrukcuoglu

Re: ABD'de yasayanlara bir iki soru

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Kerem Tezic wrote:Mert Tokman Hartford'la ABD seruvenine girme daha iyi bir yeri bekle diyordu ve sonunda guney eyaletine dustuk bir ay sonra tasiniyorum. Tam Georgia, Tennessee, Alabama hudutlarinin kesistigi yere denk geliyorum. Simdi bir iki pratik sorum var:

- Avrupa TV'lerini nasil izleyebilirim? Mesela Isvec'te normal kanal sayima (alti adet) tercihli 8 kanal ekletmistim ve RAI, Mezzo, TV5 gibi kanallari izliyordum. ABD'de RAI, Mezzo gibi kanallari nasil izleyebilirim?

- Kaliteli film veren kanal var mi? Mesela Bunuel falan gibi yonetmenlerin filmlerini veren bir kanal var mi?

- Emeklilik parasi icin gerci Cengiz abi soyledi ben de maastan yuzde 20 koymayi dusunuyorum ama borsada kaybetmek var o parayi. Sizler ne yapiyorsunuz bu konuda?

Genel bir bilgi verirseniz cok sevinirim. Mert galiba Albama'da yasamisti. Kuzey Alabama'da, kuzey Georgia veya guney Tennessee'de yasayan kimse var mi forumdan? Havasi falan cok nemli olurmus, yazin felaket sicak olurmus. Böyle ucan böcekler falan var mi? Benim en buyuk korkumdur bu ucan böcekler. Isvec'in sogugu ve karanligindan sonra apayri bir ortam olacak. Umarim insani falan guleryuzlu ve canayakindir. En cok aradigim sey bu aslinda.
- Avrupa TV'lerinden sadece bir kacini gosteren local cable provider'lar vardir, her sehirde hatta her semtte baska icerik olabilir. Onlari bir kontrol et derim. Olmazsa, cozum kucuk bir canak almaktan gecer.

- Benim zamanimda (1998-2007) T-Mobile iyiydi, Cingular kotuydu. AT&T iPhone'larla bir patlama yapmıştı. Onlar hakkında çok iyi bir bilgim yok. Şu anda yaşayanlar daha iyi bilir. Ha eğer landline soruyorsan zaten mahallene göre çok fazla bir seçeneğin olacağını sanmıyorum.

- Kaliteli film veren kanal; yine cable provider'ına göre pay-per-view veya subscription isteyen kanallardan bulabilirsin. Fakat Avrupa filmlerinin karşına çıkma oranı 10% olacaktır. (Comcast'in movie package'ini kontrol et- Bir de söylemeyi unutmuşum yukarıda, DISH-Network'e bir bak, orada daha çok international channel var sanırım)

- Müzisyen olduğum için benim tabii ki de işimden gelen bir emeklilik planım yoktu :) Ben Citibank'ın özel emeklilik planlarından birini başlatmıştım hala devam ediyor. Şimdilik havaya uçmadı paralar.

- Güney eyaletleri hakkında izlenimim: Güney diyip de her bir güney eyaletini birbirine benzetmek hata olur. Ben sadece Colorado, Tenessee, Texas, Virginia ve Louisiana'yı biliyorum. Herbiri de birbirinden farklıdır. Tenessee çok canlı bir yer ve Amerikan müzik piyasasının kalbinin attığı yerlerden biri. Virginia ise DC'nin tatsız yönlerini barındıran çok beğenmediğim bir eyalet. Louisiana'da o bahsettiğin canayakınlığı bulman oldukça muhtemel. Texas çok büyük bir yer ve her kasabası birbirinden farklı. Alabama'yı çok iyi bilmem ama genelde insanların maganda oldukları ile ilgili şeyler duydum. Uçan böcekleri ise bilemeyeceğim :)

Bunun dışında Amerika'da kat'iyen Türk olduğun için farklı bir muameleye maruz kalmayacağını bil. Güney Kuzey farketmiyor sistem işliyor. İşler yolunda gittiği sürece bir nebze huzuru sağlıyor bu olgu.

