Gene akli danisma sorusu

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Gene akli danisma sorusu

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi ve diger arkadaslara gene bir sorum olacak. Bugun burda ehliyeti aldim. Amma kolaymis, Isvec'te bir saatlik test, yazili bile adama kitabi yutturuyor. Burda toplam 6 dakika araba surdurduler ve verdiler ehliyeti. Simdi sorum su: Burdan bir araba almak farz oldu, zira ne ise ne bakkala falan gidemiyorum arabasiz. Iki opsiyon var: Ya birinci el ya da ikinci el ama toplam en fazla iki sene kullanilmis araba almayi dusunuyorum. Kafama koydugum iki araba var Subaru Forrester ve Nissan Rogue. Hem ucuz hem guvenli arabalar, hem de tekrar satinca degerinden fazla kaybetmiyorlar. Bizim sirket Nissan'la anlasmali o yuzden yeni araba alirsan yuzde 10 indirim oluyor ama yeni arabalar ilk senede satis degerlerinden yuzde 25 iniyorlar deniliyor. Bu yuzden ikinci el almak en ekonomik olan deniliyor. Sizin tecrubeniz ne, ikinci el mi al diyorsunuz? Ben dergilerden okudum ve Subaru Forrester hakkinda olumusuz konusana rastlamadim daha. Nissan Rogue'u da cok ovuyorlar ama arka gorus Forrester kadar iyi degil. Ha diyeceksin beklentin ne ki ona gore oneride bulunalim. Benim icin hem carpisma, kaza önleme ve arizalanma guvenilirligi birinci sirada. Bu konuda bu iki araba cok iyi. Bunun disinda rahatlik, geri satis degerini korumasi, az benzin yakma ve rahatlik. Surat, luks falan merakisi degilim, hazir burdayken bir yerlere gidersem keyfini cikartmak istiyorum. Evet simdi onerileri bekliyorum.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mert Tokman

Re: Gene akli danisma sorusu

Post by Mert Tokman »

Kerem Tezic wrote:Cengiz abi ve diger arkadaslara gene bir sorum olacak. Bugun burda ehliyeti aldim. Amma kolaymis, Isvec'te bir saatlik test, yazili bile adama kitabi yutturuyor. Burda toplam 6 dakika araba surdurduler ve verdiler ehliyeti. Simdi sorum su: Burdan bir araba almak farz oldu, zira ne ise ne bakkala falan gidemiyorum arabasiz. Iki opsiyon var: Ya birinci el ya da ikinci el ama toplam en fazla iki sene kullanilmis araba almayi dusunuyorum. Kafama koydugum iki araba var Subaru Forrester ve Nissan Rogue. Hem ucuz hem guvenli arabalar, hem de tekrar satinca degerinden fazla kaybetmiyorlar. Bizim sirket Nissan'la anlasmali o yuzden yeni araba alirsan yuzde 10 indirim oluyor ama yeni arabalar ilk senede satis degerlerinden yuzde 25 iniyorlar deniliyor. Bu yuzden ikinci el almak en ekonomik olan deniliyor. Sizin tecrubeniz ne, ikinci el mi al diyorsunuz? Ben dergilerden okudum ve Subaru Forrester hakkinda olumusuz konusana rastlamadim daha. Nissan Rogue'u da cok ovuyorlar ama arka gorus Forrester kadar iyi degil. Ha diyeceksin beklentin ne ki ona gore oneride bulunalim. Benim icin hem carpisma, kaza önleme ve arizalanma guvenilirligi birinci sirada. Bu konuda bu iki araba cok iyi. Bunun disinda rahatlik, geri satis degerini korumasi, az benzin yakma ve rahatlik. Surat, luks falan merakisi degilim, hazir burdayken bir yerlere gidersem keyfini cikartmak istiyorum. Evet simdi onerileri bekliyorum.
Satin almak istiyorsan az kullanilmis ikinci el al.

Yeni araba istiyorsan o zaman lease et - lease sonunda istersen satin alma opsiyonunu kullan.

Eger cok fazla uzak mesafe gideceksen - yani senede 15bin milin ustune cikarim dersen satin almak daha avantajli.

Degerini en iyi koruyanlar Toyota ve Honda, Nissan da fena degil.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Buralarda ne kadar kalacagina bagli. Uzun donem burada isen yeni araba al. Ben prensip olarak kullanilmis arabayi ne araba galerisinden ne de tanimadigim birinden alma taraftari degilim. Amerikada bu konuda acayip sahtekarlik var. Turkiyeyi aratmazlar. Arabadan anlamazsan limonu kakalarlar tamirciye abone olursun. Ben hic elden dusme araba (ogrenciligim sirasinda bile) almadim. Aldigim arabayi tepe tepe ama temiz olarak 10-15 yil kullanirim.

Bu lease isi goreceli olarak yeni cikti. Boyle her sene araba yenilemek istiyenler tercih ediyor. 3-5 sene filanda oluyor. Bastan yuklu bir para vermedigin icin hesapli bile gozukse de karli is olmasa dealer'lar bu isi yapmazlar. Yani lease alici avantajlidir denenez. Yalniz dedikleri gibi luks ve markaca kaltesi ile dunyada un yapmis bir araba degilse ajenta dedikleri dealer'in park yerinden ayrildiginda yeni arabanin degeri yude 20 olmasa bile yuzde 10 duser. Internet'de ayni arabanin yenisi ile ustunde 5-6 bin mil olan bir yasindakinin ortalama fiyatini gorursun. Blue book dedikleri Kelley mi ne arabalarin fiyatini gosteren bir katalog var. O da internette vardir. Book value derler kullanilmis araba degerlerine. Kullanilmis araba alacaksan muhakkak o kataloga bak. Bir de kanunen araba ajentasi kullanilmis arabanin gecmisini veren (kaza filan yapmis mi) belgeyi istediginde gostermesi lazim. Onun bir kopyasini istersin satin alacaksan, Kisiden alacaksan arabanin VIN numarasindan kucuk bir meblaya bu bilgiyi veren internet siteleri de var.

Yeni arabanin deger kaybi konusunda baska bir olayda dealer'lar sonbaharda gelecek model araba piyasaya ciktiginda o senenin satamadigi modelerini iki uc dort bin dolar dusurup sifirdaki yeni arabayi ucuzlatmasidir. Simdi artik 2011 model yeni arabayi dealerda bulmak zordur. Ellerinden cikarmislardir.

Bir de sunu soyleyeyim yeni araba alacaksan bile bunun fiyati dealler'dan dealera degisir. Ev odevini yapmazsan cok fena kaziklarlar. Burasi Avrupa degil. O yuzden yeni arabanin internet'de dealer'a kaca mal oldugunu invoice dedikleri bilgiden bulacaksin. Sonra icinde standard disi gelen her ozelliginin kac para oldugunu bulacaksin. Bunlar her araba ve modeli icin internette var. Sonra cikan fiyata bakip bu arabayi senin bolgende en ehven alanlarin kac paraya aldiklarina bakip dealer daki at hirsizi ile pazarliga oturacaksin. O ikiye bir ben gidip bir patrona sorayim acaba sana bu paradan satabilirmiyiz diyecek. Kacmaman icinde ehliyetini veya kredi kartini filan isteyecek. Sakin verme. Boyle bir fiyat civarinda anlasilir gibi olursa onune manajeri gelecek. Bu sefer sana istemedigin ozellikleri olan daha pahali bir arabayi satmaya kalkacaklar. Hazirlikli ol masadan kalkarmis gibi yap. Ehliyet almak kolaydir da araba almak cok daha fazla vakit ceker. O arabanin ustundeki Manufacturer's Suggested Price (MSP) fiyat listesi palavradir. Internet'den arabanin dealer'a kaca mal oldugunu bul ustune 500 ile 700 dolar gibi bir kar koy ve pazarliga buradan itibaren ciddilestir.

Calistigin yer Nissan dealeri ile anlasmis ise bu soylediklerim cok daha kolaylasir. Boyle bir anlasma yaptiklari yerle fazla sahtekarlik yapmamalari lazim. Zarari kendilerine olur. Ama yinede sen ev odevini yapmadan gitme.

En son olarakta benim Amerikada ilk aldigim araba Subaru idi. Honda ve Toyota kapis kapis giderken hic taninmamis olmasi yuzunden bu ikisinden de verdigin paraya gore daha luks ve dayanikli cikmisti. Toyota alayim derken kesfetmistim. Eski modelleri tipsizligi yuzunden tutmamis. 1983 modelinde atak yapip hem dis gorunumunu duzeltmisler hem de icini bu ikisinden daha luks yapmislardi. Ustelik herseyi standard geliyordu. Digerlerinde A/C icin ekstra para isterlerken bunda ana fiyata dahildi. Oburlerinde stepne diye yedek lastik yer tutmasin diye uyduruk dolgu iken bunda tam jantli yedek lastik kaput'un altina hem de onde oturanlar icin ekstra koruyucu olarak yerlestirilmisti. Digerlerinde kaparo verip iki uc ay beklerken al hemen git dediler. Havada kapmistim gorunce.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Araba alma pazarligindan nefret ederim. 3 kurusluk dunyanin en ise yaramaz adamlarinla muatab olmak cok zor. Hepsi ayni yalanlari soyler, bazen gulecegim geliyor. Cengiz’in dedigi gibi odevini iyi yap, hazirlikli ol, sakin sakin benim gibi sinirlenmeden isini halletmeye calis. Sakin havaya girip bu is simdi bitereyim yapma. On hazirliklarini yaptiktan sonra bir araba kiralaki pazarlik alanin genislesin. Merkezi yerlerde fiyat daha fazla olabilir. Seni arabasiz gorurlerse daha azarlar.

Yeni araba tercih edip uzun sure kullanma sinifina dahilim. 2-3 yasinda kiradan cikan araba tercih edip memlun olanlarda cok. Ben saglamcilik taraftariyim. Arabayi aldiktan sonra sigorta yaparken “road side assistance” iste. Az bir ek ucrete yolda kalirsan yardima geliyorlar. Ayni servisi AAA adli klupden de satin alabilirsin.

Subaru sahipleri tarafindan cok sevilen, digerlerinin kale almadigi bir araba markasidir. 4 cekisli olmasi, cogunun station wagon tipinde olmasi vasitasiyla “utilitarian” bir imaji var. Yaz kis ailece gezenlerin tercihi. Ben Nissan markasini sevmem, hele Renault (yani Fransiz) kontrolunde olmasi daha eksi puan.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok sagolun bilgiler icin. Dun yasadiklarimi görup burda yazilanlari okuyunca tam cuk oturuyor. Zira ortami görmek icin bir dealer'a a gittim. At hirsizi demek iltifat olur bunlara. Gitmeden ev ödevimi yapmistim biraz ve sanki saf tecrubesiz havalarinda dealer'a girince bir tecavuz etmedikleri kaldi, yeni Rogue'u piyasa fiyatinin 3000 dolar ustunde gösterip satmaga kalktilar, bir de senin sirketi cok severiz ayaklarina dalip sirket indirimini kattiktan sonra 3000'u koydular. Ben hafataya gelirim dedim ve ciktim demez olaydim, aksam telefon zir zir caldi. Yalniz bu Marsan'in dedigi Road Side Assistance sadece yeni arabalar icin mi var? Bir de Lease konusu var, bunun arti ve eksileri ne? Hic duymamistim Lease'i. Isvec'ten sonra hakikaten kultur soku olacak diyecegim ama Turkiye'den aliskiniz bu haydutlara.
Bir de bu arabanin piyasa fiyati icin referans olarak Kelley'nin Blue Book sayfasini kastediyorsunuz degil mi?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

“road side assistance” her turlu arabaya uygullanabilir. Verilen hizmet patlak tekeri degistirmek, bataryaya jump vermek ve ciddi bozukluklar durumunda cekip istedigin yere birakmakla sinirli. Yani, tek faydasi dag basinda kalirsan hemen yardim isteyecegin bir tel numara var. Bazi yeni arabalarla ucretsiz verliyor.

Dealarda araba fiyatinda anlasdiktan sonra ayri kaziklar cikaracaklar. Aklima en buyuk ikisi geliyor. Arabanin calinmasini zorlastiran bir system ve “extended warranty”. Ilkinin ne oldugunu anliyamadim, sakin alma. “Extended warranty” arabayla normal olarak gelen warranty’nin 100,000 mile uzatilmasi. Sadece yeni araba alanlara teklif ediliyor. Ikisinide almani tavsiye etmem ama satici ile tartismaya hazir ol.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yol yardimi Auto klup dedikleri AAA (American Automobile Ass.) Klubu. Arabanin eskiligi yeniligi fark etmez. $100 civarinda senede. Sadece yol yardimi degil yolculuk planlari icinde kullanirsin. Verdigin paraya deger. Otel motellerde kartlari ile ucuzluk yaparlar. Iyidir. Simdi yeni arabalarda uc sene icin bedava diye kendi servislerini verirler. Sigorta sirketi de vermeye basladi. Allhands diye biri reklam veriyor.

O extended warranty isi palavra. Arabalar genelikle yeni alininca 3 yil ya da 36 bin mile kadar (hangisi once gelirse) garanti ile gelir. Bu sure icinde bir sorun olursa cebinden para cikmaz. Ama ajenta seni tekerlekleri kabul etmezler ya cukura girer janti egersen filan diye korkutup bu uyduruk garantileri satarlar. Uc sene icinde araba kotu ise zaten elinden cikarirsin. Iyi kar ederler. Bir de calinma ihtimali icin camlara etching icin filan diye 500 dolara yakin para isterler. Guya eger araba calinirsa baskasina satsalar bile camindaki bu etching ile polis arabani bulur ve sana verir. Polisin isi yokta arabalarin camlarina bakacak. Bir suphelenme yoksa boyle bir sey yapmazlar. LoJack diye de bir servis var onu da dayatirlar. Bunda da arabanin gizli yerine yerlestirilen transmiter araba calindi diye rapor verdiginde uzaydan calistirilir ve araba nerdeyse sinyale gore teorik olarak polis bulur. Profesyonel hirsizlar bunun nereye takildigini bilirler. Onun icin bunlar genelde ajentada yapilan at hirsizliginin daniskasidir. Ben bunlara para vermem. Sen de uzak dur. Zaten sigorta araban calinirsa book value uzerinden zararini verecek.

Bak o araba kiralayip dolasma isi iyi bir fikir. Arabanin oldugunu gorurlerse densizlikleri azalir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

olm benzinin ucuz oldugu memlekette ne toyotasi ne subarusu yaaa.

Al bi 3-4 litre redneck cipi bin gez kardesim :D
In bin keyfini 6 ay sonra sat buyuk arabanin keyfini cikar.

Sonra git baska bir sey al
Hayatin tadini cikar...

Al sana ornek...

http://image.off-roadweb.com/f/jcwag/98 ... neer-8.jpg
TRUST GALATASARAY
MGC

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem kolay gelsin,

Cengiz Abi ve Mehmet Marsan'in soylediklerine harfi harfine katiliyorum.
Turkiye'deki gibi koyun pazarligi yapman lazim bu adamlarla.Etiket fiyatinin direk % 20-25 altindan ac pazarligi.Dealer'da 45 dakika icinde arabanin fiyatini %20 indirdiklerine bizzat sahit oldum,sinirlendim ciktim. Hyundai Santa Fe guzel bir cip,garantileri falan da cok iyi.En az deger kaybeden ve sorun cikaranlar Honda CRV ve Toyota Rav 4'ler.

ABD"de araba almak keyifli bir is degil.Onun icin bence sabirli ol,hakikaten severek kullanabilecegin bir araba al.Zaten bir zaman harcaman gerekecek.Verdikleri fiyat taban fiyat oluyor, onun ustune bir %10 civarinda tag&title masrafi geliyor.Sigorta da var.
Sigorta icin Geico'dan bir fiyat al,genelde uygun fiyat veriyorlar.
Az kullanilmis,temiz bir araba benim tercihim olurdu, ama tabii ki bu konuda herkesin kendine ozgu bir dusuncesi var.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Lease isini sormussun. Lease malum kiralamak demek. Uzun zaman arabayi bir sene en az olmak sure kiraliyorsun araba sirketinden. Araba sirketleri bu isi finanse ediyor. Malum Amerikalilar gotlerinin deliklerini bilmediklerinden para biriktirmezler. Boyle bir eve de en az iki uc araba lazim olunca pesin paraya araba alinamaz. Ben ogrenci iken Subaru'ya 8 bin kaymeyi 1983'de bastirdigimda herif "holly Shit" demisti. O zamanlar lease isi yoktu. Ya bankadan (ki dealer aranje eder) ya da atomobil sirketinden belli bir faiz orani ile borc alinirdi. Eskiden araba faizi vergiden dusulurdu. Bunu sonradan kaldirinca ve faizler de asiri yukselince araba borcu almak da zorlasti idi. Iste bu lease isini o zaman cikardilar. Arabayi borcla aldiginda senin oluyordu (elbette borcunu odeyemezsen haciz ediliyordu). Simdi bastan araba senin degil sen kiracisin ama yine sigortasi ve bakimi sana ait. Ayda belli bir paraya (arabanin kiymetine gore $200 dolardan baslar 700-800 dolara kadar cikar aylik kira veriyorsun. Senin bu Nissan ve Subariyi 300 dolar civarinda aylikla kiralayabilirsin. Reklamda bu aylik kirayi soylerler ama lease etmeye gittin mi depositi idi legal fee idi su idi bu idi diye epey bir parani alirlar. Anlasmaya gore lease sonunda istersen arabanin bugunden belirtilen fiyatina satin alirsin (pek book value ile tam uyusmaz dedigim gibi cunku dealer bu iste kar yapacaktir). Yani bunu yapmak pek akil kari degildir. Dealer'lar boyle bir iki yasinda lease verdikleri arabalari alirlar iyi bir sekilde bakim ve temizlikten sonra iyi bir paraya ikinci el olarak satarlar. Bu arabalara automobil sirketi bir sene de garanti filan da verir. Birde elbette arabanin senelik aslinda aylik bile kullanimini sinirlandirirlar (oyle ya ya lease zamanindan once arabayi geri vermeye kalkarsan). Iyi arabalarda bu senelik kullanim 8-9 bin mile kadar duser. Herifler arabayi cok kullanmani istemezler haliyle. O zaman bu verilen miktarin ustune cikarsan mile basina 50 sente varan yuksek paralarla canina okurlar. Bir de arabayi geri vereceksen boyasina cizigine kadar iyice bakilir sanki araba yolda gitmezmis gibi en ufak bir aksaklikta bunun da parasini da depositden keserler. Yani araba kiralik diye hoyrat kullanmaman icin ellerinden geleni yaparlar. O yuzden bu isleri bilmiyorsan ve arabayi garajda filan koruyamayacaksan lease isine girme derim. Onun icin lease kontratini cok iyi okuyup anlaman lazim eger ille de deneyecegim fena bir sey degilmis dersen.

Benim tanidigim arabasini lease eden epey Amerikali var. Ama bunlar pek anlatmazlar sen de soramazsin nasil bir deal icinde olduklarini. Turkler arasinda lease yapan pek bilmiyorum. Pek olmaz. Boyle seylere pek para kaptirmak istemezler. Ama paraya para demezsen ve her sene olmasa bile her iki senede bir yeni arabaya binerim diyenleri yapiyordur. Lease genellikle Mercedes, BMW gibi pahali arabalar icin seciliyor. Kimse oyle 80-90 bin dolarlik borcun altina girmeden (cunku kredi raparunda gozukur borc olarak) bu arabalari lease ederler. Ayda 500-600 dolar verir. 9-10 bin dolari senede lease'e harcar. Ama bu arabalar ilk senelerinde bu kadar para kaybetmezler zaten. Yani zugurdun iyi araba kullanmasi icin lease bir cozum olur. Ama senin zaten bu taraklarda bezin yok. Bana kalirsa lease isine girme. Butcen musade ediyorsa kendine yeni bir araba al. Bir iki sene sonra gidersen geri satarsin.

Hundai bir ara bizden araba alin biz size iki uc sene icinde geri almak icin simdiden kac paraya alacagimizi resmi olarak belirtiyoruz gozunuz arkada kalmasin diye reklam yapiyordu kendilerine guvendikleri icin. Detaylarini bilmiyorum. Ilgilenmedim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar verdiginiz bilgiler cok ise yaradi. Dun taksiye binmistim yasli taksici ile sohbete koyulduk. Adama senin aksanin yabanci Rusmusun dedim adam acaip guldu 'uzun zamandir bu kadar gulmemistim' dedi, sonra da ben Yankee'yim dedi yani NY mekani. Eee alismisim burda kisa zamanda'now'i 'noooooeuuuwww' diye söyleyen guney aksanina. Neyse lafi uzatmayayim taksici bana bu araba isi icin ustte bahsettiginiz AAA'ya mutlak uye ol dedi, bunlar sana ortalama araba fiyatini modele, durumuna, yilina ve kullanma miline göre söylerler dedi. Ben de bir iki arkadasim bahsetmisti uye olacagim dedim ve oldum. Hakikaten olmadiysaniz mutlak olun. Cok buyuk avantajlari var. AAA'nin söyledigi fiyatlar ev ödevi icin herhalde iyi bir referans ne diyorsunuz? Ustte yazilanlarda bir de anladigim kadar ile arabanin mekanik sorunu var mi yok mu kaza yapmis mi resmi belge sor diyorsunuz galiba (eger 2. else). Bizim sirket yeni Honda ve Nissan'larda ikibin kaymeye yakin indirim yapiyor o yuzden bana da yeni olan daha cazip geliyor ama Japon arabalarinda zaten mekanik sorun yok gibi (eger 1-2 sene kullanilmis ve yilda 5-6 bin mili gecmediyse).

*Mehmet'in dedigi kamyonet cok komik onun arkasina yaman söför ucar gider cikartmasi ve kaportaya monte edilmis tufek iyi giderdi buralarda. Tam Turk usulu kirmizi ense olurduk artik.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kerem - sen simdi haftasonlari Nashville e gider orada Predators hokey maclarini seyreder sonra country-blues barlara takilirsin. Sonra arada bir yine atlar arabana Chicago daki ablayi ziyaret edersin. Yaz tatilinde illa Rt66 ten Cali ye Big Sur a gidecegim dersin. Senin yillik mil en az 20,000 hocam. O yuzden lease etmek sana gore degil.

Bizim ailecek iki araba ihtiyacimiz oldugu icin birini satin aliyoruz oburunu lease ediyoruz cunku lease edilen genelde sadece evden ise isten eve kullaniliyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Elden dusme arabalar icin arabanin tarihcesini tutan siteler var dedim. AAA de bilir bu isi. En meshur olani Car Fax. Ama onlarca turemis. Bu servisi AAA veriyordur. Bunlar butun arabalarn VIN (Vehicle Identification Number) uzerinden polis raporlari ile arabanin kaza raporlarini tutarlar. Arabanin mekanik sorununu bu raporlardan ogrenemzsin. onun icin bildigin bir tamirciye gidip ben bu arabayi alacagim diye sagini solunu kontrol ettireceksin. Bedava yapmaz elbette. Ama o paraya deger. Benim soyledigim kaza isi. Elden araba alacaksan arabanin sahibi bu araba ile su kadar kaza yaptim ugursuzdur o yuzden satiyorum demez. Dealer'deki at hirsizi da soylemez. Sen soracaksin. Arabanin VIN ile kontrol edeceksin eline verilen raporu. Arabayi kisiden aliyorsan o zaman VIN numarasini ver ben raporuna bakayim dedin mi o zaman soyler sana kac kere nasil kaza yaptigini. Oyle kazada devrilmis araba filan olursa alma sakin. Onden carpismamis olsun.

Arabaya bakarsin gicir gicir temiz durur ama bazi talihsiz genc kizlar gibi basina gelmeyen kalmamistir. Sonun da soylettin bana. Ama hepsi de oyle degildir. Benimkisi genelleme ama basina boyle belalari alan cok tanidigim oldu. Genc erkeklerden (20 yas civari) kullanilmis araba alinmaz. Onla zaten spor arabaya binerler genelde. Orta yaslilar eh. Ama boyle epey yasli olup yeni araba almis omru kullanmaya yetmemis ihtiyarlardan (karisi olmus kocasi arabasini satiyor mesela. Ya da tersi. Ya da cocuklari olen dul anne ya da babasinin arabasini satiyor durumlarinda les kargasi rollunu oynayan cok). Gecenlerde bir Amerikali taa New Jersey'den Atlantaya gitti. Kayinbabasi gel burada bir arkadsimiz oldu 2007 Jaguar'i var 28 binde coktemiz diye. Herif bir solukta gitti. Gecen altinda gordum. Siyah ve hala kiz gibi duruyor araba. Kaca aldin dedim 6 bin istediler 5250'ye kapattim dedi. Dost isi yani. Ucak parasi verdi filan ya gidip almaya. XJ mi XS mi ne. Nerden baksan alis fiyati 50 binin ustundedir. Araba sene de 7 bin mil koymus. O da uzak yoladir. Atlanta da emekli adam sehir icinde ne dolanacak. Cocuklarini filan ziayerete gitmistir birkac kere. Bedava gibi almis. Bu araba dealer'a dusse 30-35 binden asaga vermezler. Kimbilir vergisini vereceler su bu ile ugrasacaklar cocuklari temiz parayi gorunce ruhsatin arkasini imzalayivermisler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok sagol abi. Hic bilmedigim seyleri ogrendim. Mesela Subaru Forester'in 2. el satan bir dealer var bana yakin. Arabanin Vin'i yaziyor. Hemen CarvinHistory.com'dan 3 dolara butun raporu veriyor. Su mekanik sorun isine gelince. Bildigim kimse yok elbet. Bir araba tamircisine telefon cakip biraz para verip yanima alip, dealer'a da 'arabaya bakmaga geliyorum' deyip yanimda tamirci ile gelmemi tavsiye ediyorsun anladigim kadar ile.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Cok sagol abi. Hic bilmedigim seyleri ogrendim. Mesela Subaru Forester'in 2. el satan bir dealer var bana yakin. Arabanin Vin'i yaziyor. Hemen CarvinHistory.com'dan 3 dolara butun raporu veriyor. Su mekanik sorun isine gelince. Bildigim kimse yok elbet. Bir araba tamircisine telefon cakip biraz para verip yanima alip, dealer'a da 'arabaya bakmaga geliyorum' deyip yanimda tamirci ile gelmemi tavsiye ediyorsun anladigim kadar ile.
Dealer mekanik'i kendi yerinde istemez. Zaten mekanikte dealer'a gelmez. Sana o pahaliya malolur. Tanidigim mekanik'e gosterecem dersen belki yanina birini verir tamirciye gidersiniz. Tamirci arabayi kendi dukkaninda lift'e kaldirir altina bakar. Yag mag sizdiriyor mu diye. Motorunun calismasina bakar. Isinde arkadaslarinin bildigi bir tamirci yok mu guvendigi? Sen sigorta sirketin de degil misin? Otomobil sigortasi yapmiyorlar mi? Onlarin arabadan anlayan mekanikleri vardir. Ya da arabayi sigorta yaptiracagin sirkete sor. Zaten arabayi alir almaz sigorta ettirmeden dealer'dan cikartmazlar. Hem senin icinde hayirlisi boyle olur. Ben araba alacagim size sigorta yaptiracagim sizin authorized bana yakin hangi garaj var diye sorarsan soylerler. Sonra o tamirciden randevu alirsin sana araba getirecegim kontrol etmeye kac para alirsin diye sor. Onlarin musterilerinin arabalarini tamir ettirdikleri yerleri muhakkak vardir. Kekanik alt tarafi yarim saatlik iscilik alacak. Atla deve istemez herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply