Iste o yazi

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Iste o yazi

Post by Kenan Atak »

Cengiz abinin bahsettigi mukemmel yazi.
Maalesef bu ulkede muhalefet yapan tek kisi. Ne katip kilikli Kilicdaroglu ne partisi ne sivili toplum orgutleri, ne bu futbolla yatip kalkan vurdumduymaz beyinsiz kitlelerden umut var.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=350346
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Iste o yazi

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Cengiz abinin bahsettigi mukemmel yazi.
Maalesef bu ulkede muhalefet yapan tek kisi. Ne katip kilikli Kilicdaroglu ne partisi ne sivili toplum orgutleri, ne bu futbolla yatip kalkan vurdumduymaz beyinsiz kitlelerden umut var.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=350346

Su Samsun'da olanlar bir muhalefet icin bu hukumeti dusurmek icin yeterli. Once o GS klubune Arena her tuurlu hakareti eden eski TOKI baskani simdiki bakan Erdogan'in (yani kucuk Erdogan) kellesini almakla baslanip bunun gibi cenabetleri devletin icine sokan buyukleri ule ugrasmak baska bir yerde cocuk oyuncagi olurdu. Hele su son Polis Akademisini atanan ustune profesorlugu sursen bulasamayacak olan filan ise amorti gibi hediye aslinda. Yani onune sunulan pastanin tepesine takilan kiraz ya da cilek gibi. Remzi Findikli kirdigi findiklari yazdigi kitapta kadina, kiza, devlet isine filan baksan tam bir skandal. Basta WSJ olmak uzere cagirip ve iste demokrasi asiklarinin Polis yetistirmek icin secdikleri adamin Hulasa-i Kelam'indan inciler diyerek kadinlar, laiklik, din ve devlet konusundaki dusuncelerini hem icte hem de Batidaki basin temsilcilerinin sahitliginde tanitmak varken kilini kipirtacak halleri yok. Findikli'ya o kitabi yazdigina pisman edecek adam yok olunca sen de gariban halka vuruyorsun. Gariban adam gazete okumuyor ki. TV'leri de ele gecirenler ortada. Basin organlarini is adamlarina ve holdinglere sattirmisin. Herifler ihale alamayacagim diye kendi kendine sansur koyuyor korkudan. Koymayanlari okuyan yok.

Bak Necati Dogru acik ve secik yazmis kosesinde Katil Sel degil Bakandir diye. Bekir agabeyin Laiklik mi Layiklik mi demis bugun. Cumhuriyeti kim okuyor dersin. Gunde 50 bin kisi. Hiyar agalari uc kurus daha olur mu diye para istiyorlar. Parasinda degilim ama Cumhuriyet'e kredi kartimin numarasini verecek kadar aklimi yitirmedim. Onlarda CHP gibi birer dinazor. Isin kolayina kacmis. Sitelerine raklam almak yerine iki uc kisi ayda bes on lira verir mi diye uyelik istiyorlar. Bu yuzden de kendi calip kendi oynuyorlar. Aksam eve bitap ekmek parasi icin kopek gibi didinmis bir adamin evinde bu konulari konusmak mumkun mu?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Anne tarafindan kendimi Samsun'lu sayarim. Sehir buyudukce betonarme alanlar duzensiz, programsiz bir sekilde artti. Yagmurlar bastirinca tepeden asagi sel birden bastirip onune gelen insan araba ne varsa deviriyor.

Bu sefer felaket sehrin bati tarafindaki duz alanda olmus. Cocuklugumda sehrin siniri tabir edilen Mert irmagi etrafini istila etmis. Aslinda selin olduğu bu sel yatağı, Mert Irmağı değil, normalde o sel yatağı kuru olurdu, etrafında hurdacılar vardı. İste o hurdacıları koyup oraya sovyetik binalar yaptı TOKİ. Yağmur çok yağınca Mert ırmağından ağaçlar çalılar ve döküntüler gelip aşağıdaki köprüleri tıkamış, baraj gibi olmuş, Mert Irmağı kabarmış, sel yatagindan gelen selde doğru yatakta yapılan binaların alt katlarını doldurmuş, Bodrum'da ki kapıcıların aileleri olmuş, gece saat 3 de.

Selin oldugu yerden 1 km asagida anne tarafinin nerdeyse 50 ortakli bir arazisi var. Orda once birşeyi yok çünkü köprüler baraj olmuş aşağıya su gitmemiş, ama geri zekalılar suyu boşaltacağız diye, köprülerin yanına kanal acmışlar, gelen suda önce is makinalarını sonrada, aşağıda ki sokaklarda otomobilleri alıp doğru denize.

BUndan 40 sene once gecekonduda yasiyan cocuklar yurunecek mesafedeki Karadenizden korktuklari icin yazlari Mert irmagina girip iki karis suda bogullurlardi. Memlektde garigansan yasam cok zor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:....Bu sefer felaket sehrin bati tarafindaki duz alanda olmus. Cocuklugumda sehrin siniri tabir edilen Mert irmagi etrafini istila etmis. Aslinda selin olduğu bu sel yatağı, Mert Irmağı değil, normalde o sel yatağı kuru olurdu, etrafında hurdacılar vardı. İste o hurdacıları koyup oraya sovyetik binalar yaptı TOKİ. ....
Mert Deresi Namert Oy avcisi.

http://www.ilk-kursun.com/haber/110611

Bu da kim oldurdunun cevabi?

http://www.ilk-kursun.com/haber/110777

Oradaki hurdacilari burasi dere agzi hadi diyerek arazileri uc kurusa kapatiliyor sonra TOKI ile anlasilip kat karsiligi bu araziler istimlak edilip ev yapiliyor. Rant dedikleri olay bu iste. Yalniz bu olay sadece Turkiyede olmuyor. Bu hayasizlar her yerde. New Jersey'in kuzeyin de Passaic diye bir nehir var. Her kis olmasa bile iki uc yilda bir kisin bahara gecilirken eriyen karin ustune yagan sagnaklar ile tasar ve yataginin eteklerine yapilmis evleri su basar ve orayi yazin ortasinda aldiklari belli olan garibanlar kayikla evlerinin neredeyse catisina cikan su seviyesine bakip aglasirlardi. Elbette ozel sigorta sirketleri o evleri asla sigortalamaz olan Eyalet ve Federal hukumetin kasasindan gecistirilirdi. Uc dort sene once evleri satin alip yiktilar. Ev fiyatlari dusmustu zaten ve o evleri bedava versen alacak adam cimazdi. Yani Namert heryerde ayni namert. Amerikali muhendis ve belediye bilmiyor mu idi bu nehrin yatagina ev yapilamiyacagi.

Aklimin ikinci almadigi olayda bu Florida diger guney Atlantik eyaletlerinde ikiye biri evlerini tayfun ya da Hurricane dedikleri afete teslim edenler neden hala ahsap ev yaptirirlar anlamis degilim. Celik konstruksiyon ve beton/tugla gibi malzeme varken bu karton evin saatte 120 mil esen ruzgara dayanamayacagini hadi ilk yaptiklarinda bilemediler diyelim. Ulan her seferinde ayni hata yapilir mi? Evet goruyorum. Guya universitilerde cami tasi ruzgar tunelinde deniyorlar. Yok civisi idi mentesesi idi arastirma yapiliyor. Ama yine ev ahsap olarak yapiliyor. Yahu en azindan catinin bir kismi ucar ama yap bakalim evi sen celikten tugla ve betondan 120 mil ile essin bakalim ne oluyor. Zaten dedigim gibi devlet binalari, hastahaneler, belediye binalari ayakta. Oburleri beli kirilmis semsiye gibi oldugu yere yikilmis vaziyette. Hadi bakalim sigorta bilmem ne diye ver verebilirsen her sene ob binlerce dolari. Anladik kapatalist sistem ev ustalari insaat sirketleri ne yiyecek diyenleriniz olabilir. Ama insaf yahu. Bu insanlar bu kadar utulur mu birader. Hadi hortumu anladik. Basinc farki ile ev icerden disari inflak ediyor. Cami cercevi neyle yaparsan yap. Gerci parayi bir kere harcasan onu da hal edersin. Bu kadar aymazlik olur birader.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:
Bak Necati Dogru acik ve secik yazmis kosesinde Katil Sel degil Bakandir diye. Bekir agabeyin Laiklik mi Layiklik mi demis bugun. Cumhuriyeti kim okuyor dersin. Gunde 50 bin kisi. Hiyar agalari uc kurus daha olur mu diye para istiyorlar. Parasinda degilim ama Cumhuriyet'e kredi kartimin numarasini verecek kadar aklimi yitirmedim.
A'den Z'e katiliyorum bir tek okumus insanlara kiziyorum halk deyince yoksa cahil insanlari elbette suclamiyorum. Adam kendi klubu icin yeri gogu inletiyor ama binbir rezillige sessiz. Bak simdi Ankara'da yedi ogrenciyi gozunu kirpmadan telle boganlar serbest. Tepkisiz olanlar futbolla yatip kalkanlar cocuklarini bu canilerle yasatacaklar, ayni havayi solutacaklar daha hala farkinda degiller, her gecen gunu yeni bir olay belki cocuklarinin hayatini karartiyor (sozum okumus eli kalem tutan tepkisiz yiginlara). Bu kadar degerleri dibe vurmus bir ulkede cocuk yetistirmek o cocuga ne katar, o cocuk ta kendileri gibi kirlenecek bir kac seneye kadar.

Muhalefet yillardir dokuktu artik dibe vurdu, bu kadar embesil bu kadar hamur kafali muhalefet liderlerini omrumde gormedim. Ellerindeki tek malzeme yeri gogu inletmege yeter, uygar bir ulkede kabinenin alayi simdiden kodesi boylardi, bunlar ne yapiyorlar muhalefet diye ya Ankara'da simit yiyip beyaz peyniri caya katik edip 'Recep beyin evinin muslugu nerden' demekten baska. Kendi milletvekilleri icerde ve bu anayasaya aykiri, ustelik dort senedir hukum giymeden yatiyorlar. Yapacaklari ufak bir iki sey, bunu yapmaktan acizler, bu kadar zavallilar, kafalarina sictigiminin geri zekalilari bir de hala kendi milletvekillerine bunu reva gorenlerle el sIkIsip acilim konusuyor kisiliksiz herifler.

Cumhuriyet'e ben de abone olmadim. Bir tek Bekir abi icin okuyorum. Onun disinda zaten okunacak kimse yok. Bekir abi de Hurriyet'ten ayrilinca kendini buldu. Hurriyet'i idare edenler ise bir zamanlar 28 Subatcilara destek olan simdi ise yeni guc yorungesine oturan, icerdeki meslekdaslari icin kalem bile oynatmayan Cekirge Fati, Metehan Demiri falan iste, gelene agam gidene pasam, tam tipik oportunist ulkem insani, tam tipik iste gunumuz Turkiye'sinin iliklerine kadar oportunist insan tiplemeleri bunlar, E.Ozkok'un ekolunden gelenler. Zaten suratlarina yansiyor oprtunistlikleri.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem Tezic wrote:
Cengiz Akgun wrote:
Bak Necati Dogru acik ve secik yazmis kosesinde Katil Sel degil Bakandir diye. Bekir agabeyin Laiklik mi Layiklik mi demis bugun. Cumhuriyeti kim okuyor dersin. Gunde 50 bin kisi. Hiyar agalari uc kurus daha olur mu diye para istiyorlar. Parasinda degilim ama Cumhuriyet'e kredi kartimin numarasini verecek kadar aklimi yitirmedim.
A'den Z'e katiliyorum bir tek okumus insanlara kiziyorum halk deyince yoksa cahil insanlari elbette suclamiyorum. Adam kendi klubu icin yeri gogu inletiyor ama binbir rezillige sessiz. Bak simdi Ankara'da yedi ogrenciyi gozunu kirpmadan telle boganlar serbest. Tepkisiz olanlar futbolla yatip kalkanlar cocuklarini bu canilerle yasatacaklar, ayni havayi solutacaklar daha hala farkinda degiller, her gecen gunu yeni bir olay belki cocuklarinin hayatini karartiyor (sozum okumus eli kalem tutan tepkisiz yiginlara). Bu kadar degerleri dibe vurmus bir ulkede cocuk yetistirmek o cocuga ne katar, o cocuk ta kendileri gibi kirlenecek bir kac seneye kadar.

Muhalefet yillardir dokuktu artik dibe vurdu, bu kadar embesil bu kadar hamur kafali muhalefet liderlerini omrumde gormedim. Ellerindeki tek malzeme yeri gogu inletmege yeter, uygar bir ulkede kabinenin alayi simdiden kodesi boylardi, bunlar ne yapiyorlar muhalefet diye ya Ankara'da simit yiyip beyaz peyniri caya katik edip 'Recep beyin evinin muslugu nerden' demekten baska. Kendi milletvekilleri icerde ve bu anayasaya aykiri, ustelik dort senedir hukum giymeden yatiyorlar. Yapacaklari ufak bir iki sey, bunu yapmaktan acizler, bu kadar zavallilar, kafalarina sictigiminin geri zekalilari bir de hala kendi milletvekillerine bunu reva gorenlerle el sIkIsip acilim konusuyor kisiliksiz herifler.

Cumhuriyet'e ben de abone olmadim. Bir tek Bekir abi icin okuyorum. Onun disinda zaten okunacak kimse yok. Bekir abi de Hurriyet'ten ayrilinca kendini buldu. Hurriyet'i idare edenler ise bir zamanlar 28 Subatcilara destek olan simdi ise yeni guc yorungesine oturan, icerdeki meslekdaslari icin kalem bile oynatmayan Cekirge Fati, Metehan Demiri falan iste, gelene agam gidene pasam, tam tipik oportunist ulkem insani, tam tipik iste gunumuz Turkiye'sinin iliklerine kadar oportunist insan tiplemeleri bunlar, E.Ozkok'un ekolunden gelenler. Zaten suratlarina yansiyor oprtunistlikleri.
Cengiz Abi,Kerem Selam,

Cumhuriyet,anladigim kadariyla, reklam gelirleri ile ayakta kalma mantigina pek sicak bakmiyor.Bagimsizligi elden birakmak istemiyorlar zannedersem.Okuyucu gelirleri ile ayakta kalmaya calisiyorlar.
Kerem, Cumhuriyet'de,Bekir Coskun disinda, Emre Kongar, Ali Sirmen, Oztin Akguc, Cuneyt Arcayurek gibi yazarlar var.Ben bayagi begenerek okuyorum.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote: ..
Cengiz Abi,Kerem Selam,

Cumhuriyet,anladigim kadariyla, reklam gelirleri ile ayakta kalma mantigina pek sicak bakmiyor.Bagimsizligi elden birakmak istemiyorlar zannedersem.Okuyucu gelirleri ile ayakta kalmaya calisiyorlar.
Kerem, Cumhuriyet'de,Bekir Coskun disinda, Emre Kongar, Ali Sirmen, Oztin Akguc, Cuneyt Arcayurek gibi yazarlar var.Ben bayagi begenerek okuyorum.
Bu olay onlarin ne kadar beceriksiz oldugunu gosterir. Reklam alinca reklam aldiginin borusunu otturme zorunlugu mu var. Gazetenin pozisyonu belli. Zaten reklam veren o gazetenin hitap ettigi okuyucu kitlesi icin veriyor demektir. Degilse reklam veren firma yuzunden okuyucu kitlesi olusmaz. Bu is yapmak icin zeka gerekli. Bu zeka da onlarda yok malasef.

Ali Sirmen (kendisini bilirim) ve Oztin Akguc (hakkinda hicbir bilgim yok) disinda su yukarda soylediklerini ben Ilk Kursun ve Emre Kongar'in kendi sitesnden okuyorum. Cuneyt Arcayurek senelerin gazetecisidir. Saygin bir yeri vardi. vardi diyorum cunku resminden musmulaya donmus oldugu goruluyor. Gecen gun Aziz Yildirim hakkinda yazdiklarindan sonra ona da numarayi verdim zaten. Artik bunlarin beyinleri dumura ugramis ya da ugramak uzere olmali sevgili Selcuk. Saglikli dusunecek halde degiller. Karsi tarafa onlarin yaptigi ayni bagnazlikla saldirmaktalar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply