Adalet artik kadin adi

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Adalet artik kadin adi

Post by Cengiz Akgun »

Boyle bir kavram artik kalmadi. Ama bu yeni bir olay degil. Adalet gercek demokrasilerde kollanir, beslenir, ve gelisir. Cumhuriyetle temelleri atilan bu kavrama ihanetin tarihi neredeyse Cumhuriyet kadar eski. Vesayet denen bu adalet kavraminin boyundurugu takunyalilar gelince ortaya cikti diye kimse kimseyi kandirmasin. Evet ama yetmez diyenlerin yuzu kizarmasi gerekenler kadar eskiden Turkiyede cumhuriyet ve hur bir yargi ve adalet vardi diyen de Hicap duymali. Bu arada soyleyeyim artik cumhuriyet gazetesi de sifresiz internet den okunuyor. Bugun baktigimda Gul uc oy alan birini rektor yapmis. Sezer de bir mi iki mi oy alani yapmis zamaninda. Cumhuriyet elestirmis miydi Sezer'i o zaman? Hic sanmam. Simdi niye demezler mi adama? YOK diye bir acubeligin demokrasi ve adaletin ruhuna aykiri olarak kurulmasi ve dayatilmasina ses cikarmayanlar bugun universitelerin medreseye donmesinden sikayetci olabilirler mi? Anayasa babayasa sahtekarligi diz boyu olup gucu yeten yetene olunca bu isler boyle olmaya devam eder iste.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Adalet artik kadin adi

Post by Kenan Atak »

Iyi de bu isler tek yonlu degil. Mesela yargi kararlarinda kamu vicdani da dikkate alinir. Bu vicdan Turkiye'de yok. Sozum ona egitimliler bile gununun buyuk bolumunu transferler, Fatih Terim ne demis onlarla harciyor. Diziler ve futbol cogunuzun (illa seni kastetmiyorum) hayatinin buyuk parcasi. Okumayan (bestseller denen abukluklari kastetmiyorum) sanatla ilgilenmeyen, bir edebi eseri acip okumayan, felsefe ile hasir nesir olmayan, evrensel muzigi dinlemek yerine Hadise ile gobek atan insanlarin oldugu yerde vicdan ve bilinc aramak hayal olur. Hekes igneyi kendine batirsin once. Ama iste sorun bu, ozelestiri yapan, bir kez olsun karsindaki insan ne diyor diye dusunmek yerine hemen mudafaya gecen ve kendini savunanlarin oldugu yerde de vicdan olmaz. Aslinda butun bu yazdiklarim mantiksal bir zincirin parcalari. Halkalardan biri koptu mu mantiksal tasarim da cokuyor iste.

Su acimasizliga bakin
http://www.ilk-kursun.com/haber/118122 Ama bu linki koymam da bosuna mesela Hakan SUkur ne demis desem daha ilgi gorur. Ben acikasi bunca dramin yasandigi bir yerde hicbirsey olmamis gibi transfer falan tartisanlarla ayni yerde olmaktan ve artik adimin bir futbol forumunda olmasindan hicap duyuyorum. Hersey dengeli yapilsa bir itirazim olmayacak. Elimde olsa tamamen silecegim kaydimi ama onu da yapamiyorum cunku eski yazilar kaliyor.

Ben hayatta, elinde imkanlari ve egitim altyapisi olup da okumayan, edebiyat, felsefe, siir, bilim ve ve sanatla ilgilenmeyen ve kendini beyinsel ve ruhsal olarak daha ileri goturmege cabalamayan, kendini sadece aile, is guc,ev, araba, statu, gelenekler vesaire ile sInIrlayan insanlara hic ama hic saygi duymuyorum acikcasi, zaten o insanlarin darligi konusmalarindan soozlerinden ortaya cikiyor hep dar hep alisik kavramlar, hep bildik siradan konusmalar ve onun getirdigi bilincsizlik. Bu genelde benim gozlemim zaten insanlarin yuzde 99'unu ve hatta ustunu kapsiyor. Sadece bir iki istisnaya rastladim.

Bati da mirastan yiyor, bunlarin gencligi de gecmisinin mirasini cope atiyor. Hadi bizim boyle bir gecmisimiz, kulturel mirasimiz yok, yani topluma yon veren dusun adamlari, sanatcilar ve edebiyatcilar sairler falan bir veya iki istisna disinda bizden cikmamis. Ama Almanya Fransa gibi muazzam kulturel mirasi olan filozof, edebiyatci sair ve evrensel sanatcilari kitapci rayonlarini dolduran ulkelerin halklari bile acinacak haldeler su an. Kurumlari sadece gecmisin mirasi ile ayakta. Aydinlanma donemi cok saglam temellere oturmasa oralar da bize benzeyecek ama gecmis miras gene de bir toplumsal bilinci birakmis. Gene de ulkelerinde onlarca insan olse, delilsiz kanitsiz yazarlar iceri hucreler tikilsa buna tepki verecek kitleler var, oldugu icin de boyle olaylar cok daha az oluyor, bizdeki gibi bu olayalara ragmen transfer tartisan, dizi basinda uyuklayan essek surusu yok hic olmazsa, bu da gecmislerinin saglam mirasi ile alakali bence.
Last edited by Kenan Atak on Mon Sep 10, 2012 1:13 am, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ama burasi bir futbol forumu Kerem. Hasan senin benim gibi birkac kisinin hatirina futbolun disina ciktigimiz bu bolumu sabirla izliyor. Kimin ne ile karsilasacagi ve neyle suclanacagi kestirilemeyen donemde siyasi tartismalardan sakinmak istemesi ve uyarmasi dogal. Ipin ucu kactimi kirip dokmeden duzen saglanmiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Ama burasi bir futbol forumu Kerem. Hasan senin benim gibi birkac kisinin hatirina futbolun disina ciktigimiz bu bolumu sabirla izliyor. Kimin ne ile karsilasacagi ve neyle suclanacagi kestirilemeyen donemde siyasi tartismalardan sakinmak istemesi ve uyarmasi dogal. Ipin ucu kactimi kirip dokmeden duzen saglanmiyor.
Abi defalarca soyledim hatta o zamanlar Ali Gursel'e de ayni seyi soylemistim benim burda futbol yazmayin demem icin andaval olmam lazim. Ben bunu demiyorum, ben insanlarin oncelik verdigi seyler ne onu dile getiriyorum. Mesela tonla olunun oldugu gunlerde gazetelerin iki yuzlu sekilde 'acimiz buyuk haberinin yaninda en az dort bes tane GS macindaki tartsimali pozisyonu vermesi bu insanlarin onceligini bilmelerinden. Onlar da biliyor ki 'kendilerine serefsiz basin diyenler de kendileri kadar serefsiz cunku butun dertleri futbol. Bir daha soyleyeyim, yargi kararlarinda kamu vicdaninin nasil rol oynadigi bilinen gercektir. Bugun insanlari hic bir delile dayanmadabn hatta sIkIstirma viruslerle icerde yillarca hucreye tikanlarin biricik evlatlarinin cenazseine bile gitmesine turlu engel cikartma vicadnsizligina ve gaddarliga duyarli bir yerde kamuoyu infilak ederdi. 25 kisinin bok yoluna olmasine infilak ederdi, hesap sorardi. Bizde etmiyor. Sadece okumamis ve cahiller degil okumus masterli falan, yurt ici veya yurt disinda yasayani da etmiyor, adamin sikinde degil OKUZ gibi olmuslar artik OKUZ. Ama GS Ebube'yi tarnsfer ettiyse veya FB Ronaldo'yi aldiysa ayni gun bu ugurda bir suru mesaj atiyorlar demek ki o insanlarin onceligi o. Benim de yapacagim birsey yok elbette, ne yapiyorsa yatsin onun bunun cocuklari ama butun bunlar bir gosterge. Hersey dengeli yasansa, futbolla da eglenmenin keyfi olurdu ama zaten futbol da bir eglence degil irin dokme yeri. Yoksa makul bir adam FB'e hepiniz serefsizsiniz derken kendi vergi kacakcisi klubunun yaptigi tarsnferler icin de 'nerden geliyor bu degirmenin suyu derdi. Ben cok net gozlemliyorum insanlari butun oncelikleri cuzdani, futbol, twitter, facebook ve tv dizileri arasina sIkIsmis bir hayat, kimseye empati yapacak bilnic falan yok. Kardesim benim cebime ne vermis diye bakiyor olaya. Bahsettigim kesim okumus bir kesim. Aldigi diplomalar sadece cebini doldurmasina yariyor beyni ve vicdani sifir, o yuzden o diplomanin kese kagidindan farki yok nazarimda.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply