ABD'de yasayanlara bir iki soru

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Re: ABD'de yasayanlara bir iki soru

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar acil bir soru: sosyal guvenlik numarasi icin 'birth certificate' istediler. Bunun karsiligi bizdeki Nufus Cuzdani degil mi? Bunu bizim konsolosluk ceviriyor Ingilizceye resmi olarak öyle degil mi?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Konsolosluk Ingilizce'ye ceviriyor Kerem.Evet, bildigim kadariyla nufus cuzdanini cevirtmen lazim,cunku bizde "birth certificate" yok.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Yabancilar icin pasaport yeterli oluyor diye biliyorum Kerem

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:Yabancilar icin pasaport yeterli oluyor diye biliyorum Kerem
Dogru! 30 kusur sene once yapmistim ama 20 kusur sene once icin rahmetli anneme de almistim. Nufus cuzdani Ingilizceye filan cevirttigimi hatirlamiyorum. Dikkat et de ayini gunu dogru yazsinlar. ABD'de de gunden once ay gelir. 1 Kasim 2011, 11/01/2011 diye yazilir. Boyle her boklari terstir olcu sistemleri gibi. Dogum gunun 12'den buyukse uyanirlar ama degilse ay ile gunu karistirabilirler. Gerci ABD uluslararasi standarda uyup pasaportlara ve yurt disinda kullanilacak belgelere bizim bildigimiz sekilde tarih koyuyor. Ama SS isini local yerlerde yaparlar. Neden daha ABD 'ne ayak basmadan SS istediklerini de anlamis degilim. Genellikle once buraya gelirsin ondan sonra bulundugun yerde SS ofisinden bu numarayi alirsin. Birilerinin is guzarligi herhalde.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben Norvec'teki ABD'nin Sosyal Sigortalar ofisi ile konustum. Mutlaka gerekli dediler. Bugun konsolosluktan yaptilar nufus kayitin ingilizce örnegidir ve ayni zamanda birth certificate'dir yazdilar. Bizimkilere anlatmak biraz zaman aldi bu birth certificate olayini cunku bizde yok bu, sagolsun yardimci oldular ama. Insan ne garip yaratik istedigin birsey olunca birden istek yerini korku ve endiselere birakiyor.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Ben Norvec'teki ABD'nin Sosyal Sigortalar ofisi ile konustum. Mutlaka gerekli dediler. Bugun konsolosluktan yaptilar nufus kayitin ingilizce örnegidir ve ayni zamanda birth certificate'dir yazdilar. Bizimkilere anlatmak biraz zaman aldi bu birth certificate olayini cunku bizde yok bu, sagolsun yardimci oldular ama. Insan ne garip yaratik istedigin birsey olunca birden istek yerini korku ve endiselere birakiyor.

Amerikaya giris yapmadan yabancinin SS kardi icin basvurmasini anlamak oldukca zor. Amerikaya girersin calisma izninle gidip bulundugun yerden bu numarayi alirsin. Calistigin yerde vergi konusunda bu numarayi kullanir. Calismaya baslamadan SS kartinin olmasinin bir foksiyonu yok ki. Giris kapisinda da SS kartin nerde goster diyen de olmaz. Yani imigration karismaz SS kartina. Ortada bir yanlislik var gibi. Amerikaya muhacir olrak Green Kart ile girmeden ya da Amerikada calisma izini vizesi ile girmeden SS kardinin verilmesi anlamsiz. Dedim ya annem Green kart aldi. Islemeleri Turkiyede konsolosluk araciligi ile tamamaladi. Amerikaya girmeden eline green karti vermediler. Geldi havaalaninda imigrationda girisi yapildi. Orada eline green kartini verdiler. Bir ay icinde SS numarasini alsin diye elinde yapmasi gerekenler listesinde gorduk gidip oturdugum yerin (county derler, ilce gibi) bas sehrine gidip county ofisten SS kartini aldik. Kart bile degildir kerata bir kart vizit gibi kartondandir. Herhes ezberler kimseye SS kartini goster bakalim demezler. Sadece yeni ise baslarken sirketin muhasabesi isteyebilir. Simdi okullara okumaya gelenlere filan da veriyorlar ama ustunde calisamaz yaziyor. Her sey bu numaraya baglidir. Ama masallah ucuncu dunyadan gelenler bunun sahtekarligini da yapip onun bunun SS numarasini calip kredi kardi filan almaya baslayinca artik eskisi gibi heryere bu numarayi yazip vermiyorsun. Eskiden sicmaya gitsen bir evrak doldurulacaksa pat diye bu numarayi sorarlardi. Simdi yine soruyorlar ama akilli olanlar bos birakirlar bu yeri basvuru formunda ve yine de yuzunu kizartip isterse ne yapacaksin yahu sen benim SS numarami bu isle ne alakasi var dediginde pisikirlar. Ayni Turkiyede nufus kagida numarasinin cilkini cikarip simdi PTT ozel sahsi numara vererek sahtekarligi oonlemeye calistiklari gibi. Cunku her yere nufus cuzdani ornegi kopyasi verilir. Bunu ana numara yaparsan Turkiyedeki uaniklar bu numarayi calarlar annene yaptiklarinin beterini de yaparlar. Sen sen ol SS numarani sahip cik her olur olmaz yere verme. Bankada hesap acarken, kredi karti alirken, borc alirken, vergi dairesinde filan bu numara istenir ve kullanilir.

Iste sana Amerikan SS Ofisinin Amerika disindaki aktiviteleri. Butun Amerikan konsolosluklari ve elciliklerinde bir subeleri var. Ama amaclari yurt disinda yasayan Amerikali vatandaslara yardim. Disarda calisanlar var emekli olup SS benefiti alani var. Adamlar bu isler icin bu offisleri kurmuslar. Burada SS Kardina basvuru formuda var. Amerikalinin disarda cocugu dogar ya da karisi olur ya da SS kartini kaybeder falan filan.

Sana yardim olsun diye soyluyorum. Yoksa ben bilirim diyen Amerikan burokrati da degilim.

http://www.socialsecurity.gov/foreign/index.html
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Kerem,
Bu bocek familyasindan hemen herkes farkli derecelerde rahatsiz olur. Benimde bayagi alerjim vardi. Ben olayi Colombus Ohio’da evlerinde kaldigim Amerikali aile ile Boulder, Colorado’ya yaptigimiz bir kamping ziyareti sirasinda programda olmayan bir muze gezisi sayesinde cozdum.

Kamping yaptigimiz yerlerden birinde bocek muzesinde gorevli yetkililerden biri ile tanismistik. Adam bizi Colorado Springs’teki boceklerin sergilendigi muzeye davet etti. Hayatimda kafamdan buyuk bocekleri ilk defa bu muzede gordum. Benim icin olay orada cozuldu. Senin orneklemeden yola cikarsak anac, sevecen, patates guzeli ararken kendini yatakta Candice Swanepoel tripletlerin arasinda bulmak gibi birsey. Baska bir boyuta geciyorsun. Esek arisi, ucan bocekler bir anda anlamini yitiriyor. Etrafinda boyle ucan yaratiklar olduguna sukrediyorsun.

Bu kafam kadar buyuk boceklerin ekolojik duzende oynadiklari inanilmaz roller var. BBC belgesellerinden birinde bu konu irdelenmisti. Senin denizlerin hakimi Buyuk Beyaz’a gosterdigin saygiyi bu yaratiklar icinde gosteriyorsun.

Atlanta’dan 2.5 saat mesafedesin, bardagin dolu tarafina bakmanda yarar var.

Colorado Springs’teki muzenin web adresi
http://www.maymuseum-camp-rvpark.com/na ... istory.htm

Yolun duserse ugra, muzeyi ziyaret et. :P
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bildigim bir konu degil ama maydonoz olamadan yapamadim.

Keremin durumu bizlerden degisik.

1) 11 Eylulden sonra bir cok sey degisti, yeni kurallar cikardilar, harc bedellerini artirdilar.

2) Amerika'ya isci olarak geliyor, sponsoru var. Sirket harcadigi paralari masraf olarak gosterecek.

Post Reply