Beko-Basketbol Ligi:

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Iyi uzun oyuncular maalesef kolay yetismiyor.NBA takimlari bile bu konuda zorlanmaya basladilar.Yillardir ust duzey bir uzun oyuncu bulamayan bir takim da Chicago Bulls'du. Bugun 4 yilligina Detroit Pistons'li Ben Wallace ile anlastiklarina dair haber yayimlandi.Bu sezonun en onemli transfer haberi bence(simdilik).

Ben Wallace savunmasiyla,ribaundlariyla,bloklariyla,ve tecrubesiyle Bulls'a cok yardimci olacaktir.O da Shaq gibi serbest atislarda kotudur,ve tek eksisi de budur.Umarim bir sakatlik ve/veya problem yasamaz.(Bu haberi yazmamda Bulls taraftari olmamin da bir payi var tabii ki. :D )

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2508742
nefvakfi.org

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Kolay doğmuyor diyelim :)
Hele bir doğsa yetiştirirlerde, pek doğmuyor öylesi :)
Selçuk Samli wrote:Iyi uzun oyuncular maalesef kolay yetismiyor.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ismail Gezer wrote:Kolay doğmuyor diyelim :)
Hele bir doğsa yetiştirirlerde, pek doğmuyor öylesi :)
Selçuk Samli wrote:Iyi uzun oyuncular maalesef kolay yetismiyor.
Ewing,Shaq,Garnett gibi uzun oyuncularin dogustan yetenekli olduklari soylenebilir.Ama cok calismak ve ozellikle iyi antrenorlerle calismak daha onemli.

Mesela,oyuncular iyi savunma yapmayi iyi bir egitimle ogrenebilir.Ayaklari dogru kullanmak,duracagi yeri bilmek,zamanlama cok onemlidir.Butun bunlar duzgun bir egitim ve cok calisma ile kazanilir.Ne yazik ki bir cok oyuncu bu temel ozelliklere sahip degil.

Yetenek hicbir zaman ,tek basina, yeterli degildir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ümitler İsrail'i devirdi..

04.07.2006 21:47:12

Kuşadası'nda düzenlenen 11. Turgut Atakol Basketbol Turnuvasının ikinci gününde Türkiye Ümit Milli Takımı, İsrail'i 69-56 yendi..
Uğur İnan Spor Salonu'nda yapılan maçlarda, İsrail ile karşılaşan Türkiye rakibini 69-56 yendi.

Turnuvadaki ikinci galibiyetini elde eden millilerde, 20 sayı kaydeden Ersan İlyasova maçın en skorer oyuncusu oldu.

Günün diğer maçında ise Almanya, Ukrayna'yı 61-53 yendi ve turnuvadaki ilk galibiyetini elde etti.

http://www.ajansspor.com/basketbol/habe ... rID=147925
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

G.Saray Cafe Crown'da Murat Özyer dönemi

A.A.

Galatasaray Cafe Crown'da, Halil Üner'den boşalan antrenörlük görevine Murat Özyer getirildi.

Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadele eden sarı-kırmızılı kulüp, geçen sezon Ülkerspor'un başında lig şampiyonluğu yaşayan Murat Özyer ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Murat Özyer, yeni takımında transfer çalışmaları için yöneticilerle görüşmelere başladıklarını belirtirken, yardımcılarının da önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi.

www.hurriyet.com.tr
nefvakfi.org

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Selçuk Samli wrote:G.Saray Cafe Crown'da Murat Özyer dönemi

A.A.

Galatasaray Cafe Crown'da, Halil Üner'den boşalan antrenörlük görevine Murat Özyer getirildi.

Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadele eden sarı-kırmızılı kulüp, geçen sezon Ülkerspor'un başında lig şampiyonluğu yaşayan Murat Özyer ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Murat Özyer, yeni takımında transfer çalışmaları için yöneticilerle görüşmelere başladıklarını belirtirken, yardımcılarının da önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi.

www.hurriyet.com.tr
Ülker Gıda grubu başkanı, GS'LI olan Ali Ülker bey'in GS'ımıza hediyesidir. Yoksa kendisi yurtdışına gidiyordu.Kendisi Ülker'in profesyonel takım olarak kurulduğu 1993 senesinden bugüne kadar Ülker'in tüm altyapılarında görev alarak koçluk görevine getirilmişti. Ben Ülker'de staj yaparken o da minik takımı çalıştırıyordu.

BJK'YA kıyak yapıldı. . GS'a kıyak yapılmakta. Fenere'e de yapılacak. Hemde bu iki takımından daha fazla. Ben iyi bir süpriz bekliyorum. :lol:

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Komşuyu devirdik..
06.07.2006 22:08:27

11. Turgut Atakol Ümitler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, Yunanistan'ı 83-70 yendi..
Türk Milli Takımı'nda Cenk 23 sayıyla en skorer oyuncu oldu. Millilerde Ersan 17, Ceyhun 6, Serhat 5, Cemal 4, Oğuz 19, Hakan 9 sayı kaydetti.

Türkiye, yarın sona erecek turnuvadaki son maçında Almanya ile karşılaşacak.

Turnuvada bugün yapılan günün diğer maçında İsrail, Ukrayna'yı 64-49 yendi.

http://www.ajansspor.com/basketbol/habe ... rID=148086
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Antrenor belli olduguna gore 2006-07 kadrosu da gelecek haftadan itibaren sekillenmege baslar.

Desean Hadley ayrilmis,su anda serbest.Bir sezon daha GS'da oynamasinda fayda goruyorum.

Malik Dixon henuz baska bir takimla anlasmamis,belki bu sene de GS'da gorev yapar.Eger anlasma saglanamazsa,Kevin Braswell,Brian Tolbert,Orien Greene,veya Taliek Brown dusunulebilir.(Kevin iyi bir oyuncudur,maca iyi konsantre olursa tek basina mac cevirebilecek kapasitededir.Taliek cok iyi bir pasordur;Emika Okafor ve Ben Gordon ile U Conn'da oynamis oldugundan once pasi sonra sutu dusunur.3 sayilik atisi hemen hemen yoktur,kisa mesafede daha etkilidir.)

3 numara'da Inanc Koc, Roberto Bergersen,veya Luke Jackson dusunulebilir.

4 numara icin bir onerim yok.

5 numara'da Fatih Solak kalir diye dusunuyorum.Oguz Savas'i da alabilirsek mukemmel olur.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

-Tuborg da TBL'den cekildi.Izmir'i bu sene sadece Pinar Karsiyaka temsil edecek.Tuborg iyi bir kuluptu,cekilmelerine uzuldum;genc takimlarinin faaliyetlerine devam edecek olmasi da olumlu bir haber.

-Avrupa 20 Yasalti Erkekler Sampiyonasi 14-07-06'da Izmir'de baslayacak.

http://www.tbf.org.tr/tbfweb/tbfweb2.nsf?Open

-Transfer icin onerdigim oyunculardan Onur Aydin Banvit'le,Inanc Koc Pinar Karsiyaka ile sozlesme imzaladi.3 numara icin onerdigim Luke Jackson da Cleveland Cavaliers'da devam edecekmis.(Fazla sure alamadigi icin yurt disinda sansini dener diye dusunuyordum.Aldigi ucreti bilmiyorum tabii ki,o da bizim icin yuksek olabilirdi.)

Gecen sezon Tuborg'da oynayan Cemal Nalga(5) ile anlastigimiz soyleniyor.Ben yine de Oguz Savas'i tercih ederim;Mehmet Gorgen Oguz'un GS'da oynamak istedigini yazmis,sevindirici bir haber.(Annesinin bir saglik problemi varmis,gecmis olsun.)

Gecen sezon GS'da oynayan Umut Yenice'nin de Pinar Karsiyaka ile anlastigi soyleniyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

12 Dev Ümit

İzmir'de bugün başlayacak Avrupa Ümitler Şampiyonası'nda Milli Takımımız, yıldızlar ve gençlerde üç kez kaçırdığı şampiyonluğa ulaşmayı hedefliyor. Ümitler ilk sınavını 20.15'te Almanya önünde verecek

Avrupa Şampiyonaları'nda son üç yılda iki kez Yıldızlar ve bir kez de Gençler kategorilerinde oynadıkları finalleri ev sahibi ülkelere karşı kaybeden potanın genç yetenekleri, bu kez Ümitler'de şeytanın bacağını kırmaya çalışacak.
İzmir'de bugün başlayarak 10 gün sürecek ve 16 takımın mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası'nda Ümit Milli Takımımız, ev sahibi olmanın avantajını da kullanarak zirveye çıkmaya çalışacak. Mehmet Okur, Kaya Peker, Kerem Tunçeri, Arda Vekiloğlu gibi yıldızların çıktığı 1979-80 jenerasyonun ardından "en yetenekli grup" olarak gösterilen 1986-87'li oyunculardan oluşan Ümit Milli Takım, ilk sınavını Celal Atik Spor Salonu'nda bugün saat 20.15'te Almanya önünde verecek.
Zorlu grupta Almanya'nın yanında son şampiyon Rusya ve Fransa ile karşılaşaklarını belirten Coach Nihat İziç, "Çeyrek finaller için ilk ikiye girmemiz gerekiyor. Şampiyonada NBA'de oynayan ve draft edilmiş 20-25 oyuncu var. Başarı beklentisi de takım üzerinde baskı yaratıyor. Ancak kendi seyircimizin önünde oynamak büyük avantaj. Finale kadar yürüyebilirsek, mutlaka şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

TAKIM KADROSU
Onat Akış (Guard, 1.85)
Cenk Akyol (Guard, 1.97)
Can Altıntığ Guard 1.98
Ceyhun Altay (Forvet, 1.95)
Ömer Aşık (Pivot, 2.11)
Emre Bayav (Pivot, 2.09)
Serhat Çetin (Guard, 1.97)
Hakan Demirel (Guard, 1.89)
Hadi Doğan (Forvet, 2.00)
Semih Erden (Pivot, 2.10)
Ersan Ilyasova (Forvet, 2.05)
Berent Kavaklıoğlu (Guard, 1.83)
Cemal Nalga (Pivot, 2.05)
Oğuz Savaş (Forvet, 2.05)

A GRUBU
Hırvatistan
S. Karadağ
Letonya
Belarus

B GRUBU
Slovenya
İsrail
İtalya
Macaristan

C GRUBU
Türkiye
Rusya
Fransa
Almanya

D GRUBU
İspanya
Litvanya
Yunanistan
Bulgaristan

MAÇ PROGRAMI
14 Temmuz
20.15 Türkiye-Almanya
15 Temmuz
20.15 Türkiye-Fransa
16 Temmuz
20.15 Türkiye-Rusya

www.milliyet.com.tr
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ümitler süper başladı..
14.07.2006 22:52:08

9. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası finallerinde C Grubu'nda yer alan Türkiye, gruptaki ilk maçında, Almanya'yı 83-45 yendi..
-TÜRKİYE: 83 - ALMANYA: 45

Salon: Fuar Celal Atik

Hakemler: Zoran Sutuloviç xxx (Sırbistan), Juris Kokainis xxx (Litvanya), Vledemir Tsekov xxx (Bulgaristan)

Türkiye: Hakan xxx, Can xxx 9, Cenk xxxx 20, Oğuz xxx 12, Semih xx 2, Ersan xxxx 22, Berent xx, Serhat xx 2, Ömer xxx 6, Cemal xxx 5, Onat xxx 5, Engin xx

Almanya: Zazai x, Kulawick xx 7, Huth xx 9, Niebuhr x 2, Both xx 12, Khartchenkov x 5, Karamatskos x 2, Staiger x 2, Komarek x 4, Lischka x, Freese x 2

1. Periyot: 25-12
Devre: 40-23 (Türkiye lehine)
3. Periyot: 60-29
Beş Faulle Çıkan: Hakan 39.10 (Türkiye)

-DİĞER MAÇLAR-
Bugün yapılan diğer maçlarda şu sonuçlar alındı:

(A) Grubu: Sırbistan: 72 - Letonya: 61, Hırvatistan: 64 - Belarus: 58

(B) Grubu: İsrail: 66 - İtalya: 64, Slovenya: 92 - Macaristan: 60

(C) Grubu: Rusya: 63 - Fransa: 92

(D) Grubu: İspanya: 73 - Bulgaristan: 75, Litvanya: 71 - Yunanistan: 81

http://www.ajansspor.com/basketbol/habe ... rID=148702
nefvakfi.org

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Selçuk bey, ilk yarının tamamını 2. yarının bir kısmını seyredebildim.

Cenk akyol ile ersan ilyasova hakikaten süper oyuncular. Diğer 4-5 oyuncu da çok iyi. kalanlarda iyi olunca takım ortalaması çok iyi.

