Adamin biri bir film yapmis

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gurdal Cetin

Adamin biri bir film yapmis

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ortaligi kan goturmus. Israilli bir eleman,
Bir film yapmis. Israilli bir suru adam finansor olmus buda Hz. Muhammed hakkinda soyledir boyledir diye Islam'I tiye alan dalga gecen bunlar teroristtir sudur budur diye saydirmis durmus.

Ben youtube tan fragmanini gordum. Eger 100 tane gerizekali 5 er milyon dolar verip bu filme para finansor olmussa oncelikle soyleyeyim paralari cope gitmis ciddiye alinacak konu bile degil.

Ingilizlerin efsanevi aktorler toplulugu Monty Pyton bundan kat be kat komik Life of Brian , Holy Grail filmleri benim ve eminim milyonlarca ingilizin film arsivindedir.

Life of Brian'inin en komik sahnelerinden biri Hz. Meryem'in pencereden az once yatakta cirilciplak bastigi Hz. Isa ve ciplak sevgilisi hemen yaninda oldugu halde , buyuk bir ihtirasla asagida mesihin yuzunu gormek isteyen insan kalabaligina " he is not the mesiah he is a very naugthy boy now piss off" diye bagirdigi andir...

Bu film yillarca muhafazakar kesim tarafindan lanetlenmis ve uzun yillar BBC de yayinlanmamistir.

Yakin zamanda Mel Gibson tarafindan sinemaya aktarilan Hz. Isa'nin cilesi adli film yuzunden Gibson uzun sure aforoz edilmis ve ne hikmetse bu sure icinde basina gelmedik kalmamistir. Neredeyse kariyeri bitme noktasina gelmistir. Yahudiler Gibson'a direk giydirmisler ve genelde cogu yahudi olan film elestirmenleri pesini birakmamistir.

Simdi konu Islam ve peygamberi... Tabi biz bu konulari batililar gibi gormuyoruz. Ama bu tarz filmlerin etkileri zamaninda bizi de cok etkilemistir. Bir gece yarisi ekspresi hala hafizalardadir.

Libya'da Amerikan B. Elcisini oldurmusler. Olayda bu filme baglanmis.

Bu konu hakkinda daha uzun yazacagim. Ama 15 dakika ara, oglani yatirmam ve bu gun okulda ne yapti onu konusmam lazim. Daha 3 gunluk ilkokul ogrencisi...

Donunce devam....
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Adamin biri bir film yapmis

Post by Cengiz Akgun »

Herifin soyadi embesilin kisaltilmisi. Em dusmus. Saka yolu tile Yahudilere ve Yahudilige takilan bir suru Yahudi komedyen var. Elbette hicbiri Muhammed'e hakaret edildigi gibi Musa'ya hakaret etmediyse de Mel Brook dagdan tabletlerle inerken ucun birini dusurunce onbees Emir derken on on emir diyerek uc kagitci yerine koydugunda Yahudi alemi yeri gogu atese vermedi.

Yalniz gecen gece TV de Amerikali diplomatin eli yuzu sismis iskence edilerek olduruldugunu gordugum de hemen. Kaddafi'nin benzer halde yol kenarindaki yagmur kanalindan ayaklari kirilip kicina sopa sokarak oldurulusu gozumun onune geldi. Ilahi adalete inanin hinzirlik ve gaddarlik yapmadan once. Ya kendiniz ya da yakinlarinizdan cikiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Re: Adamin biri bir film yapmis

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Oglani uyuturken bende sizmisim :D

Bu Life of Brian'dan bir sahne. If its not a personal question, Are you a virgin ? gulmekten bayiltan bir sorudur :D

http://www.youtube.com/watch?v=Zjz16xje ... ure=fvwrel Skipadd tusuna basin daha cabuk olur.

Oncelikle sahsi gorusumu soyleyeyim. Teoride tum semavi dinlerin hosgoru dini oldugu yazilip cizilir. Hatta biz yillarca kendi dinimizin en hosgorulu din oldugumuza inanmisizdir.

Hayir efendim dunyada hic bir din hosgoru dini degildir. Tum din tarihi kanla yazilmistir. Teoride Islam hosgoru dini olarak belirtilse de cizginin altina bakildiginda en cok kan dokulen din bizimkisidir cunku en son din Islamdir.

Dinler yeryuzunde hep savasarak yasatilmaya calisilmislardir.Romalilarin Hiristiyanlara, Yahudilerin Hiristiyanlara, Hiristiyanlarin Muslumanlara ve Yahudilerin Muslumanlara olan savaslari ve kavgalari neden nicinleri ile hep tarih kitaplarinda yazar.

Yonetici ruhban sinif kutsal kitaplari kendi menfaatleri dogrultusunda degistirmis, kitabini degistirmemis Islam Dininin Ruhbanlari ise bazi kurallar koyarak bunlari dini kurallarin icine monte etmislerdir. Dinde olmayan ancak pratikte halkin gunluk yasamina direk etki eden kurallar yuzyillarca yasatilmislardir. Bu kurallari koyanlar egitimsiz cuhela halki istedikleri gibi yonetmislerdir.

Asil konu guc ve paradir. Din bu yolda kullanilan bir aractan baska bir sey olamamistir. Allah'a ve Peygamberine inanirim. Mumkun mertebe vecibelerini de yerine getirmeye calisirim. Modern pozitif bilimin guclu inancli olan insanlarla toplumlara daha faydali hale gelebilecegini dusunen naif kisilerden biriyim belkide..

Ama ne yazikki gercek dunyada bu tip yasam tarzi surebilen cok az insan oldugunu dusunmekteyim. Bana gore din insanin ic dunyasinda olmalidir. Kitleleri etkilemenin en iyi yolu onlarin ortak bir paydada mesgul olmasini saglamaktir.Tarihin basindan beri yoneticiler iste bunu yapmaktadir.

Bir filme bir kitaba yada bir kisiye kizip baska birini oldurmek , zarar vermek yada su an aklima gelmeyen fiilerde bulunmak hayat felsefeme cok ters geliyor.

Insanlarin dusuncelerine saygi duyuyorum. Hz. Isa hakkinda , Hz. Musa hakkinda eminim olumsuz anlamda yazilmis kitaplar , cekilmis filmler yuzlerce belki binlerce abuk sabuk makale vardir. Londra'da Hyde Park'ta beline kadar sakali, kafasinda dikenli taci, elinde 'the end is near' tabelasiyla gezen adam bana ne kadar uzak geliyorsa bu tip yayinlar da o kadar uzak.

Kitabi acmazsin, tvde kanali degistirirsin. Hepsi kisisel bir boyutta. Cocuguna istedigini ogretir istedigini ogretmezsin. Bana gore hersey ailede baslar. Benim gozumde en onemli sey nerden geldigini soyunu bilmek, aileni korumak, ulkeni sevmek ve korumak, senden once gelenlerin sana ogrettigi dogru seyleri sonraki jenerasyonlara dogru aktarmak ve varsa inancini dunyadaki diger insanlara zarar vermeden yasayarak devam ettirmektir.

Benim dini inancim icinde bir hesap gunu vardir. Herkes bu hesap gunu tek basinadir. Hesabini verir yada veremezsin bu senin problemin.

Tekrar basa doneyim.

Ben para ve guc konusunun Libya'daki olaylarla direk ilgisi oldugunu dusunuyorum. Planli hareketlerin bir parcasi bu. Amerika Buyukelcisinin oldurulmesini pekala yuruttugu plana uygun bir firsat olarak kullaniyordur. Irak'a da El Kaide yi yok etmek icin girmisti hesapta. Kitle imha silahlari konusunu hatirlayan var mi ?

O silahlar hic bulunamadi. Ingiliz Basbakani Blair 'in yillar sonra "orada silah yoktu" lafini kacimiz hatirliyoruz.
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply