Fortis Kupasi FINAL : Kayseri Erciyes - BJK

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

1-0 neden yetmeyecekmis anlayamadim? 1-0 yenilgi bir deplasman takimi icin alinabilecek en kotu sonuclardan biridir. 0-0 veya 2-1 yenilgi cok daha iyi sonuclar. Kadikoy'de bir gol yerse Fener 3 tane atmak zorunda, 2 tane yetmeyecek, maci bile uzatmayacak. Goruldugu gibi kontrataktan da cok guzel gol yiyebiliyorlar. Besiktas bunun bilincinde 90 dakika rahat ve kontrollu oynayacaktir.

Ozan Ersoy

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bobo ve Nobre gibi iki ayri tip oyuncu. FB'nin isi hic de kolay degil. Seyirci
faktöru var, ama bu GS icin bir etken. BJK FB maclarini kolay asiyor. 1-0
cok iyi bir sonuc gercekten.

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

bu macta bence onemli olan bir ayrinti vardi: besiktas'in golunde, fenerbahce'nin belki de en az top kaybeden oyuncusu olan aurelio'dan, besiktas'in karambol golcusu nobre'nin topu calmasi, aurelio'yu gecmesi, ve golun hazirlayicisi pasi delgado'ya vermesi.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Devami var.

Delgado topu alip sagdan inip Bobo ya vermeden once buyuk milli futbolcu Serkan Balci'nin daha onde olmasina ragmen arkadan hamle yapan Bobo'yu kaybedip anlamsizca kendini yere atmasini hatirlatmak isterim.

Umitlerle FBye gelen yok olan genc bir futbolcu listesine Serkan'i ekleyelim.

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Trabzon-Erciyes maci hakkinda yazan olmamis. Maci bastan sona seyrettim....yazayim birkac sey bari :)

Oncelikle, bravo Erciyes'e....rovansta, dunku mactaki defansif disiplini gosterirler ve onemli sakatlik ve sanssizliklarla karsilasmazlarsa, cok buyuk ihtimalle elerler Trabzon'u.....ve kimbilir, Kupa'yi kaldirabilirler bile. Finalde kaybetseler bile, eger Kupa sampiyonu, ligi ilk ikide bitirirse (ki oyle olmasi bayagi muhtemel), onumuzdeki sezon UEFA'ya giderler...ve kimbilir, Bulent Korkmaz, bir de TD olarak UEFA'yi kaldirir.

Tamam, fazla uctum sonunda :) Ama, valla bravo Erciyes'e. Bu arada, Erciyes'in golu, seyretmeye deger bir goldu hazirlanis paslari acisindan.

Yanliz, Lazarov'u biraz daha fazla kullanmali bence Bulent Korkmaz.

Saygilar,

Cemal

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:1-0 neden yetmeyecekmis anlayamadim? 1-0 yenilgi bir deplasman takimi icin alinabilecek en kotu sonuclardan biridir. 0-0 veya 2-1 yenilgi cok daha iyi sonuclar. Kadikoy'de bir gol yerse Fener 3 tane atmak zorunda, 2 tane yetmeyecek, maci bile uzatmayacak. Goruldugu gibi kontrataktan da cok guzel gol yiyebiliyorlar. Besiktas bunun bilincinde 90 dakika rahat ve kontrollu oynayacaktir.

Ozan Ersoy
FB pek GS degil. Gecen sene Saracoglun'da 1-0 yenilme hakikaten senin dedigin gibi GS i$ine yaramadi. ASY de 2-1 yenince bile Tuncay bir baba hindi yapti. Seyirci destegi ile saldirip ilk 15-20 dakikada gol cikirarlarsa iki uc de olur diye tahmin ediyorum. Aslinda BJK turu gecmesi i$ime de gelir. Cunku ligde artik rakip BJK oldu malasef.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ozan'a katılıyorum,

BJK çok büyük bir mucize olmazsa finale çıktı. Tahmin ediyorum Kadıköy'deki maç ya 1-1 biter ya da BJK 2-1 alır.

BJK 6 yıldır Kadıköy'de kaybetmiyor, FB'den en son 25-30 sene önce fark yemişler, FB'nin şu anda bu istatistikleri değiştirecek bir kadrosu, hocası ve sistemi olduğunu düşünmüyorum.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ersin Taner wrote:Ozan'a katılıyorum,

BJK çok büyük bir mucize olmazsa finale çıktı. Tahmin ediyorum Kadıköy'deki maç ya 1-1 biter ya da BJK 2-1 alır.

BJK 6 yıldır Kadıköy'de kaybetmiyor, FB'den en son 25-30 sene önce fark yemişler, FB'nin şu anda bu istatistikleri değiştirecek bir kadrosu, hocası ve sistemi olduğunu düşünmüyorum.

Aslinda beni umutlandiran bu tarz yorumlar.Son senelerde ne zaman FB ile BJK karsi karsiya gelse hep FB favori olandi fakat underdog BJK ya galip geldi ya da yenilmedi.

BJK bu sene oynadigi ust duzey maclarda cok gol yedi.TS macini 10 dakikada verdi,.FB'nin ligde attigi 53 gole karsi 37 golde kaldi.Posisyon zorlugu cektikleri gibi gol yuzdeleri de zayif.

FB kadro olarak BJK'tan daha ustun.Unutulmasin ki ikinci macta Alex-Kezman-Appiah uclusu olacak.Ozellikle Appiah ve Kezman isin rengini degistirir.Nobre ileride tek oynayacak ve baskili oynanmadigi surece gol yuzdesi cok dusuk olan bir oyuncu.Rico ve Delgado'dan bir taneside oynamayacak.FB'yi yenen veya puan alan takimlarin ortak ozelligi Fener'e saldirmakti, Tigana bunu yapmayacaktir.Bunun ustune de pres yapmayan geri gomulen bir BJK'in isi cok zorlasabilir 1-0'a ragmen.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Savas Macun wrote:

FB kadro olarak BJK'tan daha ustun.Unutulmasin ki ikinci macta Alex-Kezman-Appiah uclusu olacak.Ozellikle Appiah ve Kezman isin rengini degistirir.Nobre ileride tek oynayacak ve baskili oynanmadigi surece gol yuzdesi cok dusuk olan bir oyuncu.Rico ve Delgado'dan bir taneside oynamayacak.FB'yi yenen veya puan alan takimlarin ortak ozelligi Fener'e saldirmakti, Tigana bunu yapmayacaktir.Bunun ustune de pres yapmayan geri gomulen bir BJK'in isi cok zorlasabilir 1-0'a ragmen.
Selamlar
Savas
Ama FB'de adeleler SOS veriyor. 40 macin ustu oldu.Bence elenmek sizin icin daha iyi cunku ligde BJK ruzgari arkasina aldi ve iyi gidiyor. Eger sizi elerlerse gevseyebilirler ve FBde lige daha iyi asilir. FB elerse bir de final oynayacak kupada ki daha zor isleri.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Savas Macun wrote:

Aslinda beni umutlandiran bu tarz yorumlar.Son senelerde ne zaman FB ile BJK karsi karsiya gelse hep FB favori olandi fakat underdog BJK ya galip geldi ya da yenilmedi.

BJK bu sene oynadigi ust duzey maclarda cok gol yedi.TS macini 10 dakikada verdi,.FB'nin ligde attigi 53 gole karsi 37 golde kaldi.Posisyon zorlugu cektikleri gibi gol yuzdeleri de zayif.

Selamlar
Savas
Savaş iyi diyorsun hoş diyorsun da unuttuğun bazı şeyler var;

FB 3 sezondur BJK karşısında maçlara sürekli favori olarak çıkıyor. Ama bu dönemde oynadığı 7 maçta(5 lig+2 kupa) sadece 1 galibiyet alabilmiş(geçen sezon İnönü'de lig maçı) ve 4 maçı kaybetmiş.

Şimdi sen diyorsun ki belki maça BJK favori olarak çıkarsa, bu bizi psikilojik olarak olumlu yönde etkiler ve maçı kazanırız. Ama ben 20 küsur senedir bilinçli olarak maç seyrediyorum daha FB'nin BJK karşısına "underdog" olarak çıkıp da kazandığı bir maç hatırlamıyorum? 8)

Bence Zico'nun ilk maçta çıkardığı kadro (sağ kanatta Deivid yerine Yozgatlı olmalıydı) doğru bir kadroydu. Tek yanlışı değişikleri çok geç yapmasıydı. BJK'nin problemi hücumda, kim ne derse desin özellikle son haftalardaki performansıyla savunması ve orta sahası sağlam oynuyor. Zaten ligde en az gol yiyen takım olmaları ama en çok gol atan 4. takım olmaları bunun ispatı...

Eğer Zico o maça Semih-Tümer(fazla bir varlık gösterememesine rağmen) yerine koşmayan, pres yapmayan ve mücadele etmeyen Kezman-Alex ikilisi ile başlasaydı, BJK sağlam orta sahası ile çok daha rahat bir galibiyet alırdı.

Kadıköy'deki maç için BJK'nin kadrosuyla ilgili de şöyle bir yanlışın var, Tigana Nobre'yi tek forvet oynattığı zaman Ricardinho-Delgado ikilisini de oynatıyor. Yani senin dediğin gibi hem tek forvet hem de 2 oyun kurucusundan birini oynatmama durumu asla olmuyor BJK'de...

Ligin ilk yarısında Kadıköy'deki maça da FB fark beklentisiyle çıktı ama top daha çok FB'nin kontrolünde olmasına rağmen BJK orta sahada pres yaparak oyunu soğuttu, FB'yi bol bol yan ve geri pas yapmaya zorladı, sonlara doğru 1-2 kontraatakla ciddi tehlikelerde buldu ama değerlendiremedi ve maç 0-0 bitti.

BJK şu anda o maçtakinden daha iyi durumda FB ise daha kötü durumda, buna rağmen nasıl farklı bir sonuç olacağını düşünüyorsun?

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ersin Taner wrote: FB 3 sezondur BJK karşısında maçlara sürekli favori olarak çıkıyor. Ama bu dönemde oynadığı 7 maçta(5 lig+2 kupa) sadece 1 galibiyet alabilmiş(geçen sezon İnönü'de lig maçı) ve 4 maçı kaybetmiş.

Bence Zico'nun ilk maçta çıkardığı kadro (sağ kanatta Deivid yerine Yozgatlı olmalıydı) doğru bir kadroydu. Tek yanlışı değişikleri çok geç yapmasıydı. BJK'nin problemi hücumda, kim ne derse desin özellikle son haftalardaki performansıyla savunması ve orta sahası sağlam oynuyor. Zaten ligde en az gol yiyen takım olmaları ama en çok gol atan 4. takım olmaları bunun ispatı...
Ersin,

BJK en az gol yiyen takim 23 golle ona karsi FB 25 gol yemis.Attigi 53 gole karsi BJK'in 38 golu var.BJK en cok 4. gol atan takim olmasi olumlu bir tez degil cunku zaten 4 buyuk takim var.

Bu verilere bakarsan FB'nin gol sayisi BJK'tan yuzde 50 fazla, yedigi gol yuzde 10 az.

Gecen sene GS ve FB sifir hata ile goturduler sezonu.Ikiside rekor puan aldi.Geriden hep kovalayan GS ise ufak takimlar karsisinda bariz favori ve kesin 3 puanla cikiyordu maca cunku gucu bariz ortadaydi.Oysa bu sene BJK'in oyle etkili bir futbolu yok.Oysa istatistige baktiginda 12 mac (kupa dahil) ust uste kazanmis.Ilk devre oynadiklari Manisa maci disinda da oyle ahim sahim oynayip da net galibiyet aldiklari mac yok.

Bak acikca soyleyeyim, GS karsisinda boyle bir tablo olsada rahat olmam cunku GS oturmus bir takim.Bunun da en buyuk sebebi iskeleti her zaman saglam GS'in.Gol atmada da sorun yasayacak en son takim ligde.

Besiktas boyle degil.Son yillarda alinan skorlar belli.Buna itirazim yok fakat gecen seneki kupa maci finali disinda cok fazla etkisi olan maclar degildi FB acisindan.Oysa BJK icin hep cikis maclari oldu.Gecen sene kupa finalinin arifesinde GS ve TS (yanilmiyorsam) maclarinin ardindan oynadi FB.Bunlar belki ufak detaylar ama sezon sonuna dogru bu kadar ust duzey mac her Turk takimi icin handikaptir.

FB sonucta 1-0 yenildi.1-0 yenip uztamaya goturecek gucu cok rahat var.Bunun ustunu de alir, gol de yiyebilir.Ancak umutsuz olacak ortada hic bir sebep yok.Sanslar 1-0'dan dolayi 60% BJK ve %40 FB.

Bu matematigin haricinde de bizim cok isimize gelecek olan pohpolanmis bir BJK olacak eger yonetimleri ve TD'leri gereken tedbiri almaz ise.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Savas Macun wrote:
Ersin,

BJK en az gol yiyen takim 23 golle ona karsi FB 25 gol yemis.Attigi 53 gole karsi BJK'in 38 golu var.BJK en cok 4. gol atan takim olmasi olumlu bir tez degil cunku zaten 4 buyuk takim var.

Savas
Ben de onu demeye çalıştım zaten, sen BJK'nin defansı kötü dedin ya ben de defansı sağlam asıl hücumu kötü demek için o istatistiği verdim.

Ne BJK ne de FB normal şartlarda baskıyı, stresi, kaosu kaldıramayan klüpler, biz de eskiden kaldırabiliyorduk artık ne kadar yapabiliriz şüpheli... FB'nin bu konudaki tek istisnası bizimle oynadığı maçlar, BJK'nin ise sizinle oynadığı maçlar...

Yani siz özellikle Kadıköy'de BJK ile stres altında oynarsanız başarılı olma ihtimaliniz düşük olur diye düşünüyorum. BJK'nin hücumda problemi olmasına karşın aynı şekilde problemli FB defansına öyle ya da böyle en az 1 gol atacağını düşünüyorum. FB'nin de bu BJK'ye 3-4 gol atabileceğine inanmıyorum.(En son 30 sene önce 4-1 biten bir jubile maçında 3 golden fazlasını atabilmişsiniz zaten) O yüzden BJK'nin finale çıkacağını düşünüyorum. FB'nin takım olarak büyük zaafları olduğunu düşünsem de tek tek bakıldığında en kaliteli oyunculara sahip olan takım tabii ki o...

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Erciyes'in kupada finale kalma ihtimaline büyük başarı falan denmiş. Doğru büyük başarı ama finale kalmasa daha iyi olur. Küme düşerse, bir avrupa bileti çöpe atılmış olur! 2. ligte oynayan bir Erciyessporda şu anki kadrosundan kaç kişi kalır? Bülent Korkmaz kalır mı? Daha ilk maçtan elenme ihtimalleri çok yüksek olacaktır..

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:Erciyes'in kupada finale kalma ihtimaline büyük başarı falan denmiş. Doğru büyük başarı ama finale kalmasa daha iyi olur. Küme düşerse, bir avrupa bileti çöpe atılmış olur! 2. ligte oynayan bir Erciyessporda şu anki kadrosundan kaç kişi kalır? Bülent Korkmaz kalır mı? Daha ilk maçtan elenme ihtimalleri çok yüksek olacaktır..
Merak etme sen. Bu haldeki Erciyes'e yedirmezler o kupayi. Ziya Dogan pacasi tutu$mu$ vaziyette. Ligde yendi Erciyes'i kendi sahasinda. Gokdeniz ve Yattara'ya epey yalvarip yakaracaktir.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Erciyes-Trabzon macinin 57. dakikasi 0-0'la gecildi. Boyle giderse Erciyes finalist olacak. Ama Trabzon Yattara, Ceyhun, Umut ve Gokdeniz'le bastiriyor. Bu futbolcularla Erciyes'i gecemezlerse Erciyes adina buyuk basari, Ziya Dogan adina buyuk basarisizlik olacak.

Umut 60' dakikada golu atti, 1-0 oldu, zaten son 15 dakikadir bastiriyorlardi. Erciyes icin zor gececek bundan sonrasi.

Mac gerildi. Gokdeniz topa ucarak smac vurmaya calisti hakem gormedi. Sari kartlar cikiyor.

Post Reply