2014-2015 TRANSFER CALISMALARI

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: 2013-2014 TRANSFER CALISMALARI

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:Benim okudugum (artik ne kadar dogruysa) KAP aciklamasinda normal ucretinden fazlasini almayacak deniliyordu. Aklimda ucreti ust duzey (3.5 eu ?) olarak kalmis. Yani hem 1.7 civari parasini aliyor yarim sezon icin, hemde kontrati elinde olacak.

Adama yanliz helal olsun cikti her zaman elinden geleni yapti. Liverpool'da 10 numara oyniyan adami sol bek oynatabildikya bizede helal olsun. Bazen sol koridorumuzu rakip takim otabana cevirmisdi ama Riera'nin bunda sucu minimumdaydi.
Riera gibi bir adami isteyen ve ona 3.5M veren ayilar kimlerdi acaba? Hasan bunu bir sorsun hele. 3.5M avro verirsen sadece solbek degil istersen kaleci olarak istersen cifte telli de oynar. Profesyonelligine soyleyecek bir laf yok elbette. Fiyatim oydu. Siz istediniz geldim nerde istediyseniz orada oynadim diyerek yerden gore kadar haklidir son kurusuna kadar o kontratta olan parayi almasi. Haram olsun diyemez kimse.

Ha bir de adami Liverpool'dan filan da almadilar. Gidip Yunanistanda dokuldu ve Rumlar bizim ayilara kakaladilar. Yanlis hatirlamiyorsam bonservisde alarak zararlarinin bir kismini da cikardilar. Asil onlara helal olsun
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz abi yarayi kasiyorsun...cok erken konusuyorsun. Transferler gelip gecici, mali kulfete bir bakmak lazim. GS su an hayatinin riskini aliyor ve sen Riera'ya takmissin, adam ile ustelik 2 sampiyonluk almalarina ragmen. Diyelim ki suc FT de (sorumlu bizzat kendisi olmasa da), neyi ispatlamis oluyorsun, amacin ne olabilir. Gecmiste yapilan sana göre hatali transferler bugun olsa olsa yeni bir fiyaskonun habercisi olur o kadar. Bu adamlara hic guvenme benden söylemesi, GS'i batirip cekip giderler.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Cengiz abi yarayi kasiyorsun...cok erken konusuyorsun. Transferler gelip gecici, mali kulfete bir bakmak lazim. GS su an hayatinin riskini aliyor ve sen Riera'ya takmissin, adam ile ustelik 2 sampiyonluk almalarina ragmen. Diyelim ki suc FT de (sorumlu bizzat kendisi olmasa da), neyi ispatlamis oluyorsun, amacin ne olabilir. Gecmiste yapilan sana göre hatali transferler bugun olsa olsa yeni bir fiyaskonun habercisi olur o kadar. Bu adamlara hic guvenme benden söylemesi, GS'i batirip cekip giderler.

Iyi de ben bunlari bosuna soylemedim. Daha Aysal'in yaptiklarinin kokusu cikmadan sen vurmaya baslayinca ben de eski defterleri actim. Riera ile iki sampiyonluk yasandi da Riera o iki sampiyonlukta kac macta oynadi ya da oyanatildi. Bugun iyi kotu genc adamlari aliyorlar. Birakalim ve hep beraber gorelim bakalim bunlarin altindan ne cikacak. Ben Aysal'in yaptiginin hesabini da o gun sorarim. Babamin oglu degil.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ben GS'in bir strateji, plan, program dahilinde daha önce bu şekilde bir transfer uygulaması yaptığını hatırlamıyorum. Çok bariz bir şekilde Shaktar modelini uygulamaya çalışıyorlar. Olur ya da olmaz, o ayrı mesele ancak böyle bir şeyi uygulamaya koyabilmek için kurum içersinde bir çok kişinin uyumlu çalışabilmesi gerekir.

6-7 futbolcuyu, yabancı kontenjanı gibi yasakların konulabildiği bir ülkede ve mevcut koşullarda yani ekonominin sallandığı, liderin çok gerisinde kalındığı bir ortamda aynı anda transfer etmek kolay iş değil. Bu işlerden anlamam ama dışarıdan bakarak da olsa bazı tahminler yapmak mümkün. 6 futbolcu transfer edebilmek için, atıyorum, en az 20-30 tane futbolcu izlemesi lazım Scout ekibinin. Mancini'nin önüne konan 10-15 kişilik listeyi detaylı incelemesi lazım, yani, zamanının önemli bir kısmını buna harcaması lazım. Yöneticilerin hızla değişen kur ortamında kredi vs ayarlayabilmesi ve bunu sponsorlara açıklayacak alt yapıya sahip olması lazım. Bunların, basını kol mesafesinde tutacak gizlilik ortamında gerçekleşmesi lazım. 10-15 futbolcu ile aynı anda ilgilenmek, bir ay içersinde yüzbinlerce KM uçmak, galonlarca kahve içmek, otel odalarında futbolcu izlemek demek.

Yani scale, türkçesi ile büyük çapta iş yapmak demek. Özetle bakkal dükkanı boyutunda değil süpermarket boyutunda iş çıkarmak demek. Kurumsallık demek.

Şimdi bütün bu iş trafiği içersinde FT gibi her dediğim olmuyor gibisinden somurtan ve bulunduğu konum itibarıyla mekanizmaya çomak sokabilecek birinin varlığını düşünün. Düzenin işlemesi mümkün olmaz.

Bu plan işler ya da işlemez, orası başka bir konu. Hep birlikte göreceğiz. Fakat tüm GS kulübü takım halinde, planlı ve programlı bir şekilde saha dışında iş çıkarabildiğini gösterdi. Ilerde sorun çıktığı takdirde ve bu şekilde çalıştırıldığı takdirde o sorunların aşılması çok daha muhtemel bir durum.

Ben beğendim. Herkese hayırlı olsun.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Genc ve yetenekli oyunculara yatirim yapmak iyi bir fikir; yuklu paralar harcanmadigi surece mantikli. Yalniz benim mantigimin kabul etmedigi bir sey var. GS sezon boyunca nerede problem yasadi? 1- Abuk subuk defans hatalarindan goller yedi. 2-Cok gol kacirdi.
Simdi elinde Drogba,Sneijder,Burak ve Umut varsa, yabanci kontenjani problemini de dusunursen, forvet transferi oncelikli olmaz. Ama, defans oyuncusu alman sart. Hala tecrubeli ve kaliteli bir stoper transfer edilmedi, sol beke transfer edilen Telles de cok gec takima katildi. Bana oncelikleri karistiriyoruz gibi geliyor.
nefvakfi.org

Nezih Gunal

Post by Nezih Gunal »

Veysel Sari ile yarin sozlesme yapilacakmis.
Üzülmegi bırak , yasamaya bak.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Veysel'i hic seyretmedim Nezih Abi, umarim maliyeti agir degildir,ve faydali olur.

Bu arada yonetim elindeki yabanci oyunculari bekledigimden cok daha iyi bir sekilde elinden cikardi,bu da gunun olumlu yorumu olsun:)
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Selcuk Samli wrote:Veysel'i hic seyretmedim Nezih Abi, umarim maliyeti agir degildir,ve faydali olur.

Bu arada yonetim elindeki yabanci oyunculari bekledigimden cok daha iyi bir sekilde elinden cikardi,bu da gunun olumlu yorumu olsun:)
Kendi takimindan dislandigi icin maliyeti fazla degil. Yalniz hicbir yerde dikis tutturamamasi bence sorun. Eskisehirden alacagi sekizyuz bin lirayi silmis. Biz de hala Necati'den ve Erman'dan kalma dort yuz bin avro mu, dolar mi, lira mi neyse onu siliyormusuz. Basindaki soparlar boyle seyler yaziyorlar. Dogru mu bilemem. Yalniz Denyo'yu bir ucret almadan sadece maasi icin bjk kiralanmasina uzuldum. Soyle en az yarim milyon avro tokatlamalari lazimdi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

NTVspor Besiktas'in transferlerinden bahsederken Shalke'den aldiklari Jones'un bize attigi golu gosteriyorlar. Biraz dikkat edince topu Jones'a ikram edenin Dany oldugu gorunuyor. Dany bu seviyede gordugum en sakar oyuncu.

Yolu acik olsun.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Burdisso transferini ben begenmedim acikcasi... Chedjou'dan iyisini bulup almalari gerekirdi - tecrubeli stoper dediler gittiler Avrupa'da dikis tutturamamis adami getirdiler. Bu acidan bana Carrusca ve Fabio Pinto transferlerini hatirlatiyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:Burdisso transferini ben begenmedim acikcasi... Chedjou'dan iyisini bulup almalari gerekirdi - tecrubeli stoper dediler gittiler Avrupa'da dikis tutturamamis adami getirdiler. Bu acidan bana Carrusca ve Fabio Pinto transferlerini hatirlatiyor.
Anlamadigim italyan 1.5M avroya kadar dusmustu. Onun yerine alel acele bunu buldular. Adi sani belli degil ve ustelik Roma'da oynayip yollanan. Mancini'nin listesinde idi diye gotten uydurulmalar da cabasi. Mancini nerde ve ne zaman gormus? Veysel'den de bir haber yok. Eskisehir tirtiklamaya kalkti herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Veysel Sari'nin bu takima girmesi zor ama rekabeti artirir ve maliyeti dusuk diye OK derim. Arjantinli kapali kutu, tavsiye edenlere sormak lazim, GS'in scounting team'e yani. Görecegiz, ama ben GS'in bu kadar transferi hazmedecegine inanmiyorum, ancak önumuzde ki sezon, iyi bir hazirlik dönemi gecirirlerse, devamlilik ortaminda belki olur, yeni jenerasyon elde edebilirler. Ben sahsen Mancini'nin kalici olacagina inanmiyorum, onun göze milli takim bana sorarsaniz. GS simdiden plan B ye baksin, bunun arkasini nasil getiririz onu dusunsun. Bunu elestiri anlaminda söylemiyorum. Bu ayrica GS'in kaderi gibi :-)

Burnumuzu yere surtmek icin söyluyorum....dun defans hatalari gene yapilmis, adamlarin 2 topu direkten dönmus meger. GS'in ilk 30 dakikasi cok iyiydi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Iyi de Hasan dun hangi yeni sedans adami oynadi? Ben de Veysel'i yedek icin dusunduklerini saniyorum. Alindi mi? Kesin bir bilgi yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Veysel gelmis. Alacagimizin ustune bir dortyuz bin avro daha bonservis verecekmisiz. 4.5 senelik kontrat yapilmis. Senelik sabit ucreti 2.7m lira. Arjantinli icin yarim sezon icin 350 bin avro bonservis ile kendine de 300bin avro vermisler. Almak icinde 3 milyon avro oncelik almislar. Aferin sapa oturmamislar. Bakacaklar gotu fos cikarsa haziranda yallah. Yigit Gokoglanini da bedavaya Erciyes's kiralamislar. Maasini onlardan alacakmis. Bu da kelaynagin bir kazigi idi galiba. Ben transferleri begendim. Cilek kiraz demeden dutla isi hal ettiler. Allah utandirmasin.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz Akgun wrote:...Yigit Gokoglanini da bedavaya Erciyes's kiralamislar. Maasini onlardan alacakmis. Bu da kelaynagin bir kazigi idi galiba. Ben transferleri begendim. Cilek kiraz demeden dutla isi hal ettiler. Allah utandirmasin.
Cengiz abi Melo'yu kim getirdi, Eboue, Muslera gibilerini...GS'in uzerinde ki ölu topragini kim atti?

Adami sevmezsin, begenmezsin ama hakkini ver hic olmazsa. Benim kurumsal Aysal yorumlarim, tiplemelerim bile daha nöyansli Cengiz abi :-)

Para muasebesi yapmayalim, daha erken...transferler iyi mi kötu mu, bekleyip görecegiz, daha görme firsati bulamadik ki.

Post Reply