7. Hafta: Galatasaray-Besiktas 2-1 (H. Balta, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Burhan Sağsen

Post by Burhan Sağsen »

Besiktas'in mactaki taktigi de belli, Lincoln'e adam markaji ve hucumda S.Ozkan ve Tello kanatlardan orta yapacak.. Bobo'yla kafa golu veya gerisindeki Delgadoyla surpriz sutlarla gol arayacaktir.. yan toplardaki sorunumuzu da bilmeyen yok... cok kolay bir mac olmayacagi acik ama erken bir gol bulursak belki tek on liberoya donup cift forvet yapmak zorunda kalirlar o zaman bizim icin daha rahat olur..
arkadaşlar merhabalar.... kanka sana da merhaba... :)

bence bu maçta geleneksel 4-3-1-2 yerine 4-4-1-1 başlamamız lazım... sion maçındaki hataya düşmeyelim derim... bu maçı kazanmak tabiki önemli, ama kaybetmemek daha önemli... maça temkinli başlayıp ilk 20 dakika rakibi tartdıktan sonra gerekirse risk alınıp defans orta sahaya çıkabilir.... 2. yarı duruma göre çift forvet ve 4-3-1-2 sistemine dönebiliriz...

bjk'nın kanatları kuvvetli... hem onların kanat akınlarını durdurmak, hemde beklerinin ataklara katılmasını engellemek için dörtlü orta saha lazım diyorum.... mesela şöyle bir diziliş :

...........................................aykut...........................................
uğur..............song..................................servet..............volkan
hasan.............barış...............................linderoth.............ayhan
..........................................lincoln..........................................
................................hakan (nonda - ümit)..............................

yan toplardaki sorunlarımız ve de bjk'nın kanat ağırlıklı futbolu düşünülürse bence mantıklı olan 4-4-1-1 sistemiyle başlamaktır....
her şey cimbom için

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Burhan hosgeldin, :)

besiktas dedigin gibi kanatlardan oynayacaktir ama bu macta Feldkamp Orkun yerine Aykut'la baslar mi ve bu da soruna cozum olur mu emin degilim.. ayrica, tek forveti ilk kez bu macta denerse, hem takim ici endiseye hem de rakipte bir guvene sebep olabilir.. zaten kalli, umit-hakan ikilisini bozmayi dusunmuyorum demis.. keske bozsaydi nonda-umit daha iyi olurdu ama tek forvet ve Orkun degisiklikleri beklemiyorum acikcasi...

mac cezamiz bittigi anda maclarin detaylarini tribunden izleyen biri olarak daha farkli bir gozle bize anlatmani istiyoruz..

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bu mac Kalli Orkun degil de Aykut'u oynatirsa yumurtlamis olur...ki böyle
bir hamle beklemiyorum kendisinden...

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Ercan Arslan wrote: zaten kalli, umit-hakan ikilisini bozmayi dusunmuyorum demis..
Ercan, TD'imiz bu demeci nerede demis? Eger dogru ise

Allah korusun tekrar Sion maci sonrasi gidip oyuncularina "yanlis kadro kurdum" mu diyecek?

Hayret birsey Kulubun icinden bir arkadas bana Nando'nun hic bir saglik problemi yok diye bir mesaj gecmis.

BJK macina Umit Karan gibi defansin arkasinda durup ona buna ayagima niye pas atmiyorsunuz diye suratini asan bir topcu cok yanlis olur....Adamlarin defansi bizden daha duzenli.

Bize gosterilecek sikisik alani ancak Nonda acar!

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ercan Arslan wrote:
kesinlikle cok dogru.. cift onliberolar Koray ve S.Kurtulus olur.. S.Kurtulus gecen sene zaten on libero oynadigi icin o mevkiyi yadirgamaz diye dusunecektir... Diatta'yi saga cekip eger oynarsa G.Zan - Toraman'la da defansin ortasini kapatir..

Besiktas'in mactaki taktigi de belli, Lincoln'e adam markaji ve hucumda S.Ozkan ve Tello kanatlardan orta yapacak.. Bobo'yla kafa golu veya gerisindeki Delgadoyla surpriz sutlarla gol arayacaktir.. yan toplardaki sorunumuzu da bilmeyen yok... cok kolay bir mac olmayacagi acik ama erken bir gol bulursak belki tek on liberoya donup cift forvet yapmak zorunda kalirlar o zaman bizim icin daha rahat olur..
Kesinlikle katıldığım bir analiz...

Medyadaki haberlere göre Ertuğrul Sağlam'ın antremanlarda oynattığı ilk 11 şöyle;

Diatta-G.Zan-İ.Toraman-İ.Üzülmez

S.Özkan-S.Kurtuluş-Koray-Tello

--------------Delgado

---------------Bobo

Bu kadroda Serdar Özkan ve Delgado dışında fizik olarak ezilecek oyuncu yok...

E.Sağlam'ın Marsilya maçındaki gibi oyunu kendi sahasında kabul edip 0-0'a yatacağını düşünmüyorum. Keşke öyle yapsa çünkü oyunu rakip sahaya yıktığımız anda bu ligde bizden iyi takım yok(Avrupa'da bile sayılı takım var), ama hem defans oyuncularımızın zafiyetleri hem de takım savunmasındaki eksiklerimizden dolayı orta sahada baskı yiyip hızlı hücumlarla karşılaştığımız zamanda Anadolu takımlarından farkımız kalmıyor.

E.Sağlam'ın bugüne kadar yaptıklarının aksine savunmasını orta sahasına yaklaştırıp, mücadeleci orta sahasıyla baskı yaparak oyunu 30-40 metreye sıkıştırıp kaptığı toplarda Delgado-S.Özkan-Tello-Bobo gibi hızlı oyuncularıyla ani hücuma çıkıp gol bulmaya çalışacağını düşünüyorum.

Ayhan-Linderoth-Lincoln-Barış orta sahasından başka bir seçeneğimiz olduğunu düşünmüyorum. Arda iyileşmiş ve oynama şansı varmış ama bence öne geçtikten sonra oyuna girmeli, savunmaya yardım etmeyen ve mücadeleci olmayan kanatlarla maça başlarsak çok zorlanırız.

Yan toplardaki zaafımız biliniyor ama özellikle set hücumlarında değil de hızlı hücumlarda gelen yan toplarda iyice çuvallıyoruz. Bjk Ercan'ın dediği gibi Serdar ve Tello'yla bu zaafımızdan yararlanmaya çalışacaktır.

İlk golü biz atarsak Bjk tek ön liberoya dönüp orta sahadaki baskılı ve mücadeleci oyunundan vazgeçmek zorunda kalacak ve iyice açıldığı için de kalesinde 2. ve 3. golü görecektir. İlk golü biz atamazsak maçı kazanma şansımızın olmadığını düşünüyorum. Tahminim gollü beraberlik, ama ilk golü yiyen takım beraberlik golünü çabuk bulamazsa 2-3 farklı yenilir düşünüyorum.

Maçı kazanırsak daha ligin 7. haftası olmasına rağmen şampiyonluk yolunda önemli bir adım atmış oluruz. Beraberlik veya mağlubiyet halinde ise ne olacağı hiç belli olmaz.
Last edited by Ersin Taner on Tue Sep 25, 2007 7:19 pm, edited 1 time in total.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Code: Select all

------------------------Orkun-------------------------- 

Ugur-----------Song------------Servet---------Volkan 

--------------------Linderoth---------------------------

-------Baris---------------------------Ayhan-----------

----------------------Lincoln----------------------------

----------------Nonda------------Hakan------------ 

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bakin cok iddiali konusuyorum. BJK bu haliyle GS'dan daha iyi netice almaya
musait bir takim, yani galibiyete daha yakin. Ayhan, Hasan Sas ve Umit
Karan uclusu bana guven vermiyor. BJK'in sansizligi takimda Toraman'in
banko oynuyor olmasi.

GS defans sorununu cözmedigi muddetce her an gol yemeye musait
durumda. Bu da onu derby maclarinda sansiz kiliyor. Defansin göbegini
oturtamadi bir turlu, bu saatten sonra oturtmasi da zor gözukuyor.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Gokcigdem wrote:

Code: Select all

------------------------Orkun-------------------------- 

Ugur-----------Song------------Servet---------Volkan 

--------------------Linderoth---------------------------

-------Baris---------------------------Ayhan-----------

----------------------Lincoln----------------------------

----------------Nonda------------Hakan------------ 
Murat abicim, senin kaynak neden sakat degil dedi ama Nonda Sion macindan beri dogru durust topla antrenmana cikmadi, hep salonda falan calisiyor. Bakalim bugunku antrenmanda yer alacak mi? Yer alirsa durumu ne olacak, yarim mi birakacak tamamlayacak mi? Ama benim bildigim bir iki gun antrenmanla Kalli ilk 11 cikarmayacaktir Nonda'yi.

Umit oynar benim tahminim. Aslinda Nonda hazir olsa Hakan'in oynamamasi gerekiyor. Nonda - Umit daha denenmedi. Benim sezilerim birbirini cok daha iyi tamamlayacak bir ikili olacagi.

Hakan bu macta da yoklari oynayacaktir. Macin basinda oraya buraya kosar pres yapar ama Lincoln "al da at" diye ayagina pas verince yine Hakan'in zurna zirt degil ZOOOOORT diye ses cikarir.

Bana inanmiyorsaniz takimin liderine sorun. Bu takimin sahadaki lideri Lincoln. Herseyi o yonetiyor. Kalli'nin dedikleri de bir yere kadar. Sahada dudugu otturen Lincoln, o da akilli adam. Bakti Hakan'da is yok, Kasimpasa macinda gozleri hep Umit'i aradi. Hep Umit'e paslari atmaya calisti. Girdigimiz butun pozisyonlarda da Umit vardi. Zaten gol pozisyonu, gol mevzu oldugunda sirti kaleye donuk direk gibi duran Hakan'i verkac icin kullanmaktan baska sansi yok.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Tue Sep 25, 2007 8:37 pm, edited 1 time in total.

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Murat Gokcigdem wrote:
Ercan Arslan wrote: zaten kalli, umit-hakan ikilisini bozmayi dusunmuyorum demis..
Ercan, TD'imiz bu demeci nerede demis? Eger dogru ise

Allah korusun tekrar Sion maci sonrasi gidip oyuncularina "yanlis kadro kurdum" mu diyecek?

Hayret birsey Kulubun icinden bir arkadas bana Nando'nun hic bir saglik problemi yok diye bir mesaj gecmis.

BJK macina Umit Karan gibi defansin arkasinda durup ona buna ayagima niye pas atmiyorsunuz diye suratini asan bir topcu cok yanlis olur....Adamlarin defansi bizden daha duzenli.

Bize gosterilecek sikisik alani ancak Nonda acar!
Hurriyette gordum diye hatirliyorum Murat abi ama simdi tekrar baktigimda bulamadim.. bende bu macta Ozan bey gibi Nonda-Umit Karan ikilisinin denenmesini istiyorum..tabii Nonda tam olarak iyilestiyse..

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozan Ersoy wrote:
Murat abicim, senin kaynak neden sakat degil dedi ama Nonda Sion macindan beri dogru durust topla antrenmana cikmadi, hep salonda falan calisiyor. Bakalim bugunku antrenmanda yer alacak mi? Yer alirsa durumu ne olacak, yarim mi birakacak tamamlayacak mi? Ama benim bildigim bir iki gun antrenmanla Kalli ilk 11 cikarmayacaktir Nonda'yi.
Nonda antrenmana cikmamis yine salonda calismis. Besiktas macinda buyuk olasilik ilk 11 oynamaz. Umarim yedek soyunabilir de yorulacak Hakan Sukur'un yerine oyuna girebilecek durumda olur.

http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=301342

Hasan Sas da belinden sakat kadro tahminlerinden onu da cikarin. Servet takimdan ayri calismis. Hala durumu belli olmayabilir. Arda da ayni sekilde takimdan ayri sekilde sahada calisiyor. Yedeklerde Arda olacaktir.

Sabri ve Okan kesinlikle oynamayacaklar.

Bu arada Nobre'den cekinen arkadaslara cekinmeyin derim. Cunku ilk 11 oynamayacak. Ertugrul Saglam'da cift forvet oynayacak yurek ve toto$ yok. Tek forvet olarak da Bobo'ya da Nobre'den daha cok guveniyor ki dogrusu da bu. Bobo Nobre'den daha etkili, topu ayaginda tutabilen, calim atip adam gecebilen, iki ayagini da kullanabilen bir topcu.

Nobre ancak Besiktas geriye duserse son yarim saat icinde girer. O zaman da GS'in ekmegine yag surmus olur.

Ozan Ersoy

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

BJK ye bakarsak bence bize gore tek arti yerleri sol kanatlari.. Hem Uzulmez hem Tello ile cok etkili geliyorlar.. Ugur un defansi zaten zayif, yalniz da kaliyor.. Oraya bir onlem gerekir bence..
Tello ve Uzulmez in etkili bir sol kanat oldugu fikrine katılmıyorum. Marsilya deplasmanında Tello kendisinin onune atılan her topu geri oynadı, birebirde adam gecemedi. Arkasına atılan topları ise, kendi eksini etrafında donup ileri oynadıgında orta saha yada sag beke kaptırdı. Hızlı bir bek ve orta saha karsısında bu iki oyuncu inanılmaz fire veriyorlar. Ben ES ın Uzulmez onunde I. Akın turu bir oyuncuya gorev verecegini tahmin ediyorum.

Formunda bir Sabri ve onunde Barıs bu sol ikiliye kok soktururlerdi. Bence Ugur ve Barıs ta etkili olacaktır.

Bizde sıkıntı forvette. Hakan malum; gucu ve kuvveti belli. BJK macı sonrası kapalı defansı acmaga calısacagımız bir Sion macı var. Sion macı sıkıstıgında bizimkiler devamlı sisirecektir, diri bir Hakan a ihtiyacımız var. Ben olsam Hakan ı BJK macında 1 devre kullanırdım. Karan icin yorum yapmaga gerek yok, presi yok ara sıra gostermelik saga sola kosuyor. Nonda iyi ise ilk 11 baslamalı. Sorun yanında kimin oynayacagı.

Ben Hakan ile Hasan arasında gidip geliyorum. Neden? Cunku BJK ustumuze biraz pres koydugunda ve Lincoln markajda iken bizimkiler ya Hakan/Nonda ya sisirecektir yada oyunu rakip sahaya tasıyacak, Lincoln e alternatif, bir elemanı arayacaklar. Bana gore bu eleman Sas.

Lincoln, Hakan, Nonda birlikte bir iki mac cıkardılar. Maca bu uclu ile baslardım. Degisik yada "kontrollu bir 11" oyuncular uzerinde ters tepki de verebilir. Oyuncular genelde alısık olmadıgı yada daha defansif bir kurgu ile oyuna cıkıldıgında daha tedirgin ve daha az insiyatif alma egiliminde oluryorlar. Kendi sahamızda BJK macı yeni "kontrollu bir 11" deneme macı olmamalı. Hele dort gun sonra oynanacak Sion macı oncesi. Bir sisteme karar verildi, dogru yada yanlıs. Bu saatten sonra az bir degisim ile, belki bir tek hamle, yola devam.

Hakan ı 2 yarı yoruldugunda Sas ile degistirirdim. Sas hem Ugur onunde oynayabilir, o zaman Barıs Nonda nın yanına kayar. Bence yapılacak yegane degisim/yenilik budur. Yada Sas, Nonda ve Lincoln e yakın oynar. Bunlara ilave Ayhan AOS daki macta cok etkili degildi. Sas ı sola kaydırmamız da mumkun. Ama Volkan nın onunde ne kadar etkiliolur ne sol kanadı nasıl savunurlar, buyuk soru isareti.

Ayhan nın BJK macında iyi bir performans gosterecegini tahmin ederek, ilk yarı Hakan nın ikinci yarı Barıs ın Nonda ile beraber BJK defansını cok yıpratacagını dusunuyorum.

Orkun
UgurxxxSongxxxSeverxxxVolkan
Barıs---Lincoln---Linderoth---Ayhan
Hakan----Nonda
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Murat Gökcigdem
Staff Member

Sevgili Ozan,

Kasimpasa maci oncesi senden iyi olmasin lafina guvendigim arkadasa Nando niye kadroda yok diye merakla sormustum yazmis o mac oncesi agrilarinin oldugu ama su an saglik probleminde hic bir sorun olmadigini belirtiyor.

Umarim bir an once forma kapma yarismasina katilir ve en formda ve becerikli oyuncu ilerde oynar...

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Murat Gokcigdem wrote:Sevgili Ozan,

Kasimpasa maci oncesi senden iyi olmasin lafina guvendigim arkadasa Nando niye kadroda yok diye merakla sormustum yazmis o mac oncesi agrilarinin oldugu ama su an saglik probleminde hic bir sorun olmadigini belirtiyor.

Umarim bir an once forma kapma yarismasina katilir ve en formda ve becerikli oyuncu ilerde oynar...
Valla Nonda da oynamazsa bu maç orta saha mücadelesi şeklinde geçer ve 0-0 bitmeye aday bir maç olur. Skor tahminlerinde 2-1 GS demiş olsam da Sağlam'ın orta sahayı kilitlemesinden ve de bizimkilerin de defansif oynayıp beraberliğe takılmasından korkuyorum. Bu adamların bizi yeneceği yok ama bizim takımın kontradan yediği golleri Sion maçında gördükten sonra daha ihtiyatlı oynayacağımızı düşünüyorum.
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Erdem Ozdemir

Post by Erdem Ozdemir »

bence en buyuk avantajimiz besiktasin cok fazla gol atamiyor olmasi ve defansda denizli macinin ilk devresindeki formunda olursa rahat bir mac olur yokas 0-0 biter gibi geliyor

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote: Bu arada Nobre'den cekinen arkadaslara cekinmeyin derim. Cunku ilk 11 oynamayacak. Ertugrul Saglam'da cift forvet oynayacak yurek ve toto$ yok. Tek forvet olarak da Bobo'ya da Nobre'den daha cok guveniyor ki dogrusu da bu. Bobo Nobre'den daha etkili, topu ayaginda tutabilen, calim atip adam gecebilen, iki ayagini da kullanabilen bir topcu.

Nobre ancak Besiktas geriye duserse son yarim saat icinde girer. O zaman da GS'in ekmegine yag surmus olur.

Ozan Ersoy
Bence Nobre ile baslamasi daha dogru.Nobre adam gecmese de ileride topu tutup arkadaslarini cogalmasini saglayabiliyor.Ayrica defansa pres yapiyor, baski yapiyor.GS'in defanstan ne kadar zor top cikardigini dusunecek olursak Nobre ile baski kurup GS'i topu sisirmeye zorlamasi lazim zira Toraman,Koray,Zan ve Diatta hava hakimiyeti olan adamlar.Boylece Lincoln'de devre disi kalir.

Bobo daha teknik ve yetenekli ama Nobre kadar pres yapamiyor.Bence Bobo'yu ikinci yarida macin durumuna gore sokmasi lazim.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Post Reply