Galatasaray 2018-2019

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Galatasaray 2018-2019

Post by Selcuk Samli »

Evet klasik basligi actim. Once yaklasan baskanlik secimi ile ilgili bir iki satir yazmak istiyorum. Dun Mustafa Baskan ve yonetim kurulu devam etsin diye yazdim. Cok kisa bir sure gorev yaptilar, uzun donemde ne yaparlar kestirmek zor. Mustafa Baskan, gozlemledigim kadariyla, gercekci olmaya calisiyor. Bir de harcamalara dikkat edecegini ve israftan kacinacagini soyluyor ki bunu uzun donemde gorebiliriz. Fakat goreve devam etsin diye yazmamdaki en onemli sebep Abdurrahim Albayrak ile yola devam etmek istemesi. Fatih Hoca ve Abdurrahim Albayrak beraber calistiginda basari olasiligi artar demek hayalci bir soylem olmaz herhalde. Hoca'nin kazandirdigi kupalar ortada. Abdurrahim Bey yanlis hatirlamiyorsam 5 sezon gorev yapmis ve 3 degisik td ile 5 sampiyonluk gormus. Bunlar tesaduf degil. Iyi isleyen carka comak sokmamak lazim. Ve maceraya gerek yok diye dusunuyorum. Umarim secimi Mustafa Cengiz kazanir. Ama kaybedecek olursa, yeni baskan umarim Abdurrahim Albayrak'in goreve devam etmesini saglar. Florya'nin enerjisini, isleyisini bozmayalim.

Yarin obur gun takimlarimiz hakkinda yorum yazacagim.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: Galatasaray 2018-2019

Post by Hasan Tezcan »

Bence dun biraz dozaji kacirdilar. Dursun Özbek ve eski yönetimin yer almamasini yadirgadim acikcasi. Secim propagandasi yaptilar (medyada cok yer aldilar), bu da sIk bir hareket degildi. Bazi seyler hic degismiyor ulkemizde, insanlarimiz bir alem gercekten...ne zaman akillanacaklar.

Davet etmis olsaydiniz bugun baska yerlerde olurdunuz, hatta Tudor ve ekibi bile cagrilmaliyidi...gerci FT'in isim vermeden herkese tesekkur etti, ama cagrilmalarini da isterdim.

Secim öncesi gecer not almadilar...ayni tas ayni hamam.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben senin aksine kupa toreninin bayagi bir profesyonelce yapildigi dusuncesindeyim, Hasan. Ben begendim. Dursun Ozbek ne yuzle bu kupa torenine gelecekti. Kendi secilir secilmaz Abdurrahim ve Durust un kazandirdigi sampiyonlukta ne sinsice isler yapip sanki kendi kazanmis gibi herseyin ustune oturdugunu nasil unuttunuz. Hem sonra bu klubun malini mulkunu de harac mezat satti. O oteli bile bitirmedi. Aman ha uzak tutun bunu ve kardesini. Mustafa Cengiz bu isi yapacak gibi. Tudor'a gelince 1.5M Avroluk dava acmis ve kazanir da.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Gelecek sezon icin futbol takiminin kadrosu ile ilgili goruslerimi yazacagim. Tabii ki GS'da oynamasini isteyecegim bir suru oyuncu var ama yabanci oyuncu limitini ve mali durumu unutmamak lazim.

Mesela, stoper olarak Ivan Marcano veya Giorgio Chiellini gelsin ve Jason tekrar kiralansin isterim. Sol bek icin Yuto'nun bonservisini alalim derim. Orta saha icin Badou'yu kiralamak cok iyi olur. Kanat oyuncusu olarak Garry takimda kalsin, ve Serdar Gurler'i transfer edelim derim. Forvet olarak Hanover 96'dan Niclas Fullkrug transfer edilsin isterim. Gordugunuz gibi cok iyi oyuncular var da para nerede? BIr de bu oyunculari bir tek GS istemeyecektir.
Elimizde de ikisi yabanci(kiralik ve geri donecek) olmak uzere, hic kullanamadigimiz oyuncular var.

Tabii, 24 kisilik kadroyu iyi oyuncularla takviye etmek de gerekecek.Ben yine maliyeti cok yuksek olmayacak ve takima faydali olacagini dusundugum oyunculari yazacagim. Iyi ve tecrubeli bir yerli kaleci ihtiyacimiz var ve gectigimiz sezon Hatayspor'da oynayan Akin Alkan'i begeniyorum. Ayaklarina cok hakim ve tecrubeli bir kaleci. Sol bek icin Yuto kalsin isterim, ama kalsa da kalmasa da Genclerbirligi'nden Ugur Ciftci'yi transfer edelim derim.
Umarim Jason'i takimda tutabiliriz ama Chiellini, Marcano, veya Maxime Le Marchand (Nice)'i takima katabilirsek super olur.
Orta saha icin Badou'yu kiralayabilirsek cok iyi olur, fakat Adrien Thomasson, Clint Leemans, ve Josef Hussbauer'i de ciddi ciddi dusunurdum.
8 numara ve 10 numara oynayabilen Soner Aydogdu'yu da begeniyorum.
Kanatlara dusunecegim isimler, Serdar Gurler, Emre Kilinc,Rafal Kurzawa, ve Farfan olurdu.
Forvette, kanatlarda da oynayabilen, ligimizin tecrubeli oyuncusu Deniz Kadah'i dusunurdum.

Bu oyuncularin cogunun bonservisi elinde. Serdar Gurler, Emre Kilinc, ve Yuto'nun kontratlari devam ediyor.Garry transferde ayrilacak olursa, kontrati devam eden oyuncularin transferleri yapilabilir. UEFA anlasmasi nasil sekillenecek bilmiyorum ama cok esnek olacagini dusunmuyorum.
(Leemans,Hussbauer,ve Deniz'in kontratlari devam ediyor)

Genc takimlarimizdan katilacak oyuncular ne durumda bilmiyorum, o yuzden yorum yazamiyorum.

Lionel Carole, Pedro Cavanda, ve Tarik Camdal'i kesin kiralar veya satardim. Yasin ve,Koray'la sozlesme uzatmayi dusunmezdim. Ahmet Calik'i kiralardim. Cedric,ve Iasmin ayriliyorlar bildigim kadariyla. Ryan gecen sezon cok faydali oldu,onunla anlasabilirsek olumlu olur diye dusunuyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

GS muzesini gezemedim. Fakat, gazetede okudugum bir haber keyfimi kacirdi. Muzede Fatih Hoca'ya yeteri kadar yer vermemisler. Muze bizim kulubun tarihinin ve kulturunun bir aynasiysa, biz de bir spor kulubuysek, kulube en buyuk basarilari kazandiran td'e ayirilacak bolumun daha yeterli ve ozenle hazirlanmis olmasi gerekirdi. Umarim yeni yonetim bu yanlisi duzeltir.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bence herseyi dozunda birakmak lazim. FT'i sorgulamak bence sacmalik. Adamin tipini begenmezsin anlarim ama aldigi basarilari inkar edemezsin.

Kurumsal Aysal'in ona yaptigini kimse unutmaz umarim, tek istegim bu...stada adi verilmis bir kere...FT'in yeri baskadir bende. Babam ile gittigim maclarda en sevmedigim/guvenmedigim oyuncuydu, saatli bomba, bugun ise baska bir kimlik altinda sevdigim spor adami...neyse muze olayina fazla girmeyecegim, 'ters yöne' kacar, ve cok hassas bir konu Turk toplumu icin. Muzeler arsiv gibidir benim icin, arsivler eksiksiz tum gercekleri anlatir. Gecekler, yani alinan basarilarda pay sahibi olan tum sahislari iceren bilgiler...muzeye gitmedim bilmiyorum, TV de görduklerim sadece, umarim anlattiklari kadar guzel tasarlanmistir.

Muzeyi sanal gezebilecegimiz site var mi?

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bildigim kadariyla sanal gezemiyorsun Hasan.

Bazi spor programlarini seyrediyorum da, SL'nde basari falan konusuluyor. Bu butcelerle SL'nde basari, bana gore, gruptan cikmak ve/veya ilk sekize kalmaktir. Gelecekte daha zenginlesebilirsek (ulke ve kulup olarak), ulke genelinde daha iyi oyuncular yetistirebilirsek, ve kulupleri cok iyi yonetebilirsek SL'nde belki daha ust turlari goruruz.Mevcut durumda ilk 4 ve final uzak gozukuyor. Konusulan transferleri yapmak cok zor, ve maliyetli.
Yetenekli ve uygun maliyetli oyuncular bulmamiz gerekiyor. Bu konuda scout ekibimize guvenmeli ve onlarla beraber calisarak transfer yapmaliyiz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Transfer sezonu basladi ya, tv programlarini kisa kisa takip ediyorum. En garibime giden yorum "GS'in futbolcusu olamaz" yorumu. Kendi takimlarinda iyi performans gosteren, duzgun karakterli her oyuncu GS'a transfer olabilir bence. Maliyeti uygun olmak kosuluyla. Mugdat'in transferi konusuluyor. Neden olmasin, faydali olabilir.

Garry ve Bafe'nin ayrilma ihtimalleri konusuluyor. Ikisi de cok begendigim oyuncular, ama iyi rakamlar onerilirse, kulubun menfaati acisindan dusunulmeli. Belki gelecek parayla, 4-5 iyi oyuncu transfer edebiliriz. Cok iyi oyuncular var piyasada. Bizim scoutlarimiz da iyi, o yuzden icim rahat.
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Transfer bence dunya kupasindan sonra baslar, ve UEFA'nin kararina bagli...ki bu gune kadar net bir karar alinmadi, bekleyecekler. Kim veya kimler gider az cok belli, 'hayirsizlardan' kurtulmaya calisacaklar, eldekileri tutmaya vesayre. Disardan kim gelecek bilmiyorum ama sadece Emre Akbaba ve Trezeguet'i alsinlar yeter bence. Ikisinden birisini secmek gerekiyorsa Emre, ama zor olacak.

Altyapidan oyuncu görmek istiyorum, FT bunu basarirsa bravo derim. Hic olmazsa is yapar mi yapmaz mi göruruz.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Evet Hasan, Emre ve Trezeguet iyi futbolcular. Ozellikle Emre'yi cok begeniyorum. Fakat maddi acidan bu transferler zor olur gibi gozukuyor.
Younes'e teklifler var deniyor. En az 8 milyon Euro'yu ve aldigi maasi hangi kulup verir merak ediyorum. Tek dilegim gecen sezon ki futbolunu gelistirmesi.Younes'i,ozellikle, fizik olarak iyi hazirlamak gerekecek. Younes'i gondermek zor olacagindan, ben Soner'i transfer ederdim.

Bakalim Garry ve Bafe'nin durumlari ne olacak?
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ne kararmis? Resmi olarak cikmak bilmedi. Tam olarak ceza nedir? Maas limiti, transfer limiti rakamlari ne oldu?

Para cezasi da gelecek deniyor. Ne mantiksa? Finansal problemi olan kulubun gelirini kesiyorsun. Avrupa maclarina 21 kisilik kadro verilecek diye soylentiler var. Neden mesela, genc takimlarinda oynayip cok da fazla masrafi olmayan oyunculari ekleyemiyorsun?

Gecen sezon taahhut edilen maas limitini gecmisiz. Ne kadar gectik?
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Hepsi yalan haber. UEFA'nin karari ne olur bilemem ama ceza gelecegi kesin, avrupa da örnekleri var.

Belhanda, Fegouli ve Gomis haberleri de yalan, takimi ve kulubu sportif ve ekonomik acidan sabote etmek icin yazilan cizilen senaryo. Parayi basan oyuncuyu alir....bu saatten sonra, mevcut ekonomik sartlarda, SL arifesinde sahip oldugu oyunculari hicbir kulup kolay kolay satmaz, kaynak yaratir. Her ucunun de kumasi iyi ve pazari var....aceleye gerek yok.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Valla Hasan cikan haberler dogruysa oyuncu satmadan transfer yapamayacagiz gibi geliyor. Takimi bozup(ozellikle ilk 11'i) tekrar yapmak pek mantikli degil ama yillarca ayagimizi yorganimiza gore uzatmadigimizdan dolayi bozmak durumunda kalabiliriz.Gecen sezon iyi oyuncular aldik ama bonservis arti maas cok para harcadik. Biraz sabir olsa ve scout ekibimize guvenseler cok daha uygun fiyata sampiyon olabilecek bir kadro kurardik. Bundan sonra parayi dikkatli harcamamiz lazim. Belki Yuto olmayacak, Bafe, Garry, Younes, ve Sofian gibi oyunculardan ayrilan olabilir ama dunyanin sonu degil. Scoutlarimiza guvenelim yeter, iyi oyuncular var piyasada. Belki baslangicta mevcut oyuncularimiz kadar iyi performans gosteremezler ama is yaparlar. Martin ve Garry ne kadar faydali oldular,ben olumsuz dusunmuyorum, ve cekinmiyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

UEFA cezasi belli oldu.

https://skor.sozcu.com.tr/2018/06/13/so ... lgilihaber

Maaslarla ilgili bir sey soylememisler ama zaten toplam odenen maas cok yuksek olursa net zarari azaltmanda bir o kadar zor olur. Verilen mesaj: Sattigin kadar al, toplam maasi dusur, ama yine de basarili ol ki para kazan ve kar acikla. Aciklamazsan 6 milyon Euro disinda 9 milyon daha odersin.

Bu is boyle olmaz. Bonservis ve maas harcamalarinda kisitlama istemeleri bir noktaya kadar normal ama zaten mali durumu iyi olmayan bir kulube para cezasi vermenin ve/veya kupalara katilmasini engellemenin hicbir mantigi yok. GS katilamadigi(ceza yuzunden) Avrupa Ligi'nden gelecek 15-20 milyon Euro'yu kaybetti.Simdi de 6 milyon. Etti 20 milyon Euro. Ondan sonra kar etmen lazim de. Bu is boyle gitmez bu stratejiyi degistirmeleri lazim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Futbol piyasasinda yasananlara bakiyorum da mali durumu iyi olmayan kuluplerin isi hakikaten zor. Sartlari zorlayip iyi oyuncular transfer edebilsen de bu oyunculari uzun sure tutabilmen cok zor. Dunyanin her yerinden zengin kulupler cikip akil almaz teklifler yapiyorlar, ve sonrasinda oyuncuyu tutmak da nereyse imkansiz oluyor. Bu sureci, garanti olmasa da, az hasarla atlanmanin yollari var tabii ki.Genc takimlara yatirim yapip iyi oyuncular yetistirmek, ve kusursuz bir scouting sistemi kurmak en onemli unsurlar. Dunyanin dort bir yaninda surekli oyuncu aramamiz gerekiyor. Elimizdeki tum oyuncular gidecekmis ve yenilerini bulmamiz gerekiyormus gibi arayista olmamiz lazim.
nefvakfi.org

Post Reply