2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Fatih Mutlu wrote:ikinci kirmiziyi bilmiyorum ama dinledigim kisimlarda abc'nin yorumlarini epey objektif buldum. amerika aleyhine verilen birkac kritik kararda (ofsayt gol, bir de tartismali bir elle oynama-carpma pozisyonu) ve de amerika lehine olan zambrotta'nin sari kart gordugu pozisyonlardaki yorumlari hic yanli degildi. turkiye'nin herhangi bir milli macinda bizim spikerlerin bu objektifligin yuzde yirmisini bile gerceklestirebileceklerini sanmiyorum.
Benim ilgimi ceken yani da, Italya'nin golunu bayagi bir tantanali sekilde sunmus olmalariydi. Bizde olsa, en ciliz/kisik sesiyle, "ve maalesef golu yedik" filan gibi bir seyler diyor sanki genelde spikerler.

ABD cok hizli baslamisti yukarda yazildigi gibi, ben de merak ediyordum ne derece dayanabileceklerini ama, cogunu seyredemedigim 2. yarida, hakem hepten sahneyi almis gorunuse gore. Yedikleri golle, yine yikilacaklar mi derken, onlarin yapamadigini, defansiyla unlu italyanlar yapip, golu atmislardi kendi kalelerine. Ustune bir de 10 kisi kalinca Italyanlar, momentum tekrardan kayivermisti ama, 2. yari ortalik tozduman olmus anlasilan!

Hakemlerin bu derece sahne almasina (sari kartlarda comert olmalarina), Beckenbauer de laf etmis yalniz o da ayri bir ilginclik. Hakemlerin sari kartlari boyle bolca kullanmasi FIFA talimati dahilinde gibime geliyor benim. Bir yandan ama, defans yapan, orta sahadan baslayarak faulle filan rakibi durduran, oyunu cirkinlestiren takim olmasin deyip, hem de boyle sari kart artisina itiraz etmek yersiz bence. Belki, takimlarin bu konuda "egitim" yeri direk dunya kupasi final karsilasmalari olmamaliydi. Cunku, gorunuse gore, takimlar daha yeterince bu konuya onem vermedikleri icin, sari kartlari ve cokca 2.den kirmiziyi filan da gormekteler. Teknik direktorlerin bu konuya biraz daha egilmesi lazim sanirim...
Özgür

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Fatih Mutlu wrote:
Mehmet Marsan wrote:Kirmizi kartlar dogru oldugunu gel sen burdaki ABC spikerine anlat. Amerikaliarin ikinci kartini hele hic kabullenemediler. Eli kere bilege basildigi gosterildi bizimki bir turlu kavriyamadi.

Kanal 1 in spikerlerine laf eden arkadaslari ABC+ESPN2 spikerlerini veya hic anlamadigimiz Ispanyol spikerleri dinletmek lazim. Ekranin ustunu altina bazen tamamina olmadik bilgilerle kapiyarak mac zevkimizin iciene etmeleri isin cabasi.
ikinci kirmiziyi bilmiyorum ama dinledigim kisimlarda abc'nin yorumlarini epey objektif buldum. amerika aleyhine verilen birkac kritik kararda (ofsayt gol, bir de tartismali bir elle oynama-carpma pozisyonu) ve de amerika lehine olan zambrotta'nin sari kart gordugu pozisyonlardaki yorumlari hic yanli degildi. turkiye'nin herhangi bir milli macinda bizim spikerlerin bu objektifligin yuzde yirmisini bile gerceklestirebileceklerini sanmiyorum.
Spikerler yorumlarinda tek yanli bakiyorlar demek istemedim. Kuralara tam hakim olmadiklarindan yorumlarini eksik yapiyorlar.

Bir ornek daha vereyim. Gana-Cek macinda kirmizi karta herhalde itirazdan aldi dediler. Tam emin degilim ama %100 gol pozisyonu oldugu icin kirmizi gibi geldi bana. Hic olmazsa oyle bir ihtimalde oldugunu belirtmeleri lazimdi.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Amerikanın başındaki Bruce Arena2nın teknik direktörden çok kamyon şoförüne benzediğini söylemeden geçmeyeyim.
:lol:

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Dunku Gana-Cek ve de ABD Italya maclari cok zevkliydi.

ABD umarim futbolun neden zeka oyunu oldugu konusunda onemli bir ders almistir dun. Hakem macin basindan itibaren musamahasiz olacagini gosterdi (calling it tight dedikleri), sonucta hakemlik yorum isi adam da sert yorumluyor.

Bunun ustune hakemin gozleri onunde o iki faulu yapan adamlara, kardesim hic mi ilk yaridan anlamadiniz, bu kada rmi ahlatsiniz, herifin gozunun onundesin, atacak iste adam, neden 11-10 yakalamis muhtemelen kazanacakken o sekilde giriyorsun, girdigin top dahi olsa.

