Liverpool FC Hillsborough'un 25. yilinda

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Liverpool FC Hillsborough'un 25. yilinda

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar,
Uzun zamandir yazmiyorum cunku artik ne GS taraftari ne GS klubu ulkedeki futbol ortaminin berbatligi ve ulkenin her tarafini saran etik cokuntu ve kor cehalet yuzunden bana ulkemden hicbir sey haz vermiyor, liseinde okudugum formasini islattigim GS'a da aidiyet duygumu kaybettim. Bunun nedenlerine girmeyecegim. Ancak sizlerle hosuma giden birsey paylasmak istedim. Cocuklugumda fanatik Liverpool'luydum. Bunda babamin da buyuk etkisi olmustu. Zira o zamanlar Liverpool Avrupa'da final oynar, karsisinda ise Avrupa'nin en pahali transfer yapmis klupler, en populer klupleri olur ama babam bana 'evladim Liverpool'da takim ruhu var, taraftari, malzemecisi, oyuncusu ile tek yurek. Takim oyunu oynayan kazanir' derdi ve bu benim gibi dayanisma kulturune ozlem duyan birinde heyecan uyandirirdi. Kenny Dalglish, Ian Rush, John Barnes cocukluk kahramlarimdi ve Liverpool Avrupa'da alinmadik kupa, Ingiltere'de kazanilmadik sampiyonluk ve kupa birakmamisti. Daha sonra bazi felaketler oldu Heysel ve Hillsborough. Ingiliz polisi hooliganism sorununu hicbir siddet uygulamadan son derece zekice cozmustu. Fakat Liverpool Hillsborough'tan sonra belini dogrultamadi ve 96 can gitti. Yarin Chelsea ile adeta final oynayacaklar. Dile kolay 25 yil gecmis sampiyonluk yok, Hillsborough'ta 96 kisinin olumunun 25. yili ve Liverpool 96 golle lider. Kaderin cilvesi mi diyecegiz buna? Liverpool seyiricisi ne zaman you will never walk'u soylese tuylerim diken diken olur. Ama Hillsborough'un 25. yilinda Manchester City macindaki you will never walk gozlerimden yaslar indirdi. Buraya bu klibi koyuyorum. Butun mac klibi hepsine bakmaniz gereksiz ama sadece ilk 10 dakika takimlarin sahaya cikislarina ve klibin 6. dakikasindaki saygi durusuna bakin yeter. Evet saygi durusu bu iste! Cit yok! Manchester City taraftarindan tek bir terbiyesizlik yok. Bir de tersini dusunun daha iki hafta evvel kendine ultra diyen mahluklar bir FB yoneticisi icin yapilan saygi durusunda yapmadiklari pislik kalmadi. Ondan sonra kalk GS'i tut! Nesini tutacagim, o insanlarla o ultralarla hangi ortak noktam kalmis, dogdugum yerden utanir hale geldim. Basket macinda bayan basketcilere etmedigi kufur birakmayan, engelli oyunculara su sisesi atanlara insan mi diyecegiz. GS'a duydugum tik his var artik: migde bulantisi ve tiksinti. Arada yuzlerce yillik bir uygarlik farki var. Alin izleyin ilk 10 dakikayi ve ozellikle mac basindaki you'll never walk alone ile saygi durusu insanin tuylerini diken diken yapiyor. Bosuna degil, taa Ingiltere'den Avusturalya'ya dunyanin her yerinde klubune en bagli ve en kalabalik izleyicisi olmasi Liverpool'un. You will never walk'un onunde saygi duymayacak adam tanimiyorum. Iste boyle klup tutulur.
http://www.youtube.com/watch?v=BttN4UkXq94
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Kenan Atak

Re: Liverpool FC Hillsborough'un 25. yilinda

Post by Kenan Atak »

When you walk through a storm, hold your head up high
And don’t be afraid of the dark
At the end of the storm, there’s a golden sky
And the sweet, silver song of a lark

Walk on through the wind
Walk on through the rain
Though your dreams be tossed and blown

Walk on, walk on
With hope in your heart
And you’ll never walk alone
You’ll never walk alone

Walk on, walk on
With hope in your heart
And you’ll never walk alone
You’ll never walk alone
http://www.youtube.com/watch?v=1IOmuWa2XJI
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kenan efendi neden bu isim komedisini surduruyorsun. Ingilizlerin Heyschell stadinda yaptigi pislikten sonra Bakkalin kizi demir hanim cikti UEFA'dan bu sarhos kuduz kopeklere en agir cezayi veri dedikten sonra kendisi bes yil Ingilizlerin Avrupada hicbir takiminin taraftarinin topluca maca gitmesini gonullu olarak yasakladi. Su FB ve BJK icin yapilanlar ortada. Hala Ataturkcu Aziz diye aglasiyorlar. Hergun zirtapoz basin FB'ye mujdeler veriyor Masai ustu yapilan haberlerler.

Ben genel olarak futbola karsi ilgimi yitirdim. GS ya da Milli mac disinda maclari 90 dakika izleyemiyorum artik.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ne GS ne FB ne de BJK beni ilgilendiriyor Cengiz abi. Ben buraya hosuma giden bir seyi koydum. Ingiltere'deki futbol kulturu bizle karsilastirilmaz taraftari da eskide kalan hooligan olaylarini saymazsak herkesin gipta ettigi taraftar. Mac bitince iki takimi da ayaga kalkip alkislamasini emegin karsiligini vermesini biliyorlar. Bu sarkinin (you'll never walk alone) sozleri cok guzel. Dinleyen herkesin tuyleri diken diken olur. Albert Camus absurd duygusuna karsi dayanisma kulturunu benimsediginden Racing Club'un futbol maclarina gidermis. Liverpool bana ayni duyguyu veriyor, takim ruhu, kenetlenmesi, taraftarinin tifo kulturunun bitirilmesine ragmen Kop ruhunu ayakta tutmasi, futbolun sadece futbol olmadigi gosterme acisindan onemli. Turkiye'de hangi insanlarla bu dayanisma ruhunu paylasacaksin, saygi durusunda bir olmus insana bile saygiyi esirgeyen ayilarla mi? Ayrica omrumu de GS'in maclari ile heba edecek degilim. GS'in su anda degil kadrosu Burak disinda ilk 11'den oyuncu ismi bile bilmiyorum, bir de Isvec'li vardi begendigim o ne oldu onu bile bilmiyorum. Ayrica FB'e BJK'a laf edeceksen vergi kaciran kluplere de degin. Ama bu topigi bunun icin acmadim, igrenc Turk futbolunu ve bir saygi durusu bile yapamayan, oluye bile saygisi olmayan bizim taraftari tartismak degil amacim. Diyorum ya dallanip budaklaniyor sonra ugras dur. Yarin maci ilzeyin Cengiz abi. Gozunuz gonlunuz acilir GS'in maclarindan sonra. Saat sabah 9'da NBC sports extra app'dan izleyebilirsin eger sabahin korunde pub aramayacaksan.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

GS farkli demedim. Ayni bokun soyu. Riva deresi Cekmecedeki yer kurusu sayilip alinmadi. Esek yukuyle para verdikleri futbolcularin bedelini onda bir gosterip vergileri oyle veriyorlar. Kac para aldiklarini sagir sultan biliyor ama vergi dairesi verilen uydurma beyannameyi tercih ediyor. Kimin kime ne demeye hakki var tencere gotun kara misali. Medeni ulkelerde maca eglenmege gidiliyor savasa degil. Hayvan koltuga oturmuyor mac boyle seyredilmez diye koltugun ustune tunuyor. Ondan sonra sahanin ustu kapansin alttan isi verilsin. Gozu insanlikta olmayana haram boyle seyler. Ne diriye ne oluye saygisi olabilir mi bu nemlesekil mahlukatin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Futbolu bir butun olarak degerlendirmek gerekiyor. Mevcut yönetim ile zevk alabiliyorsaniz alin (ve taraftarlar onlarin uzantisidir, bilmem anlatabiliyormuyum...liseliyiz deyip dursunlar, taraftarlar onlarin aynasi adeta). Bugun takim secmek gibi bir durumda olsaydim, taraftari olacagim en son takim GS olurdu herhalde (bu kadar tiksinmis durumdayim). Marka degerinden bahsetmisken. Bunu da basardi "acemi, kopuk, bilgisiz ve küstah" (FA'nin benzetmesi) yönetim, ve ibra edilmeleri kongre uyelerinin vicdanina kalmis bir olay artik.

