Superbowl: 1 Subat 2004 Patriots vs Panthers!!!!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Super Bowl'u sizce kim kazanacak?

Poll ended at Sun Feb 01, 2004 6:31 pm

New England Patriots
11
79%
Carolina Panthers
3
21%

Total votes: 14

Serdar Beyazyurek

Superbowl: 1 Subat 2004 Patriots vs Panthers!!!!

Post by Serdar Beyazyurek »

"Iyi hucum yapan takimlar maclar kazanabilir, ama sampiyonluklar iyi defans yapan takimlar ile kazanilir" deyimi bu yilki Super Bowl macinda tekrar ispatlanmis olacak.
New England Patriots ve Carolina Panthers su anda en iyi defansa sahip iki takim ve finalde karsi karsiya gelecekler.
Carolina daha onceki butun playoff maclarinda oldugu gibi favori gosterilmiyor. New England sezonun ilk iki macini kaybettikten sonra butun maclarini kazandi. Playofflarda evlerinde oynamanin avantajini cok iyi kullandilar ve agir hava sartlarini da lehlerine cevirerek cok guclu performanslar ortaya koydular.
Carolina ilk round disindaki playoff maclarini St Louis ve Philadelphia gibi ligin en zor deplasmanlarinda oynayip kazanarak butun otoriteleri yaniltmayi basardi. Simdi iki hafta boyunca butun otoriteler Super Bowl icin New England'i favori gosterip duracak ama yine yanildiklarinin farkina vardiklarinda yilin surprizi Panthers sampiyonluk kupasini kaldiriyor olacak.
Bu kadar yuksek seviyedeki spor kamu oyundaki kisilerin takimlarin isimlerine bakip tahminde bulunmasi gercekten cok dusundurucu cunku iki takimin defans ofans gucleri ve oyuncu kalitesi karsilastirildiginda Carolina'nin en az New England kadar sansi oldugu cok acik ortaya cikiyor. Bunun yaninda macin Houstonda olacagi ve hava sartlarinin oyuna etki etmeyecegini de dusunursek New England'in son maclardaki yakaladigi havayi yakalamasinin kolay olmadigi da bir gercek.

SB

Bulent Barut

Post by Bulent Barut »

Patriots Rule!!!
BB

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Karolayna alir. Dunku maclara bakmadim, ama 10-3'luk mac kimi tatmin etti bilinmez. Super Bowl herhalde 6-3 falan biter.
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Serdar Beyazyurek

Sinan Edil wrote:Karolayna alir. Dunku maclara bakmadim, ama 10-3'luk mac kimi tatmin etti bilinmez. Super Bowl herhalde 6-3 falan biter.
Sevgili Sinan,
Mac 14-3 bitti.
Son 3 yilin Super Bowl macinin skorlari:
2003 TAMPA BAY 48- Oakland 21
2002 NEW ENGLAND 20- St Louis 17
2001 BALTIMORE 34 - NY Giants 7

Goruldugu gibi son 3 yilda daha iyi savunmasi olan takimlar kazanmis fakat genelde skoru yuksek maclar olmus. Bu takimlar normal sezonda cok dusuk skorlu maclar cikarmalarina ragmen Super Bowl'da daha yuksek skor yapmislar. Ben skorun 2002'deki gibi 20-17 civarinda olacagini tahmin ediyorum. Iki takimin savunmasi da skor yapabilecek oyunculara sahip.

Acik soylemek gerekirse dun Colts macinda hakemlerin en kritik pozisyonlarda takdir haklarini Patriots lehine kullanmalari skora ve sonuca direk etki etti. Patriots savunmasi rakip oyunculari surekli topsuz alanda kollarindan tutup gelen paslari almak icin pozisyon almalarini engellediler. Bu normalde "Defensive Pass Interference" olarak kural ihlali olmasi gerekirken, hakemler inanilmaz bir sekilde bu tutup cekistirmeleri es gectiler. Bu engellemeler sonucunda Colts wide receiver'lari coverage altinda kaldi ve Manning musait olan kimseyi bulamayinca zorlama paslar atip Interception'a neden oldu yada topu elinde cok tutarak sack yapilmasi kacinilmaz oldu. Ayrica yine kritik bir pozisyonda topsuz pozisyonda Patriots savunma oyuncusunun Colts receiver'ina "Helmet-to-helmet" diye tabir edilen kafa kafaya girmesini de cezasiz birakarak Colts'un zaten macta kotu giden durumunu duzeltmesine engel oldular.

Umarim iki hafta sonraki Super Bowl hakem faktorunun sonuca etki etmedigi bir mac olur.

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

Serdar Beyazyurek wrote:[Ayrica yine kritik bir pozisyonda topsuz pozisyonda Patriots savunma oyuncusunun Colts receiver'ina "Helmet-to-helmet" diye tabir edilen kafa kafaya girmesini de cezasiz birakarak Colts'un zaten macta kotu giden durumunu duzeltmesine engel oldular.
senin belliki kurallardan haberin yok, receiver topa dokunduktan sonra "helmet to helmet" de dahil olmak uzere her turlu hareketi cekebilirsin, sadece elinle rakip oyuncunun helmetini cekemezsin.

Defansla ilgili NFL maclari gosterildiginde helmet to helmet birbirine giren oyuncularin filmleri oynatilir genelde, herhalde gorme firsatin olmadi.

maci kim alir diye bir tahmin yapmayacagim, neticede sampiyonluk maci bu ama hakemler Pats i kolladilar demek yillarca FB ve BJK lilerin (simdilerde bizimkilerin) yaptigi yakinmalara benzemis.
Ustelik burada kameradan olaylari tekrardan seyredip hakemin karar degistirme yetkisi var, yani olay okadar basit degil ayrica TV de yorumcularin hic birisi hakemler Pats lehine karar verdi falanda demedi, neye dayanarak bu karara vardiniz anlamak guc degil tabiki cunku Indiana sizin icin cok kolay bir lokma olacakti.

Mehmet Erisen

Post by Mehmet Erisen »

Helal Olsun Panthers'e 7-8 sene once idi galiba yeni kurulmuslar ve ilk senelerinde guzel bir performans yakalamislardi.
Cizgilerini yukselttiler ve Super Bowl oynuyorlar.
Kazanirlar umarim.
Galata Sarayi Mekteb-i Sultanisi

Oytun Calapover

Post by Oytun Calapover »

Sevgili Murat Abi,

burada bence atladiginiz iki nokta var:

1) NFL'de hic bir sekilde ne olursa olsun helmet-to-helmet tackle yapamazsin. Yasak. Ancak o pozisyonda tackle helmet-to-helmet degil, shoulder-to-helmet'ti. Defans oyuncusu tertemiz bir sekilde sag omuzuyla girdi diger oyuncunun helmet'ine.

2) Receiver'in savunmasiz oldugu bir anda, oyuncuyu incitecek sertlikte tackle yapamaz defans oyuncusu. Bu birazcik grey area'da olan bir kural cunku receiver'in savunmasiz olma durumu cok goreceli bir kavram. Bence orada receiver savunmasizdir ve flagged olmasi gereken bir pozisyondu. Ancak bununla beraber sunu da eklemeliyim ki Colts'un agladigi iki pass interference pozisyonunun da o macin atmosferi ve oynanisi icerisinde (ki bir cogumuzun bildigi gibi NFL'de her mac kendi oynanis seklinde degerlendirilir kurallarin yorumu olarak) uzaktan yakindan penalti ile alakasi yoktu.

Sevgiler...

Oytun

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

Oytun, aciklaman icin tesekkurler.
dedigin gibi shoulder to helmet pozisyonuydu.
Helmet to helmet yasak degil diye biliyordum ama yaniliyor olabilirim.
yanliz bildigim receiver topa dokunduktan sonra sert girebilirsiniz ama topa dokunmadan sert giremezsiniz.

Bu arada Sinan devamli olarak artik maclar 14-10 falan biter diye yaziyor, olabilir tabiki.
Ama gecen hafta Green bay de Phil. karsisinda kisir bir skorla bitirdi maci.
Kolaysa sayi yapsaydida gorseydik.
Karsi takimin defansi ne kadar iyiyse senin hucumun super bile olsa sayi yapamayabilirsin, iste hucumu cok iyi denilen Green Bay 14 sayi uretti elendigi macta. Demekki oyle kolay degilmis sayi uretmek.
Oytun Calapover wrote:Sevgili Murat Abi,

burada bence atladiginiz iki nokta var:

1) NFL'de hic bir sekilde ne olursa olsun helmet-to-helmet tackle yapamazsin. Yasak. Ancak o pozisyonda tackle helmet-to-helmet degil, shoulder-to-helmet'ti. Defans oyuncusu tertemiz bir sekilde sag omuzuyla girdi diger oyuncunun helmet'ine.

2) Receiver'in savunmasiz oldugu bir anda, oyuncuyu incitecek sertlikte tackle yapamaz defans oyuncusu. Bu birazcik grey area'da olan bir kural cunku receiver'in savunmasiz olma durumu cok goreceli bir kavram. Bence orada receiver savunmasizdir ve flagged olmasi gereken bir pozisyondu. Ancak bununla beraber sunu da eklemeliyim ki Colts'un agladigi iki pass interference pozisyonunun da o macin atmosferi ve oynanisi icerisinde (ki bir cogumuzun bildigi gibi NFL'de her mac kendi oynanis seklinde degerlendirilir kurallarin yorumu olarak) uzaktan yakindan penalti ile alakasi yoktu.

Sevgiler...

Oytun

Serdar Beyazyurek

Murat Recevik wrote:
Serdar Beyazyurek wrote:[Ayrica yine kritik bir pozisyonda topsuz pozisyonda Patriots savunma oyuncusunun Colts receiver'ina "Helmet-to-helmet" diye tabir edilen kafa kafaya girmesini de cezasiz birakarak Colts'un zaten macta kotu giden durumunu duzeltmesine engel oldular.
senin belliki kurallardan haberin yok, receiver topa dokunduktan sonra "helmet to helmet" de dahil olmak uzere her turlu hareketi cekebilirsin, sadece elinle rakip oyuncunun helmetini cekemezsin.

Defansla ilgili NFL maclari gosterildiginde helmet to helmet birbirine giren oyuncularin filmleri oynatilir genelde, herhalde gorme firsatin olmadi.
Sevgili Murat,
Helmet To Helmet kurali top karsi takimin oyuncusundayken olursa kurallar icerisindedir. Fakat eger karsi takim oyuncusu zaten topu yakalayamamis ve dokunamamis ise defans oyuncusu hizini alamayarak da olsa adama kafa kafaya girerse bu ihlali yapan takim aleyhine ceza gerektirir. Benim hatirladigim kadariyla o pozisyonda Colts oyuncusu topa dokunacak durumda degildi ve mac sirasinda da maci anlatanlar bu pozisyonu tartistilar.

Murat Recevik wrote:Ustelik burada kameradan olaylari tekrardan seyredip hakemin karar degistirme yetkisi var, yani olay okadar basit degil

