2007/08--Turkcell Süper Lig Maçları/Oyuncular

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Hakikaten Turk futbolu adina rezil bir olay gelisti Trabzon'da..

Haydi sahaya inen 40 tane kendini bilmezi bir yana koyun sahada olanlara ne demeli..

Ayman denen futbol terorisi rakibini oyle bir girdi ki Sivasli oyuncu sahadan iki bacagida yerinde nasil cikti ben ona inanamadim...

Bence Aymanin futbol lisani elinden alinsin, Trabzonnunda 3 puan'i alinsin, ya ilk yari seyircisiz oynasinlar yada TFF'nin yuregi varsa kume dusursunler bundan sonra yanliz Trabzon'a herkeze ayni sert kurallar uygulansin...Nedir bu rezillik Allaha askina...

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Murat Gokcigdem wrote:Hakikaten Turk futbolu adina rezil bir olay gelisti Trabzon'da..

Haydi sahaya inen 40 tane kendini bilmezi bir yana koyun sahada olanlara ne demeli..

Ayman denen futbol terorisi rakibini oyle bir girdi ki Sivasli oyuncu sahadan iki bacagida yerinde nasil cikti ben ona inanamadim...

Bence Aymanin futbol lisani elinden alinsin, Trabzonnunda 3 puan'i alinsin, ya ilk yari seyircisiz oynasinlar yada TFF'nin yuregi varsa kume dusursunler bundan sonra yanliz Trabzon'a herkeze ayni sert kurallar uygulansin...Nedir bu rezillik Allaha askina...
Murat cok onemli bir olaya deginmis. Ayman hayvani topa bile bakmadan direk Balli'ye cift daldi. Hakem bozuntusu sadece faulden sonra itisip kakisanlara kart gosterdi, Ayman hayvani sari bile gormedi. Bu hatali karara ragmen Trabzon seyircisi sahay girdi.

Federasyon Ayman hayvanina ceza vermezse yuh olsun!!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Demirkol'dan inciler. Bu guya iclerinde en akillisi ve mantiklisi.

"Carlos kufur ediyor bu kesin ben duydum. Ama duruma kufure ediyor. Hakeme konu$ur. Bir erkege boyle kufur edilmez. Ama hakeme ediyor. Bunun cezasi var mi bilmiyorum. Boyle 4eyler our sahada."

Behey deve. Sen Brezilyali misin Ispnayol mu/ Ne biliyorsun erkege nasil kuru edilecegini. Ikincisi herif hakemle direk konu$uyor. Bu durma kufur etmek mi oluyor. Bunlar zavalli insanlar hakikaten oyle.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ne kiziyorsunuz canim sahada horon tepmisler Trabzon misafirperverligini gostermisler iste.

Bu sene bu sosyal yapidaki ulke futbolda cok buyuk olaylara gebe. Hele mevcut iktidar TFF'nin bes senede butun ozerkligini darma duman ettikten sonra. Zaten 2002'den beri Turk futbolundaki yokus asagi gidis ve Avrupa'da kluplerimizin yerlerde surunmesi ve paspas olmasi bosuna ve sebepsiz degil, hersey birbirine bagli.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz'in soyledigi gercekten cok dogru bir nokta var.

Turkiye'de herkes dini butunler ve dinsizler arasinda bir ayrilma noktasi ararken baska (ve belki de cok daha ciddi) bir ayrilma noktasi belirmeye basladi Turkler, Turkculer ve globalciler diyelim, ya da siz nasil ifade ederseniz.

Olaylari baslatan faulu yapan Misirli, faule maruz kalan ise Israilli idi yanlis bilmiyorsam (tamam orada din de var, farkindayim).

Futbol bir suru sacma sapan ise karisiyor.

Yarin aksam bir suru Avrupa televizyonu Turkiye Isvicre, GS-FB ve de Trabzon Sivas macindan kliplerle bir haber hazirlasa kim ne diyebilir, resimler yalan soylemez.

Futbolumuzu temizlesek ama butun bir toplumu nasil temizleyeceksin, deterjanla mi?

Bu arada Ayman'i atamamak konusunda ne kadar zavalli idi ise hakem, maci tatil konusunda o derece helal olsun ama tahminim cep telefonuna Hilmi Ok ya da birilernden tatil et emri geldi o konuda. Sayin hakemler, eyyami kesin, hayvanlari sahada tutmayin, Ayman'in o faulden sonra sahada isi yoktu...

Ali

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ali Gursel wrote: Bu arada Ayman'i atamamak konusunda ne kadar zavalli idi ise hakem, maci tatil konusunda o derece helal olsun ama tahminim cep telefonuna Hilmi Ok ya da birilernden tatil et emri geldi o konuda. Sayin hakemler, eyyami kesin, hayvanlari sahada tutmayin, Ayman'in o faulden sonra sahada isi yoktu...

Ali
Abi dedigin gibi merkez Hakem komitesinin baskan yardimcisi (veya bir uyesi) de mactaymis, onu hakem odasina cagirdilar, yoneticiler de gitti, beraber karar verdiler sanirim. Demirlek kendi basina karar veremezdi. Zaten durduk yerde bir serbest vurus sirasinda itis kakisa engel olamadi ve mac cigrindan cikti.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tolga Girici wrote:
Ali Gursel wrote: Bu arada Ayman'i atamamak konusunda ne kadar zavalli idi ise hakem, maci tatil konusunda o derece helal olsun ama tahminim cep telefonuna Hilmi Ok ya da birilernden tatil et emri geldi o konuda. Sayin hakemler, eyyami kesin, hayvanlari sahada tutmayin, Ayman'in o faulden sonra sahada isi yoktu...

Ali
Abi dedigin gibi merkez Hakem komitesinin baskan yardimcisi (veya bir uyesi) de mactaymis, onu hakem odasina cagirdilar, yoneticiler de gitti, beraber karar verdiler sanirim. Demirlek kendi basina karar veremezdi. Zaten durduk yerde bir serbest vurus sirasinda itis kakisa engel olamadi ve mac cigrindan cikti.
Wallahi tesekkurler, benim tahminim de bu adam da o maca olsa Ayman'i atardi demek idi. Cok belliydi adamda mac tatil edecek omurga olmadigi, adam atamiyor oyundan. Neyse, dogru karar tatil idi, nereden gelirse gelsin. Ayman'a ceza, tabii Ceyhun ve daha bir suru TSlu ve bazi Sivas'li oyunculara da. Eger yapacaginiz bu ise kahveye gidin deyip biraz sorumluluk bilen cocuklara formalari giydirmeli. Uc bes tane sersem salak futbol zevkimizin icine edecek melekette, biri de hakem, nasil atmazsin o adami yahu. Butun olaylar herifin sahada kalmasindan basladi.

Ali

Salih Bora

Post by Salih Bora »

19 Mayıs'taki maça federasyonun ceza kurulu 5 maç ceza verdi.
Ellerine sağlık, versinler.
Türk futbolunu virüslerden temizlemek için iyi bir atılım idi.
Peki bugün Trabzon'da yaşananlar ne?
Dakika bir, gol bir.
Ceza Kurulu, GS-FB maçına 5 maç ceza vererek, bir anlamda hukuk deyimiyle "içtihat oluşturdu".
Ne demektir bu?
Bundan sonra bu veya buna benzer eylemler olduğunda Ceza Kurulu'nun verdiği ceza, örnek karardır. Kimse itiraz edemez.
Üstelik daha beter boyutu var işin.
19 Mayıs'taki maçta sahaya giren, futbolcuları darp eden kimse olmamıştı.
Bu sefer öyle değil. Avni Aker'de tel örgüler kalkalı yıllar oluyor. Böyle olunca ipini koparan sahaya atlama hakkını kendinde görüyor.
Sivassporlu bir oyuncunun söyledikleri çok vahim:
"Girenler arasında satırlı biri vardı..."
Buyrun cenaze namazına.
İnsanın aklına kötü kötü şeyler geliyor.
Ama daha da vahim olanı, bu olayları tetikleyenin, fanatik milliyetçi Trabzon halkının içinde barındırdığı Yahudi antipatisi olduğu hakkında muhtelif yorumlar yapılıyor.
Eğer bu doğruysa, vahim olmaktan öte, mide bulandırıcı.
Federasyon eyyama kaçıp olayların üstünü örtmeye kalkarsa yarın Trabzon'un sahasında cinayet işlenmeyeceği ne malum?
"Adam Yahudi'ydi..."
"Adam kefereydi..."
"Adam yamyamdı..."
Trabzonspor kulüp dergisinin foto muhabiri içeri dalıp Mehmet Yıldız'a silleyi çekiveriyor.
Buna ne buyrulur?

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Salih Bora wrote: 19 Mayıs'taki maçta sahaya giren, futbolcuları darp eden kimse olmamıştı.
Bu sefer öyle değil. Avni Aker'de tel örgüler kalkalı yıllar oluyor. Böyle olunca ipini koparan sahaya atlama hakkını kendinde görüyor.
..
Haklisin. Bizim seyirciler Fb'li futbolculara cicek atiyorlardi. Darp filan olmadi ama i$te piyongo bizim sevecen sporsever seyirciye carpti. TS icin daha da aci olmali bu i$In vebali. Futbolculara koltuk su 4i4esi filan atsalardi darp olmazdi.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 13, 2007 4:23 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Cengiz Akgun wrote:Haklisin. Bizim seyirci Fb'li futbolculara cicek atiyorlardi. Darp filan olmadi ama i$te piyongo bizim seveen seyirciye carpti. TS daha da aci olmali bu i$In vebali.
. Futbolculara koltuk su 4i4esi filan atsalardi darp olmazdi.

Estağfurullah.
Ne alakası var?
Ama tribünden pet şişe fırlatmak başka şey, içeri girip dayak atmak ya da lince kalkışmak başka şey.
Asla 19 Mayıs'ta yapılanları hoşgörmek gibi bir niyetim yok.
Yaralamak ile öldürmek arasındaki fark gibi yani.
Yoksa ikisi de benim için suç. Asla mazur gösülecek tarafı olamaz.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Salih Bora wrote:
Cengiz Akgun wrote:Haklisin. Bizim seyirci Fb'li futbolculara cicek atiyorlardi. Darp filan olmadi ama i$te piyongo bizim seveen seyirciye carpti. TS daha da aci olmali bu i$In vebali.
. Futbolculara koltuk su 4i4esi filan atsalardi darp olmazdi.

Estağfurullah.
Ne alakası var?
Ama tribünden pet şişe fırlatmak başka şey, içeri girip dayak atmak ya da lince kalkışmak başka şey.
Asla 19 Mayıs'ta yapılanları hoşgörmek gibi bir niyetim yok.
Yaralamak ile öldürmek arasındaki fark gibi yani.
Yoksa ikisi de benim için suç. Asla mazur gösülecek tarafı olamaz.
Eksik yazmi$im uzaktan oldumu olmuyor darp. Su $i$esi; koltuk filan (kaya filan da vardi ama sayilmaz) ufak i$ler. Futbolcu dedigin cevik ve zekali olmali. Gorsunler ve kacsinlar enayi gibi durup hedef tahtasi olmasinlar atilanlara. Sahaya inip vurmaya kalkarsan i$in boyutu degi$ik. Yaralamadan oldurmeye kadar gidiyor sonucu. Uzaktan daha iyi. Kim vurduya da gitme durumu da var ustelik uzaktan olunca.

In$allah anlatabiliyorum. Uzaktan yakindan sahaya girmek girmemek gibi fark soz konusu olamaz. Tribunden atilanlar yaralamak hatta mumkunse oldurmek amaci ile atilan $eyler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:TS icin daha da aci olmali bu i$In vebali.
Cengiz Hocam,

Artik biliyorum senin "GS'in sucunu/kusurunu ucundan kulagindan kucuk gostermek gibi bir anlam cikabilecek" yazilara olan ozel "ilgini" (Salih Hocam, bu cumle sana daha cok aslinda! :) ), ama, sakasi bir yana, senin sahsi fikrin nedir peki? Klup fotografcisiyla, 5-10 seyircisiyle sahaya dalmanin, cezasini verirken, bizim 5 mac cezaya oranli bir ceza mi vermis olurdun? Yani o 5'se, bu de 2/3/5/7 olmali, filan gibi bir kistasin var mi, bu isin kurallarinin detayini bilmedigimize gore...
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Cengiz Akgun wrote:TS icin daha da aci olmali bu i$In vebali.
Cengiz Hocam,

Artik biliyorum senin "GS'in sucunu/kusurunu ucundan kulagindan kucuk gostermek gibi bir anlam cikabilecek" yazilara olan ozel "ilgini" (Salih Hocam, bu cumle sana daha cok aslinda! :) ), ama, sakasi bir yana, senin sahsi fikrin nedir peki? Klup fotografcisiyla, 5-10 seyircisiyle sahaya dalmanin, cezasini verirken, bizim 5 mac cezaya oranli bir ceza mi vermis olurdun? Yani o 5'se, bu de 2/3/5/7 olmali, filan gibi bir kistasin var mi, bu isin kurallarinin detayini bilmedigimize gore...
Bana kalsa o sabikali heriflerin stadini en az bir sene kapatirim. Turk futbolu bu heriflerin katkisina asla ihtiyaci yok. Belki adam olup adam gibi mac seyretmesini ogrenirler. Klup olup misafir ettiklerine saygi gostermeyi ogrenirler. O da belki. Ama bunu yapacak buzuk yok Ulusoy gibi haysiyetsiz heriflerde. Kendisi zaten orali ve ayni kafada. TS klup yoneticilerini al birini vur oburune. Kafaca sakat adamlar. Olmasalar bu kadar sabikalari olmaz.

Ama bu gercek GS'yin gecen sene 19 Mayistaki FB macinda FB futbolculari yaptigi darp degildi sahaya girmediler ki demek gibi bir kar$ila$tirma getiremez benim indimde. Bunu asla kabul etmem. Insanligini yitirip a$agilik bir yaratiga donu$enlerin (bak hayvan demiyorum hayvanlar aleminde bu turlu mendeburluklar gozlemlenmiyor) kar$ila$tirmasi olmaz. Ha sahaya girip futbolcu kovalami$ vurmaya cali$mi$ hatta vurmu$ ha 30 metreden ta$, su $i$esi, koltuk oturagi savurmu$, pet $i$eini adamin kafasinda patlatmi$. Amac nedir bu iki hareket de. Herifin gozu donmu$ birinin kafasini gozunu yarmak sakatlamak hatta ters bir yerine gelirse orada oldurmek olduguna gore ne fark eder sahaya girip girmemek. Bunlari soylemezsem "ama FB stadinda da bize neler yapildi idi" gibi bir mazaret gecerlilik kazanir.

Kisacasi GS'lilarin $u son rezaletden sonra onu bunu kinamalari komik oluyor gozumde. TS daki bu olaylari cikaranlarla GS'da taraftar adi ile o tribunde her turlu ahlaksizligi yapanlar arasinda hicbir fark yok benim icin. Kime ne soyleyeyim. Birak bunlar bizdendir demeyi, sokakta gorsem bu igrenc mahluklarin yuzlerine tukurmek bile gelmez icimden.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 13, 2007 4:48 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Ulusoy faktoru ve belki araya bazi milletvekillerinin girmesi yuzunden ben Trabzon'a maalesef fazla bir ceza verilecegini beklemiyorum. Umarim yanilirim. Tahminim, agir para cezasi ve 3-5 mac saha kapanmasiyla yirtarlar. Bence 8-10 mac ceza verilmeli.

Ayrica, Trabzon'un bu TV yayinlarindan aslan paylarindan birini almasina artik son verilmeli. Sirf, devamli olay cikartan seyircisinden dolayi degil...senelerdir sampiyon veya ikinci olamadilar zaten. Ligde naklen verilecek dorduncu mac, 'rotating system' olarak diger maclarin arasindan biri olarak verilmeli (ve tabi sonlara yaklastikca, onem kazanacak maclardan biri verilmeli).

Isin icinde irkciligin da oldugunu Sivas baskani bir kere dedi (sonra tekrarladi mi bu iddiasini bilmiyorum...belki maalesef birileri 'Baskanim bunu lutfen bir daha gundeme getirmeyin' diyip bunu ortbas etmeye calismistir; bilemem). Bir arkadasin dedigi gibi, resmen mide bulandirici eger irkcilik da isin icinde ise. Aaaaa pardon ya, basin yayinda hemen hemen herkesin dedigi gibi, 'Turkiye'de irkcilik yoktur', degil mi ? Tuh...unutmusum :shock:

Ayman'in hareketini ise dun gordum bir programda...resmen gaddar bir hareket....sonra bir kanala cikip piskin piskin konusmasi da igrenc otesi.

Saygilar,

Cemal

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Olaya bir de baska acidan bakalim diyorum. TS'de yasanan olaylari henuz TV'de gormedim ancak burada Ozgur'un yazdigi gibi 5-10 kisinin isiyse cezanin bizim aldigimizdan daha fazla olmasini beklemek ne derece dogru olur, emin degilim.

ASY'de yasananlar, tribunlerin buyuk bir kisminin katilimiyla ve mac boyunca istikrarli bir sekilde gerceklesmistir. Bu sebeple, butun tribune verilen "mac seyredememe" (yani "seyircisiz mac") cezasi, suca uygundur.

Trabzon'daki olaylar ise bir kac kisinin isiyse, bu kisilerin birey olarak cezalandirilmasi ayrica tribunlerin onune de tel cekilerek boyle bir olayin tekrarinin onlenmesi gerekir. Kulube de gerekli onlemleri almadigi icin bir ceza verilmelidir.

Tabi ki, bu benim kisisel gorusum. Hukukcumuz Ali bey ne der? :)
Tan Erten

Post Reply