Nobre de T.C Vatandaşı!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:Cengiz'in dediklerine katilmakla beraber son cumlesi cok Amerikanca olmus. Turkiye'de secim sistemine gore milletvekillerinin secildikleri bolgelere bagli olmalari diye bir durum yok. Erdogan istedigini listeye koyuyor, sectiriyor. Vekillerin gorevi basbakani yaglamak, gozune girmek. Yazilacak biri varsa sayin basbakan ve yakin cevresi.

Mehmet'in rengi biraz acik olsaydi bu soylenelerin yarisi gundeme bile gelmezdi.
Ya i$te o zaman Erdogan'a yazsinlar. O da sen bunlari anana soyle desin ciksin kenera.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote: Ya i$te o zaman Erdogan'a yazsinlar. O da sen bunlari anana soyle desin ciksin kenera.
Bu da cok fazla Turkce olmus.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:
Cengiz Akgun wrote: Ya i$te o zaman Erdogan'a yazsinlar. O da sen bunlari anana soyle desin ciksin kenera.
Bu da cok fazla Turkce olmus.
Yahu ben uydurmadim ki. Adam herkesin icinde Mersin'de $ikayetci vatnada$ ciftciye dedi ya.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Milletvekillerine yazı yazmak mı? :)
Gerets'in çıkardığı kadro, oynattığı futbol hakkında da boşuna kimse konuşmasın o zaman! Nasılsa kafa ütülemekten öte anlam ifade etmiyor. Herkes floryaya fax çeksin :)
Bu mantıkla forumlarda yazı yazmanın ne anlamı kalır Cengiz abi?

Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

13 yasinda bir Brezilyali cocuk var, 5 adam birden gecip gol attigi videolar Internette her yerde... Onu da Turk yapalim derim ben. Hic olmazsa harbiden yeni jenerasyona bir katkisi olur Turklestirmenin.

70 milyonu Turkiye'de, 30 milyonu Avrupa'da 100 milyon insandan bir Nobre, bir Aurelio cikaramadiysa Turk Futbolu, ne diyim, yaziklar olsun.

Ben yine de onu Turk yapanda degil milli takiminda oynatanda kabahat ararim. O ayri! Tavrini koyacaksin...

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Mehmet Marsan wrote: Mehmet'in rengi biraz acik olsaydi bu soylenelerin yarisi gundeme bile gelmezdi.
Cok yerinde bir tespit, Mehmet. Maalesef, irkcilik iyice kendini belli etti Aurelio'ya olan itirazlarda. Bazilarinin itirazi irkcilik/ayrimcilik temelli degil ama oyle olanlar da cok var. Kuma gommeyelim kafalari. Bizde de irkcilik var maalesef bayagi...gercekler acidir !

Bu topikte yukarida Oguzhan Gurses'in yorumunu da kiniyorum siddetle ! Cok utanc verici bir cumle : 'Yakinda milli takimda 7-8 tane zenci gorurseniz sasirmayin' ! Uzuntuyle ve kizginlikla okudum bu cumleyi !

Saygilar,

Cemal

Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Cengiz Akgun wrote:Beyler neyi tarti$iyorsunuz anlamiyorum? Kanunda degi$iklik yapmi$lar bu adamlarin vatanda$lik ba$vurulari yapilmi$ meclis komisyonu ya da bakanlar kurulundan gecip Cumhurba$kanligi onune cikmi$ ve Sezer gibi kanun ve yol yordamdan anlayan ve Anayasa mahkemesi hakimliginden gelen Cumhurba$kani tarafindan imzalanmi$. Yani yapilan her $ey kitabina uygun. Ortada bir bokluk olsa bu adam iki paralik klupler ve top oyunu icin $erefini karalayip oraya imzasini atmaz.

Burada klup hizipciligi yapacam diye kafa utuluyorsunuz. Varsa bir sorununuz Dunyada medeni yerlerde yapildigi gibi milletvekilinizi bulup olaydan duydugunuz uzuntuyu belirtip kanunda yapilmasi gereken degi$ikligi yaptirma yolunu secin. Hem bu turlu pu$tluklari (af edersiniz) ba$latanlarin GS oldugunu soyleyenler cok ve bunlari bildiginizde ortada iken FB boyle yapti demenin bir anlami yok. FB yabanci coplugu olmak istiyorsa olur. I$te getirdigi adamlar ve aldiklari verim ortada. En fazla Turkiye ligi $ampiyonu oluyorlar. Bundan otesi yok cunku ba$ka bildikleri bir bok yok. Madem bu yol cok elveri$li ve avantajli, GS da istese Mondragonu vatanda$ yapardi ve hala da yapar. Bakin bugun gazetede Heinz hadi ulan bir yere gitmem boyle sogu$leyebildigim ba$ka enayi bir kapi yok demi$ken kalkip ba$ka Heinz getirmenin bir anlami yok.