Ayrica da Bruce Arena bu konuda devre arasinda takimini uyarmadiysa (ki uyarmamis gozukuyor) ona da koca aferin.

Neyse, ilk defa bir grubun son iki maci manali olacak, hem de cok manali. 4 takimin da kazanarak cikma sansi var, ABD haric digerleri kazanirsa cikmalari garanti. Cekler Italya'ya saldiracaklar, zevkli olacaktir. Gana ise kazanir tahmin ediyorum, cok kuvvetliler.

Tabii burada ikinci olan Brezilya ile oynuyor bir sonraki asamada (Brezilya birinci oldu varsaydim), yani muhtemel bir Brezilya-Italya ya da Brezilya-Gana eslesmesi. Guzel mac olur.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

18.06.2006 18. dünya kupası F GRUBU 2. MAÇLAR (Maç No: 27/64)

Hakem: DE BLEECKERE Frank (BELÇİKA)

Fifa man of the match: NAKATA Hidetoshi

Seyirci sayısı: 41.000

Image

JAPONYA: 0-0 JAPONYA

Goller:

İSTATİSTİKLER:

Japan Stats box Croatia
55 Possession 45
0 Goals 0
10 Shots 15
4 Shots on target 5
36 Headers 22
5 Saves 4
4 Goalkeeper off his line 7
5 Corners 12
17 Fouls committed 19
1 Offsides 6
3 Yellow cards 2
0 Red cards 0
36 Balls lost 33
19 Successful tackles 20
30 Interceptions 23
35 Long balls 24
217 Short passes 131
2 Assists 5
2 Successful crosses 9

Bana göre maçta iyi performans gösteren oyuncular:

Japonya kalecisi Kawaguchi, hırvat Srna her ne kadar penaltı kaçırmasına rağmen bence sahanın en iyi oyuncularıydı.Nkamura'da orta sahada takımını iyi yönetti.

Futbolcu ratingleri:

http://home.skysports.com/worldcup/matc ... 535&cpid=4

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

18.06.2006 18. dünya kupası F GRUBU 2. MAÇLAR (Maç No: 28/64)

Hakem: Markus MERK(Almanya)

Fifa man of the match: ZE ROBERTO

Seyirci sayısı: 66.000

Image

BREZİLYA: 2-0 AVUSTRALYA

Goller:
1-0 Adriano 49' (asist ronaldo)
2-0 Fred 90' (direkten dönen topu boş kaleye attı)

İSTATİSTİKLER:

BRA 2-0 AUS
69 Possession 31
2 Goals 0
16 Shots 14
8 Shots on target 4
27 Headers 22
4 Saves 4
7 Goalkeeper off his line 11
7 Corners 4
9 Fouls committed 24
4 Offsides 1
3 Yellow cards 2
0 Red cards 0
47 Balls lost 31
18 Successful tackles 10
12 Interceptions 19
24 Long balls 25
287 Short passes 237
2 Assists 0
7 Successful crosses 9

Maçın ilk yarısı zevksiz geçti. son 20 dakika inanılmaz zevkli maç oldu. Avustralya da Bresciano mükemmel oynadı.Emerton da iyiydi. Brezilya'da Ze roberto , sonradan oyuna giren robinho çok iyiydi. Kaka ve kaleci Dida da iyiydi. Cafu'nun yerine bence Cicinho'nun oynaması lazım. Cafu artık ileri geri çalışamıyor. Avustralya takları daha çok onun bölgesinden geldi.

Futbolcu ratingleri:
http://home.skysports.com/worldcup/matc ... 0&clid=614
Last edited by Mehmet Gorgen on Sun Jun 18, 2006 8:59 pm, edited 2 times in total.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Brezilya maci zevksiz geciyor. Brezilya nedense pek kanattan gelmiyor. Ortadan paslarla delmeye calisiyor ama onu da iyi yaptiklari soylenemez.

Ronaldinho pek numara gosteremedi, Ronaldo da o kadar kilolu ki cok dar bir alanda oynamak durumunda kaliyor.

Sari karti cok kolay cikariyor Markus Merk. Az bir itiraz oldugunda veya dudukten sonra yavas da olsa topa vuruldugunda sariyi cikartti bugun.

Tosun Ronaldoya super pas geldi havadan , ayagini kaldiramadi.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ze Roberto takoz gibi adam, mudahaleleri cok basarili su ana kadar.

Seyirci geri paslari yuhluyor :)

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Brezilya? Hücum futbolu? Şov? Seyir zevki?

İnşallah Brezilya bu şampiyon falan olmaz! Forza Arjantin... :)

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ze Roberto macin adami olmus. BUnun uzerine "Cimbom'da Ze Roberto sesleri" duymaya devam edecekmiyiz acaba basinda?

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Almanya 2006'da G.Kore ve Ingiltere ile birlikte destekledigim Avustralya'ya yazik oldu bu aksam. Hele o Kewell'in asirtma sutunun az farkla ustten auta gitmesine cok uzuldum....super bir gol olacakti.

Umit ediyorum ki Avustralya, Hirvatistan karsisinda en azindan bir beraberlik alacak ve ikinci tura cikacaktir.

Bu arada bendeki bir gazete programinda grubun son maclarinda yayinlanacak naklen mac icin Brezilya-Japonya; banttan mac icin Avustralya-Hirvatistan yaziyor (super zevkli ve stresli bir mac olacak bence). Umarim Kanal 1'dekiler boyle bir sacmaligi yapmazlar ve naklen mac olarak Avustralya maci verilir. Diger gruplardaki son maclar icin de umarim yerinde secimi yaparlar.

Sevgiler,

Cemal

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ze Roberto sesleri artarak duyulur buyuk ihtimalle :lol:
(Ben transferi icin en ufak bir ihtimal bile vermiyorum)

Bugun Japonya'dan Alex bayagi iyi oynadi;Urawa Red Diamonds'da oynuyormus.Bence daha mantikli bir transfer adayi olur.
Narcissistic personality disorder is a mental health condition in which people have an unreasonably high sense of their own importance. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration that they believe they deserve.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Carlos Alberto Ronaldo'da israr ettigi surece Brezilya cok sikintili maclar oynar... Orta saha da topu alanlar - Ronaldinho olsun Kaka olsun - ileride topu atacak bir adam bulamiyorlar basiyorlar uzaktan sutu ya girerse diye... Bu kadar hareketsiz ve yavas bir ileri ucun olursa tabii orta sahadikiler topu atacak yer bulamaz... Ronaldo ilk macta ki elestirilerden sonra biraz daha hareketli oynamaya calisti ama iskaladigi toplarla, yavasligi ile rezil oldu... adama rekor kirdiracagiz diye cabalarken kupadan olacaklar... Nerede Arjantin'li oyuncularin topsuz yaptigi kisa kosularla pas atacak adamlar icin bosa kacmalari nerede Ronaldo'nun patetes cuvali gibi ortalikta dolanmasi...

Bu arada Ze Roberto'yu biz sol acik icin dusunuyorduk ama adam kupa da defansif orta sahada ki performansi ile parmak isirtiyor... Bir tasla iki kus - adam hem sol acik hem on libero... Bizimkiler bir oyuncu fiyatina iki transfer diye Ze Roberto'ya yonelirlerse hic sasirmam...

Dun de Bruce Arena ikinci yari da Eddie Johnson'i oyuna almayarak buyuk hata yapti diye dusunuyorum --- McBride cok yorulmustu ve Italya yari sahasinda buyuk bosluklar vardi ve adam genis alanda ki en iyi hucumcusunu yedekte birakti...

Kore - Fransa maci guzel olacak... Fransa kazanmak zorunda --- Kore hizli ataga kalkiyor...

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

18.06.2006 18. dünya kupası G GRUBU 2. MAÇLAR (Maç No: 29/64)

Hakem: ARCHUNDIA Benito (MEKSİKA)

Fifa man of the match: Ji-Sung Park

Seyirci sayısı: 43.000

Image

FRANSA: 1-1 GÜNEY KORE

Goller:
1-0 Henry 9' (asist Wiltord)
1-1 Park

İSTATİSTİKLER:

France Stats box South Korea
50 Possession 50
1 Goals 1
13 Shots 5
4 Shots on target 2
32 Headers 27
1 Saves 3
3 Goalkeeper off his line 3
6 Corners 2
19 Fouls committed 10
4 Offsides 1
2 Yellow cards 2
0 Red cards 0
53 Balls lost 47
16 Successful tackles 16
28 Interceptions 11
26 Long balls 49
287 Short passes 209
3 Assists 1
9 Successful crosses 6

Viera ve biraz da Ribery

Futbolcu ratingleri:

http://home.skysports.com/worldcup/matc ... 2&clid=368
Last edited by Mehmet Gorgen on Mon Jun 19, 2006 7:25 am, edited 2 times in total.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Fransa yine 2 ön liberoyla oynayacak. Yine atak yapmakta ve gol atmakta çok zorlanacaklar ve zevksiz bir maç bekliyorum.Domenech denen korkağın da biran önce Fransa'nın başından gitmesi dileğiyle.

Gün olur, devran döner Domenech Türkiye'ye gelirmiş.

Bakarsınız bu Domenech denen korkak ileride GS'ın başına gelmiyor mu?

O zaman harbiden yanarız. :lol:

Post Reply