Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Re: Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote:A2 takimimizdan Berk Nezirogullari Rizespor ile 3 yillik kontrat imzalamis... Bir tane daha uctu yuvadan...
Iyi biri miydi?
Benden daha iyi bilenler vardir mutlaka... sol aciktan sol beke cekmislerdi gecen sene... ben sadece bir macini gordum GSTV'den... fazla bir fikrim yok ama genc milli takimlara aliniyordu...

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bulent Korkmaz'la yapilan roportaj,Semih ile ilgili aciklamalarindan dolayi bu basliga asiyorum:

http://skorer.milliyet.com.tr/korkmaz-s ... efault.htm
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Buyuk kaptan guzel konusmus. UEFA kupasi alinacagi sezon acilis kampina bile cagrilmadim diyerek Terim'le ne kadar uyustugunu aciklamis. Sonrasi malum macin uzatmalarinda gogusu sarilmis bir Bulent gorduk finalde.

Eger hafizaniz kuvvetli ise FT ikinci kere geldiginde sutlanmadan bir iki hafta once Bulent, Arif ve birini daha (galiba K. Hakan'di) kadro disi birakmisti ama Ozhan Canaydin elini cabuk tutmus ve onu kapi disina koymustu. Popescu'nun bile defans isini Kelaynaktan cok daha iyi bildigini bir kere daha duyduk. Bunu da Bulent degil soylesiyi yapan soylemis. Degilse Bulent kesik yemis yolluyacakmis. Yani bu hastalik yeni degil. Kendisi defans oyncusu oldugu halde bir takim nasil defans yapmali sorusunun cevabi yok. Olsa bile gerekli adamlari taniyip secemiyor ya da elindekileri yetistiremiyor. Bu daha ne kadar devam edecek bilmiyorum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Uzun vadeli yatirim, sabir ve ugras isteyen bir is. Umarim gecmis dönemlerde oldugu gibi olmaz, sisteme oturtulmasi gerekiyor.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Resmi sitede bir haber gordum:
21.02.2013
U14 ve U16 takımlarımızın Hagi Akademisi forması giyen yaşıtlarıyla yaptığı ... Müsabakalarda U14 takımımız 4-3 galip gelirken, U16 takımımız sahadan 4-2'lik mağlubiyetle ayrıldı.
Hagi ulkesinde kurdugu akademide yetisen cocuklarla U16 macinda Galatasaray'i dortlemis. Helal olsun ona. Ona sohret ve para bakimindan en yakin oyuncuya, Hakan Sukur'e bakalim. Birkac sene once devlet kanalinda basladigi yorumculuga simdi yayin haklarina sahip olan kanalda devam ediyor ve program basina 15-20 bin Lira gibi bir ucret aliyor, 15 bin lira kadar da millet vekili maasi aliyor. Birkac sene once "Buyuklerimiz daha iyi bilir" diye bir beyanati vardi, spor politikasi uretmek adina baska ne yapti bilmiyorum.

Iyi paralar kazanip emekliye ayrilan oyuncularimiz genelde tanidiklari araciligiyla emlak veya ticaretle ilgili isler denemeyi tercih ediyorlar. Ergun, Hakan Unsal gibi. Suat, Arif gibi oyuncularimizin ise antenorluk kariyerleri pek parlak olmadi. Devam edebilen sadece Bulent Korkmaz kaldi. Tugay kayip. Neyseki F. Terim yapmasi gerekeni yapip Umit Davala ve H. Sas'i yanina aldi.

Yukarida bahsi gecen yapilanma umarim iyi sonuclar verir ve Tugay, Suat, Umit ve digerleri bu yapilanma icerisinde bildiklerini ve tecrubelerini yeni nesillere aktarabilirler.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hikmet Karaman'in aciklamalari...Benim de merak ettigim sorulari cevaplamaya calismis.Spor ile ilgili bir konuda arastirma yapsam bu konulara konsantre olurdum:

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/22760559.asp
nefvakfi.org

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Yaziyi okumasaniz, okuyup begenmesenizde acin fotografdaki Hikmet hocanin dusunen adam pozuna bakin. :lol:

Hikmet hoca iyi guzel soylemisde genclerin ust takimlara cikamamasini sebeplerinden birinin cok mesgul olmalarina baglamasi biraz garibime gitti. :shock:

Bir seviyeye gelmis hocalalarin gencleri gelistirme uzerine konusmayi cok seviyorlar. Kendileri ust grupda calisirken gencleri sahaya surup risk alacaklari yerde isin kolayina kacip 3. sinif yabancilar, alti ayda bir takim degistiren 35lik yerlilerle lig mucadelesi vermeyi tercih ediyorlar. Sahada 6 yabanci, tribunde 6 daha, tek artilari tecrube olan yaslari ileri yerli oyuncular, Avrupanin 3-4 uncu seviye takimlarindan devsirilen gurbetci cocuklari turu oyuncularla kadrolar dolduruluyor ve alt yapidan yukari cikmaya calisanlara yer kalmiyor.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hikmet Hoca'nin katildigi tv programlarini seyrettim, girgir bir insan hakikaten. C.Rizespor'u calistirirken kazandiklari bir mactan sonra horon tepmisti, muhtesemdi hakikaten, hala hatirliyorum.
Girgir oldugu kadar futbol konusunda bayagi bilgili bulmustum. Yanlis bilmiyorsam Koln Spor Akademisi'nde egitim gormus.