"Facia bir yönetim. Vergi sorunu için Ankara’ya gitmeye üşenen, G.Saray’ı bölen, Chelsea maçında eski başkan Faruk Süren dahil kimseye bilet vermeyen bir yönetim. G.Saray’a ayrılan bölümde Başkan’ın eşinin Yunanlı misafirleri otururken; Süren, Chelsea’nin davetlisi olarak Chelsea tribününde oturmak zorunda kaldı. Sen anla gerisini. Kurtuluş reçetesi sizce ne?" - Fatih Altayli

Kim ne demis önemli degil, ben icerige bakiyorum. Taraftarlik diye söze girmisken, uzantisi buralara kadar geliyor anlasilan. Bilincli ve duyarli olmak, en önemli husus bu. Yazinin tamami burada:

http://www.sporx.com/futbol/superlig/ga ... Q381718SXQ

GS kulubunden cok SERT aciklama (usenmeyip bir bildiri yazmislar cevaben). Esitlik olsun diye bunu da asalim:

http://www.sporx.com/futbol/superlig/ga ... Q381739SXQ

Not: Liverpool'un yeri baskadir bende, Albions'dan sonra sempati duydugum takim.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu mac olmadi. Kaldi iki mac ve arada iki puan. Tek guzel yani pubta bir suru Liverpool taraftari ile tanismis olmak. Biri Istanbul'da GS-FB derbisi izlemis. Burda futbola merakli bir grup yerel lig maclarina davet ettiler. Iyi sohbet oldu.

Mourinho klasik kitledi Liverpool'u. Yillarin Gerard'i bir hata yapti mac koptu. Insan hali iste. Mac cok zeksizdi. Maalesef tam bir tahta bacak destani oldu.

Hasan WBA benim de sevdigim bir takimdi. Cummingham mi ne boyle bir siyahi oyunculari vardi ilerde, tut tutabilirsen. Bir de yaninda baska bir siyahi zebellah gibi bir oyuncu. Artik adini duymuyorum WBA'nin. Ingilziler belki cok teknik degil ama seyirci kulturu muthis. Onlarin 90 dakika bagirmasi, mac birimi herkesin verilen emegi alkislamasi dunyaya ornek.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Biraz tarama yaptim bunu buldum, 14 Temmuz da honore edeceklermis. Öldugunde cok uzulmustum. Klasik 4:3 luk Man U. maci var, bilmem hatirlarmisin, ilk yarisi 0:3 biten, 2. yari firtina gidip esip aldiklari mac. O dönemin (belki gelmis gecmis) en teknik takimi.

http://www.bbc.com/news/uk-england-birmingham-19077873
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan Tezcan wrote:Biraz tarama yaptim bunu buldum, 14 Temmuz da honore edeceklermis. Öldugunde cok uzulmustum. Klasik 4:3 luk Man U. maci var, bilmem hatirlarmisin, ilk yarisi 0:3 biten, 2. yari firtina gidip esip aldiklari mac. O dönemin (belki gelmis gecmis) en teknik takimi.

http://www.bbc.com/news/uk-england-birmingham-19077873
Vay be Cunningham ile Regis simdi hatirladim Regis'i. Bunlar GS ile de oynamislardi UEFA'da ve orda 3-1 kaybetmistik Istanbul'da 1-1 bitmisti sanirim.
Bu ikili muthisti sonra bunlardan biri Real'e gitti yanlis hatirlamiyorsam. O donem ingilizler butun kupalari aliyordu Avrupa'da.

WBA farkliydi. WBA, Liverpool ve Nottingham Forest daha bir kita Avrupa'si stili ile oynuyorlardi.

Post Reply