SINEMA - DVD

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Re: SINEMA - DVD

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

TRUST GALATASARAY
MGC

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Oscar adaylari aciklanmis..

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/h ... belli-oldu
Lincoln'u gecen hafta seyrettim. Benim hosuma gitti... Daha once de HBO'nun John Adams serisini seyretmistim oda cok hosuma gitmisti... ama...

Amerikan tarihine ve politik yapisina ilgi duymayan ve bu konuda fazla bilgisi olmayan bir Turk vatandasi icin SIKICI bir film olabilir --- aksiyonu az ama politik pazarliklarin yogun oldugu bir film --- cok eglenceli, patlamis misirlik degil pek.

Ozellikle Amerika'da yasayan ve oy kullanan arkadaslarin begenecegini zannediyorum.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:Oscar adaylari aciklanmis..

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/h ... belli-oldu
Lincoln'u gecen hafta seyrettim. Benim hosuma gitti... Daha once de HBO'nun John Adams serisini seyretmistim oda cok hosuma gitmisti... ama...

Amerikan tarihine ve politik yapisina ilgi duymayan ve bu konuda fazla bilgisi olmayan bir Turk vatandasi icin SIKICI bir film olabilir --- aksiyonu az ama politik pazarliklarin yogun oldugu bir film --- cok eglenceli, patlamis misirlik degil pek.

Ozellikle Amerika'da yasayan ve oy kullanan arkadaslarin begenecegini zannediyorum.
Ben bizimkini kandirip gidemedim. HBO'ya gelince seyret dedi cikti. Ayni bu devamli bir oda icinde gecmesi yuzunden yorumlari okumus. Ben de ayni seyleri Les Misrables (Sefiller) icin soyledim ama broadway showunu annem cok begenmis diye zorla goturdu. Halbuki ben Victo Hugo'nun Turkceye cevrilmis kitabini Turkiyede okumaya baslamis ve 700 sayfadan sonra sonunu okuyup birakmistim. Les Miserable tam Broadway'lik ama sinemasi cekilmiyor ayni okumasi gibi.

Silver Lining Playbook'u gordum. Fena degil ama Oscar alacak bir film degil. Onun yerine The Sessions daha iyi bir aday olabilirdi. Helen Hunt'i cibil anadan dogma uryan gormek isteyenler icin de entresan. Ama cocuk felcinden sadece kafasini oynatabilen birine 40 yasinda seksi tattiran birini guzel oynamis. Gercek hayat hikayesi. Adam daha da iyi oynamis. Uc kadinin ikisinin platonik olarak koturum bir erkegi sevmesi kadinlarin ruh inceligini gosteriyor. Erkekler malasef "iyi iste hicbir yeri tutmuyor daha rahat olur" diye durterler ama isi sevmeye kadar vardirmazlar.

Argo'yu bugun yarin derken kacirdim. Kazanirsa seyredecegim. Beasts of the Southern Wild'i daha yeni duydum. Hicbir fikrim yok. Djengo'ya gidecegim (bu hafta sonu olabilir). Gecen Hafta Impossible'i seyrettim. Ilginc ama bilinen bir olay. Zero Dark Thirty'de bilinen ama detaylarini Hollywood usulu bile olsa ogrenmege degecek bir film olsa gerek.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Evet Oscar adaylari icinde Lincoln haricinde hepsini seyrettim. Lincoln'e sIkIcI diye gitmedim. HBO'ya yani kabloya dusunce gorurum dedim. Gordiklerim icinde bence. Django en iyisi idi. Karim Argo'yu daha cok beyendi. Sanat tarafi pek olmayan ama ilginc olan bir film Argo. Gercek bir olayin Hollywood cazi ile canlandirilmasi. Bin Ladin 'nin oldurulmesini konu alan Dark Zero'dan daha iyi. Dark Zero alelacele olay sogumadan paraya cevrilmesini guttugu icin koca filmde Ladin 'nin oldurulmesi on dakikaya sigdirilmis. Ortada genc bir kadinin ic gudusu hemde acemi sayilan biri oldugu iddiasi ile Ladin'in izinin tek basina bir gayretle surulmesini oykusu. Ne kadari gercek bilinemiyor elbette.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugun de Catherine Zeta Jones ile reklami yapilan Side Effect filmini gorduk. Bence averajin ustunde iyi denilecek bir film. Zeta Jones aslinda ucuncu rolde. Filmden en cok o kazanmistir. Ama film Ingiliz Jude Law ile gecen sene ortaya cikan Rooney Mara'nin bas rollerini paylastigi bir film. Thriller dedikleri surukleyici bir konu. Mara gecen sene Ejderha Dovmeli Kiz'i oynamisti. Gorenler bilirler o filmde siska tahta goguslu bir kizdi. Burada normal kilosunda. Bu rol ile gecen sene Oscar adayi idi. Eh biraz palazlaninca bu filmfe bir yatak sahnesinde uryanligi red etmis. Benim
bozulmakta olan gozlerim onu. Ilk sahnede tanidi ama muhterem karim hayir diye kesip atinca wikiden ispat ettim. Hala serde gidilik oldugu icin terutaze olayinda yan basmayacagima hala inanamiyor. Aslinda boylesi daha iyi. Bu arada bu kiz oyle ahim sahim bir guzel degil. Bu gozler neler gordu. Ama yirmisekizin tazeligi var. Altmisa merdiven dayaninca malasef yirmiler cok cabuk fark ediliyor.

Bu arada. Wiki filmi bastan sona anlatmis. Bence Wiki daha gecen hafta gosterilmeye baslamis bir filme bunu yapmamali. Demek ki oteki filmlerde var orada. Merak Eden bakar. Gorulmeye deger bana sorarsaniz.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ben 'Looper' diye bir film seyrettim gecenlerde, cok begendim. Sci-fi hayranlarina tavsiye ederim. Bruce Willis disinda tanidik/söhret aktöru pek olmayan bir film.

Ayrica BBC nin cektigi 'Great Barrier Reef' adinda uc bölumluk belgeseli tavsiye ediyorum. Cocuklar ile birlikte izledik ve buyuk zevk aldik.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugun bir dokumanterde Argo'nun gercek hikayesi vardi. Filmde uydurulanlar alti kisinin pazar sahnesi, hava alaninda olan olaylar, ve pisteki kovalamaca. Ayrica elcilikteki temizlikci kadinin huylanmasida uydurma. Havaalaninda tereyagdan kil ceker gibi geciyorlar. Tony Mendez ulkeye girerken verilen giris kagidinin bir kopyasinin giris kontrolunde kopyasi olmamasinin sorun olacagindan cok korkuyor. Ama lackalik doguda sorun oldugu icin eline sahte kopyasi verilen memur aslini aramiyor bile. Filmde hukumet vazgectik ucak biletini iptal ettik diye senaryo yazmislar. Boyle bir sey yok hatta sorun olursa diye baska bir sirketten bilet bile var. Nitekim Swiss air rotar yapiyor. Acaba suphelendiler mi diye Mendez hava alanindaki ajanini yollayip olayin mekanik oldugunu teyid bile ettirtiyor. I bir saat bekleme sirasinda iclerinden bir aptal gidip farsca gazete aliyor. Iki gunlugune yer gormek icin gelen filmcilerden birinin farsca bilir olmasi suphe cekecekti kasla gozle gazeteyi biraktirdik etrafta islam muhafizlari cirit atarken diyor Adam. Cunku hir cikarmak icin firsat seahorse. Batili birinin elinde farsca gazeteyi gorunce iceri sorguya alabilirlerdi design. Yani filmde muhafizla farsca konusup filmin karikaturunu aciklamada uydurma.

Bir Gece Yarisi filmi icin olup olup dirilmistik. Oliver Stone film yahu film demisti.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dun gosteriye yeni giren ve kapali gise oynayan "42" filmini gordum. Beyzbol denen Amerikalilarin sevdigi bizim pek bilmedigimiz oyuna 1947 yilinda ana lige ilk defa giren zenci meshur beyzbol oyuncusu Jakie Robinson'un bu mecaasini anlatiyor. O yila kadar siyah beyaz diye ligler ayrilmis ve beyazlarin oynadigi (ki o gunlerde basketbol ve Amerikan futbolu'nun esamesi okunmuyor. Varsa yoksa beyzbol) bugun bile meshur olan takimlara siyah asla alinmamis. O zamanlar Brooklyn'de olan Dodgers takiminin sahibi (simdi San Fransico takimi) zencilerdeki kabiliyeti goruyor ve Jakie Robinson'i transfer ediyor. Once kendi takiminda olay cikiyor. Sonra karsilasmalarda insanligin yuz karasi irkcilik yuzunu gosteriyor. Jakie Robinson huneri ve efendiligi ile kendini bu lige kabul ettirip beyzbol ve Amerikan spor tarihinde yeni bir devir aciyor.

Demem sudur. Bugun Turkiyedeki Kurtlere Amerikadaki zenciler ile Guney Afrikadaki zencilere (zenci diyorum cunku Amerikada negro'ya karsi gelen eski bir terim zenci) yapilan irkciligin yapildigini one suren eseoglu eseklerin seyretmesi gereken bir film. Ataturk yillarini bilemem ama 1980'den once Kurtlere bu gozle asla bakilmadi ve buna benzer isler asla yapilmadi Turkiyede. Kurt diye ise alinmayan, devlet memurluguna kabul edilmeyen, okullarda egitim almalarina set cekilen, kanun onunde Kurtlugunden dolayi esit gorulmeyen olmadi. Ha bunu bir Rum bir ermeni soylese anlarim. En azindan onlari devlet memuru yapmadilar. 1980 darbesinden sonra askerlerin yaptigi alcakliklari savunacak degilim. Ama bunlar bu ulkeyi o gunlere getiren oaylarin kendilerince bir tepkisi idi. Evren'in hatiralarini (bes cilt filandir) okursaniz gorursunuz. Herifler Diyarbakir ve cevresini Kurdistan yapmaya yeminli idiler. Daglara taslara bagimsiz Kurdistan, Kurdistana hos geldiniz yazmislardi. Bunun onune gectik der. Pek guzel gecti bu pezevenkler.

Beyzbol'dan anlamayanlar icin, yani Turkiyede pek bu film gitmez. Ben otuz kusur senedir bu ulkedeyim oturup bir beyzbol maci seyretmedim. Onun bunun hatirina belki bir 10-15 dakika seyretmisimdir. Celik comak daha zevk verir bana. Ama irkcilik nasil yapilirmis acisindan belki ilgi gorur. Baris istiyoruz, esitlik istiyoruz diye teror ile bunca insanin kanina girenlerle masaya oturanlar nerden gelip nereye gideceklerini gormeleri gerekir. Eger bu isi ellerine gozlerine bulastirirlp insanlara nefret tohumu ekerlerse kas yapayim derken 1915'de Ermenilerin basina gelenleri hatirlatmak isterim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply