7. Hafta: Galatasaray-Besiktas 2-1 (H. Balta, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ozan'a katiliyorum.
Eklemek istediklerim:

Kalli 6-7 yildir Turk futbolunu seyrediyor. Gordu ki
Anadolu takimlarina tempo yukseltip ofansif oynayinca sampiyonlukta bayagi bir yol aliyorsun. Buyukleri yakan abuk sabuk puan kayiplari.
Elindeki kadroya ve Türkiyedeki sampiyonluga giden yolda Anadolu takimlarina karsi su ana kadar yaptigi dogru. Zaten belli bir zaman sonra Anadolu takiminin gozu korkuyor, tamam naisl olsa bu mkadar saldiran GS'ye zaten puan verecegiz, bizim rakibimiz kucukler deyip direneayi birakiyor. Gucu ekonomik kullanma mantigi.

Buradaki temel soru su : Kalli ile GS Avrupada(Sionu buyuk olarak gormediler) ve Turkiyede buyuk takimlara karsi nasil oynar? Gerets gibi ne olursa olsun hucum mu der, yoksa cok iyi bildigi kontratak futbolunu oynatir. Kalli cok pragmatik ve realist bir adam. Ben 2. sikki uygular diyorum.

Bunu ancak soyle goruruz.BJK macinda 2-0 one gecersek,
Kallinin transformasyon yapip yapmayacagi belli olur.
1-0 ve 2-0 a kadar hep baskin oynayacaksin cunku karsindaki takim gol ozurlu ve kapanan bir takim.1-0 yetmez, kaza golu yersen son dakikada gider puan.
2-0'dan sonra, takimi orta sahayi kalabalik tutupta defansif olarakyerlestirebilirse ve hizli ve sonuc alabilen kontrataga kaldirirsa
bu is oldu derim.

Ben sonucla pek ilgilenmiyorum, GS bence bu macta bazi seyleri test etmeye onem vermeli. Beraberligede uzulmem. Yoksa galip gelirse, ilerideki haftalarda bu sefer disaridan mudahaleyle puan kaybettirecekler GS'ye ara acilmasin diye. O daha sinir bozucu.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:
Ben sonucla pek ilgilenmiyorum, GS bence bu macta bazi seyleri test etmeye onem vermeli. Beraberligede uzulmem. Yoksa galip gelirse, ilerideki haftalarda bu sefer disaridan mudahaleyle puan kaybettirecekler GS'ye ara acilmasin diye. O daha sinir bozucu.
Evet insallah oyle kontraya donecegimiz ve rakibin aciklarini kollayacagimiz mac olur. Su ana kadar olmadi. 2-0 one gectikten sonra ustumuze kimse gelemedi. Gelmeyince de 2-0'dan sonra bastirmaya ve farka gitmeye calistik. Kasimpasa macinda 1-0'dan sonra hizindan yararlanmak icin Serkan Calik oyuna alindi. Ama Kasimpasa ustumuze gelmek yerine, sahasindan cikmayip hala ilerdeki bir iki adamin kafasina top sisirmeye devam etti. Serkan'in bulacagi bos alan da kalmadi tabii. Bu durumda Kalli Lincoln yerine Mehmet Topal'i alip 1-0'i kitleme amacini guttu ve basarili oldu.

Yukardaki paragrafina soyleyecegim seyse, kimsenin mudahale etmesine gerek yok. Besiktas macindan 5 gun sonra Sion'la olum kalim macina cikiyoruz. O macta takim herseyini verecek. Geri dusse de 2-0 one gecse de son dakikaya kadar kosmak zorunda olacak.

Ondan 3 gun sonra da Kayseri deplasmani var. O halde, o yorgunlukta Kayseri'den 3 puan cikarmamiz mucize olur. Kayseri gayet iyi gidiyor. Besiktas macini aliriz diyorum ama Kayseri'de en az 2 puan birakiriz derim. Sion'u elesek bile bir gevseklik olur. Kalli'nin bu 8 gun icinde kullanacagi oyuncular, takimdaki degisiklikler onemli olacak.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ercan Arslan wrote:
Cengiz Akgun wrote:Ortada bir bokluk var. Bana haysiyet namina zerresi kalmami$ HU Demiroreni memnun etme niyetinde oldugu iddasi mantiksiz gelmedi. Bunlar apacik hakemlere mudahele ediyorlar. Adnanin ince bir ayar vermesi lazim hakikaten, yutmayiz olacaklari diyerek.
Cengiz abi su aciklamaya ne dersin?...
Ercan sen asil Nuri Albayrak ne demi$ duydun mu HU hakkinda. Bizim Sava$ havayi kokladi ve ikazini yapti. Eger Cumartesi gunu ASY bir kiyam olursa $a$mayin demi$ adam hakli olarak.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/ ... 1&sz=28352

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/ ... 1&sz=28352
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Alpay,

Kalli'nin yukarida yazdiklairni ogrenmesi icin 6-7 sene Turkiye'yi izleyip vakit kaybetmesine gerek yoktu. Vatandasi Christroph Daum'a 10 dakikalik bir telefon ile butun bunlari ogrenebilirdi. Daum bu anlattiklarini FB'de yapip neredeyse otomatige baglamisti sampiyonlugu (neredeyse, ah o Denizli).

Ama ayni Daum Turkiye'de sampiyon Avrupa'da basarisiz FB diye yollandi.

Ozan Bayern demis, ben bu sene bir GS hocasindan Ribery, Luca TOni, Klose, Hamit falan almis takimi nasil eleyecek diye isler bekleyemem, ama ne bileyim Ajax, Alkmaar, Bordeaux, Palermo, Tottenham gibi takimlara karsi ne yapacak diye sorabilmek isterim.

Yani Kalli bizi sirf burada sampiyon yapip sonra Sion'a elenecek takim yapacaksa, ben istemem. Sen pragmatikdir, Gerets gibi sirf hucum yapmaz demissin. Sion macina baslama sekli bence bu dusuncen ile celisiyor.

Hos pragmatik olsa bile bu kadar hucuma alismis takimi ne surede ne hizla cift on liberoya, tek santrfora, kontrollu hucumcuya cevirebilir emin degilim.

Ali

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ...
Yani Kalli bizi sirf burada sampiyon yapip sonra Sion'a elenecek takim yapacaksa, ben istemem. Sen pragmatikdir, Gerets gibi sirf hucum yapmaz demissin. Sion macina baslama sekli bence bu dusuncen ile celisiyor.
...
Ali
Sion maci saylanmaz. Orada Kalli uyudu mactan once ayagi kaymi$ ba$ini vurmu$. 4 Ekimde uyanacak diyenler var. Sion ile olum kalim macimiz varmi$. Peh peh! Peki aslinda ikinci yariya bakarsaniz maci 1-0 kazandikti dedi Ozan. Ama 4 Ekimde oyle i$lerin kolay olmayacagini Ozan da cok iyi biliyorbiliyor. Domiquez fena yapiyor adami. Inanamazsaniz Servet'e Volkan'a ve en onemlisi Orkun'a sorun. Murat Gokcigdem 10 bin km uzaktan videodan gordu ama oraya kadar giden Kalli gorememi$. Herhalde o gittigi macta da uyumu$tu eski Kultur bakani gibi.

Ya insan ya$laninca aslinda uykusu azalmasi gerekiyor. Kalli niye uyudu idi o macta acaba?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Sion maci saylanmaz. Orada Kalli uyudu mactan once ayagi kaymi$ ba$ini vurmu$. 4 Ekimde uyanacak diyenler var. Sion ile olum kalim macimiz varmi$. Peh peh! Peki aslinda ikinci yari bakarsaniz maci 1-0 kazandikti dedi Ozan. Ama 4 Ekimde oyle i$lerin kolay olmayacagini Ozan da cok iyi biliyorbiliyor. Domiquez feana yapiyor adami.

Ya insan ya4laninca aslinda uykusu azalmasi gerekiyor. Kalli niye uyudu idi o macta acaba?
Tabii ki degil. Mactan sonraki yorumlarimda da Istanbul'daki mac cok zor olacak diye yazdim. Olum kalim bunun telafisinin olmadigindan. Eleme usuluyle oynanan macta neyse oldu bu, haftaya daha iyi oluruz mu denecekti?

Eledigimizde ne denecek? Hic... Tabii ki eleyecek elin Sion'unu denecek, ben mi aliyorum milyonlari denecek. Kendi mesleginizde hata yapmiyormus gibi konusuyorsunuz ya sasiriyorum. Allah mi canim bu adamlar? Durun daha bir oldu, iki olsun, 3 olsun, 5 olsun, tamam bu adamda beceremedi denir. Oturdugu koltukta cani sikilan destegi olmadan giydiriyor. Nedir canim bu? Alma mazlumun ahini... derler. Bunamis falan... Hic alakasi yok bunamayla falan. Kalli mactan sonra da ne yaptiginin farkinda demecler verdi. 30. dakikada durumun farkina vardi, 3-0'dan 3-2'ye geldi mac. Bunayan adam, uyuyan adam bunu yapar mi?

Ozan Ersoy

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

bazi seyleri atlayinca tahliller eksik kalacak diye dusunuyorum:

- gerets'in ilk sezonki galatasaray'i da, kalli'nin galatasaray'i gibi cok adamla hucum eden, tempo yapan bir takimdi. ve o takimla, 83 puanlik sampiyonluk geldi. ikinci sezona girince, kadro olarak cok da fazla birsey degistigini dusunmuyorum. bir tek saidou-inamoto bu kadar etkilemis olmamali. en nihayetinde saidou dedigimiz adam da yamulmuyorsam dondu anadolu takimlarindan birine. (gerets'in sezon oncesi on libero da on libero diye kicini yirttigini unutmayalim.) gerets'in ikinci sezonun basindaki en buyuk sanssizligi golculerin formsuz olmasiydi. hatirlayin, ilk macta iki tane penalti kacirarak baslamistik sezona. sonra puan kayiplari, umutsuzluga, o da kotu oyuna sebep oldu. bu arada daha ilk devre bitmeden gerets'in gonderilecegi haberleri ayyuka cikmasi da bu olumsuzlukta basrol oynadi.

dolayisiyla ben gerets ve kalli'nin ayni felsefeyi guduyorlar. kalli'nin baska bir kadroyla da cok farkli bir oyun anlayisi gudecegini dusunmuyorum ben. en azindan turkiye sartlarinda.

- 1-0, 2-0 olursa ne olur, nasil bir taktik uygular galatasaray? bunlar afaki sorular olmakla beraber, cok fazla da teknik direktorun elinde olan seyler degil bu durumlar. boylesine bir macta skor 2-0a gelince, oyuncular ister istemez skoru korumaya yoneleceklerdir.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fatih Mutlu wrote:bazi seyleri atlayinca tahliller eksik kalacak diye dusunuyorum:

- gerets'in ilk sezonki galatasaray'i da, kalli'nin galatasaray'i gibi cok adamla hucum eden, tempo yapan bir takimdi. ve o takimla, 83 puanlik sampiyonluk geldi.
Yanlis. Gerets FB'e rezalet otesi bir oyundan sonra kendi sahasinda 1-0, sonra Kadikoy'de hezimete ugrayip 4-0 yenildi. 7-0 da olabilirdi. Ne temposu, ne analizi, ne taktigi. GS sampiyon olmadi, sampiyonluk hediye edildi. Keza FB'nin elindeydi hersey, bir gol atsalar Gerets o sampiyonlugu da alamiyordu. Kalli ayni sonuclari elde ederse karsilastirirsiniz.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Fatih Mutlu wrote:bazi seyleri atlayinca tahliller eksik kalacak diye dusunuyorum:

- gerets'in ilk sezonki galatasaray'i da, kalli'nin galatasaray'i gibi cok adamla hucum eden, tempo yapan bir takimdi. ve o takimla, 83 puanlik sampiyonluk geldi.
Yanlis. Gerets FB'e rezalet otesi bir oyundan sonra kendi sahasinda 1-0, sonra Kadikoy'de hezimete ugrayip 4-0 yenildi. 7-0 da olabilirdi. Ne temposu, ne analizi, ne taktigi. GS sampiyon olmadi, sampiyonluk hediye edildi. Keza FB'nin elindeydi hersey, bir gol atsalar Gerets o sampiyonlugu da alamiyordu. Kalli ayni sonuclari elde ederse karsilastirirsiniz.

Ozan Ersoy
Ayni sene FB'nin BJK onunde aldigi sonuclarla ve Gerets'in BJK kar$i aldigi sonuclari da kar$ila$tir ama. Evet FB o $ampiyionlugu hediye etti. GS'da gecen sene etti. Ode$ildi. GS'da ayni $imdi Kalli donemindeki gibi Anadolu takimlari onunde tikir tikir gidiyordu ilk sene. Bakalim Kalli Saracoglunda ne yapacak ve o zaman Vehbi'nin kerrakesi belli olacak? Ama bu kar$ila$tirma da ayib olacak olan birinin Lincoln, Linderoth, Nonda ile takviyeli bir GS ile cikacak olmasi o maca. Gerets ise ciktigi adamlarin cogu takimdan atildi moloz diye. Neden acaba al bakalim i$te gencler bunlar Pof (ha PAF di degil mi?) takiminda harikalar yaratip ortaligi yirtiyorlar hadi bakayim goreyim seni demediler Kalli'ye de? Yoksa gelmem filan demi$ olmasin?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ahmet Tan

Post by Ahmet Tan »

Gerets in ilk yılında FB nin şampiyonluğu hediye ettiğine katılmıyorum. Hatırlarsanız 2005-2006 sezonunun ilk yarısında FB çeşitli hakem faktörleri ile (eller-kollar, verilen-verilmeyen penaltılarla..) 14 puanlık tesadüfi(!) bir avantaj elde etmişti. Sezonun 2. yarısında ise ne olduysa (belki de federasyonun değişmesiyle) bu hakem faktörü sıfırlandı. Ve bu haksız 14 puan olmasaydı Gerets'in GS si haftalar öncesinde şampiyonluğu ilan edebilirdi. Fakat iş son maça kalınca nedense sezonun ilk yarısı unutuldu.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Ayni sene FB'nin BJK onunde aldiklari sonuclarla ve Gerets'in BJK kar$i aldigi sonuclari da kar$ila$tir ama. Evet FB o $ampiyionlugu hediye etti. GS'da gecen sene etti. Ode$ildi. GS'da ayni $imdi Kalli donemindeki gibi Anadolu takimlari onunde tikir tikir gidiyordu ilk sene. Bakalim Kalli Saracoglunda ne yapacak ve o zaman Vehbi'nin kerrakesi belli olacak? Ama bu kar$ila$tirma da ayib olacak olan birinin Lincoln, Linderoth, Nonda ile takviyeli bir GS ile cikacak olmasi. Gerets ise ciktigi adamlarin cogu takimdan atildi moloz diye. Neden acaba al bakalim i$te gencler bunlar Pof (ha PAF di degil mi?) takiminda ortaligi yirtiyorlar hadi bakayim goreyim seni demediler Kalli'ye?
Yani diyorsun sene ortasinda hoca degistiren takima karsi basarili idi Gerets. Gerets'in birinci BJK maci 0-2 dan 3-2 galibiyet, ikinci maci da ahi gitmis vahi kalmis BJK karsisinda son 17 saniyede gelen bir golle galibiyet. GS'in o sene en az 10 tane maci var son dakikalarda gelen gollerle kurtardigi mac. Bu sene daha boyle bir sey yasamadik.

Yukarda anlasilmadigini gordugum laflari yiinelemek gerekirse, Gerets aslinda hic bir zaman o takimla hucum oynamamaliydi. Durmadan Lucescu'yu anmamin sebebi de oydu. Boktan takim, kotu oyuncular, lig zor, rakipler senden guclu kontrollu oynamaliydi. Ama at gozlugu takmis bir hoca, arada 2 sise viskiyi de devirince burnu kirmizi maclara cikip sacmaliyordu.

Simdi GS'in takimi kuvvetli Turkiye'ye gore, bu takim tabii ki atak oynayacak. Bayern ornegini vermemin sebebi de, acikca anlatabilmek icindi. Bayern gibi senden kat ve kat guclu bir takima karsi boyle acik oynayip, orta saha savunmani eksik tutarsan, dagilir gidersin, yenmene de imkan yok. Kalli de boyle bir hata yaparsa yine elestirilir, yine hatalidir denir. O takima karsi alan daraltacaksin, savunmani ileriye cikarmayacaksin, Ribery gibi oyunculara kosu alani birakmayacaksin, iki tane defansif orta saha oyuncusu oynatacaksin anca belki kazanirsin.

Su Sion macina bakalim... Burada bir arkadasim gerets su takimla Sion karsisinda Kalli'nin yaptigi hatayi yapmazdi diyebilir mi? Var mi boyle bir cengaver? Yok mu? Bakiniz gecen sene kac tane yanlis ilk 11. Ikinci soru, 3-0 geriye dustukten sonra Gerets nasil bir oyuncu degisikligine giderdi? Carrusca'yi cikarip Ayhan'i oyuna alir miydi, Kalli gibi? Ben vereyim cevabini. Gerets buyuk bir olasilikla "ulan 3-0 olmus, ya herro ya merro deyip, Carrusca'yi cikarir, Umit Karan'i oyuna alir, 3 forvete donerdi. Umit veya Nonda sag acik falan oynardi. Yapmadi mi boyle kac mac? 3 forvet Kabze sol acik falan oynuyor?"

O maci da biz 5-0 kaybeder biterdik. Ama Kalli paniklemedi Carrusca'yi cikardi, Ayhan'i soktu. Mac 3-2 oldu. Alin size 75 yasindaki bunakla, 50 yasindaki ayyas arasindaki fark.

Ama Ozan yetmez bunlar maksat laf olsun torba dolsun diyorsaniz. Ben de baklayi cikarayim bari agzimdan...

Oh be Belcikali koylu ayyas gitti ne guzel oldu. Helal olsun Adnan abime!

Ozan Ersoy

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

LigTV.com.tr'den...

Code: Select all

LİG TV'nin haberine göre gözlerini Beşiktaş maçına çeviren Galatasaray'da teknik direktör Karl Heinz Feldkamp'ın ilk onbirde bazı değişikliklere giderek sakatlıkları tamamen geçen Arda ve Nonda'yı ilk onbirde sahaya sürececeği, Ümit Karan-Hakan Şükür ikilisinden birini ise yedek kulübesine çekeceği öğrenildi. 

Geçen hafta oynanan Kasımpaşa maçında savunmada  Bouzid'den verim alamayan Feldkamp'ın tekrar Servet'e görev vereceği, savunmanın solundaysa Volkan Yaman'ı oynatacağı belirtildi. 

Beşiktaş derbisinde savunmasını Uğur, Song, Servet ve Volkan Yaman'dan kuracak olan Feldkamp'ın orta sahada ise Barış, Linderoth ve Lincoln ile birlikte sakatlığı geçen Arda'yı ilk onbirde sahaya süreceği bildirildi. 

Seyircisiz oynanacak maçta orta sahasını ofansif yönü kuvvetli oyunculardan kurarak erken gelecek bir golle Beşiktaş'ı yıkmak isteyen Alman teknik adamın forvette ise Nonda'nın yanında Hakan Şükür veya Ümit Karan'ı görevlendireceği öğrenildi. 

Nonda'yla göreşme yapan Feldkamp'ın "Beşiktaş'ın savunması ağır onları topsuz oyunla yıpratarak orta sahadaki oyuncuların işini kolaylaştırmanı istiyorum. Hava toplarına da hakim olmalıyız, sana güveniyorum" dediği bildirildi.
Buna gore cikacagimiz muhtemel kadro...

xxxxxxxxxxxx Orkun xxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxx Song xxxxxx Servet xxxxxxx
Ugur xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Volkan
xxxxxxxxxxx Linderoth xxxxxxxxxxxx
xxxxx Baris xxxxxxxxxxx Arda xxxxxx
xxxxxxxxxxxx Lincoln xxxxxxxxxxxxx
xxxxxxx Nonda xxxx Hakan xxxxxxxx

Hava toplarina hakim olmaliyiz lafi yuzunden - Umit yerine Hakan'i koydum...

Ayhan ve Umit olmayinca sevgili Hasan Tezcan'da keyif alir artik herhalde :lol:

Bu kadro ile Volkan ileri gidip geri dondugu ve Serdar'i Servet'le basbasa birakmadigi surece bu mac en kotu berabere biter...

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ozan Ersoy wrote:

Ozan Ersoy
simdi biraz izan sahibi ol da, o takimin kac puan topladigina bir bak. 83 puan toplamis bir takimdan bahsediyoruz. yok hediye edilmismis sampiyonluk. gs kendisi sampiyon olmamismis. yok bi gol atsalarmis, onu da alamiyormusuz. halamin testisleri olsa enisteme millet gay derdi.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Fatih Mutlu wrote:
Ozan Ersoy wrote:

Ozan Ersoy
simdi biraz izan sahibi ol da, o takimin kac puan topladigina bir bak. 83 puan toplamis bir takimdan bahsediyoruz. yok hediye edilmismis sampiyonluk. gs kendisi sampiyon olmamismis. yok bi gol atsalarmis, onu da alamiyormusuz. halamin testisleri olsa enisteme millet gay derdi.
Kardesim - gidin yeni topic acin kendinize Gerets vs. Kalli kavgasi yapmak icin... :)

GS-BJK maci konusu bu... konuyu degistirmeyelim...

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Barıs---Lin---Lin---Arda
Hakan----Nonda

Ben bu orta saha duzenini ve ileri hattı Arda formda oldugu surece kendi sahamızdaki maclarda bozmam. Oyuncular formda oldukları surece Sion macı icin ideal 11 de bence budur.

Neden? Lincoln e adam adama markaj verildiginde ve oyunu geriden kurma ozurlu takım pres yediginde

1- topu rakip sahaya tasıyacak hem hızlı hem teknik alternatif oyuncu arayacagız. Cozum: Arda yada hem deparlı hem iki yonlu oynayan Barıs

2- topu rakip sahay sisirecegiz. Cozum: Hava topu ustunlugu olan, takımı rakip sahaya yerlestiren Nonda ve Hakan.

Ben iceride oynadıgımız maclarda sol kanat icin Arda ve Hasan arasında tercih yapar, deplasmanda ise sol ackanat icin Ayhan, Sas yada H. Balta onunde Volkan ı kullanırdım.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Post Reply