Sanırım avrupa şampiyonu olacağız. Ben de çok ümitliyim.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Mehmet Gorgen wrote:Selçuk bey, ilk yarının tamamını 2. yarının bir kısmını seyredebildim.

Cenk akyol ile ersan ilyasova hakikaten süper oyuncular. Diğer 4-5 oyuncu da çok iyi. kalanlarda iyi olunca takım ortalaması çok iyi.

Sanırım avrupa şampiyonu olacağız. Ben de çok ümitliyim.
Dogru soyluyorsunuz iyi takimiz hakikaten.Hakan ve ozellikle Semih'in faul problemlerine dikkat etmesi gerekiyor.Bir de 2. periyotta ondeyken bazi sutlari cok acele kullandilar;topu biraz daha cevirip acele etmedigimiz zaman daha iyi hucum ediyoruz.

Yarinki Fransa maci guzel bir mac olacak diye tahmin ediyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Korkusuz Fatih

Yücel TELÖREN / BORMİO

Yapılan anlaşma gereği F.Bahçe’ye verilmesi gündemde olan dev pivot, "Benim hiç kimseden (Kambala) korkum yok. Forma için kendimi parçalarım" dedi.

ÜLKERSPOR’un Fenerbahçe ile birleşmesi, bonservisi turuncu yeşilli kulüpte olan ve geçen sezon Galatasaray’da kiralık oynayan Fatih Solak’ın geleceğini de yakından ilgilendiriyor. A Milli Basketbol Takımımız’ın pivotunun bonservisi Ülker’de, aklı Galatasaray’da.

Yapılan anlaşma sonrası Fenerbahçe’ye verilmesi gündemde olan Fatih Solak, Kambala faktörüne rağmen korkusuz. "Ben profesyonelim, giydiğim forma için kendimi parçalarım. Fener’e gidersem de o formayı kaparım" diyerek sarı lacivertli takıma yeşil ışık yakan Fatih, Milli Takım’daki hocası Bogdan Tanjevic’e de övgüler yağdırdı.

"Tanjeviç benim babam gibi" diyen, Basketbol Milli Takımımız’ın cengaveri Fatih Solak, şöyle devam etti:

"Ben, Tanjevic’in sayesinde buralara geldim. Ülker’de yedek beklerken, o beni hep Milli Takıma çağırdı. Milli Takım’da piştim. Bana güvendi, beni hep destekledi. Ben de yılmadan çalıştım. Tanjeviç bir Türk gibi düşünüyor. O artık bizden biri. Ona yardım ederek, kendi başarımız için çalışmalıyız."

Fatih Solak idmanlardaki hırsıyla dikkat çekse de, saha içerisinde ve dışında tam bir centilmen. Bormio kampında birçok oyuncu zorlanırken, ağır idmanlarda onun hiç sesi çıkmıyor.

Fatih’in bu hırsı ve istekli tutumu en çok, Japonya’daki Dünya Kupası öncesi Basketbol Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic’i sevindiriyor.

www.hurriyet.com.tr

(Oguz Savas'i GS'a verip Fatih Solak'i alabilirler bence,problem yok.)

Aziz Bekir G.Saray’da

Geçtiğimiz sezon Ülkerspor’da yardımcı antrenörlük yapan, halen A Milli Basketbol Takımımız’da aynı görevi sürdüren Aziz Bekir, G.Saray ile anlaştı.

Sarı kırmızılı takımda Murat Özyer’in yardımcılığını yapacak olan Aziz Bekir, resmi sözleşmeyi imzaladı. Böylece Ülkerspor’un teknik heyeti, Galatasaray’da buluşmuş oldu.

www.hurriyet.com.tr
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Cumartesi, 15 Temmuz 2006 Basın Bülteni
FRANSA: 60 TÜRKİYE: 66(ÜMİTLER AVP.ŞMP.)

Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın ikinci gününde Milli Takımımız Atatürk Spor Salonu'nda Fransa ile karşılaştı. Baştan sona üstün götürdüğü karşılaşmayı 60 - 66'lık skorla kazanarak gruptaki ikinci galibiyetini aldı. 17 sayı ve 10 ribaund ile oynayan Ersan İlyasova galibiyetimizde önemli rol oynarken, Oğuz Savaş da 16 sayı 9 ribaundluk performansı ile galibiyetin mimarları arasında yer aldı. Milli Takımımız 25'i savunma olmak üzere toplam 41 ribaund alarak pota altındaki üstünlüğünü de ispatladı.

MİLLİLERİMİZ MAÇA HIZLI BAŞLADI
Maça Milli Takımımız Hakan ve Oğuz'un bulduğu sayılarla başladı. Sert savunma yaparak rakibini top kayıplarına zorlayan ve Ersan - Can ikilisinin de skora katkısı ile 8 - 2'lik bir seri yakalayan Milli Takımımız karşısında Fransa hücum etmekte zorlandı. Oğuz ve Ersan'nın basketleri ile maçın 5. dakikasını 7 - 13 Ay Yıldızlılarımız üstün geçti. Pota altını Oğuz ile çok iyi kullanan Ümitlerimiz aradaki farkı 11 sayıya çıkarırken, çaldığı toplarla yakaladığı hızlı hücumları da sayıya çevirdi ve rakibini 10 sayıda tutmayı başararak ilk periyodu 18 sayı farkla 10 - 28 önde tamamladı. İkinci periyoda Fransa 7 - 2'lik bir seri yakalayarak etkili başladı. Skor üretmekte zorlandığımız bu dakikalarda Fransa Michel ve Souarata'nın sayıları ile farkı azaltmaya başladı ve maçın 16. dakikasını 21 - 32 Milli Takımımız önde geçti. Hücumdaki tutukluğunu devam ettiren Millilerimiz Julien'nin sayılarına da engel olamayınca aradaki fark 7 sayıya kadar düştü (28 - 35). Oğuz'un bulduğu sayılar ile ilk yarıyı Ay Yıldızlılarımız 28 - 38 önde tamamladı.

ERSAN VE OĞUZ ETKİLİ OLDU
İkinci yarının başlarında 2 takımda hücumda yakaladığı fırsatları iyi değerlendiremedi.Maçın 23. dakikası geride kalırken Millilerimiz Ersan'ın pota altından bulduğu basket ile Fransa da Michael'in sayıya çevirdiği serbest atışlardan sadece 2 sayı üretebildi. Jason'nın 3 sayılık basketine Ay Yıldızlılarımız Ersan ile hemen cevap verdi. Maçın 25. dakikasını Milli Takımımız 35 - 45 önde geçti. Kısa bir süre içerisinde Hakan'nın skora katkısı ile farkı tekrar 14 sayıya çıkaran Millilerimiz ribaundlarda da üstünlüğü ele geçirdi ve son periyoda 41 - 56 önde girdi. Karşılaşmanın final periyoduna Fransa sayılar bularak başlarken Millilerimiz bu sayılara Ersan ve Cenk ile cevap verdi. Farkın kapanmasına izin vermeyen Ay Yıldızlılarımız maçın son 5 dakikasına 46 - 61'lik skorla önde girdi. Üst üste hücumlardan boş dönen Millilerimiz karşısında 8 - 0'lık bir seri yakalayan Fransa maçın bitimine 1 dakika kala farkı 7 sayıya indirdi. Ay Yıldızlılarımız farkın daha fazla kapanmasına izin vermedi ve maçtan 57 - 66'lık skorla galip ayrılarak ikinci galibiyetini elde etti.

SALON: Atatürk Spor Salonu
HAKEMLER:Obradovic (BIH) - Bulto (ESP) - Ciulin (ROM)
FRANSA(60): Marc-Antoine Pellin 2, Benoit Gillet 2, Michel İpouck 7, Souarata Cisse 7, Michael Mokongo 7, Nicolas Taccoen 2, Aldo Curti 3, Gary Florimont 2, Jason Bach 3, Thibaut Blanque, Julien Bestron 18, Charles Lombahe-Kahudi 7
TÜRKİYE(66): Semih Erden 2, Can Altıntığ 2, Cenk Akyol 8, Ersan İlyasova 17, Berent Kavaklıoğlu 5, Serhat Çetin 5, Engin Bayav 2, Ömer Aşık, Oğuz Savaş 16, Hakan Demirel 9

1. PERİYOT:10-28
2. PERİYOT:18-10
3. PERİYOT:13-18
4. PERİYOT:19-10

www.tbf.org.tr
nefvakfi.org

Post Reply