Sandy firtinasi...

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Sandy firtinasi...

Post by Cengiz Akgun »

Sukur kavusturana. Sag olun ilginize. Pazartesi aksami ruzgar azitmaya basladiginda saat 18 civari filanken Sandy hanim hisimla guney Jersey den girip Atlantic City'i vurdu. Ben New Jersey'nin ortasindayim ve okyanustan 40 mil icerdeyim. Red Bank eski is yerimdi. Orasi kiyiya 15-20 mil. Neyse saat 20 civarinda elektrik gitti. Gece saat bir civarinda ruzgar hiz kesti. Ben daha asiri bir yagmur bekliyordum ama oyle sel mel goturecek bir sey olmadi diye seviniyordum. Uyandigimizda ruzgar durmustu. Ulen yine Amerikan abartmasi dedim icimden. Yok Nor'easter dedikleri Kanadadan inen soguk hava firtanasi ile carpisacak. Soyle fena yapacak filan diye butun TV kanallarinda sanki zevkden orgazm olur gibi millete korkutup durdular. Tamam deniz kenarini su basacak. Bu boyle. Ama yer goge karisacak filan diye her TV kanali birkac sopari sokaga cikarmis. Hava basinc su kadar dustu. Geliyor geliyor fis fis diye her turlu saklabanlik yapildi. Ola ola bizim arka bahcedeki elma agacimiza oldu. Sandy disi ona gecirmis. Epey hirpalamis ama diger cam agaclarim sapasaglamdi. Ucuz atlatik elektrik simdi gelir dedim karima. Karima da hadi hazirlanda bir yerde kahvalti yapariz derken cell telefonumun calismadigini gordum.

Disari ciktik hicbir yerde elektrik yok ve trafik isiklarida yanmiyor. Bir iki bahcede dali kopmus agac gorduk. Belki bir iki de devrilen eski bir iki agac da vardi. Ama yollar temizdi. Bir iki dangalak polis yollari bir kavsakta kapiyor ama yolu neden kapadigi belli degildi. Yol boyunca ne agac var ne de yerde devrilmis direk. Milleti saga sola dondurtuyorlar bunlar ne yapiyorlar dedim. Birine sorduk niye yolu kapiyorsunuz diye lutfedip bu soruya cevap vermedi. Ama sorumuza soruyla cevap verip siz nereye gidiyorsunuz dedi. Biz kahvalti icin acik bir yer bakiyoruz dedik. Evinize donun her yer kapali ve elektrik bir hafta on gun yok umarim alisveris yaptiniz evde yiyecek iceceginiz vardir dediginde saka yapiyor sandim. Gecen sene Irene geldiginde yollari sel aldi. Yapma bir gol var bizim evden bes alti mil ilerde o tasmisdi. Evler mahvolmus vazyette idi. Ise gitmek icin ertesi gun yola ciktigimda yollarda devrili agaclar vardi. Sandy de boyle bir durum yok gozukuyor halbuki cevremde. Megerse dogru imis. Arabanin radyosundan haberi verdiler. NJ ve New York City mahvolmus. Elektrikleri bekelmeyin ve yollara da cikmayin diyorlar. Eve donduk. Internet yok cell phone yok. Evde kordless dedikleri telefon olunca normal telefonda calismiyor. Bende eski bir telefon vardi onu bagladim. Biz bu telefon sistemini yapanlardaniz. Canavar gibi calisiyor. Ama kimsenin ev telefonunu bilmiyorum. Eski bir telefon defterini buldum.

Guya her taraf vurulmus yikilmis. Nasil olmus ben anlamadim. Yanlis anlamayin. Allahin sevgili kuluyuz belki bizim burada Sandy bizi dislemedi. Yahu bir hafta on gun olur mu diyorum haberleri dinliyorum. Bizim elektrik sirketi ayni seyi soyluyor. Sali gun geldi gecti. Carsamba geldi. Artik inandim ben 30 senedir New Jersey'deyim. 1985'de Gloria gelmisti. Birkac Nor'easter dedikleri soguk hava kasirgalari geldi gecti. Boyle iki uc gun elektriksiz kaldigimi hic hatirlamiyorum.

Dun buzdolabindaki bazi seyler bozulmaya basladiginda normal telefondan supermarketi aramistim. Biliyorum her supermarketin jeneratoru var. Jeneratorluyuz sabah erken gelirsen iki paket buz alirsin dediler. Aksam tavuk gibi gun kararinca yattigimizdan (ev soguk cunku, elektrik olmayinca dogal gaz olmasina ragmen kalorifer calismiyor) saat uc de dortte uyaniyordum. Sabah beste gidip buz aldim. Bozulmayan yiyecekleri cooler dedikleri seye buzladik artik bir hafta on gun cile dolduracagiz diye kendimi inandirmistim. Bu arada cell telefonda Kerem'in attigi mesaj geldi. Ona cevap verdim. Derken ara sira calisan cell telefonum caldi. Laf olsun diye arabadan akuden dolduruyordum. Yanibasimizdaki semte oturan bir arkadas. Bize elektrik geldi dedi. Bu olaydan uc saat sonra bizi de bagladilar. Sag olsun Kerem iyi oldugumu sizlere duyurmus.

Insanin gormeden bilmeden dostlari oluyor boyle GS filan derken. Gerci Mert'le ve Nezih agabeyle yuz yuze geldik Darisi diger arkadaslarla insallah. Eksik olmayin. Kusura bakmayin anca haber verebildim. Yani ben isin biraz alayina aldim ama 90 kusur kisi olmus bu arada. Genelde kiyida evlerini terk etmeyenler arasinda olmus. Evet deniz kenari cok guzel ama Amerika gibi yerde su kenarlari netameli. Guney Kaliforniya belki. Zaten bizim Kerem Laguna Beach'e tasinma vakti geldi demis. Nezih agabeyin kulaklari cinlasin. Oradada deprem salliyor. Korkunun olume faydasi yok ta yine de tedbiri elden birakmamali. Polis otamatik olarak gecen pazar gununden itibaren pazartesi aksama kadar aradi durdu. Eger Irene'de evinizi su basti ise ya da zarar gordu iseniz lutfen siginaklara iki gnluk ust basinizi alip gelin diye mesaj birakiyorlardi.

Doganin sakasi yok. Bu Global isinma ile isin bokunu cikartilar diyecegim ama New York ve New England denen uc dort kuzey kiyi eyaleti 1930'larda da buyuk bir hurricane'e ile epey insan kaybi vermis. Neyseki bu sefer benim acimdan ne canimiza ne de malimiza bir zarar olmadan atattik. Allah ayni sansi bulamayanlarin yardimcisi olsun. Baska bir sey elimizden gelmiyor.

Bu gidisle bir jenerator alacagiz gibi geliyor. Bir kolacan etmek lazim. Kisin buzdanda hatlar kopuyor. Boyle disarda isi sifirin altinda kar diz boyu olursa evde isinma sistemi durdugunda uc dort gunde kazik kesiliriz. Uc gun ( gucune gitmesin ama) boyle tavuk gibi gunes isigina bagimli yasamak
biraz koyar gibi oldu. Bu arada bizim kablo calismadi. Yarin gelip bakacaklarmis. Su rahata ne kadar kolay alisiliyor birader. Sanki ne yavan yemis ne de yayan yurumus gibi konusturuyor insani.

Tekrar ilginize tesekkur ederim. Bir iki eksik gedigi hal ettikten sonra eskisi gibi yazip cizecez insallah.

Ha bu arada soyleyeyim. AT&T Wireless sucks! Guvenilir istiyorsaniz Verizon'dan servis alacaksiniz. Komsum elindeki smart phone ile internete dalip ciktigini soyedi. Interneti birakin ben telefon edemedim kac yere. Kac kisi voice mail birakmis. Haberim bile olmadi. Benim elimdeki Samsung Note var ama AT&T servisi ile bir cop halinde su anda. Hala su anda bile ara sira calisiyor cell telefonum. Yarin huni ile edecegim. Hurricane muracane diyecekler ama nafile.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ben facebook sayfama "NJ cocuklari mermiye kafa atiyor, biseycik olmaz Cengiz abime" yazmistim :)

Neyse buyuk gecmis olsun.

Bu arada felaket derken bu guney sinirimizdaki Suriyeli siginmacilara (hani o kamplarina giremedigimiz) su ana kadar 300 milyon dolar harcamisiz. Kimseden de baska yardim felan gelmemis bize...

Hala akillanmiyoruz...
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Beyler bu sabah ise diye ciktik. Ama ne gorelim. Bizim evin etrafinin haricinde bizim sokagin ortasindan itibaren elektrikler yok. Beni asil ana damar yollara baglayacak yola ciktik trafik isiklari calismiyor. Sabah karanlikti halen. Saat alti ama bir saat ileri. Gun isiginin besi. Benzincinin bir tanesi jeneratorle benzin basiyor. Kuyruklar iki mil olmus. Filmlerde olur (Danzel'in filmi vardi Elia's Book diye) nukleer savastan sonra hani insanlar birbirini yer (kim kuvvetli ise onun borusu oter). Durum oyleye donecek gibi. Elimi yuzume caldim. Herhalde Haciaga'yiz ya. Benim mahalleye korkudan elektrigi bagladilar galiba. Bizim hanimi ona yola cikardim. O New York otobusune bindi gitti. Ben ise tekrar eve geldim.

Boyle seyler bizde olsa acaba capulcular sagi solu talan ederler mi diye dusundum ama bizim halkimizda ben biraktigimda duzgun insanlardi. Birbirlerine yardim ederlerdi. Burada uygarlik isliyor. Benzin kuyrugunda kavga filan yoktu. Sira ile giriyorlardi benzin istasyonlarina. Benim arabain hala yarim depo benzinim var. Idare edecegiz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply