Gene akli danisma sorusu

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Re: Gene akli danisma sorusu

Post by Kenan Atak »

Cok sagol, dediklerin mantikli. Bizim sirket araba sigortasi yapmiyor, saglik sigortasi yapiyor ama simdi hatirladim, Subaru alanlara indirimli tamir imkani sunuyorlar. Sanirim Allstate'den yaparim araba sigortasini.

Niye Subaru Forester diyeceksiniz. Ben kili kirk yaran adamim, bir adimimi 1000 kez tartarim, bunu evden ögrendim, etrafimdaki pek cok kisiyi cildirtirim ama sonunda da yaparim. Alirken sordugum sorulardan ve defalarca elimde kagitlarla gidip gelmemden muhtemelen dealer da cildiracak. Mesela simdi burda yazilanlari cikis alip dosyaladim ve ona gore nelere bakacagima karar veriyorum. Bu araba alanlarin buyuk cogunlugu luks, konfor ve hiza bakiyor. Benim ilk baktigim safety ve reliability denen tuketici raporlari ve uzman raporlari oldu. Hayatta hiz yapmam, yolun sagina ceker ve ust limitin 5 mil altinda giderim, soldan da dönmem, saga döner ordan iyi bir yer bulunca döndururum arabayi. Bence araba isi buyuk sorumluluk, hem kendin, hem yanindakiler hem karsidaki insanlar icin. Agzima bir damla icki koymam bu yuzden. Iciki icip arabaya binen insanlara cok agir hapis cezasi verilmesinden yanayim mesela. Safety crash test yapan IIHS, Euro NCAP gibi sayfalara girdim. Bir carpis durumunda boyun bölgesi notu, onden vurus, yandan vurusta farkli vucut bolgeleri ne durumda kaliyor 'yesilse cok iyi demek) vesaire hepsine gunlerdir bakiyorum, yolda mekanik sorun yasama, iklim kosullarinda nasil, harcadigi benzin derken en sona hosuma giden opsiyonlari ekliyorum. Subaru Forester futboldaki Alman milli takimi gibi adeta. Saglam, guvenilir, ici 'roomy' dedikleri sekilde rahat ve baska pek cok iyi özelligi var. Fiyati cok makul ve diger arabalarin da altinda. Az benzin yakiyor, tuketici raporlarinda bir numara adeta. Evet oyle goze cok hos gelmiyor, aslinda Nissan Juke veya Rogue alacaktim ama Juke'un kaza durumunda boyun bolgesi marjinalde. Sirf bu faktor yuzunden Nissan Juke'ten vazgectim, Rogue is kaza durumunda önde oturan yan yolcununun durumuna bes yildiz uzerinden uc vermis, bence bes olmasi lazim. Bu Amerikalilar ve bizim Turkler bazi konularda cok benziyorlar birbirlerine. Korkunc bir gösteris meraki ve hesapsizlik var, adam ihtiyaci yokken Hummer, Dodge Ram falan cekiyor, hem benzin yakiyor hem pek cok sorunlari var, hem vursa karsi tarafi bitirecek, hic dusunme yok. Isvec'ten cok sey ögrendim bu konuda. Aslinda Volvo C30 alacaktim ama tamiri cok masrafli. Volvo kendi tesislerinde guvenlik ve carpisma testlerine korkunc para yatiriyor, basimin ustunde yerleri var bu yuzden. Volvo C30'un en hosuma giden yani dead spot denen bölge icin yan aynalarda kameralari var, sen serit degistirirken uyariyor seni. Eger Forester'a taktirabilirsem taktiracagim. Mert'in dedigi gibi oraya buraya gitmeyi seven adamim bu yuzden mekanik sorunu cok önemli.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Selamlar arkadaslar, sanirim hayatimda ilk kez araba sahibi olacagim, sizin dediginiz gibi ev ödevimi yapiyorum. Dun gece bir ilan görmustum Volvo XC90'in 2008, all wheel drive ve surucu toplam 40,000 mil yapmis. Fiyati elbette epey dusmus, guvenlik konusunda yeryuzunun bir numarasi oldugu icin heveslenip bu aksam dealer'a gittim. Koyduklari fiyat bahsettiginiz sitelerinkilerle uyusuyordu, baska arabalarda opsiyon olan ama Volvo'da standart olan özellikler ile. Özellikleri de cok iyi idi. Arabanin carfax'tan butun özelliklerini verdi, arabanin hic bir sorunu olmamis, uc senede 7 kez ufuk ivir zivir icin tamirciye gitmis, kaza maza hic olmamis. Bir kullanicisi olmus ve 'commercial' mahiyette imis.
Yalniz 2008 oldugu icin warranty yok. O yuzden extended warranty'e fit olmam lazim. Warranty olmamasi gözumu korkuttu ama uc sene gectigi icin normal olmali degil mi? Araba tank gibi gercekten. Dealer'a 'baska arabalara da bakacagim fiyati seninle tartisacagim' dedim. Yarin baska bir dealer'da Subaru ve Nissan bakacagim. Subaru 2011 ve 3000 mil kullnilmis, fiyati Volvo ile ayni ama Volvo dedigim gibi guvenlikte 1000 basar Subaru'ya da ve Subaru side crash testlerde marjinalde kalmis. Oysa Volvo butun bu testlerde tam not aliyor. Acemi surucu oldugum icin ve hayatta saglik benim icin ön planda oldugum icin Volvo'ya yakinim. Tek korkum, butun iyi raporlara ragmen acaba arabanin bilmedigim bir mekanik sorunu var mi, tamirciye illallah dedirtene kadar abone olup kaziklanirmiyim korkusu. Yarin baska yerlere bakip bu hafta sonuna karar verecegim cunku arabasiz hicbir yere cikamiyorum burda, resmen izole oldum. Su anki icin biraz input verirseniz sevinirim. Aranizda Volvo'nun bu modelini kullanmis olan var mi?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem selam,

Hic Volvo kullanmadim ama ABD"de araba tamir ve servis fiyatlari cok yuksek,onun icin "warranty"e dikkat etmeni tavsiye ederim.BMW'larda 6 sene ya da 100,000 mil warranty oluyor;50,000 mile kadar da butun herseyi kapsayan bir warranty var.BMW"lara bir bak istersen.Kolay gelsin.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Volvo artik Isveclilerin degil. Once Ford aldi simdi Hintlilerin elinde. Ayni Saab gibi. GM Saab'in icine etti. Volvo hala eski guvenliligini tasiyabilir. Yalniz Selcuk hakli. Bir arkadasim Volvo hala Isvec mali iken elden dusme 240 modeli (onlarda station vagon idi ve tutulmustu) almisti. Parca ve tamiri ile bas edemedi. Kendinin de elinden gelirdi. O zamanlar diger arabalarin 7-8 dolarlik yag filtresini 30 dolara aliyordu. 5imdi durum nedir bilemem. Iyi bakilirsa evladiyelik diye bilinen bir araba idi. Her tamirci de Avrupa arabasindan pek anlamaz. Bu metrik ve Amerikan standartlari farki bile sorun cikartir. Dealer'a bagimlilik bu arabalarda daha fazladir. Fiyat ne istiyor ve senin burada kalma suren nedir? Oyle bir iki sene ise motorunda bir sorun olacagini sanmam. Ama 100 bini devirdikten sonra orasinda burasinda degistirilecek parcalar olacaktir. O zaman canin yanabilir
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Volvo artik Isveclilerin degil. Once Ford aldi simdi Hintlilerin elinde. Ayni Saab gibi. GM Saab'in icine etti. Volvo hala eski guvenliligini tasiyabilir. Yalniz Selcuk hakli. Bir arkadasim Volvo hala Isvec mali iken elden dusme 240 modeli (onlarda station vagon idi ve tutulmustu) almisti. Parca ve tamiri ile bas edemedi. Kendinin de elinden gelirdi. O zamanlar diger arabalarin 7-8 dolarlik yag filtresini 30 dolara aliyordu. 5imdi durum nedir bilemem. Iyi bakilirsa evladiyelik diye bilinen bir araba idi. Her tamirci de Avrupa arabasindan pek anlamaz. Bu metrik ve Amerikan standartlari farki bile sorun cikartir. Dealer'a bagimlilik bu arabalarda daha fazladir. Fiyat ne istiyor ve senin burada kalma suren nedir? Oyle bir iki sene ise motorunda bir sorun olacagini sanmam. Ama 100 bini devirdikten sonra orasinda burasinda degistirilecek parcalar olacaktir. O zaman canin yanabilir
Aynen benim kayinbirader aldi 3-4 yasinda bir station wagon Volvo - devamli tamircideydi araba - sonunda satti Honda'ya dondu.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bir de unuttum soylemeyi. Extended warranty buyuk bir ihtimal ile sahtekarlik olayidir. Bunu araba sirketi vermez. Dealer sanki araba sirketi veriyormus susu verir. Genelde bu boyle uc kagitci bir sirkettir. Dealer iyi bir komisyon alir bunu sana satarken onlardan. O yuzden de bastirir. Isin bu heriflere dustu mu kokusu cikar. Ilk once parca'yi refurbuished dedikleri bozuk parcayi tamir edilmis seklinde arabaya takmaya kalkarlar. Paper work dedikleri muamele is uzun surer bu sefer sen ver biz sana odeyecegiz derler. Daha buyuk kazik olur aleyhine bir suru hatalar yapilir. Mektup yazmaktan telefon etmekten canin cikar. Yok dersen araba tamircide bekler. High deductible dedikleri senin odemen gerek para yuksek olur. Bunlar hep bu garanti denilen sigortanin bir yerlerinde gizlidir. Ben asla boyle bir sey almam. Simdi bu boku her sey icin yapip salak kandiriyorlar. K-mart gibi (bu ornek hepsi yapiyor)cogunlukla cin mali alet edevat satan yerden alet alirsin diyelim 50 dolara hemen kasadaki kiz bir sene extended warfanty onerir 20 dolara yakin bir meblag ile.. Zaten o alet bir sene duzgun calisirsa ikinci sene de calisma ihtimali oldukca yuksektir. Onun icin 20 dolar kar hanesine yazilir. Kiz bundan da komisyon alir. O yuzden butun guler yuzu ve tatli sesini kullanir. Diyelim ki ikinci sene bozuldu. Birincisi aldigin zamanki faturayi bulacaksin. Diyelim ki buldun. Bu sefer gittiginde al yenisini verelim demezler. Bir bakarsin prorate edip kullandigin kismi yenisinin fiyatindan duserler. Yani ekonomist olmana luzum yok yedigin kazigi anlaman icin. Onun icin ben de guler gecerim kiz bana bu teklifi yaptiginda. Kapitalist markette musterinin iyiligi icin bir koruma kendiliginden gonullu olarak asla verilmez. Bunu Amerikaliya soylersen kominist olursun. Bunu soylediginde guya akilli olani sigorta surumden kazanir gibi komik seyler soylerler. Ama sigorta sirketleri en az yuzde yirmi kar yapacagiz diye eyaletlerle anlasirlar. Surumden kazanan ne bok yemege boyle kar garantisi ister? Bunun cevabini veremezler. Bunun altina dustuler mi eyaletden police fiyatlarini yukseltmek icin izin isterler. Boyle bir garanti alamazlarsa o eyalerde bu sigortayi pazarlayip vermezler. O yuzden sigorta reklamlari verdiklerinde gazete ve dergi hatta TV de bu sigorta su su eyalet icin gecersizdir denir. Cunku ya o eyaletlerde bu sigortayi gecmis tecrubelerinden satamiyacaklarini bildiklerinden bosuna para harcayip hic bas vurmamislardir ya da oradaki akilli insanlar cikip bu tip sigortadaki pisligi gorup onlara bu istedikleri fiyattan bunu satirtmamislardir.

Yalniz rahmetli annem aldigin bir seyi en az 30 gun en fazla uc ay icinde geri alinmasi isine (hem de sorgusuz sualsiz) bayilmis idi. Elbette kirik dokuk olmayacak (bozuk olabilir). Malum yiyecek icecek ya da kisisel temizlikli ilgili birsey olmayacak. Buna "buyer's rumorse" denir. Yani alma pismanligi. Her ciddi yerde kanunen gecerlidir. Ucuncu Dunyadan gocup burada tuccarlik yapmaya kalkan bizimkiler ve Hintli. Cinli gibi cin olmadan adam carpmaya kalkanlar el yazisi ile dukkana satilan mal geri alinmaz gibi seyleri asarlar. Genelde agizlarina sicarsin. Ama ben genelde boyle yerlere girmem. Cunku en az 30 gun eyalet kanunudur eger ikir degistirip geri vermek istersen. Bu satilani almama olayina ancak iflas , tasinma, dukkan kapatma aninda dukkan bosaltilirken izin verilir ya da mali yapan iflas etmistir ya da piyasadan o mali cekiyordur. O zaman o sey ucza satilir ve saticiya yazili olmak sarti ile bu hak verilir. Degilse satilan mali almama isi saticinin elinde degildir. Keyfim misin ben boyle satiyorum diyemez.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok sagolun varolun saniyorum bu isi hallettim ve 2011 yili ikinci el 3000 milde bir Subaru Forester buldum ve fiyati da cok iyi, Vin'den araba raporu de cok temiz. Verdiginiz bilgiler cok ise yaradi. Eger son an birsey cikmazsa kapacagim.
Bu arada gecen gun konustugum dealer gulmesi ile konusmasi ile tam at hirsizi idi. Yuzune batikca aklima Cengiz abi geldi ve gulme tuttu. Adam da dediklerine guluyorum sandi, korkunc bir kahkahasi vardi. Adi Rick'mis. Bu dealerlar hakikaten karikatur tipler.
Yuz yuze gormedigim halde gercekten cok sevdigim burdaki dostlarima bu vesile ile iyi yillar dilerim.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bunlarin adi "car dealer". Car market veya Car Store filan degil. Isleri ve hunerleri ayni vaktiyle at pazarinda kovboylara at satildigi karsisindaki aldatma ve hileye dayanir. Her sey sozde oldugu icin bana sunu dedi bunu dedi diyemezsin sonra. O yuzden pazarlik yapma anlamina gelen "deal" fiilinden turetilmisler. Avrupada ve Turkiyede otomobil ajentasi olur. Agent'tan turemistir bu terim. Sattiklari arabanin ureticisini temsil ederler. O yuzden de fiyatlar bellidir. Her ne kadar buradakilerin adi da Authorized Dealer olsa da tuttuklarini opmeye calisirlar. O yuzden de olabilecek en adi saticilar bu ise soyunur. Yalanin dolanin bini bir paradir. Avrupadan gelenlere ilk soku burada yerler. Vakti ile calistigim yere Almanyada ziyaretci bir muhendis olarak gelen bir Turk vardi. Adam bilememis ve sonradan yag akittigi ortaya cikan arabayi kakalanarak almisti. Dort bes ay sonra "junk" olarak satti. Ama parasi buhar oldu gitti.

Bu adiligi kirmak icin GM bir model cikadi 1980'lerde. Simdi iflas etti. Adi Saturn idi (1985-2010). Bu arabayi denemek icin Avrupa usulu pazarladilar Amerikada. Yani fiati belli idi. Deal isi yoktu. Ne kadar basarili olduklari ortada bu konuda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi, ben fiyati cok asagidan tutunca aramadilar, arpacik umusu gibi kaldim gene. 22'lik arabaya 19 istedim. Edmunds'ta ayni arabanin gercek fiyatini 19 gosterdi zira. Neyse baska firsatlar cikar da birseyi merak ettim. Araba firmalarinin kendi sitelerinde 'build your own car' diye bir dalga var. Böyle arabani tavsiye edip satis yerinden ismarlatabiliyormusun bu at hirsizlari ile muhatap olmadan? Yani yeni araba ismarlatarak?

* Ustteki sorumu guncelleyeyim, gene dealer'a dusuyorsun, benim en hosuma giden Volvo C30 ama herseyi belirleyince request a quote diyor ve en yakinindaki at hirsizina dusuyorsun gene. Bunlardan kurtulus yok. Sen Adnan Sezgin'e dedin ama bunlar Adnan Sezgin'i suda getirip susuz getirirler.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Cengiz abi, ben fiyati cok asagidan tutunca aramadilar, arpacik umusu gibi kaldim gene. 22'lik arabaya 19 istedim. Edmunds'ta ayni arabanin gercek fiyatini 19 gosterdi zira. Neyse baska firsatlar cikar da birseyi merak ettim. Araba firmalarinin kendi sitelerinde 'build your own car' diye bir dalga var. Böyle arabani tavsiye edip satis yerinden ismarlatabiliyormusun bu at hirsizlari ile muhatap olmadan? Yani yeni araba ismarlatarak?

* Ustteki sorumu guncelleyeyim, gene dealer'a dusuyorsun, benim en hosuma giden Volvo C30 ama herseyi belirleyince request a quote diyor ve en yakinindaki at hirsizina dusuyorsun gene. Bunlardan kurtulus yok. Sen Adnan Sezgin'e dedin ama bunlar Adnan Sezgin'i suda getirip susuz getirirler.
Elbette. Saturn disinda boyle otomobil fabrikasinin belirledigi bir fiyat olmadi Amerika pazarinda. Yalniz boyle quote alirsan e-mail ya da telefonla bunu pek inkar edemezler. En fazla gec kaldin arabyi sattik derler niyetleri kotu ise. Yani otomobil ureticisine senin direk musteri olman gibi bir durum yok. Hicbir zamanda olmamis. Ben ismarlayayim siz getirin diye de zaman harcamazlar. Zaten kaporoyu alirlar sen de araba beklersin. Zaten yapacaklari kar o kaporodaki para kadar. Senle mi ugrasacaklar ve parayi da almislar. geri istersin parani ismarladik derler vermezler ya da bir kismini kesemey kalkarlar. Bu at hirsizlari koseleri kapmislar. Kucaklarina bekliyorlar.

Iste sana soyledim "invoice" fiyatina bakacaksin ve bu fiyatin ustunden bunlara kabul edecekleri bir kari vermek zorundasin. Eskiden bu bilgilere ulasmak zordu. Simdi onunde. Bu araba dealer'a (yenisinden bahsediyorum) kaca mal oluyor goruyorsun. Toklarsa isin zor. iddalara gore her at hirsizinin bir aylik kotasi var ki dogrudur. Yani belli bir oranda araba satmasi lazim o araba dealer'da satici olarak kalabilmesi icin. Bu yuzden araba isini ayin sonuna getirerek boyle kotasini doldurmak isteyen biri daha istekli oluyor arabayi satma konsunda. Boyle araba isini ay sonunu yapmak isteyenler coktur. Sana iyi sanslar. Gozun tuttugunda pazarligi bitirip arabayi alman lazim. Boyle bir dusuneyim filan dersen senden sonraki alir gider. Seni beklemez. Senden 50 dolar fazla veren alir arabayi. Hic dinlemezler.

Bir de Edmunds filan averajdan bahsediyor. Arabanin satildigi bolge onemli. Mesela Subaru New England' da (yani North East eayaletleri Conneticut'dan baslayip Kanada sinirina kadar) cok tutulmustu benim aldigim sirada. Burada fiyatlar hali ile tutulmadgi yerler gore pahali olacak. O yuzden Edmunds yazdigi Allah kelami degil. Onlar avaraja bakiyor. Bir de her 3 bin mildeki araba ayni degil. Birini hoyrat biri kullanir herif satis isindedir. Hergun dere tepe gider. Oburunu bir kadinindir evinden isine arabayi zorlamadan kullanmistir ve isini kaybetmnistir satmistir. Bu da fark eder. Zaten dealer istedigi kadar arabayi temizlesin. Belli olur onun kimin kullandigi soyle icine bir bakip test surusu yaptiginda. Sonra Turkcede bir laf vardir. Aldanmayinca mal sahibi olunmaz diye. Biraz kalama vereceksin ve bunca senelik bir yasam tecruben var. Kendine biraz guvenip icindeki sese kulak vereceksin biraz. Laf aramizda sen biraz degil epey de pipiriklisin. Ben de bu konuda pek asagi kalmam ama sen beni bu konuda yaya burakirisn gibi geliyor bana. Ben bugun araba alacam diye cikip almayi dene. Ciidi oldugunu anladilar mi ben olmazsam bu simdi baskasindan alacak diye de iyi bir etkisi olur. Ama boyle kararsiz gorurlerse zamanimi aliyor diye de dusunur bu at hirsizlari. Yazdiklarimiz gozunu de epey korkttu. Bu da biraz ters etki yapiyor herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ne oldu? Hangi arabayi ve neden aldiysan yaz da belki buradakilerde bu yaptigin arastrmalardan bir seyler kapar Kerem.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi yazamadim cunku buraya gelirken hem asiri stres hem cok agir esyalar tasimak sonucu boynu sakatlamistim, sinir sIkIsmasi cikmis ve bes haftadir anam agliyor agridan. Haftaya fizik tedaviye gidecegim ve chiropractor'e gidiyorum. Ben boyle bir agri yasamadim adamin gozunden yas getiriyor. Is yerinde buzlarla ve cok agir (hydrocodone gibi) agrikescilerle calisiyorum. Isvec'te olsak simdi isten izin alir bu sorunu bir kac haftada cözerdik. Burda calismak zorundasin. Arabayi bu hafta alacagim zira dealer'a gidemedim bu sorun yuzunden. Gerci cozecegiz bu isi de, bizde teslim olmak yok ama benim gibi agriya dayanikli bir insanin bile anasini aglatiyor. Is yerinden bir kac arkadasim da yasamislar bunu ve cok sabirli olmak lazim dediler. Umarim ameliyata gitmez.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gecmis olsun. Uzuldum. Aman kendine iyi bak. Insanin boyun tutulmasi bile canini bayagi yakar ki o kas isidir. Bu sinir sikismasi kimbilir ne kadar aci verir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem gecmis olsun.Su kremi bir dene bence,bizim evde var bayagi ise yariyor.

http://www.naturesway.com/Products/Home ... rauma.aspx
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Colts'un quarterback'i Payton Manning butun sezonu kapatti bu boyundaki disk kaymasi ve sinir SIKISMASI yuzunden... bak simdi stem cell tedavisi goruyormus.

http://www.huffingtonpost.com/2011/09/1 ... 70763.html

Post Reply