Umarım yardımcı olmuştur. Hep Kuzeylerde yaşadım ben de bilemiyorum Güney'i çok iyi.
Eren Gumrukcuoglu

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Guney tecrubelerim cok eskilere dayandigi icin pek bir katkim olamiyacak. Yanliz bende cevaplari merakla bekliyorum.

Seneler once isle ilgili bir yemekde Atlanta’dan bir ciftle ayni masaya dusmustum. Hanim kelimeleri yuvarliyarak konusuyor, hic bir seyi begenmiyor, kocasi onu memlun etmek icin parcalaniyordu. Resmen masanin ilgi odagiydi. Hareketleri Scarlett O’Hara’yi andiriyordu. Ondan ayrildiktan sonra masadakilere bu kadinin derdi ne diye sordum. Gulup kendini “southern belle” saniyor dediler. Meger eski zengin, soylu bir guneyli aileden geldigini belirtmeye calisirmis. Velhasil guneyde cok degisik tiplere rasliyabilirsin.

Bir adet Southern Belle kap gel.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sagolun arkadaslar bu konusma iyice renklenecek. Benim amaclardan biri de zaten söyle bir guneyli guzeli zabazingo kapmak.Benim orali bayan arkadaslar aman ne yap yap o agir aksaninla y'all deme yoksa Borat'tan beter komedi filmi olursun diyorlar. Benim ikinci dil Fransizca oldugu icin aksanimi cok etkiledi, genelde Amerikalilar dedigimi hep tekrarlatiyorlar. Y'all oraya mahsus bir ifade imis ve etraf redneck'mis. Seneler önce özgurluk otobusu Alabama'ya geldiginde otobusu dumduz etmisler o kadar da kalin kafa kayniyormus. Tennessee genelde country muzik galiba ama baktim epey de Blues bar var. Smoky Mountains bana iki saat mesafede olacak ve enfes bir yermis.

Bu ucan böcek olayi dogru mu? Ben acaip tirsarim bu ucan böceklerden. Bu yaz annemin evinde cok garip kanatli bir siyah böcek görmustum evden kosarak kactim, komsular sormuslar annem de anlatmis, katila katila gulmusler. Bu guney eyaletleri icin her tur böcek, örumcek, yilan vesaire var diyorlar. Isvec'in sogugu böcek falan yasatmiyor, burda ayi ve ren geyiginden baska birsey yok.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote: ..Bu ucan böcek olayi dogru mu? Ben acaip tirsarim bu ucan böceklerden. Bu yaz annemin evinde cok garip kanatli bir siyah böcek görmustum evden kosarak kactim, komsular sormuslar annem de anlatmis, katila katila gulmusler. Bu guney eyaletleri icin her tur böcek, örumcek, yilan vesaire var diyorlar. Isvec'in sogugu böcek falan yasatmiyor, burda ayi ve ren geyiginden baska birsey yok.
Boyle seyler Florida icin gecerli olabilir. Tenessee buraya gore daha kuzeyde. Ama oturdugun yere bagli. Orman icinde oturursan bocu bortu olur. New jersey'de bile yazin benim eve bazen Agustos bocegi dusuyor bacadan filan. Ama sehirin icinde ucan bocek filan Florida da bile yok. Akrep, yilan, su kanalinda timsah, zehirli orumcek filan duydum Florida da yasayanlardan. Tropical iklime giriyorsun artik oralarda. Boyle seylerle koyun koyunasin. Tenessee daha tropical iklim degil. Yazi sicak filan olacaktir. Ben de Guneyde yasamadim ama ziyaret, tatil, konferans filan icin gittim geldim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Kerem Tezic wrote:. Benim amaclardan biri de zaten söyle bir guneyli guzeli zabazingo kapmak.
Senin bu zabazingo olaylarını sabırsızlıkla bekliyorum :),

Uçan bört böcek olaylarına takma kafanı alışıyorsun.

Bende ingiltere'de bir çeşit sivrisinek benzeri bir alet görmüştüm. Adına "daddy long legs" diyorlar. Başlarda aklımı aldı o.çocukları. Avucumun içi kadar sivrisinek olur mu a.k. dedim bir ay :) Bunların bir ayları var o ay gelince milyonlarca oluyorlar. Evin her yerinde, tuvalette, arabada , yatak odan da her herde her....

Meğerse sokmuyor ve insana zarar vermiyorlarmış. Çiftleşip ölüyorlarmış.

Senin Amerika iyi olacak iyi :)
Bol şanslar Keremcim
TRUST GALATASARAY
MGC

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Bende ingiltere'de bir çeşit sivrisinek benzeri bir alet görmüştüm. Adına "daddy long legs" diyorlar. Başlarda aklımı aldı o.çocukları. Avucumun içi kadar sivrisinek olur mu a.k. dedim bir ay :) Bunların bir ayları var o ay gelince milyonlarca oluyorlar. Evin her yerinde, tuvalette, arabada , yatak odan da her herde her....

Meğerse sokmuyor ve insana zarar vermiyorlarmış. Çiftleşip ölüyorlarmış.
Yav birşey diyeceğim. Bu daddy-long-legs bizimkilerin lübelül dediği şey değil mi? Bostan sineği deniyor galiba. Yazları Ege'de bol olur bundan. Çocukken ben de çok korkardım. (Ne çocuğu aslında bir kaç sene evveline kadar :] ) Evet hiç sokma falan yok ama böyle dengesiz sarkan o ayakları görünce insan irkiliyor. Adı Crane Fly imiş. Bizimkiler Bostan sineği dermiş.
Eren Gumrukcuoglu

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sagol Mehmet (öbur topikteki gecmis olsun dilegin icin de). Bu arada bahsettigin daddy long legs burda da bolca var. Görunumleri igrenc ama hic zararlari yok. Asil bir de birazcik kelebege benzeyen birsey var ama kelebek degil ve nedense onlar beni huylandiriyorlar.

Icimde garip hisler var, sanki evimden ayrilip yatili olarak GS Sultanisine ilk cikisim gibi bir huzun ama bir taraftan da yeni bir heyecan. Böyle uzaga gitmek ve Avrupa kitasindan ayrilmak bir galip geliyor, buranin mimarisi, kulturel hayati falan cok cekiyordu ama insan iliskilerindeki donukluk, araya örulen görulmez duvar beni cok rahatsiz ediyordu ve bu duvar varken etraftaki guzelliklerin de anlami kalmiyor. Bir de hayat cok kisa ve yeni yerleri yeni insanlari kesfetmek istiyor insan, bunun icin de biraz tassakli olmak lazim zira insan yaptiklari ile degil yapmadiklari ile pisman oluyor sonra.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kerem Tezic wrote:Mert Tokman Hartford'la ABD seruvenine girme daha iyi bir yeri bekle diyordu ve sonunda guney eyaletine dustuk bir ay sonra tasiniyorum. Tam Georgia, Tennessee, Alabama hudutlarinin kesistigi yere denk geliyorum. Simdi bir iki pratik sorum var:

Sevgili Kerem ancak firsat bulabiliyorum kusura bakma... oncelikle annen icin gecmis olsun dileklerimi kabul et lutfen.

Tam olarak hangi sehir/eyalete gidiyorsun?

Gittigin bolgeyi hemen hemen tahmin edebiliyorum - daglik bir bolge, manzara olarak guzel yerler bulabilirsin - o nedenle redneck degil daha cok hillbilly tarzi insanlarla birarada yasayacaksin :) Redneck bizim deyimimizle kirodur - rednecklerin yoksuluda zenginide olur - Ibrahim Tatlises gibi mesela - abartili davranislari ve gereksizce yuksek sesle konusma egilimleri olur. Hillbillyler ise daglarda, tepelerde yasayan yoksul insanlardir. Hem parasizliktan hem de sehirlerden uzak yasadiklari icin ellerindeki her turlu malzemeden yararlanmaya calisirlar - eski araba lastiklerinden ciceklik yapmalari falan gibi... Ama redneckler gibi asiri abartili ve gorgusuz davranislari genelde olmaz. Genelde diyorum cunku icip sapitmak sadece rednecklere ve hillbillylere ozgu degil. Egitimsiz olduklari icin ikisini birbirine karistiran cok olur ama ozunde farkli insanlardir.

California'yi ne kadar cok sevidigini bildigim icin hayal kirikligi yasamandan korkmuyor degilim - cunku gidecegin bolgenin insanlari California'da yasayan insanlarin tam zitti --- iyi veya kotu olarak soylemiyorum aslinda. Mesela California'da yasayan insanlar liberalligin yaninda zuppe ve elitist de olabilirler --- bu tip elitist zuppelerle karsilasmazsin guneyde. Ama tabii gittigin yer adi ustunde bible-belt - zuppelikten kacarken dar kafali insanlara yakalaniyorsun.

Guney insanlari cana yakindirlar ve seni, birazda meraktan, yakindan tanimak isteyeceklerdir. Kadinlari daha cana yakindir - erkekleri disaridan gelen insanlara karsi once biraz tavir alirlar ama sana guven duyarlarsa hemen can ciger olurlar. Tabii seninde onlarin kulturlerini benimsedigini hissettirmen lazim. Seni her yaptigin iste ovmeyi ve iyi hissettirmeyi severler. Bu bakimdan Turk kulturunun tersidir. Turkiye'de iyi bir is yaptigin zaman insanlar onu asagilayacak bir neden arar - mesela iste efendim Kerem Amerika'da iyi bir ise girmis ama onun gittigi yere baska kimse gitmek istemedigi icin ancak onu almislar derler. Guneyde bunun tersidir - kendinin cok abartilacak birsey yapmadigini bile dusunsen insanlar cok onemli birsey yapmissin gibi sana devamli iltifatta bulunur ve seni iyi hissettirmeye calisirlar - cunku bu sekilde buyutulmuslerdir.

Havasi California'dan cok farkli --- yazlari cok sicak ve nemli olur, disarida rahat nefes alamazsin - A/C yi acip oturursun. Ama kislari da cok ilik gecmez --- tabii Isvec'te yasamis adam icin bahar havasi gibi olur oralarin kisi. Urkutucu olan Haziran-Kasim aylari arasinda yasanan Tornado (Hortum) mevsimi oralarda - evinde pille calisan bir radyo ve feneri eksik etmeyeceksin.

Daha evvel Ohio State - Michigan Amerikan Futbolu maclarindan bahsettigini hatirliyorum ---- bu bakimdan college football'un en iyi konferansinin (SEC) tam ortasina dusuyorsun. Alabama, Auburn, Georgia ve Tennessee taraftarlari birbirlerini hic cekemezler - mac atmosferleri muthis olur ama tabii kavga dovus hemen hemen hic olmaz - araya alkol karisinca birkac olay oluyor tabii ama oyle taraftar arasina 10 sira polis oturmasi, polis kalkanlari falan gibi seyler hayatta duyulmamis. Bu bakimdan kendine bir takim secip maclara gitmeni tavsiye ederim. Yukarida saydigim takimlarin herbirinin en az 90bin kisilik stadyumlari var - Alabama ve Tennessee 100bin ustu... ve her mac tiklim tiklim olur.

Eger oturdugun yerde zenci ve beyazlarin beraber gittikleri bir kilise bulabilirsen ziyaret etmeni oneririm - boyle kiliselerde muzik super olur.

Yemek konusunda guney superdir ama bir o derece sagliksizdir. Herseyi yagda kizartip yemeyi severler - tabii guzel olur - ozellikle tavuk ama dedigim gibi obezligin en yaygin oldugu yerdir.