Sorulara acele cevap verirken bazi seyler eksik kalmis gibi. Genclerin bir suru ulusal mac yapip, A takim duzeyinde calisamamasi psikolojik ve fiziki problemlerden kaynaklaniyor bence.
Antreman ve mac sahalari genelde vasatin altinda.Cogu genc oyuncunun iyi beslendigini ve kendine iyi baktigini dusunmuyorum.Butun bunlar birlesince fiziksel anlamda problemler yasaniyor tabii ki. Beklentilerin getirdigi baski ve yogun mac trafigi de psikolojik olarak yoruyor bircok sporcuyu.
Bir de bunlara antremanlarda verilen eksik ve yanlis egitimi eklerseniz, genc oyuncular bir seviyede tikanip kaliyorlar.A takim hocalarinin cogu da zaman kazanmak ve saglamci olmak adina Mehmet abinin dedigi gibi vasat yabanci oyuncular ve yasi ilerlemis yerli oyunculari tercih ediyorlar.Bu da baska bir problem.Hikmet Hoca genc oyunculara sans veriyor bildigim kadariyla.Yanlis hatirlamiyorsam Mehmet Guven ovguyle bahsetmisti Hikmet Hoca'dan(Manisaspor'dayken).
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Prekazi Istanbul'a gelmis.Umarim anlasma saglanmistir.
Genc takimlarin ve scouting olayinin cok dikkatli bir sekilde organize edilmesi lazim.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

:-D you wish...kurumsal Aysal'in hedef sasirtmasi bu. Bir mok olacagi yok.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

I wish hakikaten, bir gelisme olmadi galiba.Ayni tas ayni hamam devam edilecek herhalde.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Prandelli'nin basin iliskilerini yuruten yardimcisinin Bruma ile ilgili soylediklerini ilginc buldum. Bruma'nin Portekizce disinda yabanci lisan bilmedigini ve bu yuzden problem yasadigini soylemis.Aklima Cafercan'in roportaji geldi: 13-14 yasinda Antalya'dan Istanbul'a getirilmesi ve ailesinden uzak, saldim cayira mevlam kayira yetistirilmesi ve o yetenegin bir turlu istenilen seviyeye gelememesi.
Semih Kaya'nin A takima geldiginde pozisyon almayi bilmemesi, Arda'nin 4-4-2'yi layikiyla oynamayi A Milli Takim'da ogrenmesi,ve daha bircok eksiklik...

A takimin hocalari 1-2 senede bir degisyor(daha kisa olmazsa), bu artik GS'da da bir gelenek haline geldi.En azindan akademi bazinda bir istikrar saglanmali. Her yonetim degistiginde akademideki yapi da degismemeli.Akademinin bugunku haliyle yeterli oldugu soylenemez. Genc takim hocalarinin egitiminde daha titiz olmak gerekiyor. Akademinin bunyesinde bir psikolog oldugunu biliyorum, ama iyi bir beslenme uzmani/diyetisyen var mi bilmiyorum.
Beslenme cok onemli, insanlar kanser dahil bircok ciddi hastaligi sadece dogru beslenme ile yenebiliyorlar.Iyi beslenen sporcularin uzun bir kariyerleri de olabiliyor. Amerikan futbolunun en meshur isimlerinden, bu sezon basinda futbolu birakan Ray Lewis'in beslenmesi ile ilgili bir yazi ekliyorum.(Gecen sezon basinda kolundan cok ciddi bir sakatlik gecirdi, doktorlar kariyerinin bittigini soylediler. Kendine o kadar iyi bakiyordu ki tam 2 ayda iyilesti ve finallere yetisti):

http://www.newsday.com/sports/football/ ... -1.3927221

Artik dogru bir sistem oturtup modern futbolun gerektirdigi gibi oyunun iki yonunu de cok iyi oynayabilen oyuncular yetistirmemiz lazim.

10 milyon Euro'dan fazla verip bir oyuncu transfer ediyoruz da, tesislerde oyunculara Turkce ve/veya Ingilizce ogretebilecek bir yapiyi kuramiyor muyuz? Genc yabanci oyuncularin ulkeye adaptasyonu icin ne yapiyoruz merak ediyorum? Ailesi ile beraber Istanbul'da yasayan genc oyuncularla, yurt disindan veya sehir disindan gelen ve ailesinden, yakin cevresinden uzak oyunculari ayni kefeye koyarsak hata yapariz; yapmisiz, hala da yapiyoruz.

Eskiden resmi sitede, akademi gorevlileri, ve oyunculari ile bilgiler vardi; yetersizdi ama yine de birseyler vardi. 3-4 senedir hicbir bilgi yok, kapali kutu. Gorevliler(antrenor,psikolog,masor,vb) ve oyuncular kisaca tanitilmasi lazim ki bizim de taraftar ya da uye olarak bilgimiz olsun.

Akademinin mukemmel islemesi gerekiyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

http://www.bugun.com.tr/spor/g-sarayin- ... ri/1556411

Bu projeden vazgecmemek gerekiyor. Otekim yonetim baslatti, bizi ilgilendirmez mi deniyor yine? Almanya'ya bir gunluk yapilacak seyahat ve toplanti cok buyuk bir problem mi?
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

İlk günden böyle olacağını söylemiştik. Sen ilk önce kendi altyapına bak. Sonra toplantılara katılmak özveri ister, siz gerçekten bu insanların bu özveriyi göstereceğine inanıyormusumuz?

Kurumsal Aysal o gün şov yaptı, o kadar.

Post Reply