Coachlar her istedigi karara itiraz etme hakkina sahip degil, hakemler de yukaridan uyari gelmedikce pozisyonlara tekrar bakamiyorlar.
Murat Recevik wrote:ayrica TV de yorumcularin hic birisi hakemler Pats lehine karar verdi falanda demedi, neye dayanarak bu karara vardiniz anlamak guc degil tabiki cunku Indiana sizin icin cok kolay bir lokma olacakti.
Gecen hafta Green Bay -Philly macinda da Philly lehine bariz kararlar verilmesine ragmen kimse macta yada mactan sonra birsey soylemedi. Ben macin ertesi gunu radyolardan ve spor yazarlarinin yazilarindan yapilan kural ihlalleri ile ilgili yorumlari okudum. Yani tv'de mac anlatanlar birsey soylemeyince birsey yok demek degil, onu demek istiyorum.
Ben sahsen iki tarafi da tutmadan objektif olarak maci seyrettim. Colts ofansi Patriots'dan cok daha iyi ve Carolina'ya problemler yaratabilecek gucte oldugu icin acikcasi pek Patriots'u elesinler istemiyordum. Benim gozumde Patriots overrated bir takim. Eminim onumuzdeki iki haftada bol bol medya tarafindan sisirilip daha da favori gosterileceklerdir. Yaptiklari interception ve sacklerin cogunda Colts receiverlarina karsi yapilan kural disi engellemeler vardi. Bunu sahadaki hakemler hava sartlarinin da azizligiyle yakalayamamis olabilirler, cunku yapilan hareketler cok profesyonelce yapildi. Macin kasedi varsa Manning'in ilk interception'i disindaki diger sack ve interceptionlara tekrar bakarsaniz acikca goruluyor. Bence sonuca diger etki eden bir faktor, Coltsun yalnis oyun plani ile maca baslamasiydi. Macin basinda kar yagisli sahada gereksiz passing game'i zorlayacaklarina James ve Rhodes ile running game agirlikli oynasalardi hem turnover ihtimalini azaltacak hem de zamani lehlerine kullanabileceklerdi. Nitekim Edgerrin James'in rush TD'si ile sona eren drive'da Patriots defansi Colts'un running game'ine hicbir mudahelede bulunamadi. Manning'in cok kotu bir gununde olmasina ragmen inatla havadan oynamaya calismasi ve running game'den cok cabuk vazgecmeleri Patriots'un ekmegine yag surdu.
Houston'da kar falan yok ve Patriots'un karsisinda da enayi gibi topu havadan oynayan bir Colts takimi olmayacak.
Sampiyonluk icin kagit uzerinde sanslar esit bence. O gun kimin isleri daha yolunda giderse sampiyonlugu kapacak. Iki tarafin da savunmasi karsi takimlari hataya zorlayacak yapida ve daha az hata yapan basarili olacak. Benim gorusum daha cok pasa dayali oynayan takimlarin hataya daha yakin olduklari yonunde, o yuzden de Carolinayi daha sansli goruyorum. Ozellikle Carolina defansinin on 4lusu su anda NFL'de en iyi 4'lu ve Brady'e bu sezon hic karsilasmadigi kadar zor anlar yasatacak kapasitede.

Saygilar,

SB

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

dedigim gibi mac hakkinda tahmin yapmak zor.
cunku sezon icersinde hic karsilasmadilar sanirim.
karsilasmis olsalardi biraz fikrimiz olurdu.
zor mac olacak, skor kisir olacak (Sinan in kulaklari cinlar herhalde)
umarim aliriz.
go pats

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Hehehe Murat Baba, beni cagirdin galiba. Ben mac 6-3 biter diyorum, 14 sayi gorursek herhalde mucize olur. Colts'u ve Packers'i offensive yonden seviyorum, bu oyunu defans olarak gormek Luca babayi, Terim'e tercih etmeye benziyor (bunu da soyliyip ortaligi karistiralim biraz, artik kimi kime tercih edecegimizi de sasirdik). Amerikalilar futbolu cok sayi olmadigi icin sevmiyoruz diyorlar ama bu gidisle kendi futbollari daha da kisir gececek.

GO KAROLAYNA
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Senol Simsek

.

Post by Senol Simsek »

Sinan Edil wrote:Hehehe Murat Baba, beni cagirdin galiba. Ben mac 6-3 biter diyorum, 14 sayi gorursek herhalde mucize olur. Colts'u ve Packers'i offensive yonden seviyorum, bu oyunu defans olarak gormek Luca babayi, Terim'e tercih etmeye benziyor (bunu da soyliyip ortaligi karistiralim biraz, artik kimi kime tercih edecegimizi de sasirdik). Amerikalilar futbolu cok sayi olmadigi icin sevmiyoruz diyorlar ama bu gidisle kendi futbollari daha da kisir gececek.

GO KAROLAYNA
Bende Go Niyuv Ingilind diyorum :)

Indianapolis maci oncesi soylemistim, Manning'te olsa ofans'ta olsa iyi bir defans onunde zordur isleri diye. Adam butun sezon yedigi int. nerdeyse 1/3'unu bu macta yedi.

Ama Carolina maci cok zor olur.

Carolina'nin buraya kadar gelmesi tam surpriz, inanilmaz bir hava yakaladilar, eledikleri takimlar hemde deplasmanda St Louis ve Phila, bu macta saha dezavantaji, hava muhalefetide olmayacak.

NE'nin bence 2 sansi daha tecrubeli olmasi ve defansi. 1 Subat'ta sanirim mac, burda Fox yada baska bir kanal verirse izleriz. Ben macin 6-3 filan bitecegini sanmiyorum. Tahmin 21-20 NE.

Bulent Erol

Post by Bulent Erol »

Her iki takim da defansa agirlik veriyor, Brady kisa paslarla oynuyor, soyle Dante Hall gibi sahayi bir bastan obur basa kosacak veya seyretmesi keyifli bir wide receiver olmayacak gibime geliyor.
Gecen seneki Tampa Bay'i seyretmesi daha zevkliydi.

Serdar Beyazyurek

Evet Amerika'da yilin en buyuk spor olayina sadece bir kac gun kaldi ve otoriteler yavas yavas Panters'i da Patriots kadar favori gostermeye basladi. Ozellikle Panthers Running Back'i Stephen Davis ve defans oyunculari Morgan, Rucker ve Jenkins'in herhangi bir sakatliklarinin olmamasi Panthers'in macta butun kozlarini kullanmasini saglayacak.
Patriots'da ise defans oyuncusu Bruschi'nin hafif sakatligi disinda problem yok, Bruschi de bu sakatliga ragmen macta yerini alacak.
Mac sirasinda Houston'da %60 yagmur yagma ihtimali varmis ve bu durumda ustu kapanabilen stadin bu ozelliginin kullanilacagi soylendi. Yani yagisin oyuna hicbir etkisi olmayacak.
Ben Charlotte'da yasiyorum ve Panthers maclarini burada oynuyor. Sehirde buyuk bir heyecan var. Takim iki sezon once 16 macta sadece ilk maci kazanip son 15 maci ust uste kaybetti ve sezon sonunda coach'unu kovup daha once New York Giants'da defans takiminin koclugunu yapan John Fox'i bas koc olarak takimin basinda getirdi. Gecen sezonu 7 galibiyet 9 maglubiyet ile bitirdiler ve bu sezon basinda herkesin 8 mactan fazla kazanamaz dedigi takim 11 mac kazanarak playofflara girdi.
Superbowl'a kadar butun playoff maclarinda aynen bu pazar oynanacak macta oldugu gibi otoriteler tarafindan favori gosterilmediler ve St Louis ve Philly gibi iki tane evinde cok iyi oynayan takimi deplasmanda eleyerek finale adlarini yazdirdilar. Umarim aynen 2000 yilinin UEFA finalinde Arsenal'e karsi hic favori gosterilmeyen aslanlar gibi panterler de pazar aksami sampiyonluk kupasini kaldirir.

Senol Simsek

.

Post by Senol Simsek »

Burada Lig TV veriyor finali. Ikinci ceyregin ortalarina kadar berbat bir Carolina vardi bence hucum yonunden. Uzun paslarla skor uretebildiler, bence onlari tek kurtaracak uzun paslar. Patriots'u tutuyordum ama cok itici ve sert bir oyun tarzlari var ama defasnlarinin gecilmez olmadigida son 3 dakikada belli oldu. Bakalim 2. yari ne olacak. Sinan 6-3 filan biter diyordu ama daha simdiden 14-10 :)

24-21 Carolina diyorum.

Post Reply