Erkekler amerikan futbolu sezonu bitince kendilerini avcilik, balikcilik ve golf gibi ugraslara veririler. Biraz daha parali insanlar golfe meraklidir - bilmiyorsan ogrenmeni tavsiye ederim - stres atarsin. Geyik ve ordek avi en yaygin av cesitleridir - ben hic girmedim o islere. Ama balik tutmaya birkac defa gittim --- gollerde ve nehirlerde baliga cikan cok olur.

Nashville'e cok uzak olmayacagini tahmin ediyorum - hem country hem de blues barlari icin sana ideal mekanlar var. Atlanta daha cok hip hop ve stand-up comedy merkezidir.

Spor haricinde fazla TV seyretmedigim icin TV kanallari konusundaki soruna cevabi bilmiyorum.

Ben AT&T uyesiyim ama Verizon'un daha iyi oldugunu soyluyorlar ve artik IPhone Verizon'dan da alinabiliyor.

Yabanci filmler icin Netflix uyesi olmani tavsiye ederim - cok genis bir kolleksiyona sahip olursun.

Benim emeklilik account'um TIAA-CREF de. Benim maasimdan koydugumun %12'ye kadar kismini okulum match ediyor. Bende maksimum neyse onu koyuyorum.

Ucan hamam boceklerine Palmetto derler --- evet ne yazikki bocek konusunda duydugun dogru. Bir ilac sirketi ile anlasip evini ayda bir ilaclatirsan pek bir sorunun olmaz.

Baska sorularin olursa haber ver.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mert cok ama cok sagol. Benim mekan Chattanooga Chou Chou'nun mekani olacak. Yazdiklarin genelde icimi acti, ozellikle insanlari ve kadinlari hakkinda. Ben genelde 'hi honey' diyen guler yuzlu anac patates guzellerine hasret kaldim. Bu Isvec'te bana en cok batan sey lugatinda gulmek ne bilmeyen insanlar özellikle kadinlar oldu. Buranin erkegi ile pek sorunum yok ama feminizmdenmidir nedir Isvec kadininin asiri hirsli, soguk, guc/kariyer pesinde kosan ve bu ugurda herseyi yapan, mezar kazici tipli, cok zor gulen ve nevrotik davranislarindan yakinan ben degilim sadece. Kolay asik olan benim gibi adamin kac senede bir tane Isvecli hatun yuregini hoplatamadi, kapak guzeli bunlar sadece o da 25 yasina dek, begendiklerim hep baska ulkelerde karsima cikti. Elitist, liberal falan benden uzak olsun abicim eger icten bir gulumsemesi yoksa. Ben genelde etrafa pozitif enerji sacan ve gulup sakalasan bir adamim, davranislarim biraz Komiser Columbo'ya benzer herkesle konusup kafasinin etini yerim ve herkesin bana birsey kattigina inanirim o yuzden konuskan guneyliler bu acidan uyacak diye umuyorum, yazdiklarindan da bu cikiyor. Baskalarinin kulturunden ve yasam tarzindan kolay sikayet etmem yeter ki hal hatir sorup guleryuzlu olsunlar. Benim orda pek cok arkadasim oldu son 10 yilda, su deprem oldugunda adini bile hatirlamadigim bazi arkadaslarim ailen iyi mi diye mesaj cektiler yillar sonra, burda bir kisi sormadi bile.

Yalniz bu palmettoya baktim igrenc bir böcek. Eyvah diyorum, gece ucup kafama falan konarsa tek kelimeyle kabus benim icin.

Etrafa baktim Smokey Mountains iki saat mesafede ve pek cok dag var. Tennessee en guzel eyaletlerden biri diyorlar. Titans Nashville takimi galiba ama pek iddiali bir ekip degil.

Sen Avrupa liglerini nerden izliyorsun? Italyan Sky'i falan nasil baglatirim? Canak mi lazim bunun icin? Italyancami kaybetmek istemiyorum bir de Latin Amerika liglerini izleyebilecegim bir Ispanyolca kanal var mi?

