TÜRK TELEKOM ARENA (ASLANTEPE) (13 Aralık 2007 )

Moderator: Staff

Can Erkut Sevinc

Post by Can Erkut Sevinc »

Ozan Ersoy wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote:Biraz daha karsilastirilabilir hale getireyim rakamlari dedim:

Code: Select all

Toplam Gelir     TOKI Payi            Fark      Fark%   Arsa%
----------------------------------------------------------------------------------
Eren Talu Mimarlik  1,482,000,000   111,111,111    1,370,888,88       92.5     7.5
Bozoglu Insaat        474,574,732   118,643,683     355,931,049       75.0    25.0
Nurol Insaat          649,721,000    13,644,000     636,077,000       97.9     0.0
Cengiz Insaat         610,839,000     9,040,000     601,799,000       98.5     0.0
Mesa Mesken           605,156,540     9,895,983     595,260,557       98.4     0.0
Ozgur sagolasin bu tabloyu koydugun icin. Eren Talu'nun teklifi her ne kadar cogu GS'linin gonlunde yatan aslan olsa da (GSli olmasindan dolayi) biraz hayali gozukuyor. 1 milyar dolar + gelir getirecek derecede luks yapilarin maliyeti de yuksek olur. Haydi diyelim %100 kar bekliyorlar bu konutlarda/dukkanlarda, 1 milyar bolu 2 = 500 milyon dolar maliyet demek arti 150-200 de stat, eder 700 milyon. Eren beyin sirketinin bu kadar parayi nasil finanse edebilecegi iyice sorusturulacaktir. Ikinci degerlendirme gercekten bu konutlarin/dukkanlarin o cevrede o kadar fiyata satilip satilamayacagi olacaktir. Projenin ayrintisini bilmiyoruz tabii. Ama ilk bakana en $a$ali, en muazzam, en ilgi cekici proje gozukecegine eminim. Orada izin verilen kat sayisini da bilmiyoruz. Yuksek, soyle bir 50 kat cikilmasina izin verilecekse mesela, o zaman bu proje ayni metrekareyi daha verimli kullanan bir proje olabilir.

Ozan Ersoy
İlk olarak ben hayatımda bu kadar değişkenli bir ihale görmedim, duymadım diyeyim de herkesin herkese muhalefetine hak verdiğimi peşinen söyleyeyim..

Buyrun benzer hesap yapalım.

Bozoglu Insaat
474,574,732 118,643,683 355,931,049 75.0 25.0

Yani.

Yukarıda Ozan Beyin Talu için varsaydığı gibi 150-200 stad ve Toki için de Bozoğlunun 118 teklifi deyince Bozoğlu'na ne kalıyor: 474-(150ya da 200)-118 = 206-156 arası ..

Bozoğlu ASY nin yerine öyle bir şey yapacak ki, 206-156 den aşağı mal edecek (%25 arasa payı vermiş olacak) ve o artandan bu işin toplam hacmine finasman tablosuna yakışır bir de para kazanacak.. İşin hacmine bakınca vaat edilebilecek kazanç çok muğlak.. O zaman nedir gerçekçi olan..

Bence Bozoğlu da Talu'da FARKLI teklifler yapmış olmalılar, diğer adaylar nispeten birbirine yakın sonuçlar yansıtmışlar. Biri çok ucuz bir proje ve finans maliyeti (Bozoğlu), diğeri (Talu) çok iyi katma değerli bir pazarlama -satış geliri beklentisine dayalı.. Onun varlığı da bu işe (pişmiş aşa) su katmaya çalışacaklara engel mahiyetinde maksatlı ve anlamlıdır, saygı duyarım. Yani bu bir sigortadır, Talu varken, kurda kuşa yem olmasınız işte.. O da artık reklamdır, projeci olarak isimdir, Galatasaraylılıktır bir şekilde taltif imkanı bulmuş olur, şeklen.. Yalnız Bozoğlu'nu bu konuda daha az anlaşılır sebep sahibi bulıuyorum.. böyle bir teklif için..

Bence diğer teklifler daha gerçekçi ve her biri firma profili olarak da sermaye yapısı olarak da sağlıklı gözüküyor.. zaten teklifleri de belli bir baza oturmuş..

Talunun projesindeki ASY figüründen yararlanıp, hatta katkısını projeci anlamında alıp Nurol, Mesa, Cengiz bana kalırsa Nurol veya Mesa ile işi bitirmek doğru gibi gözüküyor. Cengiz de seçim sonucuna göre daha iyi şans sahibi olabilir.. (22 Temmuz sonrası)

Hayırlısı.

Merci!
Özhan Canaydın'a İŞ EMANET EDER MİSİNİZ? müstahakız! http://gsdosyasi.wordpress.com/2005/12

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Yönetim bence bu stadın yanında şöyle beşbin kişilik birde kapalı spor salonu çıkarsaydı çok iyi olurdu. Bu kadar beklemişken bari iş bir kere olurdu ama tam olurdu. Gerçi işin birde kötü yanı var ki düşündükçe her tarafım ürperiyor; bu ihaleyi alacak adamlar işin ortasında iflas bayrağını çekerse yandık demektir. Bu ihtimali herhalde birileri benden önce düşünmüştür sanırım, yani umarım. Yine de hayırlı olsun Galatasaray herşeyin en güzeline layık.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

İhalede 2.sıradaki bozoğlu inşaat bundan sonra zor ihale kazanır.

1- Bozoğlu İnşaatin sahibi Mesut çağlar Bozoğlu 1972 Tranzon doğumlu.Fanatik trabzonsporlu.

2- 2003 belediye başkanlığı seçimlerinde akp'den çankaya belediye başkanı adayı oldu % 36 oy almasına rağmen kazanamadı.

3- AKP hükümeti kazanmasada da bozoğlu inşaate sayısız Toki ihalesi ve başka inşaat ihaleleri verdi.

4- Mesut Çağlar Bozoğlu'nun kızkardeşi Mehmet Ağar'ın oğlu tolga ağar ile birkaç sene önce evlendi.

5- Bundan sonra AKP'DEN UZAKLAŞIP DP'ye gönül vermeye başlayan bozoğlu Ankaradan DP'den miletvekili adayı oldu. eğer DP barajı geçerse pazartesi milletvekili olacak. Fakat firmasının bir daha AKP hükümetinden ihale alması çok zor.

Bu yüzden AKP iktidarda kalacaksa ihaleyi Bozoğlu İnşaat kazanamaz diyorum.

Mehmet Gurdal Cetin

LIVERPOOL'UN STADI

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Marsan

Re: LIVERPOOL'UN STADI

Post by Mehmet Marsan »

Bati dunyasinda bankalar ve diger finans kuruluslari dis gorunusleri itibariyla eski Grek ve Roma tapinaklari mimarisinden izler tasirlar. Herhalde guven ve kutsallik itibari yaratmaya calisiyorlar.

Liverpool stadinin projesini gorunce alisveris merkezleri aklima geldi. Havadar, aydinlik musteriyi iceri davet ediyor. Gir iceri ye, ic, gez eglen ve paralri bastir.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ben olsam projeyi direk Mesaya veririm. Her zaman basladiklari projelere deger katarlar ve ayni bolgedeki emsallerine gore daha cok prim yapar yaptiklari. Daha global olabilmek icin boyle bir prestij projesine ihtiyaclari var.

Talu bir fantazi. Mimar , bu kadar buyuk projenin altindan kalkamaz.
Ayrica lutfen GS camiasinin disindan , hatir gonul islemeyen, tamamen profesyonelligin hakim oldugu
gecmisi iyi olan bir kurum alsin. Bodrum konsept villa yapmaya benzemez bu is.

Nurolda kuvvetli , ama savunma sanayinde cok isleri var. Isin ucu Buyukanita ve AY'ye cikar.

Digerleri yeni nesil mutehait, simdi ruzgar onlardan yana esiyor. Gecikme yapma veya eksik malzeme kullanip TOKIye yedirme sanslari yuksek. Gerci soylenene gore ruzgar Bozoglunun tersi yonunde esmeye baslamis
NO ADNANS, NO CRY !!

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Ayrıca ben bu kadar büyük bir stadyumun yapımı için daha önce bu çapta stadyumlar inşaa etmiş yabancı firmaların ihaleye katılmamasını da anlayamadım. Sadece Türk firmaların katılmasını gerektiren bir madde mi vardı yoksa projenin tanıtımı mı iyi yapılmadı, bilemiyorum. Bütün bunları yazma sebebim bu işi alacak şirketlerin bu işin altından kalkıp kalkamayacağına dair kafamdaki soru işaretleridir. İhale yapılmış olsa dahi sanırım o stadın kurdelesi kesilinceye kadar bize rahat yok.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Soner Özaltındere wrote:Ayrıca ben bu kadar büyük bir stadyumun yapımı için daha önce bu çapta stadyumlar inşaa etmiş yabancı firmaların ihaleye katılmamasını da anlayamadım. Sadece Türk firmaların katılmasını gerektiren bir madde mi vardı yoksa projenin tanıtımı mı iyi yapılmadı, bilemiyorum. Bütün bunları yazma sebebim bu işi alacak şirketlerin bu işin altından kalkıp kalkamayacağına dair kafamdaki soru işaretleridir. İhale yapılmış olsa dahi sanırım o stadın kurdelesi kesilinceye kadar bize rahat yok.
O soru i$aretleri ic gudunun durtuleri. Boyle adam gibi i$ yapacak olanlar bu $ekil sacma sapan kimin eli kimin cebinde oldugu bilinmeyen ihalelere katilmazlar. Ondan boyle "stad filan yapmi$ tecrubeli in$aat $irketleri yok" gercegini gormu$sun ama bir turlu kabullenememi$sin ne yazik ki. Ortada TOKI, elini cebine atmadan 50 senelik stad sahibi olacak GS klubu, ve onun 90 kusurluk kullanma hakki olan Ali Sami Yen stadi gibi karmakari$ik ihaleye akli ba$inda bir $irket yatirim yaparak girer mi? sorusunu sormak istemiyorsun. Yani $uraya cali ektim koyunlar gecerken surtecek hesabi bu. Anca boyle eski GS yonetim kurulundan cikma gonlunde yatan Aslanla katilir hem de milyar dolarlik proje ile. Yapar mi yapamaz mi, hakikaten iki senede biter mi filan diye du$unup durursun arpacik kumrusu gibi. bo$ver. Allahtan senin cebine giren cikan olmadiktan sonra yapmi$lar ya da yapamami$lar cok nir $ey fark etmeyecek. Elinden gelen bir $ey olmayacagina gore. Allahin senesi ayi gunu cok diye du$un. Ihale bozulur yenisi olur. Tepe degi$ir. Falan filan.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

GS bu stadin sahibi degil, kiracisi olacak.

Bunun icinde GS'in ihaleyi yonlendirme, ustlenme gibi hakki olamaz.49 yilligina kullanma hakkina sahip o kadar.

Benim bu isten anladigim budur.

Boyle olunca da GS ihale istedigine ihaleyi veremez, vermemeli.Boyle bir tecrubeye ve bilgiye sahip de degil zaten.

Malin sahibi devlet, sartlarini da ona gore belirler ve bunlari yerine getirene de ihaleyi verir.

GS bu isten soyle bir kazanci olur, daha yeni bir tesiste daha fazla insana servis edecek.Biletin hem satis rakami yukselecek hemde niceligi artacak.

Ben genel olarak, GS'in bu kadar bu islere sahiplenmesini ve mudahil olmasini anlayamiyorum zaten.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Savas Macun wrote:
Ben genel olarak, GS'in bu kadar bu islere sahiplenmesini ve mudahil olmasini anlayamiyorum zaten.

Selamlar
Savas
Boşver anlama.O kadar da sizi ilgilendirmiyor zaten.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Mehmet Gorgen wrote:
Savas Macun wrote:

Selamlar
Savas
Nedenmis, bak yoneticilerin bile gelip stadi dolasip dolasip duruyor feyz almak icin.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Savas Macun wrote:GS bu stadin sahibi degil, kiracisi olacak.

Bunun icinde GS'in ihaleyi yonlendirme, ustlenme gibi hakki olamaz.49 yilligina kullanma hakkina sahip o kadar.

Benim bu isten anladigim budur.

Boyle olunca da GS ihale istedigine ihaleyi veremez, vermemeli.Boyle bir tecrubeye ve bilgiye sahip de degil zaten.

Malin sahibi devlet, sartlarini da ona gore belirler ve bunlari yerine getirene de ihaleyi verir.

GS bu isten soyle bir kazanci olur, daha yeni bir tesiste daha fazla insana servis edecek.Biletin hem satis rakami yukselecek hemde niceligi artacak.

Selamlar
Savas
Galatasaray yeni stadin 49 senelik kiracisi durumunda olacak. Bu kadar uzun sure kiracilik yapacak bir kurulus dunyanin neresinde olursa olsun soz hakki verilir. Eminim Yeni Zelanda'da bile boyledir.

Onceden de soyledigim gibi benim bu ise pek aklim yatmiyor. Rakip takim taraftarlari tekere comak sokmaya basladikca acaba diyorum olma ihtimali varda benmi cok karamsarim. Ilk ASY projesi ve Olimpyat stadi macerasinda demediklerini birakmamislardi. Bu sefer biraz daha catlak sesler duyarsam umutlanacagim.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Savas Macun wrote:
Mehmet Gorgen wrote:
Savas Macun wrote:

Selamlar
Savas
Nedenmis, bak yoneticilerin bile gelip stadi dolasip dolasip duruyor feyz almak icin.
Bence de dogru yapıyorlar, stadınız guzel, feyz almak lazım.

Aynı şekilde yıllarca sizinkileri bizim Avrupa maçlarına davet ettik, gelip feyz alsınlar, takım nasıl kurulur, orada top nasıl oynanıyormuş görsünler diye ama gelmediler nedense. Ulusoy diye yakınmayı seçtiler, umarım onlar da bir an önce feyzin önemini anlar, çünkü bir-iki yıla elinize bir imkan daha geliyor Avrupa'da başarılı Türk takımı nasıl olur görmek için, onu da kaçırmayın. :D

GS'ın yapılacak stada ne derece müdahil olacağı konusunda da maalesef üçüncü şahıslarına arzuları değil GS'ın yaptığı protokoller geçerli, onlara göre de yapılacak stad projesi GS'ın onayına tabii. Zaten aksi doğru olsa sizin ve BJKın da stadınızda her değişiklik için gidip devletten onay almanız gerekirdi, malsahibi değil kiracı olarak, yani zırva olurdu. Bu kiracılıkların sözlük anlamında kiracılık olmayıp uzun süreli ve mal sahipliğine benzeyen kiracılıklar olduğunu da kelimeye takılmayıp işin özüne bakan herkes görüyor zaten.

Bu kadar ürkütmüyoruz umarım...

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ali Gursel wrote:
Savas Macun wrote:
Mehmet Gorgen wrote: Boşver anlama.O kadar da sizi ilgilendirmiyor zaten.

GS'ın yapılacak stada ne derece müdahil olacağı konusunda da maalesef üçüncü şahıslarına arzuları değil GS'ın yaptığı protokoller geçerli, onlara göre de yapılacak stad projesi GS'ın onayına tabii. Zaten aksi doğru olsa sizin ve BJKın da stadınızda her değişiklik için gidip devletten onay almanız gerekirdi, malsahibi değil kiracı olarak, yani zırva olurdu. Bu kiracılıkların sözlük anlamında kiracılık olmayıp uzun süreli ve mal sahipliğine benzeyen kiracılıklar olduğunu da kelimeye takılmayıp işin özüne bakan herkes görüyor zaten.

Bu kadar ürkütmüyoruz umarım...

Arada buyuk bir fark var, FB veya BJK kalkip da "biz stadi eskittik, veya stad sozu verdik beceremedik bize yer verip ustune stad yapin" demedi, yapan kendi parasiyla yapti.Kimse kalkip da ihale acilsin soyle olsun boyle olsun demedi.

Tabii birde bosta duran bir stad varken devletin boyle bir projeyi yapmasi da ne kadar akilcilidir bilinmez, tabii isin icine fanatiklik girince devletin yapacagi ziyan veya yanlisligin hic bir onemi yok degil mi?

Kira demeyelim o zaman free lease diyelim, tabii normalde boyle free lease yapilmasi icin takir takir parayi odemek gerekiyor.Oysa hic bir kulup bunu odemiyor, mac oynandikca hasilattan kesiliyor muhtemelen.

FB'nin devletten onay almasi gerekirmiyidi bilemem, ama isin icine mantik sokulursa FB devletin arazisine deger katmistir yaptigi ile zaten onlarda bir an evvel stadin arazsini satin almak istiyor.

Benim urktugum falan yok, eger FB kalkip da stad yapmasaydi kimse kilini kipirdatmazdi, bugun DEVLET daha iyisini yapsin ondan sonra bir baskasi daha iyisini yapar, boyle boyle gelisilir.

Tekrar ediyorum, ortada GS'in yaptigi hic bir yatirim yok, basardigi hic bir sey yok.Hal boyleyken iste GS'in projesi,stadi vs gibi kamuoyunu yaniltan anlayisa karsiyim.

Birde isin baska bir boyutu da var.

Bugun devlette bakanlik yapmis olan veya iktidar partisinin miletvekili olan bir kimsenin boyle bir ihalede olmasi ne ise GS'da yoneticilik yapmis bir kimsenin yer almasi odur benim gozumde.

Selamlar
Savas

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Savas kardesimiz ters yarimkurede, kis var simdi,
hatta kar bile vardir. Cani sikkin herhalde.

GS aslanlar gibi mudahil olur cunku:
1-) Karsiliginda devlete tapulu bir malini vermistir Mecidiyekoyde.
ASY yaninda birde tapusu kendisine ait bir arazi verdi Mecidiyekoy ortasinda. Onuda verdi stadin kullanim hakkinin yaninda.
2-)SS stadinin mulkude FBde degil, ama masallah babasinin mali gibi
ustelikte ruhsatsiz oldugu halde ona buna sponsorla yaptirdi FB. Iyıkıde yaptirdi. Yani klublerin mulku olmayan stadin insaatina maydonoz olma olma isi bizle baslamadi.Dere deltasinda, Marmara deprem hattinin dibindeki yere yigma beton sistemi ile kafasina gore yapti.Keske TOKI nin denetleme mekanizmasindan yardim isteseydi.
3-) Stadlar eninde sonunda klublere devredilecek. Zannedilenin aksine devlet vermek istiyor, klubler yan ciziyor. Masraflarini devlete yigiyorlar,
kirayida odemiyorlar, 3-5 yilda bir af, hoop sifirlaniyor. Ancak cok amacli bir stad olursa ,
yani haftada 7 gun calisan, klubler icin masrafi yuklenmek mantikli olabilir. Yani ister patlayin, ister catlayin cok ilerde tapusuda GS'nin olacak.

Guzel kardesim, sen birak stadi falan, senin icin Roberto Carlos'u yaziyorum onu oku.
NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply