Verilmis sadakamiz varmis

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Verilmis sadakamiz varmis

Post by Kenan Atak »

Bu ulkeye geldigimden beri Isvec'te senelerce yasamadigim tecrubeleri 10 aya sigdirdik iyisi ve kotusu ile ama dunku olay tam bir felaketti. Is yerinden bir bayan arkadas sanat galerisine gidelim bir arkadasin dogum gunu icin bize resim yapmayi ogretecekler dedi, ben de olur dedim. Arkadas evden geldi aldi. Malum ya bu ulkede iki-uc sehir disinda bok varmis gibi arabasiz bir yere gitmek mumkun degil. Neyse donus yolunda hic yapilmamasi gereken U donusunu yapti, aman ne yapiyorsun demega kalmadan arkadan gelen bir Volvo sol kapiya saate 40 mil ile bindirdi. Karsi yola gecip yol kenarindaki cimenlere cikip durdu araba. Kullanan arkadasin sol kapi iceri goctugunden camlar kolunu biraz kesti. Obur arabadakilerde bir kizda ufak tefek cizikler vardi. Hic cizik bile almadann arabadan ciktik ama karsi yolda bir araba olsa ben su an yoktum ya da vurusun siddeti ile takla atsaydik ne olurdu bilemiyorum. Polisin dedigine gore Volvo araba canlari kurtardi. Arkadan gelen truck falan olsa gocmustuk.

Hem soktayim hem cok ofkeliyim cunku hersey araba bu avradini sey yaptigiminin yerinde. Yahu insanlar bunu nasil kabulleniyorlar, markete git araba, yan sokaga git araba, hem sagliksiz hem riskli hem insani izole ediyor. Her acidan berbat birsey. Bu ulkede araba alirken benim ilk baktigim guvenlik idi ve Volvo ile Volkswagen'in SUV tipleri en guvenilir secilmislerdi. Volvo pahali oldugu icin Volkswagen'e kaydim ama uc seneyi doldurunca satip Volvo'ya gecegim. Volvo'nun XC60'lari su an dunyanin en guvenilir arabasi gosteriliyor hem kaza onleme (bliss denen yan seride sollamada uyariyor, ondeki arabaya gerreginden fazla yaklasinca otomatik fren yapiyor 'city safety' ve daha pek cok guvenilir yani var). Aslinda Volkswagen'in Avrupa modellerinde de bunlar var ama Amerikali tuketici bunlar icin gereksiz para vermem diyince Volkswagen bu guvenlikleri koymamis Amerikan uretiminde. Ona ragmen diger pek cok guvenli ozelligi var. Yahu ne cahil insanlar bunlar hem cok benzin yakan hem de hic guvenligi olmayan truck denen kamyonetlere dunyanin parasini oduyorlar, emeklilige para bile koymuyorlar onun yerine 2-3 araba alip girtlagina kadar borca giriyorlar. Is yerinde bir kadinin Audi'si vardi simdi Mercedes almis, yahu dedim senin Audi'yi sattin mi, yok dedi Mercedes de aldim ikisinin foknsiyonu ayri dedi. Ne aptallik ne beyinsizliktir bu. Bu ulkede hic bir guvencen yok, surekli dikkatli olup basarili olmak zorundasin isler biraz zora gitti mi sistem silindir gibi ustunden geciyor. Bana Turkiye'yi hatirlatan cok yanlari var. Burada insanlarin tuketim tercihleri falan Turkiye gibi, luks seylere statu ozelligi veren seylere cok para harciyorlar. Isvec'te ogrendigim yegane sey guvenceyi saglama almak ve minimalist yasamakti. Bu acidan gercekten sansliyim. Isvec bana cok ama cok sey ogretti. Yasamasi son derece sIkIci bir yer ama pek cok acidan hayranlik duyulacak bir yer Isvec ama Amerikalilara gore gomunist ulkesi. Isvec'te insanlarin maddi durumu o kadar iyi olmasina ragmen genelde sehirde yasayanlarin arabasi yoktur olan da kullanmaz gerek duymadikca, herkes ya bisiklete biner ya yurur. Bakanlarin metroya otobuse bindigi bir yer. Turkiye'de boyle seyleri anlatsan millet kucuk gorur burda da oyle. Isin garibi gerek Turkiye gerek ABD dine en fazla inanan yerler ama maddiyata ve guce tapiyorlar, bu ne yaman celiskidir. Olmasi gereken tam tersi ama iste ezbere yasayan bir insan neye deger vermesi gerektigini kafada sorgulamadigi icin boyle buyuk tezatlar yasaniyor.