Bunlari unutup bugun yok Turkce konu$muyor diye bok atilan Aurelio'ya (biraz once adam milli kampta catir catir konu$uyordu. Sadece sahada degil oturup ho$ sohbet edilecek kadar Turkce biliyor) yapilanlar ayip. Adami milli takima cagirmi$lar cagrilmamasi icin hicbir sebeb yok. Kimi kesmi$ Aurelio. Ayiptir ya bu konuda bu kadar hizipcilik yapmaniz. Nobreye de ihtiyac olursa madem vatanda$ olmu$ cagrilir. Madem bu kadar du$kunsunuz milli degerlerinize buralara yazip zaman kaybedeceginize elinize bir kalem kagit alip bolgenizden secilen milletvekiline bir mektup yazin da bo$una patinaj yapmayin.
Cengiz abi, eger bir kulup, bir yabanci oyuncusunu asimile ediyorsa buna birsey demem. Her ne kadar haksiz rekabet sagliyorsa da sonucta diger kuluplerinde bu surecten kendi yabanci oyuncularini gecirme hakki var. Buna karsi degilim.

Yine bir ulke, eger basarili olmadigi bir spor dalinda adam yetistiremiyorsa ve madalya kazanmak adina bu konuda basarili bir sporcuyu asimile ediyor ve milli takiminda yer veriyorsa buna da karsi degilim.

Ama eger bir ulkenin onbinlerce profesyonel sporcusunun oldugu bir dalda sen kalkip asimile edilmis oyunculari oynatirsan; bu kendi gencine, o kadar profesyonel oyuncuna AYIP. Sonucta onbinlerce oyuncudan 11 tane seciyorsun milli takimina. 30 yasindaki Aurelio, Nobre kadar is yapacak adamin yok mu yani, bu kadar mi sefilsin.

Kisacasi mektup yazilacak kisi bana gore milletvekillleri falan degil Terim'in kendisi!
Last edited by Burak Fenercioglu on Thu Aug 17, 2006 1:33 am, edited 1 time in total.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:Milletvekillerine yazı yazmak mı? :)
Gerets'in çıkardığı kadro, oynattığı futbol hakkında da boşuna kimse konuşmasın o zaman! Nasılsa kafa ütülemekten öte anlam ifade etmiyor. Herkes floryaya fax çeksin :)
Bu mantıkla forumlarda yazı yazmanın ne anlamı kalır Cengiz abi?
Olur mu? Artik fikir beyan etmektrn yorum yapmaktan cok ortada goz onunde bir suc var ve bunun artaklari var demeye getirenler oldu bu yazilarda. Bu Gerets yanli$ yapti demekten cok sorun memeleket elden gidiyor ve satanlarda FB'liler oldu demege geldi. Ortada kanun varken adam vatanda$ olmu$. Bo$luk filan degil. Ortada sadece birine uygun bir kanun filan da cikmami$. Baksana her onune gelen ba$ vuracakmi$. Aurelio adam vatanda$ olmu$ (maksadi ne imi$ filan degil artik. ba$vurmu$ olmu$) ve arkasindan da Terim boyle birine ihtiyacim var diye milli takima cagirmi$. Bir sure adam Turkce konu$amiyor hurafesini yaydilar. Hagi da catir catir Turkce konu$urken yanina tercuman aldi TD olunca. Meselenin orda degil oldugu goruldu. Sonra bunu Fb'li reziller 7. adami almak icin yaptilar denildi. Oyledir ve madem kanun cikmi$ yaparlar neden yapmasinlar. Diyelim ki adamlar 11 yabanci ile takim kurdular. Belki 10 sene sonra olur. Bundan neden cekiniliyor. FB bugune kadar hangi yabanciyi getirmi$te verim almi$ da bundan sonra alacak. Ataturk'un takimi diye lafa gelince mangalda kul birakmayanlar ellerinden geleni artlarina koymasinlar. Bu sene bir husran daha bekliyor onlari bu kafa ile giderlerse.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu yabancı futbolcuların T.C vatandaşı yapılması furyasından Milli Takım'ın zarar göreceğini sanmıyorum. Bazılarının sandığı gibi yakın zamanda takımın devşirmelerle dolacağınıda düşünmüyorum. Çünkü öyle kaliteli yabancımız yok. Zaten Anadolu takımlarındaki yabancıları kimse takmaz. 3 büyüklerde direk oynayan devşirme yabancılar'ın alınıp alınmaması sözkonusu olabilir sadece. Bir seneye kadar ortada Aurelio falanda kalmayacak. Orjinal Mehmet o görevin hakkını verecek hale gelecektir inşallah :)

Bu Nobre ve devşirilmek için sıraya sokulan diğer yabancıları gördükten sonra ben artık Aurelio aleyhine tek kelime etmem! Aurelio meselesi'nin hukuki yönünü anlıyor, itiraz etmiyorum. Ama Nobre'yi anlamıyorum, kimsenin anladığına dairde bir ipucu görmüyorum. "Sezer hukuk adamı, bilir işini" demek hiçbirşeyi izah etmiyor!

Nobre'nin vatandaşlığına geçişini adam akıllı izah eden hiçbir yazıya rastlamadım daha! NTV de anlatılanlardan aklımda kalan şu: Ahlaklı olacak, Türkçe bilecek, tanıtıma katkı sağlayabilecek vs.. Nobre'nin ahlaklı biri olduğunu varsaysak bile, Türkçe bilme meselesini nasıl halletmişler? Bu işin sınavı varmı? Kim karar veriyor Türkçe bildiğine?

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Tartisma aslinda Aurelio'nun yerli statusunden cikip, Milli Takimda oynamali mi oynamamli mi sorusuna geldi.Sonra birden yirtik dondan firlar gibi Nobre cikti.

Aurelio'nun milli takimda olup olmamasi gorusdur.Hepsine de makul bakilabilir.

Ancak Nobre olayi tamamen insiaytiftir.Bu insiyatifi de Bakanlar Kurulu kullandi.Nasil?

" Turkiye'nin tanitimina katki yapan yabancilar Bakanlar Kurulu karar ile Turk vatandasligina kabul edilebilir"

Temel dayanagi budur.

Murat Aksu kimdir?

Abdulkadir Aksu'nun oglu.

Abdulkadir Aksu kimdir?

Icisleri Bakani ve AKP'nin agir topu.

Sezer neye dayanarak veto edebilir ki bunu.

Simdi top Federasyon'da.Bicakci yonetiminin sucu bu diyorlar.Kulahima anlatsinlar.Boyle bir sey olsaydi, o zaman FB neden bir tarafini yirtardi ki yabanci kisitlmasinda.Eger Nobre yararlaniyorsa, Aurelio hayli hayli yararlanirdi, elde olan iki yabanciyi da yerli statusune gecirirdi.Kontenjani da 8'e cikarirdi.Hemde Nobre'yi de elde tutardi.Sekip Mosturoglu gibi bir hukukcu ve Bicakci yonetiminde asbaskan olan birisi de herhalde bu boslugu es gecmezdi!!!!!

Bunlar palavra.HU yonetiminin calinan minareye kilif uydurmasidir.Madem ki muzdarip o zaman getirsin SIKIYORSA kisitlamayi da Nobre'yi yerli statusunde oynatmasin.Yemez.Zaten istemez de.

Eminim kendisine neden boyle yaptin dendiginde, sahte milliyetcilik ruhu ile "BJK 7 yabancisi vardi, elindeki yabancilari cikartmak icin ulkeden doviz cikmasini engelledim" diye futbolun baronlarina bu palavrayi atacak.

Simdi merak ediyorum, diger kulup takimlarinin yabancilari ne olacak.Her kulupte Aksu yok ama her kulubun reyleri var o meshur sandiklarda.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Oguzhan__Gurses

Post by Oguzhan__Gurses »

Cemal_Sarici wrote:
Mehmet Marsan wrote: Mehmet'in rengi biraz acik olsaydi bu soylenelerin yarisi gundeme bile gelmezdi.
Cok yerinde bir tespit, Mehmet. Maalesef, irkcilik iyice kendini belli etti Aurelio'ya olan itirazlarda. Bazilarinin itirazi irkcilik/ayrimcilik temelli degil ama oyle olanlar da cok var. Kuma gommeyelim kafalari. Bizde de irkcilik var maalesef bayagi...gercekler acidir !

Bu topikte yukarida Oguzhan Gurses'in yorumunu da kiniyorum siddetle ! Cok utanc verici bir cumle : 'Yakinda milli takimda 7-8 tane zenci gorurseniz sasirmayin' ! Uzuntuyle ve kizginlikla okudum bu cumleyi !

Saygilar,

Cemal

neyi utanç vericiymiş al mehmet aurelio oynadı ..nobre ,yatta ,M'bayo ,Agali ,wedderson vs de sırada .. bunlar sadece zenci olanları yani türk olunca milli takımda oynayabilirler ..

benim derdim aslında zenci değil her ne olursa olsun takımda yabancı olmamalı adı üzerinde milli takım ..!!

bu uygulama devam ederse takımlarda yabancı sayısı fazlalaşmış olucak hemde milli takım milli takımlılığından çıkacak ..

acilen bu yasayı değiştirmeleri lazım ..
Bu Aşk Bitmez ..

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Türk yapılmalarına bir itirazım yok ama Milli takıma girebilmek için başka sebepler de olmalı adam beş sene burada yaşadı top oynadı diye vatandaşlık alabilir ama Milli takıma bu kadar kolay bir şekilde girmemeli. Zaten kimler vatandaş yapılmadı ki bu ülkede, üç tane daha fazla olması neyi değiştirir?

İsmail Cem İZGİ

Post by İsmail Cem İZGİ »

Cengiz beyin söylediklerinin bir kısmı sanki banaymış gibi geldi o yüzden cevap vereyim dedim.Çünkü eğer bana söylendi ise yanlış anlaşşılmışım demektir.

İlk önce burası Nobre'nin forumu Aurelio'yla ilgili hiç yorumda bulunmadım burada. Eğer bulunacak olursam ben milli takımda olmasından memnunum çünkü acı ama gerçek o 70 milyon Türkiye, 30 milyon da avrupada olan Türk evladından ne yazık ki bir Aurelio çıkaramamışız, dün sahada kendi gözlerimle gördüm bunu. Ha neden çıkaramamışız bu topicte tartışmayalım bunu. Sadece ufacık deyineyim eğer çıkacak olursa (evet olacak ) bu Floryadan olacak.

İkinci olarak ben Nobre içinde aslında olumsuz konuşmadım, çünkü gerçekten Nobre nasıl geçti vatandaşlığa kimse tam olarak bilmiyor, o yüzden şimdi ne desek boş. Tek diyebileceğim olayın ufaktan mide bulandırması.

Peki ben neyi eleştirdim, Neydi endişem, hemen tekrarlayayım; eğer Nobre'nin durumunda ki bir futbolcu Türk olabiliyorsa süper ligde ne kadar dandik dunduk, abidik gubidik adam varsa Türk olabilecek ve Türk statüsünde oynayabilecek demektir. Ha bunun Milli takıma zararı olurmu kesinlikle kısa vadede olmaz, çünkü zaten Aurelio hariç o milli olmamış o bütün adamlar milli takımın m'sini dahi göremez. Neye zararı olu peki, zaten kalitesizlikten yakındığımız ligimize zararı olur. Fenerbahçe doldursun yabancıları demişsiniz, doğru doldursun onlar en azından elimizde ki değerleri yiyip bitirmek (son örneği Zafer Biryol ) şansıda bulamazlar. Ayrıca buraya yazıyorum 11-12 yabancıyla oynamak öyle kolay değil herkez sanki çok mattah birşeymiş gibi şişirmiyormu ben onu anlamıyorum esas. Zaten alıp alabilecekleri en kaliteli adam Apiah olur Anelka!! olur. 3 maç oynar sonra sıkılır el oğlu için ne kaoşayım der falan filan. Zaten bu ligi çoğu küçük görüyo. Neyse konudan koptum geri döneyim.

Esas ben anadolu takımlarının saçma sapan yabancı transferlerine saldırıp, kadrolarını gereksiz şişirmelerinden endişe duyuyorum. Ve bu noktada federasyonun devreye gerip Bıçakçı döneminde koyulduğunu iddia ettikleri maddeyi bir şekilde revize etmeleri gerekli. Ne bileyim mesela kendi milli takımlarında oynayanlar Türk statüsünde oynayabilir dese zaten kendi milli takımında oynayan adam Türk olmaya çalışmaz. Yada eskisi gibi Türk olduktan bilmemne küsur sene sonra Türk statüsünde oynayabilir dese, bilmiyorum artık orası onların işi; ama çok acil birşey bulmaları lazım yoksa büyük bir kaos ortamı oluşacak.

Tabi bide şu ana kadar geçenlerin durumu ne olacak onların hakları geri alınmazsa haksız rekabet doğacak. Ne bileyim bu kararı 3 hafta sonra alsalar mesela Beşiktaş'ta o arada 7 yanacıyla maç kazansa maç tekrarı istenmeye kadar gider olaylar.

O yüzden federasyona şu durumu acil düzeltmesi için ben kendi adıma buradan seleniyorum; "Lütfen kaş yapayım derken göz çıkartmayın."

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Yahu ne sakincasi var. FT dedi ya, girebilirse girer milli takima, o da 70 milyondan bir tanesi artik diye. Ille yabanci diye girmemis yani. O mevkinin en iyisi oldugu icin girmis.

Kluplere yabanci doldurursak Turkiye'den futbolcu cikmayacak ve milli takim seviyesinde ayvayi yiyecez diye haykiranlar icin de sevindirici bir haber bu ayrica. Iste bakin sizi dusunerek devlet buyuklerimiz bu isi cozdu. Yakinda AY bastirinca, diyecek bir sey de kalmadi. O da sevindi bu arada gariban.

Benim nasihatim su: elin oglu gelsin, iyiyse Turkiye'deki butun futbolcu kadrolarini doldursun, Turkler de soyle kanapede gerile gerile keyif yapsin onlari seyrederken. Bu arada belki bir cok kisi de bu tiryakilik yapan futbol sevdasindan kendini kurtarir o zaman ve savas alanlarina donmez futbol seyir yerleri.

Nasil hayat kadinlarimiz Rusya'dan, temizlikci kadinlarimiz Filipin'den, is adamlarimiz ABD/AB'den, teknolojimiz ordan burdan, kot pantalonumuz Cin'den geliyorsa, varsin futbolcumuz da Brazilya'dan gelsin. Sanki hersey 'milli' de bir futbol mu kaldi milli olmayan.

Ne var bunda boyle sasacak anlamadim!

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

'Yabancı' sınırı aştı

'Yabancı' sınırı aştı
Nobre, sadece iki buçuk yıldır Türkiye'de yaşamasına karşın Türk vatandaşı oldu.
Bakanlar Kurulu'nun Nobre'yi 'zaruri haller' kapsamında vatandaşlığa alması diğer yabancılar için de bu ihtimali gündeme getirdi. Türk vatandaşı olup iki yıl Türkiye'de oynayanlar yerli statüsüne kavuşabilir

BAĞIŞ ERTEN

ERAY ÖZER

İSTANBUL - Önce Aurelio, ardından Nobre'nin Türk vatandaşlığına geçmesi futbolda çelişkili bir ortam yarattı. Özellikle Nobre'nin vatandaşlığı için çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı hukuki karışıklığa neden olmuş durumda. Bakanlar Kurulu'nun ilgili kanundaki zaruri sebepler fıkrasına bağlı olarak, Nobre'yi Türkiye'nin tanıtımına katkı yaptığı gerekçesiyle vatandaşlığa kabulü, diğer kulüpler için de umut ışığı oldu. Pek çok kulüp oyuncularının vatandaşlığa kabulünü talep edebilecek, vatandaşlığa
kabul edilen ve iki yıldır Türkiye'de yaşayan her oyuncu milli formayı giyebilecek.
Aslında konunun geçmişi FIFA'nın Katar'la ilgili olarak aldığı karara dayanıyor. Ailton, Dede gibi milli olamamış Brezilyalı oyuncuları para karşılığı milli takımda oynatmak isteyen Katar'ı engellemek için FIFA 2004'te bir sirküler yayımlıyor. Buna göre, iki yıl kesintisiz o ülkede oynamayan oyuncular, vatandaş da olsalar milli formayı giyemiyorlar. Türkiye'deki sorun ise 2005-2006 sezonu öncesinde patlak verdi. Kıbrıs Türkü ve İngiliz vatandaşı olan Ömer Rıza'nın Milli Takım'a seçilme ihtimali çelişkili bir durum yarattı. Rıza, Milli Takım'a seçilebiliyor, ligde yabancı durumunda kalıyordu. Durumu düzeltmek isteyen federasyon statü değişikliğine gitti ve FIFA hükümlerine göre Milli Takım'da oynama yeterliliği olan oyuncuları yabancı statüsünden çıkardı. Karışıklık bundan sonra başladı.

Fener Nobre'yi bırakmazdı
Artık başka bir milli takımda forma giymeyen ve aralıksız iki yıl Türkiye'de oynayanlar, Türk vatandaşlığına geçerlerse yerli statüsünde olabileceklerdi. Fakat bu konu geçen sene hiç gündeme gelmedi, çünkü Vatandaşlık Kanunu'nda yer alan beş yıllık süreyi dolduran oyuncu yoktu. Oysa Vatandaşlık Kanunu 7. maddesi istisnai bir hüküm getirmekte, Bakanlar Kurulu'na zaruri hallerde süre şartı olmaksızın vatandaşlığa alma hakkı tanımaktaydı. Yani eğer geçen sezon başında Aurelio ve yine geçen sezonun ortasında Nobre, Bakanlar Kurulu'nun istisnai yetkisiyle vatandaşlığa geçirilseydi, geçen sene de Türk statüsünde oynayabilecekti. Burada akla bir soru geliyor: Eğer yerli statüsüne geçmiş olsaydı Fenerbahçe Nobre'yi bırakır mıydı? Ya da eğer Aurelio geçen sezon başında yerli oyuncu statüsüne geçseydi, Fenerbahçe bir yabancı oyuncu daha alma yoluna gitmez miydi? Ama o dönemde kimse statüdeki bu açığı fark etmedi.
2006-2007 sezonu öncesinde yeni federasyon statünün devamına karar verdi. Yani geçen sene doğan boşluk bu sene de korundu. Hatta federasyon bir açıklama yaparak Aurelio gibi süresi dolan oyuncuların böyle bir imkânı olduğunu bizzat kendisi açıkladı. Belli ki hem federasyon, hem Fenerbahçe, hem de bu yolu kullanabilecek diğer kulüpler Bakanlar Kurulu'nun 'zaruri haller'i gerekçe göstererek vatandaşlık verebileceğini düşünememişti.
Oysa hükümetle yakın, hatta akrabalık ilişkileri olan Beşiktaş yönetimi kanunun arka kapısını buldu ve Nobre'yi çalışma süresi zorunluluğu olmadan vatandaşlığa 'transfer etti'. Zaten iki buçuk senedir Türkiye'de top koşturmakta olan Nobre için artık tek bir basamak kaldı: FIFA'nın onayı. Ki usulüne uygun bir şekilde FIFA'nın önüne gelen bu tip taleplerin geri dönme ihtimali yok denecek kadar az.

11 yabancılı Milli Takım mümkün
İşte sorunun kaotik hale geldiği yer de burası. Asıl amaç yabancı oyuncu kontenjanında yer açmakken bir anda Vatandaşlık Kanunu, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı onayı, FIFA onayı devreye girdi ve kanuna karşı hile yoluyla, boşluktan yararlanıp yabancı statüsü delinmiş oldu. Yani bir cümleyle düzenlenebilecek bir statü için onlarca bürokrasi ve tehlikeli ilişkiler gerekir oldu. Artık bu kapı açıldı. Halihazırda Tita, Wederson ve Jaba gibi yabancı oyuncular için de aynı süreç işleyebilir. Yetmedi, Bobo, Delgado, Fenerbahçe'nin Bursa'ya kiralık verdiği Edmar da, iki sene oynadıktan sonra FIFA'dan onay alıp bu kapıdan geçebilirler.
Olası bir kaos nelere yol açabilir? Bir kere Bakanlar Kurulu eğer 'zaruri haller' maddesini geniş yorumlaya devam eder ve her yabancı oyuncuya vatandaşlık dağıtırsa Milli Takım'da yabancı oyuncuların oynamasının yolunu kapatmanın hukuki yolu kalmaz. Transfer statüsü ne olursa olsun prosedürü tamamlayan oyuncular milli olma hakkını kazanırlar. Yani Milli Takım'da sonsuz yabancı oynayabilir. Şu anda federasyonun ilgili maddeyi kaldırması da bu süreci etkilemez. Çünkü bu konuda yetkili FIFA'dır. İşin kötüsü Bakanlar Kurulu bundan sonra gelecek talepleri artık keyfince reddedemeyecektir. Çünkü muhtemel bir ret kararını Danıştay eşitlik ilkesine aykırı bulup iptal edebilir.

Akla ilk takılan sorular
# Beşiktaş'ın FIFA'nın onaylaması durumunda yerli oyuncu statüsünde oynatabileceği Brezilyalısı Nobre, Milli Takım'a seçilemez de, mesela dört ay sonra Brezilya Milli Takımı'ndan davet alırsa...
Ve bunun üzerine FIFA'ya Brezilya forması giymek için bir başvuru daha yaparsa bir anda yeniden yabancı oyuncu statüsüne mi dahil edilecek?
# Böyle ütopik (ama mümkün) bir durumun ortaya çıkması halinde Beşiktaş sezon ortasında yedi yabancı oyuncuyla sözleşmesi bulunan bir kulüp konumuna düşmeyecek mi?
# Diğer kulüpler de iki yıldır Türkiye'de forma giyen oyuncularının Türk vatandaşlığına alınması için Bakanlar Kurulu'na talepte bulunursa, kurul ne yönde karar alacak?
# Bakanlar Kurulu diğer kulüplerin bu yöndeki taleplerini reddederse, kulüpler hukukta eşitlik ilkesi doğrultusunda Danıştay'a başvuruda bulunma hakkına sahip olmayacak mı?
# Bakanlar Kurulu bundan böyle Nobre dışında Türkiye'de beş senesini doldurmamış hiçbir futbolcuya vatandaşlık hakkı tanımazsa, yeni adıyla Mert Nobre'nin elde ettiği bu hak, haksız rekabete yol açmayacak mı?
# Futbol Federasyonu'nun bu karışıklığı önlemek adına ilgili statüdeki maddeyi kaldırması, buna karşın Bakanlar Kurulu'nun 'zaruri hallerden dolayı' futbolculara vatandaşlık vermeyi sürdürmesi halinde, Türk Milli Takımı 11 yabancı uyruklu oyuncudan oluşabilecekken, kulüplerde sadece altı yabancı oyuncu mu yer alabilecek?
# Böyle bir imtiyazın tanınma ihtimali olduğunu bilseydi Fenerbahçe Nobre'yi elinde tutabilmek için daha ısrarcı davranmaz mıydı?
# Bu imkânı kullanmak isteyecek Fenerbahçe önümüzdeki günlerde, mesela Wederson'u transfer ederek yerli statüsünde oynatmayı düşünebilir mi?

Mevzuat ne diyor?
Federasyonun ilgili hükmü
26/d Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu futbolcuların, vatandaşlığa kabul için yapmış olduğu ilk müracaat tarihinden itibaren, ancak beş yıl sonra Türk sıfatıyla oynayabilmelerine, sezonun bir yarısının içerisinde beş yıllık süresi dolanların, o yarının başındaki transfer ve tescil dönemi başından itibaren Türk statüsünde sayılmasına, A Milli Futbol Takımımızda oynama uygunluğu kazanan futbolcuların, bu hükmün dışında tutulmasına...
FIFA'nın ilgili hükmü
Birden fazla federasyonda forma giyebilmeye uygun bir futbolcu, bu federasyonların milli takımlarından sadece birini, o ülkenin vatandaşı olmak dışında aşağıdaki koşullardan herhangi birini yerine getirmesi şartıyla tercih edebilir.
# O federasyonun topraklarında doğmuş olması,
# Biyolojik annesi veya babasının o federasyonun topraklarında doğmuş olması,
# Büyükanne veya büyükbabasının o federasyonun topraklarında doğmuş olması,
# O federasyonun sınırları içerisinde kesintisiz olarak iki yıl yaşamış olması.

Vatandaşlık Kanunu
Madde 6: Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alınabilirler.
# Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye'de beş yıl ikamet etmiş olmalıdır.
Madde 7: Aşağıdaki hallerde 6'ncı maddenin b ve c bentlerindeki şartlar aranmaksızın yabancılar, istekleri üzerine, İçişleri Bakanlığı'nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alınabilirler.
# Vatandaşlığa alınması kurulca zaruri görülenler.
RADİKAL

Post Reply