Bu klise fikri bugun aklimdan geciyordu, ben Gospel cok severim. Etrafta Baptist kliseleri kayniyormus, Gospel Baptist kliselerinde mi calar genelde?

Bu arada bana özelden ve burdan cevap veren tum arkadaslara cok tesekkurler.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kerem Tezic wrote:Mert cok ama cok sagol. Benim mekan Chattanooga Chou Chou'nun mekani olacak. Yazdiklarin genelde icimi acti, ozellikle insanlari ve kadinlari hakkinda. Ben genelde 'hi honey' diyen guler yuzlu anac patates guzellerine hasret kaldim. Bu Isvec'te bana en cok batan sey lugatinda gulmek ne bilmeyen insanlar özellikle kadinlar oldu. Buranin erkegi ile pek sorunum yok ama feminizmdenmidir nedir Isvec kadininin asiri hirsli, soguk, guc/kariyer pesinde kosan ve bu ugurda herseyi yapan, mezar kazici tipli, cok zor gulen ve nevrotik davranislarindan yakinan ben degilim sadece. Kolay asik olan benim gibi adamin kac senede bir tane Isvecli hatun yuregini hoplatamadi, kapak guzeli bunlar sadece o da 25 yasina dek, begendiklerim hep baska ulkelerde karsima cikti. Elitist, liberal falan benden uzak olsun abicim eger icten bir gulumsemesi yoksa. Ben genelde etrafa pozitif enerji sacan ve gulup sakalasan bir adamim, davranislarim biraz Komiser Columbo'ya benzer herkesle konusup kafasinin etini yerim ve herkesin bana birsey kattigina inanirim o yuzden konuskan guneyliler bu acidan uyacak diye umuyorum, yazdiklarindan da bu cikiyor. Baskalarinin kulturunden ve yasam tarzindan kolay sikayet etmem yeter ki hal hatir sorup guleryuzlu olsunlar. Benim orda pek cok arkadasim oldu son 10 yilda, su deprem oldugunda adini bile hatirlamadigim bazi arkadaslarim ailen iyi mi diye mesaj cektiler yillar sonra, burda bir kisi sormadi bile.

Yalniz bu palmettoya baktim igrenc bir böcek. Eyvah diyorum, gece ucup kafama falan konarsa tek kelimeyle kabus benim icin.

Etrafa baktim Smokey Mountains iki saat mesafede ve pek cok dag var. Tennessee en guzel eyaletlerden biri diyorlar. Titans Nashville takimi galiba ama pek iddiali bir ekip degil.

Sen Avrupa liglerini nerden izliyorsun? Italyan Sky'i falan nasil baglatirim? Canak mi lazim bunun icin? Italyancami kaybetmek istemiyorum bir de Latin Amerika liglerini izleyebilecegim bir Ispanyolca kanal var mi?

Bu klise fikri bugun aklimdan geciyordu, ben Gospel cok severim. Etrafta Baptist kliseleri kayniyormus, Gospel Baptist kliselerinde mi calar genelde?

Bu arada bana özelden ve burdan cevap veren tum arkadaslara cok tesekkurler.
Chattanooga guzel yerdir... lookout mountain'a gitmistim orada - sevecegini tahmin ediyorum. Tabii sana garip gelecek yonleri olacak --- beyazlarla zenciler arasindaki sosyal ucurum cok bariz sekilde gozunun onunde duracak. Gospel icin sakin Baptist, Southern Baptist veya Church of Christ kiliselerine gitme sakin... Baptist ozellikle Southern Baptistler muzik ve dansa karsidir - enstrumansiz sarki soylerler. Dedigim gibi beyaz ve zencilerin beraber gittigi bir non-denominational, biraz charismatic bir kilise bulursan hem muzigi iyi olur hemde insanlar o muzikle nasil transa geciyor gozlemleme imkani bulursun :) Pentcostal kiliseleride tavsiye etmem - kendini delilerin arasinda hissedersin :)

Tennessee Titans'a hic bulasma --- kendine bir universite takimi sec. NFL guneyde pek tutulmaz - hersey college football'dur orada. University of Tenneesee Volunteers ve University of Alabama Crison Tide sana en yakin olanlar. Bir tanesini sec kendine ve maclarina gitmeye calis - ikiside 100binlik stadlar ve atmasferleri muhtesem olur.

Avrupa ligleri icin ya Kablo sirketinden yada Dish Network/Direct TV gibi uydu sirketlerinden international spor paketleri alabilirsin. Fox Soccer Channel da Ingiliz, Italyan ve Amerika ligleri var, ESPN deportes de Mexica, latin America, La Liga ligleri var. Ispanyolca kanal dunya kadar - Italyancayi zor bulursun - onu icin laptop'ini TV'ne baglayacak bir kablo al - internet uzerinde seyret TV'leri - bunu Netflix uzerinden film seyretmek icinde kullanabilirsin.

Ben esimin ailesi ile sukran gunlerinde Smokey Mountains da bir ahsap dag evi kiraliyoruz ve tatili beraber geciriyoruz orada - guzel oluyor.

Bu kadar iyi kalpli, guleryuzlu, konuskan, cana yakin insanlar nasil oluyorda ayni zamanda bu kadar dar goruslu, herseyi siyah-beyaz olarak goren insanlar oluyor diye kendine sormaya baslayacaksin bir sure sonra ama tabii onlain yetistirilis tarzini anlayabilmen lazim - onun icin kilise ziyaretlerini sadece muzik dinlemekten ote kulturu anlayabilmek icinde tavsiye ederim. Zaten orada arkadas edinmenin en kolay yoludur kilise ziyaret etmek - cevrendekiler sen kilisenizi ziyaret etmek icin sizinle gelebilirmiyim dediginde cok cok mutlu olacaktir ve memnuniyetle goturmek isteyeceklerdir.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ulen 33 senedir buradayim ilk defa duydum guneydeki bu ucan bocek palmetto olayini. Nashville, Birmingham Alabama'ya filan da gittim geldim iyi mi?

Oglum Kerem Kliseye filan gime. Bagnazlik konusunda bizim yobazlardan nefret ediyorsun orada agzindan filan bir laf kaciirsin gozunu seveyim. Guneydeki kadinlar kizlar da iyidir filan ama klisede bulacagin seni Tevfik Fikret'in oglan Haluk'a filan cevirirse anana babana ne deriz evladim. Gospel'i dinleyeceksen koser salonunda dinle. Sakin ha din ve politika konusunda bu insanlarla konusma. Cok ciddi bir sekilde kendilerine hakaret ettigini sanirlar.

O kamyonetlerden bir tane alirsan zaten merak etme seni kendilerinden sayarlar. Barlarda, Dinner'larda, Lokantalarda gonlune gore sicacik bir patates guzeli bulursun. Ben Isvecten geldim buzdolabi gibi karilardan biktim soyle beni bir isitin diye lafa basladin mi gerisi gelir. Senin yuregin yufka sakin oyle cocuklu filan birine de sapisma. Guneyde kadinlar boyle biraz saf olduklarindan lise de filan coluga cocuga karisiyorlar. Sonra kafa dank ediyor ama is isten geciyor. Aslinda Chatanooga'da tanidigim birisi var. Hani Halit Kivanc'i Dallas'da iken karsilayan sonra da Halit Kivanc'in gazatede yazdigi JR Hilmi. Artik duruldu yasi 60'ini gecti diyorlarsada pek fazla inanmiyorum.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Suyun, rutubetin, gunesin oldugu yerde her turlu hasere ortaya cikar. 30 sene once Alabama'da yazin gordugum haserenin cesitini, miktarini anlatmak zor. 3-4 cm bocekler bile var.

Pennsylvani'dan guneye bir yaz gunu yolla cikmistim. North Carolina civarinda sanki hasere duvarina carptim. 73 model vw minibusun on cami cesitli yaratiklar ve iclerinden cikan sivilarla kaplanmisti.

