Christmas ya da Noel Kutlamalari

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Christmas ya da Noel Kutlamalari

Post by Cengiz Akgun »

35 yildir bu ulke (ABD) bulunmaktayim. Turk kasigi ile Amerikan boku yenmeden once Turkiyede bu olay Yeni Yil diye bilinirdi. Halbuki Hiristiyan aleminin Ortodokslar disinda Noel ile bildigimiz ki artik Turkiyedekiler de alismistir Cmas demege Aralik ayinin 25. gunu kutlanir. AMa asil onemli olan 24. gunun aksamidir. AIlecek ve aile dostlari ile buyuk biryemek yenir. Italyanlar genelde Isa'nin balikci olmasina atfen bu yemegi 7 cesit deniz mahsulu ile yerler. Digerleri Hindi ve Ham dedikleri Domuz rostosu yemegi tercih ederler. Aralik 24. aksam uzeri Amerikada hayat durur. Nobetci polisler itfayi ve ambulans disinda calisan kalmaz. Zaten yok deecek kadar az kamu araclarinin seferi minimuma iner hatta bazi yerlerde tamamen durur. Acik lokanta kalmaz. Otellerde filan degilseniz disardan birsey alip yemek bile imkansiz hale gelir. Her zaman acik olan yerler bile sahipleri hiristiyan olmasa bile calisanlarin hatiri icin is yerlerini kapatirlar. Hiristiyan olmayanlar icin eger bir arkadaslarinin davetlisi filan degillerse Noel gecesi biraz sonuk gecer. Eglence yerleri bile kapalidir. Ben hala alisamadim ne yalan soyleyeyim. TV'da kablo kanallrinda bile pek seyredilmedigi dusuncesi ile eski seyler tekrarlanir. Ana kanallar ise gece saat 11'e dogru buyuk sehirlerdeki ana katalik katedirallerinde yapilmakta olan gece yarisi duasi yayinlanir. AMerikada Kudus ve Vatikan cok onceden bu hatimleri yaptigindan bunlar ya bantdan ya da gecikmeli olarak daha once verilmeye baslanir. Papa'nin ayini filan gosterilir.

Inananlarin Noel kutlu olsun. Bana da 2013 yil once Dunyaya gelip cok cekmis olan Isa peygamberin de dogum gunu butun insanliga hayirli olsun demek duser. Noel baba kapiniz calsin. Bu sene zorlu bir sene idi benim icin. 2014 daha iyi olur insallah.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply