EURO 2008: Turkiye-Yunanistan 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: ... ayri ayri 1'er milyon vermis sanirim! Helal sana ulkem, helal size cocuklar!
Ben Terim'in ve milli takim oyuncularinin herbirinin M YTL verdigi haberini goremedim. TFF gelince versinler ona buna pe$ke$ cekeceklerine bu paralari. Haluk efendi 40 koyun kesmi$ti Cakici istedi diye hadi bakalim $imdi de versin $irketten. Ya sen derseniz bizde karde$im vasitasi ile yerine ula$tirdik verebilecegimizi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote: ... ayri ayri 1'er milyon vermis sanirim! Helal sana ulkem, helal size cocuklar!
Ben Terim'in ve milli takim oyuncularinin herbirinin M YTL verdigi haberini goremedim. TFF gelince versinler ona buna pe$ke$ cekeceklerine bu paralari. Haluk efendi 40 koyun kesmi$ti Cakici istedi diye hadi bakalim $imdi de versin $irketten. Ya sen derseniz bizde karde$im vasitasi ile yerine ula$tirdik verebilecegimizi.
Ordaki "ayri ayri" kullanimim biraz yanlis anlamaya acik olmus. Ben Ercan Guven'in yazisini okudugumda, Federasyon ve Milli Takim tek bir girisim olarak o parayi verdi diye anlamistim. Ama surda verilen listeye gore, TFF de Mili Takim Oyunculari da (toptan) 1'er M vermis, toplamda 2 milyon YTL olmus yani:
MİLLİ TAKIM OYUNCULARI 1 MİLYON YTL
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU 1 MİLYON YTL
Sonucta ama, "olur, gorursek soyleriz"de kalmamis...
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
MİLLİ TAKIM OYUNCULARI 1 MİLYON YTL
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU 1 MİLYON YTL
Terim efendi iki senedir 2.5M YTL atti cebe toplasan iki ay olan bir mesai ile ve cikan sonuc ortada olunca kac para verdigi belli degil. Milli mac olarak kac mac yapti? 10 mi 12 mi? Genelde bir haftada iki mac oynandigini du$unun. 2 ya bile etmiyor ha e$ofman giydigi sure. Gerisi futbolcu izleme adi altinda goy goy. Izlediklerini goruyoruz i$te. Herhalde bu Milli takim oyunculari icinde olsa gerek verdigi. bay Fatih Terim diye bir girinti yo listede.

Cem Yilmaz 250bin vermi$. Demek ki futbolcu karde$lerimizden ve Terim'den iyi kazaniyor olmali.

Bugun yine bu kusluk ne zaman bitecek dendiginde Terim fena halde ofkelendi. Herifi bir dovmedigi kaldi. Neymi$ kizini aglatmi$lar bu Emre i$inde bir bokluk var herhalde damadi olacak dediklerinde. Cok agir bir hakaret olmu$ hakikaten. Ben de olsam aglardim iki gozum iki ce$me.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

FT'in her mac kadrosunda (onceki yazilarda da kullanildigi hesap) sapkadan tavsan cikarma denemeleri yaptigi icin, pes mi etti forumcular, bu sefer kadro kurma girisiminde bulunulmamis pek?? :) Ben bir ucundan baslayayim bakalim:

Code: Select all

Volkan

Hamit      G.Zan     Servet   Volkan Y.
       (Yasin/Emre?)

M.Topuz    Aurelio   Emre B.   Arda

U.Karan   Hakan
                  (Gokhan U.)
Yasin'i FB'de izleyen oldu mu? Edu Moskova macindan sonra gunah kecisi olunca, en azindan onun kadar oynuyor diyorlardi, ama?? Heyecani kaldirir mi, uluslararasi tecrube deyip, Emre'yi mi secsek, Gokhan Zan da sanki son macta pek olumlu izler birakmadigina gore?

Forvette Ozan, Hakan'a karsi gelse de, ben pesin pesin tek devrelik veya 55-60dk'lik filan oynatilsa bu mac icin yararli olacak dusuncesindeyim. ASY'de evi rahatliginda olmasi da artisi. Aslinda, Gokdeniz-Hakan baslayip duble degisiklik, Topuz-Gokhan fantezisi bile ilginc olabilir ama, milli maclardaki sakatlik oranimiz dusunuldugunde, sansimizi fazla zorlamak olur oylesi.

Tuncay ve Uzulmez'e direk tirpani vurmus oldum. Arda da, akilli oynamasi sartiyla, yaraticilik yapmasi, top tutabilmesi anlaminda formayi alir, yoksa o da %100 yerini garantiliyor degil bence.

Sansimiz ilk mactaki kadar parlak olmayabilir ama, yine de kalelerinde, ak sacli amcamiz olursa (ismini yazmaya ugrasmayacagim simdi! :) ), Hamit'in, Topuz'un, mesafe tanimadan, azcik aralik gorduklerinde sutlari dayanmalari lazim, elemani surekli huzursuz tutmak icin.
Özgür

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:TFF de Mili Takim Oyunculari da (toptan) 1'er M vermis, toplamda 2 milyon YTL olmus yani:

guzel olmus bu. tebrikler.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Forvette Ozan, Hakan'a karsi gelse de, ben pesin pesin tek devrelik veya 55-60dk'lik filan oynatilsa bu mac icin yararli olacak dusuncesindeyim.
Hakan tedavulden kalkti hala farkinda degil millet. Yunanistan defansi iyi. Ozellikle havadan top gecirmiyorlar. Uzaktan sutlarla gecmek lazim. Yunanistan son 3 senede kimden fark yediyse uzaktan sutlardan yedigi gollerle fark yedi. Hakan bitik, hic bir sekilde sut cekemiyor. Bu Yunan defansindan da kafa topu alamayacaktir. Ramazan yeni bitti. Fiziksel olarak, moral olarak cokuk.

Gokhan orta sahada oynayan Mehmet Topuz'la daha etkili olacaktir. Bu ikisi Turkiye'nin en iyi hucum ikilisi. Ne FB'de Alex-Kezman, ne BJK da Delgado-Bobo, ne de GS'da Lincoln-Umit Karan bu verime ulasamadilar. Belki GS yakalayacak bu seviyeyi.

Gokhan'in birebirde adam gecebilme ve kaleyi gordugunde mesafe, aci tanimadan sut cekebilme ozelligini kullanmak lazim.

Hic bir sey yaramazsa, Hakan son 20 dakikada kullanilabilir.

Ozan Ersoy

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ozan Ersoy wrote:
Ali Erdogan wrote: Ya Gokhan Unal.. Bu adamin GS a alinmasini istiyordum.. O macta gordum ki buyuk hata yapmisim.. Siradan bir futbolcu.. Futbolculugunun siradanligi bir yana mucadele yok, hirs yok, beceriksiz.. Kayseri yoneticileri "milli takimda sans bulsa leblebi gibi gol atar" diyordu Gokhan icin, bos kaleye atsin o da yeter..
Gokhan iyi bir golcu. Turkiye'de Song'un yanindan topla gecip, carprazdan fuze gibi sut cikaran cok az oyuncu var. Sadece gecen haftaki maca degil, son iki senedeki butun GS-Kayseri maclarina bakin, Song'u butun ligde Gokhan kadar zorlayan belki bir Anelka falan olmustur. Gokhan'da sol ayak var, sag ayak var, adam gecme var, hiz var, guc var, ayakta kalabilme var. Golu iyi kokluyor, ceza sahasi icinde seken toplari tamamladigi da cok oluyor. Kayseri gibi hedefi ilk bese girmekten ibaret bir takimda bir kere gol krali oldu, gecen sene uzun sure sakatti, bu sene de Umit Karan ve Mehmet Yildiz'la beraber gol kralliginin en buyuk adayidir.

Gokhan'in eksigi kafa toplari. O boya ragmen iyi degil. Bir de uluslararasi deneyim. Milli takimda kotu gozukmesinin nedeni bu. GS'da olsa bir sene icinde hem GS'a hem milli takima cok faydali olan bir topcu pi$er, hepiniz burada agzi acik izlersiniz. Bir macta asip kesme hatasina dusmeyin.

Yunanistan kalecisi uzaktan sutla kolay gol yiyor. Yarin oynarsa Gokhan'in golu var. Hamit geri geldi, sag bek o oynayacaktir. Mehmet Topuz orta sahaya gececek Gokhan'i beslemeye devam edecektir. Arda da Umit Karan'i gorur. Yarinki macta en buyuk hata Hakan'i oynatmak olur. Yunanistan 1 puan cikarirsa cok sasiririm.

Ozan Ersoy
Gokhan bos alan topcusu.. Dedigin gibi hiz var, sut var, guc var ama koklama falan emin degilim.. Adam gecme konusunda ise soyle bir itirazim var.. Hizini kullanip adam gecebiliyor dogru, ama bu da genis alanda yapabildigi bir beceri.. Yoksa dar alanda calim atma becerisi yok..

Moldova macinda hatta Macaristan macinda bu ozelliklerinden hicbirini goremedik.. Iste asil sorun bu.. Kucuk capli takimlarda bu isleri yapmak kolay.. Aslolan sana ihtiyac duyulan ust duzey maclarda devreye girebilmektir.. Gokhan Unal Moldova macinda ki ruhsuz, guvensiz, mucadelesiz haliyle cok siradan oldugunu gosterdi..

Etkili olabildigi genis alani GS da bulmasi cok zor.. Zaten oynadigimiz rakiplerin cogu kapaniyor.. Gokhan in bize faydali olabilecegi mac sayisi sinirli.. 6-7 miyon euro yu bu birkac mac icin mi verecegiz.. Ki yukarda bahsettigim ust duzey maclari kaldiramayan psikolojisi, bizde ki baskiyi hayatta kaldiramaz.. Bilmem, ligimizde bir kac sene oncesinin gol kralinin Zafer Biryol oldugunu, Fener de ki performansini ise hepimizce malum oldugunu hatirlatmaya gerek var mi.. Konya ve Fener formalari cok farklidir ayni Kayseri ve GS in oldugu gibi..

Song icin ise nacizane dusuncem "kecinin olmadigi yerde A.Celebi dir".. Tecrube ve gucuyle elinden geldigince oynuyor.. Ama cok ust duzey bir stoper degildir.. Song u zorlayan futbolcular arasinda Sinan Kaloglu, Lazarov, hatta Cenk Isler de sayilabilir.. Yani Song a karsi performasina gore adam degerlendirmek yaniltabilir bizi..

Yunan macinda gol atacagi yonunda ki tahminin icin tek diyebilecegim "INSALLAH".. Ben iyi bir performans beklemiyorum, ama Macaristan, Yunan macinda oldugu gibi hicbir sey oynamadan bir gol atabilirse "buna da sukur" derim.. Ama ben de "bir sey oynayamayacagini" tahmin ediyorum..
Last edited by Ali Erdogan on Wed Oct 17, 2007 9:08 am, edited 1 time in total.
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

-------------Volkan-------------------

Hamit G.Zan Servet Volkan Y.

M.Topuz Aurelio Emre B. Arda

---------------- Gokdeniz-------------

-------------- U.Karan ---------------
Bu aksam ise ben ne Hakan i ne Gokhan i oynatirim.. Tek forvet arkasi Gokdeniz i serbest oynatirim TS oynadigi gibi.. Iri yari stoperler arasinda Hakan in oynamasi son derce yanlis olur..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Gokhan'in yeteneklerini kisitli bulanlardanim, ne milli takimin ne de GS'in futbolcusu olabilecegi fikrinde degilim. O boyda santrfor icin hava toplarinda fecaat, ayrica yazildigi gibi acik alanda etkili, ama ceza sahasi icinde kalabalikta etkili degil. Aslinda boyu olmasa onu forvet arkasi yaparlarmis ama boyu yaniltmis herkesi bence. Mehmet Topuz baska mesele, o ust seviye oynayabiliyor, isterim GS'a.

Bu aksam gelince, Umit Karan cok formda 3-4 haftadir, her mac yaziyor, mutlaka oynamali. Adasimin yazdigi gibi bu sezon Gokdeniz de cok formda ama Karan-Gokdeniz gibi bir ikiliyi ilk kez bu kadar onemli bir macta denemek dogru olur mu emin degilim.

Bu arada Halil Altintop'un durumu ne? Karah-Halil gibi bir ikili dusunulebilir cift forvete, skora gore de Topuz-Gokdeniz degisikligi ikinci yarida olabilir.

Ali

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Adas ben Topuz u da almak istemem.. Iyi futbolcu oldugu kesin.. Ama ben onunda bizde cok verimli olacagini dusunmuyorum..

Topuz gucu ve hirsi ile oynayan sert sutlari ile etkili olan bir futbolcu.. Genelde o da genis alanda daha basarili oluyor.. Rakiplerimizin orta sahayi kalabalik tutup oyunu sikistirdigini dusunursek Topuz un basarili olacagini dusunmuyorum.. Cunku dar alanda etkili olacak teknigi yok bence.. Mesela bir Baris ondan cok daha basarili olacak.. Cunku en az onun kadar mucadelesinin yaninda cok da iyi bir teknigi var..

Bu arada Baris in 500 bin euroya maloldugunu, Topuz un ise sadece bonservisinin 7-8 milyon euro oldugunu goz onunde bulundurmak lazim.. Bu paraya kesinlikle degmez..

Gerek M.Topuz gerek G.Unal maliyetleri ile cok buyuk kazik olacak alacaklar icin.. InsAllah bu kaziga biz oturmayiz..

Bu aksam icin ise Gokdeniz in oynamasi sonuc verebilir.. Halil bildigim kadariyla sakatti, ve kadroda degil.. Gokdenizi TS gibi serbest oynatmak gerekir.. Ilk macta Yunan defansini madara ettiydi.. Yine yapabilir..

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ali Erdogan wrote:Adas ben Topuz u da almak istemem.. Iyi futbolcu oldugu kesin.. Ama ben onunda bizde cok verimli olacagini dusunmuyorum..

Topuz gucu ve hirsi ile oynayan sert sutlari ile etkili olan bir futbolcu.. Genelde o da genis alanda daha basarili oluyor.. Rakiplerimizin orta sahayi kalabalik tutup oyunu sikistirdigini dusunursek Topuz un basarili olacagini dusunmuyorum.. Cunku dar alanda etkili olacak teknigi yok bence.. Mesela bir Baris ondan cok daha basarili olacak.. Cunku en az onun kadar mucadelesinin yaninda cok da iyi bir teknigi var..

Bu arada Baris in 500 bin euroya maloldugunu, Topuz un ise sadece bonservisinin 7-8 milyon euro oldugunu goz onunde bulundurmak lazim.. Bu paraya kesinlikle degmez..

Gerek M.Topuz gerek G.Unal maliyetleri ile cok buyuk kazik olacak alacaklar icin.. InsAllah bu kaziga biz oturmayiz..

Bu aksam icin ise Gokdeniz in oynamasi sonuc verebilir.. Halil bildigim kadariyla sakatti, ve kadroda degil.. Gokdenizi TS gibi serbest oynatmak gerekir.. Ilk macta Yunan defansini madara ettiydi.. Yine yapabilir..
Summe hasa, ben Topuz'a 7-8 milyon bonservis verelim demedim, bizde olsa dedim. Ben Topuz'un sadece genis alanda basarili olduguna ise katilmiyorum.

Halil kadroda degilse kotu isimiz. Gokdeniz ilk macta Yunan defansini madara ettiginde mac 3-1di yanlis hatirlamiyorsam (sonradan girdi yani yanilmiyorsam).

Korkarim Gokhan ya da Hakan'dan birini ilk 11 izleyecegiz bu aksam o zaman. Hamit'in oynamasi iyi, onunde de Topuz cok guclu bir sag kanat olur. Sol nisbeten defansif zayif ama hucumu renkli Volkan ve Arda, ortada Emre, Aurelio. Eger defansin gobegi ve kalecimiz Moldova maci usulu yumurtalamaz ise sonuc ileri ucumuza kalir. Iyi olurlarsa kazaniriz, yoksa berabere kaliriz gibi.

Biz hic dusunmuyoruz ama tavsanci Terim bugun Tumer'i yine sapkasindan cikarabilir.

Bu arada hem Turkiye hem Yunanistan 9 macinda da gol atmislar. Yunanistan 9 macin dordunde ilk 10 dakikada gol atmis, yine tempolu baslayabilirler.

Ali

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Erdogan wrote:
Gokhan bos alan topcusu.. Dedigin gibi hiz var, sut var, guc var ama koklama falan emin degilim.. Adam gecme konusunda ise soyle bir itirazim var.. Hizini kullanip adam gecebiliyor dogru, ama bu da genis alanda yapabildigi bir beceri.. Yoksa dar alanda calim atma becerisi yok..
Sorular...

1) Varsayalim bos alan topcusu. GS'da bos alan forveti var mi? GS kontraya ciktigi zaman, topu alip, 20 metre surup topu ayagindan kaptirmayacak, son adami gececek forvet var mi? GS'in son senelerde cektigi en buyuk sikintilardan biridir cunku mutlaka her macta en az 4-5 kere GS kontraya cikma sansini yakaliyor.

2) GS'da ceza sahasi disindan iki ayagiyla da isabetli ve etkili sut ceken santrafor var mi?

Kayseri sadece uc buyuklere karsi bos alan bulabiliyor. Anadolu'da ise kendine karsi kapali defanslar buluyor. KS'nin uc buyukler haricindeki maclarinda Gokhan'in attigi golleri izlemenizi oneririm. Ceza sahasinda karambolden, seken toplari tamamladigi bir suru golu var.

Milli maclarda zorlaniyor cunku bu oynadigi 3. 5. uluslararasi mac. Kayseri'de kaldigi surece bu boyle devam eder.

Savundugunuz noktalarin tek katilabilecegim olani maliyetidir. Gokhan 7-8 milyon Euro verilecek bir adam mi? Degil. Ama Kayseri o paraya yurt disina Gokhan'i satarsa da sasirmayin. Santrafor fiyatlari cok ucmus durumda. GS Gokhan'dan iyisini, o kadar genc yasdaki futbolcuyu daha ucuza bulursa hemen alsin. Ya emekli ya sakat ya curuk ya kafadan kontak adam bulacaktir.

Ozan Ersoy

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

1) Varsayalim bos alan topcusu. GS'da bos alan forveti var mi? GS kontraya ciktigi zaman, topu alip, 20 metre surup topu ayagindan kaptirmayacak, son adami gececek forvet var mi? GS'in son senelerde cektigi en buyuk sikintilardan biridir cunku mutlaka her macta en az 4-5 kere GS kontraya cikma sansini yakaliyor

2) GS'da ceza sahasi disindan iki ayagiyla da isabetli ve etkili sut ceken santrafor var mi?

GS da ikisi de yok hakikaten.. Sozlesmesi bittigi anda alabilsek, kadroda bu tur bir forvetin bulunmasina kimse hayir demez.. GS in kontraya ciktigi maclar ya kendinden guclu veya ayni ayarda bir takima karsidir, ya da erken one gectigi maclarda bu sansi yakalayabilir..

Bu durumlarda ise yarar diye bir transfer, hele boyle bir maliyetle bizim icin cok luks.. Maliyetini bir kenara birakalim, su anda kadromuzda olsa kesin ilk onbir oynar ve GS da en az 20-25 gol atar diyebilir miyiz?.. Ben diyemem..

Kayseri de ki gollerini izledim.. Gercekten cok sik golleri var.. Ama o performansini bizde gosteremeyecegini dusunuyorum.. 4 maclik milli takim tecrubesi az degildir..Ki UEFA kupasi oynamisligi da vardir.. Artik birseyleri bize gostermesi gerekir.. Bir kere cok ezik oynuyor.. Begenmedigimiz Hakan Sukur kadar bile kendine guveni, mucadelesi yoktu.. Su oynadigi 4 macta bir tane isabetli, etkili sutlarindan goremedik.. Ya da bir top indirdigini hatta bir mucadeleye girdigini.. Kacirdigi golu eger Hakan Sukur kacirsaydi ozellikle senin neler yazacagini tahmin etmek cok zor degil..

Lincoln u 4 milyon euro ya alabildiysek, 7-8 milyon euroya sadece kontra atak oynayacak futbolcudan daha iyilerini bulmak cok zor olmaz..

Neyse bu tartismada uzamasin, Gokhan da burda biz de burdayiz.. Umarim sakatlik falan yasamazda yine degerlendiririz..

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Erdogan wrote:

-------------Volkan-------------------

Hamit G.Zan Servet Volkan Y.

M.Topuz Aurelio Emre B. Arda

---------------- Gokdeniz-------------

-------------- U.Karan ---------------
Bu aksam ise ben ne Hakan i ne Gokhan i oynatirim.. Tek forvet arkasi Gokdeniz i serbest oynatirim TS oynadigi gibi.. Iri yari stoperler arasinda Hakan in oynamasi son derce yanlis olur..
Aynen. Bu mac madrabaz Gokdeniz'in maci. Adam girdikten sonra ambele etmi$ti Yunanlilari Yunanistanda. Bir sag bir soldan iniveriyordu. Elbette ona $imdi bir adam vereceklerdir muhakkak.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ali Erdogan wrote:Ya da bir top indirdigini hatta bir mucadeleye girdigini..
Aslinda en onemli nokta bu, Hakan'in yakinina dahi gelemeyecegi yer yani. Herkes GS'i top sisiriyor falan derken GS (ve de milli takim) Hakan'a ileride top atarak onemli basarilar kazandi. Bu arada Hakan'a top dikmeden, Hakan'i kullanmadan bir sey becerecegim diyen herkes de cuvalladi.

Gokhan'a bu sekilde yollanan toplar aynen geri donuyor, yani bir topu kazansin, takimina vakit kazandirip baski yemeni engellesin, hatta arada bir de pozisyon cikarsin falan yonu hic yok neredeyse. Bu da kendine denk ya da sana baski yapan takimla oynarlarken aslinda buyuk problem, top uzaklastirmaya calisacaksin, o top aynen geri gelecek demek.

Ileride pivota top atmak tek gecerli hucum yapma ya da baskidan kurtulma yolu degil tabii, ama o zaman da ona gore takimin olmasi lazim. Yani su andaki oyunu ve yapisiyla GS'da bence de verimli olmaz.

Post Reply