Klise ziyaretlerine gelince Cengiz'le ayni fikirdeyim aman uzakdur. Pazar sabahlari tvden naklen veriyorlar, ordan muzigi dinlersin.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Belki New Jersey ve New York'tan Floridaya en az 10 kere filan araba ile gidip geldim su 30 kusur sene icinde. Ama hepsi sonbahar sonu ya da kis baslangici idi. O yuzden yolda bocek mocek gormedim. Yazin demek ki isler degisik. Florida da bocu bortu isinden hatta Guney Kaliforniyada epey sikayet edeni duydum. Ama Alabama, Tenessee, ya da Karolinalarda oturanlardan bu konuda fazla bir sikayet duymamistim. Duydugum iyi oldu. Ben de ogrendim.

Aralik ayinin sonlarina dogru New Jersey'i buz gibi eksi 4-5 C birakip guneye inmenin zevki hala etkiler beni. Interstate 95'den asagi dogru suzulerek Virginia'yi gecerken sicaklik 0 veya 1-2 C gelir. North Carolina ortalarinda artik 6-7 C olmaya baslar. Nasilsa bir gunde gidemiyecegim icin North ve South Carolina sinirinda konaklariz. Eger iyi hizla inebilmissem S. Carolina'da bir 100 mil filan daha giderim. Burada moteller cok boldur. Birinde yatar sabah kalktigimizda hafif kiragi olur arabanin ustunde. Saat 11'e dogru S.C cikip Georgia'ya girerken sicaklik 12-14 C cikar. Cami acar mis gibi toprak ve cam kokusu ile Georgia'dan hisim gibi gecerek saat 2 civarinda Florida sinirinda olurum. Muhakkak orada dururum. Hosgeldiniz Merkezinde sulandirilmis portakal suyunu icer ve oglen yemegi icin yanimizdaki sandavicleri yeriz. Ondan sonra ver elini guney Florida. Sicaklik 18 C,dan duruma gore ilerledikce 24C filan cikar. Ikinci gunde Miami'ye gece saat 8 civarinda girdigim olmustur. Bu arada bu kadar guneye inince gun isigida fazlalasiyor. Kuzeyde saat 5:30 filan kararan hava guneyde 7:30 kadar gun isigi ile dolu. Bir iki kere Key West'e gittim. Ama bayagi zor oldu. Yollar Miami'den sonra daraliyor. Marathon Adasinda saat 11 filandi girdigim. O aksam nerede uyudugunuzu bilmiyorsunuz. Ama disarda yaz havasi var. Bir keresinde Key West'de Xmas gunu sicaklik 29C filan idi. Odada tum gucu ile A/C calistiriyorduk. Kanadalilarla bir resort'da yer icerken TV'de Boston'da goz gozu gostermiyen tipiden goruntuler varken ben mayo ile serinlemeye calisiyordum.

Evvelsi gunu Ekim'in 29'da karla tanistik. Yerde 10 cm kar vardi. Bugune kadar New jersey icin Ekim ayinda rekor oldu. Bundan once resmi istatistiklere gore (tutulali 125-130 senedir filan herhalde) NJ'ye Ekim ayinda dort kere kar yagmis. Ama hepsi de bir iki santimi gecememis. Bahcemin golgelik yerlerinde hala kar vardi bu sabah. Ulen bu nasil Global Isinmadir anlamadim gitti. Bayagi moral bozucu bu sene Ekimle kar sezonu acmak. Biktim birader bu kar buz isinden ben de.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Abi sen NJ'i birak, bizim bu kuzeyde gecen sene kar Kasim'da yagdi, Nisan basina dek kalkmadi, hava tam 4.5 ay 0'in ustune cikmadi. Bir aksam eve gidiyordum nefesim buhar gibi cikiyor, dallar buz olmus, kendimi buzul caginda hissettim. Iklim bu kadar insanlari etkiliyor mu artik seneler sonra bu degisikligi yaptiktan sonra belli olacak.

Post Reply