Isin garibi tek cizik ve sizi olmadan kazayi atlattik ama eve giren kocaman bir ucan karafatmayi havlu ile yakalayip disari atmaga kalkarken bilegimi incittim.
Last edited by Kenan Atak on Sun Sep 30, 2012 5:46 pm, edited 2 times in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Verilmis sadakamiz varmis

Post by Cengiz Akgun »

Gecmis olsun birader. Demek avradini sey ettigin memleketi ha. Dikkatli ol. Kadinin kizin surdugu arabaya da binme. Araplarin bir bildigi var muhakkak.

Sakaya vurdum ama anayol'da U donusu yapan boyle seylere kasinir. Malasef fizik kurallarini bilmezler. Okumamislardir. Okusalar bile gargaray gelmistir. Malum egitim ve ogretim sifira indi bu sey ettigin ulkede. Kutle ve hiz ivmesi bilesiminde guc ve enerjiiyi rakkam olarak hesaplasalar bile elbse beden olcusu ya da ayakkabi fiyati olmadigi icin ne anlama geldigni bilmezler.

Ogleden sonra bir ara ararim braz konusuruz. Cok korktugun belli.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi sana arabanin resmini gonderdim bir bak. Buraya nasil resim konur bilmedigimden koymadim. Evet abi cok soktayim gercekten.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Kerem Tezic wrote:Cengiz abi sana arabanin resmini gonderdim bir bak. Buraya nasil resim konur bilmedigimden koymadim. Evet abi cok soktayim gercekten.
Off kardesim cok gecmis olsun. Aynisi benim basima geldi ben o kadar sansli atlatamadim, kalcayi kirdik, arabayi pert ettik. Turkiye'ye bile donus hikayemin tetikleyicisidir yani. Cok zor atlatmasi psikolojik olarak. Tekrar gecmis olsun.
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Turkiye kucuk Amerika olacak ya. Duymamis gibisin. arabayi gordum. Kullanan sansli imis. Simdi disarida bir iki isim var. Cikiyorum. Konusuruz.

Amerikada her sene trafik kazasinda 50 bin kisinin ustunde insan oluyor. Yani kucuk bir Avrupa sehri siliniyor. Bunu soylemezler hicbir yerde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Nezih Gunal

Post by Nezih Gunal »

Gecmisi olsun Kerem. Ben de 1966 da 6 taklali bir kaza geçirdim. O günden beri bedeva yasıyorum bu dünyada.
Üzülmegi bırak , yasamaya bak.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Gecmis olsum Kerem, dedigin gibi XC 60 fena araba degil.

Cengiz Abi, bizde Amerika ile bu yolda yarisiyoruz, bizde de 10.000 gidiyor her yil, yaralananlar sakat kalanlar cabasi.

Tekrar gecmis olsun. Hergun can pazari bu ulke, aksam eve girip kapiyi kapatinca sukrediyorum bugunu de kazasiz belasiz anlattik diye :)
TRUST GALATASARAY
MGC

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Gecmis olsun Kerem,ucuz atlatmissin hakikaten.
nefvakfi.org

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Gecmis olsun Kerem.

30,000 ustu trafik kazalarndan olum, 9,000 silahla cinayet eklenince bu memleketde b.k yoluna gitmek kolay.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok sagolun cok da ofkeliyim. Eger yaralanmis olsak bir seneyi doldurmadigim icin sakatlik parasi alma durumu da olmayacakti. Tam allaha emanet yani, hic bir degerin yok sadece urettigin kadar varsin basina birsey gelse cek ustune cizgiyi, iyi cocuktu gazi oldu niyazi isimize bakalim denecvekti, sadece kimlik numarasindan ibaretsin. Artik araba lafi duymak istemiyorum. Bu ulkede birisi bir daha bana araban ne marka derse yani ananin dami diyecegim ya da bisiklete biniyorum diyecegim. Bu herifler ayni Turkiye gibi arabaya binerken orgazmoluyorlar buna eminim. Tv'i aciyorsun bangir bangir aniriyorlar araba indirimleri fiyatlarini bangir bangir. Bir de arabaya bindiklerinde dunyayi ben yarattim ayaklarinda bir elde cep telefonu ya knusuyorlar ya mesaj atiyorlar. Cok riskli arabaya binmek. Bu arkamda cep telefonu ile konusan tipleri inip dovesim geliyor bazen. kac ksinin hayatini riske atiyorlar.
Last edited by Kenan Atak on Mon Oct 01, 2012 1:08 am, edited 1 time in total.

Yuksel Gunal

Post by Yuksel Gunal »

Kerem Tezic wrote:Cok sagolun cok da ofkeliyim. Eger yaralanmis olsak bir seneyi doldurmadigim icin sakatlik parasi alma durumu da olmayacakti. Tam allaha emanet yani, hic bir degerin yok sadece urettigin kadar varsin basina birsey gelse cek ustune cizgiyi, iyi cocuktu gazi oldu niyazi isimize bakalim denecvekti, sadece kimlik numarasindan ibaretsin. Artik araba lafi duymak istemiyorum. Bu ulkede birisi bir daha bana araban ne marka derse yani ananin dami diyecegim ya da bisiklete biniyorum diyecegim. Bu herifler ayni Turkiye gibi arabaya binerken orgazmoluyorlar buna eminim. Tv'i aciyorsun bangir bangir aniriyorlar araba indirimleri fiyatlarini bangir bangir. Bir de arabaya bindiklerinde dunyayi ben yarattim ayaklarinda bir elde cep telefonu ya knusuyorlar ya mesaj atiyorlar. Cok riskli arabaya binmek. Bu arkamda cep telefonu ile konusan tipleri inip dovesim geliyor bazen. kac ksinin hayatini riske atiyorlar. Yan seride gecmek istediginde ve sinyal verdiginde israrla yer vermiyorlar
Gecmis olsun.

Ben Amerikalilarin Avrupalilara kiyasla oldukca kotu suruculer olduklarini dusunuyorum. Manhattan'da oturuyorum, arabamin hem on hem de arka tamponu park etmeyi bilmeyen suruculerden dolayi cizik carpik dolu. Iki kez gozumun onunde arabamin tamponuna carpa carpa park edildi. Uyardigimda bir de azar isittim, "alti ustu plastik, noolacak ki" dedi Park Avenue'de oturdugu binaya girmek uzere olan bir okuz. Bir de sunu cok goruyorum: otoyola cikmayi bilmiyorlar. Yield isareti sanki otoyolda gidenlereymis gibi saatte 15-20 mil hizla hiz limitinin 60 mil oldugu yola daliveriyorlar, en sagdaki araclar aci fren yapiyor. Benim basima cok geldi.
Yuksel Gunal

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yuksel Gunal wrote: Gecmis olsun.

Ben Amerikalilarin Avrupalilara kiyasla oldukca kotu suruculer olduklarini dusunuyorum. Manhattan'da oturuyorum, arabamin hem on hem de arka tamponu park etmeyi bilmeyen suruculerden dolayi cizik carpik dolu. Iki kez gozumun onunde arabamin tamponuna carpa carpa park edildi. Uyardigimda bir de azar isittim, "alti ustu plastik, noolacak ki" dedi Park Avenue'de oturdugu binaya girmek uzere olan bir okuz. Bir de sunu cok goruyorum: otoyola cikmayi bilmiyorlar. Yield isareti sanki otoyolda gidenlereymis gibi saatte 15-20 mil hizla hiz limitinin 60 mil oldugu yola daliveriyorlar, en sagdaki araclar aci fren yapiyor. Benim basima cok geldi.
Tesekkurler. Hasan Tezcan'a sorun Isvec'te nasil ehliyet veriyorlar. Yazili sinavi bile iki saate yakin ve cevaplar nerdeyse birbirinin benzeri. Kitabi yalayip yutturuyorlkar, sadece trafik kurallari degil, cevreye zarar vermeyecek sekilde nasil surulur, araba tamiri icin gerekli bilgi motor yaginin kimyasal icerigine kadar. Hele surucu sinavinda adamin anasini aglatiyorlar, kucuk yol, kasaba yolu, sehir merkezi ve otobanda surmekten tut donulmez sokaga bile sokturmaga calisip sasirtiyorlar. Buzlu yolda bir gun egitim sorunlu, yarim gun sirf alkolun sonuclari ile ilgili dersi adamin bilincine tikiyorlar.
Burda surucu sinavim 7 dakika surdu. Ehliyet okulundan ciktim saga dondum isiklarda sola dondum sonra ehliyet okuluna geri dondum ve sinav bitti. Yazili ise Mickey Mouse tarzi cocuk oyuncagi. Kimse birsey ogrenmedigi icin serit degistirirken sen sinyali caktiginda sana yol vermemenin bedelini bir kac kisi odeyecek bunun bilincinde degil, aliyor Lexus arabasinda sigir gibi gevis getire getire ya da karli havada kamyonet ile ayni kuru havadaki gibi suruyor country muzigi esliginde. Araba sirketleri kazanacak diye ne hayatlar sonuyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Nezih Gunal wrote:Gecmisi olsun Kerem. Ben de 1966 da 6 taklali bir kaza geçirdim. O günden beri bedeva yasıyorum bu dünyada.
Nezih agabey o alti taklayi Turkiyede mi yoksa burada mi attin. 1966 da Istanbul da trafik sorunu filan yoktu. Sehirler arasi ise dogru durust yol yoktu. Genclik iste herhalde. Burada attiysan burasi da bombos olmali. Hiz limiti filan da yoktu galiba o zamanlar.

Bu arada son 16 yil icinde 2005 yilinda olum sayisi (arac icinde ya da aracin disinda yaya giderken) 43 bin 510. En son veri 2010 da ve olu sayisi 32 bin 885. Amerikada kaza yapma sebeblerinden yuksekce bir oarani sarhos ya da uykusuz araba kullanma. Elbette Turkiyedeki arac sayisina vurulunca belki Turkiye ondedir. Ama dedigim gibi her sene 30-40 bin kisi arasi trafik kazasinda telef oluyor. Bunun 50 bine de cikma durumu var.

Bilmem hatirlayacakmisiniz bu forum yeni kuruldugunda benden yasli bir agabeyimiz vardi. (Ayhan bey degil.) Adam araba kazasinda gitmisti Amerikada. Hastahanede duzeliyor derken bir beyin kanamasi gecirmisti. Karisi haber verdi idi vefatini ve o hali bile GS derdindeydi diye. Allah rahmet eylesin. Bana kizardi boyle GS hakkinda ileri geri konustugum icin.

Kerem elbette dikkati elden birakma ama biliyorsun vakit gelince bas agrisi bahane derler. Allah gecinden versin hepimize.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Keremcim simdi gordum - cok gecmis olsun... Umarim hersey yolundadir.

Nezih Gunal

Post by Nezih Gunal »

Cengiz,
Kaza 30 Ağustos 1966 da San Fransiscodan tatil dönüşü Santa Barbaranin kuzeyinde Buellton sehri civarında Hwy 101 de oldu. Galiba bir anlık kendimden geçtim, ve orta refüje girerek betona gömülü kedi gözlerine çarparak takla atmaya başladık. Araba yeni aldığım Wolsfagen bug di, ve üstünde 4000 miles vardı. İyiki WV genmis zira yumurta kabuğu seklinden tavan çökmedi ,üstelik normal bir sekilde durdu. Ben de concussion ve ayakta derin bir yara, eşimde 3 kırık kaburga, 4 yaşındaki kızımda da büyük şans eseri ufak tefek yaralar alarak otodan çıkardılar ve kazadan 15 dakika sonra hastanedeydik. Ben 2 hafta, esim 3 hafta hastanede kaldık. Kızıma bu arada arkadaslar baktı. Arabayı görenler nasıl canli çıktığımıza şaşırdılar. Neyse hayat devam ediyor, ama bu olay kolay unutulmuyor.
Üzülmegi bırak , yasamaya bak.

Post Reply