Al sana gosteri ve protesto Kerem

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Al sana gosteri ve protesto Kerem

Post by Cengiz Akgun »

bugun memurlar ve koyluler yollara dokulmus biber gazini da yemisler. Kepce ile alip kasikla zam verince grev hakki olmayan ama guya sendikali memurlar (ogretmenler de dahil) sokaklara dokulmus.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Al sana gosteri ve protesto Kerem

Post by Kenan Atak »

Abi, padisah gecenlerde Trump Towers acilisindan sonra ordaki kitapciyi geziyormus, raftaki Soner Yalcin'in ve icerde masumca yatan bir kac kisinin kitabini gorunce 'kaldirin sunlari' buyrugunu vermis. Ulke normallesiyor, ulkenin layik oldugu bu aslinda. Bundan 80 sene evvel bir dahi ve erdemli insanin yaratmak istedigi ulke bir yigin eblehin yardimi ile aslina deondu ve layik oldugunu buldu. Herifler teflon tava gibi, yalan, inkar hersey var, halk memnun millet memnun, benim umurumda degil artik.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Sen Ozal'i cabuk unuttun. O da boyle sisinmisti. Kafayi Cankaya takip yerine Akbulut'u koydu. Sonra neler oldu. Bu kadar sisinmek hayra alemet degil. Ilahi Adalet ya da Frenklerin dedigi gibi "Divine Justice" diye bir sey var. Yavas calisir gibi gozuksede sonunda defterleri durer.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bunun donemi Ozal'a falan rahmet okutur, o donemde insanlara hic olmazsa bu zulum yapilmadi.
Turkiye'nin yetistirdigi TEK uluslarasi sanatcinin hapsi iisteniyormus. Tepkisiz kalan herkes bu suc ve zulum donemine ortaktir.
http://haber.gazetevatan.com/fazil-sayi ... 8/1/Gundem
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fazil Say'i tanimam. Bir kere olsun bile demeyip youtube dan bile merak edip dinlemedim ve gerekte duymadim. Isi gucu pek olmasa gerek. Twitter denen sacmalikla dusup kalkiyormus. En son numarasida cennette cesmelerden sarap akitacagim demissin yoksa cennet meyhane sen de meyhaneci misin, erkeklere birer ikiser huri olacak demissin yoksa cennet kerhane sen de kerhaneci misin diye yazmis. Guya Omer Hayyam'dan alinti yaptigini soyleyen bu serseriyi ciddiye alanlar sikayet etmisler ve savcilikta da is guc olmayinca sorusturma acilmis dava acacaklarmis. Yazik ki ne yazik. Tukiyeden ayrilip Japonya ya yerlesecem diyormus. Hani okkali bir kufuru de hak etmis bu gitme ile tehdit konusunda ama ben yine tekrar etmeyim.

Bu millet Aziz Nesin'i de bilir etiest sanatci olarak. O da bu halkin yuzde altmisi aptaldir diye dogruyu soylese de bu kadar muzipligine ragmen boyle bir eseklik aklina gelse bile soylememistir. Avrupaya gittiginde babasi belli olmadigi icin ilah yapip taptiginiz Isa pic midir, anasi olacak Meryem orospu mudur diyebilir mi bu deyyus. Belki savci pesine dusmez ama bir daha konser verebilir mi oralarda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu arada Omer Hayyam gibi bir bilgin bir filozof sufi sair hakkinda Internet de soyle bir dolanan her ne kadar cennet ve cehennem kavramlarina inanmasa da din ve tanri hakkinda yazdiklarindan yukarda kendisine atfedilen reziligi yazmamis olacagini gorur. Rahmetli annem de inanmazdi. Cennet de cehennem de bu dunyada der dururdu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Abi serseri dedigin adam dunyanin her yerinde salonlari dolduruyor, bu ulkeden cikan tek deha, Alexandra Stan yerine biraz klasik muzik dinlesen anlardin ne demek istedigimi. Gecen sene Graz'daki konserine bilet bulamadim, gidenler ustelik Avusturyalilar, Klagenfurt'ta yasayan kuzenim anlatti. Keza Avrupa'nin dort bir yaninda ayni sey oldu. Tamam sert tepkiler veriyor ama en azindan tepkisi var, digerleri gibi cikari icin got yalamiyor. Ya sizler ne yapiyorsunuz peki? Bu zibidi futbolculari ve futbol denen bu zirva oyunu gece gunduz tartismaktan baska? Biraz da igneyi kendinize batirin bunu yapmak olgunluktur.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Keremcim serserilik ve dahilik birbirine asla karistirilmamasi gereken bir sey. Adamin kariyerine yaptigi ise ve basarilarina saygi duyulmasi lazim. Ama ben bu adamin ilgi cekmeyi cok seven ve kendini cok seven bir adam oldugunu dusunuyorum.Twitterdan bir sey yazmazsa gundemde (ne yazik ki sanati ile degil) kalamiyor. Cunku memleket 75 milyon, onun sanatini takip eden 100.000 ile 1.000.000 kisi arasinda degisen bir kitle.

Ben Fazil Say'in histrionik bir kisiligi oldugunu dusunuyorum. Bir sekilde bu isten zevk bile aldigini saniyorum. Cunku cok zeki bir adam ve icinde bulundugu toplumdan cok onde oldugunu biliyor, bununla oynuyor ve muthis keyif aliyor o kendisini takip eden kitleyi her yazdigi ile kendisine bir kez daha hayran birakiyor.

Gitmek isteseydi bunu yillar once yapardi bunun icin hem kariyeri hem de ciddi parasi var.Ulke degistirmek zeki insanlar icin problem degildir. Fazil Say bir ozgurluk savascisi degil. Bunu boyle gostermeye calisan politik bir kitle de var bu ulkede...

Bir kez yurtdisina giderken havalimaninda karsilasmistim. Turk Hava Yollari yolculari kuyrugunda (Business) cevresindeki insanlara gozlerini kisarak baktigini gormustum. Bir problem var bu gercek bu yadsinamaz. Siradan insanlarla ayni havayi solumak bile O'nu rahatsiz ediyor. O bir elitist, sanirim bunu kendisi de kabul ediyordur. Bana bir zarari yok hatta ben ben Onun bu sekilde kabul edilmesini ve dahi olarak gorulmesini bile arzu ediyorum. Cunku bunlardan cok yok. Eminim bu ulke bir kac Fazil Say'i da pekala omuzlarinda tasiyabilir.

O birilerine karsi bir sey yazmak zorunda. Gercekte sanatcilik protest bir yasam turudur. Bir seylere karsi gelmeyen sanatci olamaz diye dusunuyorum. Sanatcinin bir duzeni yoktur ve bir duzen icinde yer alamaz.Yillardir ayni seyi savunuyorum, devlet sanatcisi diye de bir kavram olmamali.

Kimse bu adama 5 vakit namaz kil, imarete git millete kepce ile yemek dagit yada losemili cocuklarla fotograf cektir demiyor. 74 milyonu tatmin icin bunlari da yapmak zorunda degil.

Ama kalplerin ve akillarin kirmizi cizgisinin obur tarafina gecip insanlari provoke ettigi zaman da halktan bu tepkiyi goruyor.

Yine hep soyledigim bir sey var. Biz toplum olarak bu kadar demokratik konusma ozgurlugunu kaldirabilecek bir toplum degiliz. Hic bir zaman da olmayacagiz, ustelik iktidar CHP yada daha sosyal ve ozgurlukcu bir parti iktidara gelse bile.. Cunku toplumun kirmizi cizgileri degismiyor.

Sahisa bir sey soylemek benim gozumde pek onemli degil, sonunda kisilik haklarina tecavuz edersen birisi cikar seni mahkemeye verir. Sende aciklamani/savunmani yaparsin eger soylediklerin dogru ve mantikli ise bunun karari buna gore verilir.Ama toplumun ortak inanc ve degerlerine cikip sanal bir ortamda bile olsa cikip bir seyler yazarsan ve innuendo lar yaparsan toplu tepki gormen kacinilmaz.

Bu Amerika Ingiltere Fransa bildigin tum batili ulkelerde bile boyledir. Istersen evinin yakinlarindaki bir community kilisenin (ustelik guney eyaletlerinde) web sitesine "motherless son of bitch life of jesus christ yaz" bak yarin Klux kapina geliyor mu gelmiyor mu ?
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Valla az bile soylemisim serseri diye. Her dahi denilen adam bu turlu rezillik yapmaya kendinde hak goruyorsa sen de buna tepki diyorsan epey isimiz var yani Kerem. Su twitter'den yazdigi tamamen pespayelik. Savunulacak tarafi yok. Klasik musikte virtiyozluk konusuna gelince, artik dahilik ayaga dustu be yahu. Ben hemen hemen her hafta gece 11 haberlerinde dahi diye New York kanallarinda ya Cinli ya da Koreli 4-5 yasinda cocuk goruyorum. Besteleri filan var. Mehmet'in dediklerine bakilirsa bu adama dahi dahi diye diye sisirmisler ve goruldugu gibi "delusions of grandeur " hasil olmus. Tanimi da soyle: "One who overestimates one's own abilities, talents, stature".

Isin kotu tarafi bu provakatorlugun sonucu birinin cikip isini bitirmesini bekliyor olma ihtimali. Boylece kendinden daha da fazla bahsedilecek ve olumsuzluge kavusacagini filan mi dusunuyor bu serserilikleri yaparken bilemem. Pek akilli isi degil bunlar. En iyisi bir an evvel toparlanip Japonya'ya mi yoksa baska bir yere mi defolup gitmesi. Kendisi icin de en hayirlisi bu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ne isi varmis Japonya'da Mevlana'nin dedigi gibi ne olursan ol gel bana gel yani Amerika'ya gelsin. Burda adasim bir emlakci var ona is cikiyor. Aklima gelen gelmiyen bir suru sakincali, sakincasiz sahis buralardan evler alip rahata kavustu. Meslektasi Fahir Atakoglu bana 15 dak mesafede oturuyor, tanimiyorsa tanistiririm. Japonya'dan twit etmekle gundemde kalinmaz. Yuruyus, numanis, protesto lazim, burda hepsi var. Beyaz saray'in arkasindaki parkda 10 kisiye nutuk at aksam her Turk tv kanalinda cikarsin. Aksam ucaga atlandinmi aktarmasiz Istanbul dahil Avrupa'nin her buyuk sehrine ucup isleri takip edebilir.

Sakasi bir yana Say, Pamuk gibi sesini cikaram uc bes sanatciya destek olunacagina kostek olunmasindan hic hoslanmiyorum. Mesaj verilirken kullanilan usluba, mesaj ortamina, sanatciligina hucum etmek RTE takdiginden baska bir sey degil. Say'in tam ne dedigini bile bilmiyorum, bildigim su kurak memlekette yaratici insan sikintisi varken yetisen 3-5 gercek sanatcidan dort dortluk performans beklemek ayarsiz kacmasi.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Kerem Tezic wrote:bu ulkeden cikan tek deha,
Kerem'cigim bu gercek degil lutfen yapmayin. Cok iyi bir icraci, kalburustu vesaire. Ama deha falan demeyin lutfen. Bir muzisyen olarak soyluyorum bunu. Rica ederim. Aydin Esen varken Fazil Say'a deha demek abes kacar. Hele yurtdisindaki itibari ile olceceksek. Hele Turkiye'den cikan TEK falan.

Diger yorumlara gelecek olursak. Ben kendisini destekliyorum, provokasyonlarini da destekliyorum. Her turlu provokasyonu desteklerim. Insan olan adam gibi cevap vermesini bilir. Kimse Fazil Say'in hatalarindan dolayi kendi hatalarini temiz gostermeye calismamali. Rahatsiz olmayi anlarim da hapse attirmaya calismak ne demek onu anlayamam, anlamak da istemiyorum acikcasi. Sanki adam her gun Hurriyet'te Milliyet'te anamiza bacimiza kufrediyor, veya her aksam canli yayinla TV'lere baglanip Muhammed'in bilmemneresini mi diyor? Istemeyen girmez twitter'a. Milletce Fazil Say'dan korkacak hale mi geldik? Geleneklerimiz bir klasik muzisyenin twit'lerine mi bagli? Utanilacak bir durum.

Fazil'i cok severim, cok temiz kalpli bir arkadasimizdir. Isin business yonunu olaya katmadan konusuyorum. Ayrica cok donanimli bir muzisyen ve sanat adamidir. Onun derinliginde bir insanin normal bir ulkede kimseyi provoke etmeyi dusunecegini de sanmiyorum, ama Turkiye hic normal degil. Icerik acisindan demiyorum, isleyis acisindan herseyimiz anormal. Yoksa her yerde enteresan insanlar var, o kabulum.
Last edited by Eren Gumrukcuoglu on Wed May 30, 2012 2:17 pm, edited 1 time in total.
Eren Gumrukcuoglu

Eren Gumrukcuoglu

Mehmet Marsan wrote:Say'in tam ne dedigini bile bilmiyorum, bildigim su kurak memlekette yaratici insan sikintisi varken yetisen 3-5 gercek sanatcidan dort dortluk performans beklemek ayarsiz kacmasi.
Ben de bunu soylemeye calisiyordum. Bu ulkede gercek ozgur ruhlarin psikolojik sorunlari olmamasini beklemek hayalperestlik olur.
Eren Gumrukcuoglu

Eren Gumrukcuoglu

[quote="Cengiz Akgun"]Valla az bile soylemisim serseri diye. Her dahi denilen adam bu turlu rezillik yapmaya kendinde hak goruyorsa sen de buna tepki diyorsan epey isimiz var yani Kerem. Su twitter'den yazdigi tamamen pespayelik. Savunulacak tarafi yok. Klasik musikte virtiyozluk konusuna gelince, artik dahilik ayaga dustu be yahu. Ben hemen hemen her hafta gece 11 haberlerinde dahi diye New York kanallarinda ya Cinli ya da Koreli 4-5 yasinda cocuk goruyorum. Besteleri filan var. Mehmet'in dediklerine bakilirsa bu adama dahi dahi diye diye sisirmisler ve goruldugu gibi "delusions of grandeur " hasil olmus. Tanimi da soyle: "One who overestimates one's own abilities, talents, stature".

Bence serseri lafi az bile degil falan degil Cengiz abi. Ufaktan yine bokunu cikarmissin gibi duruyor, kusuruma bakma :)

Dahi olmasi konusunda ise haklisin. Cunku degil. Gercek dehalar oyle 10 senede bir degil 100 senede bir cikiyor. Ve zaten merak etmeyin, hic birinizin haberi olmaz o yeni cikacak dehalardan, cunku artik sistem onlari besleyecek bir sistem degil bu dunyada.
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben hergun Fazil Say ile yatip kalkmadigim icin ve adami takip etmedigimden bir olaya bakarak yaptiginin oyle protesto ya da tepki filan olmadigini, bunun dupeduz Muslumanim diyenleri boyle twitter'den filan hakaret ve rencide etmesi uzerine soyledim o soyledigimi. Boyle tepki olmaz. Aziz Nesin'de ateist idi. Ama o Sivas'ta yakilma noktasinda yaptigi konusmada gozu donmuslerin iddia ettikleri gibi bir provakotorluk ve dinle, inancla alay etme yoktu. Dindarligim filan olmasa da ben bile incindim bu yazdiklarindan Fazil efendinin. Ha twitter mwitter bilmem, cunku boyle taraklarda bezim yok. Yazdigi ozel midir genel midir tartismasi yapilabilirse de anladigim kadari ile ortaya yapildigi icin yazdigi genel. Kendi ozel hayatinda kendisi gibi olanlarla din konusunda Allah ve Muhammed carpikligi hakkinda istedigini diyebilir. Bu beni ilgilendirmez. Ama bu umumi denilen genele karsi alenen yapilirsa her yerde adama dur derler.

Kerem Graz'da konserine bilet bulamadigini soylemis. Avusturyalilar siki Katoliktirler. Dedigim gibi Isa'nin babasizligi ve kutsal ruh konusunda boyle bir densizlik etsin, acaba kendisine boyle bir konser verdirtirler mi orada bir daha. Uzaga gitmeye luzum yok. Senin de nisanlin Polanyali Eren. Istersen sen kendin de bir dene. Ulan 2000 kusur yildir bir pici ilah yaptiniz tapiyorsunuz bir de ustune ustluk bir suru hurafelerle Tanri manri diyorsunuz, Papa idi Aziz idi bilemem ne idi diye ugrasiyorsunuz bu ne gaflettir dediginde senin saka etmeyip ciddi oldugunu gorunce sana kirilir mi kirilmaz mi? Denemesi bedava. Madem provokatirlukten hoslaniyorsun Polanyadaki ailesinin yaninda da boyle bir sekilde yari saka yari ciddi bir damarlarina bas bakalim ne oluyor? Hakikaten eglenceli mi olacak dersin? Deli miyim serseri miyim, niye yapayim boyle bir sey demez misin? Oyleyse benim serseri sozum niye bokunu cikarmak olsun.

Onun icin elinizi vicdaniniza koyacaksiniz. Takunyali yobazlarla savasiyorum diye bir toplumun (ki bugun iyi kotu birkac milyar'in) mensup oldugu bir dine bu sekilde cakma Hayyam dortlugunu ornek gosterip orasi meyhane mi yoksa kerhane mi sen de meyhane cimisin yoksa kerhaneci misin dersen bunun adi tepki filan olmaz. Ahlaksizca sana iyi kotu lafi olmayan milyarlarca insanin inancina kutsal saydigi seylere hakaret ediyorsan benim de boyle bokunu cikarip "serseri" dememe katlanacaksin.

Her seyin bir yolu yordami var. Vaktiyle bana soylenmis olan Esek duzmenin bile. Fazil Say kimdir ki boyle bir cureti kendinde buluyor? Ha onun hapse filan atilmasi anladigim kadari ile kendisinin istedigi oyunun bir parcasi. Yani basina boyle olaylar gelsin istiyor, gelince de ekmegine yag surmus olacaklar boyle bunu gundemde tutup Avrupalisi Amerikalisina malzeme yaparak. Saglikli bir ruh hali icinde olmadigi ortada. Dedigim gibi kendinden bahsettirip egosunu tatmin etme pesinde olmali boyle seylerden medet umuyorsa ki cok yazik. Ben de savci'nin bunun gibilere onem verip pesine dusmesinin abes oldugunu biliyorum ve daha ilk yazimda soyledim. Korun istedigi bir goz iken iki goz vermeye benziyor bununla ugrasmak. Onu gammazlayanlarda aslinda bu oyunun bir parcasi olan hergeleler. Basinda olanlar ya da bu isten sinsice zevk alanlar. Degilse sokaktaki adamin Fazil bakalim bugun neler dedi twitter'da diye bir husnu kuruntusu oldugunu sanmiyorum. Ortada bir bok dogusu ve sidik yarisi almis basini gidiyor. Deha olan adam boyle oyunlara gelmez.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Okuma ortalamasi Uganda'nin altinda olan kavmi necip sever boyle menuyu hazirlayan ahcilari.
http://www.ilk-kursun.com/haber/106594

Post Reply