Arda Kaç Para Verirlerse Satılsın? (satılmasın cevap değil)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Soy

Arda Kaç Para Verirlerse Satılsın? (satılmasın cevap değil)

Post by Ozgur Soy »

Surf yaparken Premier Lig kulüplerinin ve bazı başka büyük kulüplerin taraftar forum ve bloglarında "Arda' yı alıyormuşuz" şeklinde (eski tarihli) heyecanlı yorumlar gördüm. Biraz soğumuş bir konu da olsa bu konudaki fikirleri merak ettim. Ama lütfen kimse "satılmasın" demesin. Öyle diyen olursa "1 milyar €' ya da mı satılmasın?" diye sorarım.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Re: Arda Kaç Para Verirlerse Satılsın? (satılmasın cevap değ

Post by Mehmet Gorgen »

Ozgur Soy wrote:Surf yaparken Premier Lig kulüplerinin ve bazı başka büyük kulüplerin taraftar forum ve bloglarında "Arda' yı alıyormuşuz" şeklinde (eski tarihli) heyecanlı yorumlar gördüm. Biraz soğumuş bir konu da olsa bu konudaki fikirleri merak ettim. Ama lütfen kimse "satılmasın" demesin. Öyle diyen olursa "1 milyar €' ya da mı satılmasın?" diye sorarım.
bence bedavaya elden çıkarılsın.

Biz parayla futbolcu satmaya pek alışık değiliz.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ozgur Soy wrote:Surf yaparken Premier Lig kulüplerinin ve bazı başka büyük kulüplerin taraftar forum ve bloglarında "Arda' yı alıyormuşuz" şeklinde (eski tarihli) heyecanlı yorumlar gördüm. Biraz soğumuş bir konu da olsa bu konudaki fikirleri merak ettim. Ama lütfen kimse "satılmasın" demesin. Öyle diyen olursa "1 milyar €' ya da mı satılmasın?" diye sorarım.
Kesinlikle satılmasın diye birşey olamaz! Ama 5-10 milyoncuku bir arada görünce "bu paraya ihtiyacımız var" diyede satılmasın. Bir futbolcu olarak Arda'nın Galatasaray adına ne ifade ettiğini iyi tespit etmek lazım. Rakip taraftarlar ağzının suyu akarak Arda diyor. "Başkanım Arda'yı bize getir" mealinde yazılar yazıyor. Leo geliyor, Arda'dan bahsediyor! Genç kızlar "Seni Seviyorum Arda" diye pankart açıyor :)

Forma satışları ne alemde bilmiyorum. Steau maçından önce ve sonra baya forma satılmış. Benim tahminim en çok satılanlar arasında Arda'nınki mutlaka vardır, belkide birincidir. Futbolculuğu zaten çok çok iyi. Üstelik kendini geliştiriyor, 60 dakkalık futbolcu değil artık. uzatmalarda top sürüp gol attı bu çocuk..

Bütün bunları gözönüne aldığın zaman Arda'nın Galatasaray için değeri 20 milyon'dan aşağı değildir. Bence talibi olursa yönetim 25 milyonda ister. Çünkü Arda Galatasaraya bu oranda katkı yapabilir, halende yapıyor. Arda'nın yeteneklerine sahip bir futbolcuyu dışardan almaya kalksak maliyeti 15 milyondan aşağı olmaz. Önce iyi top oynayıp, maliyetini kurtaracak sonrada kâr'a geçecek! Ama Arda Galatasaray'ın yüzü oldu adeta. Allahtan tipide fena değil :D

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozgur Soy wrote: Öyle diyen olursa "1 milyar €' ya da mı satılmasın?" diye sorarım.
Sorarsiniz, ama sorunun cok fazla anlami olmaz, kimse vermeyecegine gore neden konusuyoruz deriz biz de.

Onun icin satilmasin cevap olabilir, gercekustu tartismalari bir yana birakirsak. Nasil cevap olur, eger su andaki makul degerini dusunursek. FB'nin Guiza'ya yaptigi gibi, ya da Ozbekistan'dan Eto'o'ya gelen teklif gibi degerinin iki kati teklif gelirs dusunulur, ama o bile fazla teori.

Arda su anda 50,000 kisilik stad insa eden, cok basarili bir devir kapatmis ama onunde belirsizlik olan bir takimin yildizi, formasi alinan, milli takimda yildiz olan oyuncusu. Ajax olsan bu yetenekleri seri uretsen, Milan, Real, Chelsea olup caninin istedigini alsan, ya da 2000 yili GS'i olsan, Arda'yi satabilirsin.

Bugunku GS satamaz.

Futbolcu satisi sirf bir miktar para ile futbolcuyu karsilastirip alinacak karar degildir. Man U. Christiano Ronaldo'yu satmadi, Real Robinho'yu satmadi, bu kararlar dogru yanlistir diye degil, belli bir vizyonu belirledikleri icin ornek verdim. GS da Arda'yi satamaz (dedigim gibi gercege aykiri faraziyeleri bir tarafa biraktim), Ronaldo'nun Manchester United'a oldugu kadar GS'a onemi vardir Arda'nin, belki de daha fazla.

Arda kalir, Topal kalir, Aydin ne oluyor diye bakilir, Lincoln ve Kewell'dan birinin hatta ikisinin isimleri gibi oynamasi beklenir, sag tarafa bir adam alinir, Nonda'nin son iki mactaki performasi acaba surer mi diye umit edilir, defansin sagi haric kalani zaten masallah, bir bakmisin GS birseylere benzemeye baslamis.

Arda'yi satip ne olacagiz, daha kotu bir yabanciya Turkiye'ye gelme primini verip Arda'nin yerine mi alacagiz? Yoksa parayi borc odemeye harcayip, sahada Hasan Sas eski gunlerine donsun diye dua mi edecegiz.

Arda kalsin. FBliler yazmis, cok hosuma gitti, "Emre Bitti, Sira Arda'da"

Umarim ilk mac bizimkiler soyle bir pankartla cikar, "Bekleyin, Bitince Arda'yi da Alirsiniz."

Ali

Ozgur Soy

Post by Ozgur Soy »

Umarim ilk mac soyle bir pankart cikar, "Bekleyin, Bitince Arda'yi da Alirsiniz."

Ali

Pankartı çok beğendim. Yabancı futbolcuya Türkiye primi verme noktası da çok doğru bir nokta.

Ancak sorum şöyle de sorulabilir: GS' nin bugün 25 miyon € değerinde bir futbolcu oynatma lüksü var mıdır? Bir de unutmayalım ki futbolcunun değeri çok kırılgan bir değerdir. Zamanında anormal bir paraya satılan Baliç' in sakatlandıktan sonra 3 kuruşluk oynayamaması gibi. Buna bile gerek yok, psikolojik bir travma yaşar, (mesela 5 sezonda 150 gol atan Jardel' in karısı terkettikten sonraki düşüşü gibi), kafası dağılır, şu olur bu olur yarın beşte biri bile etmez. Bir de çocuk şu anda alabileceğinden çok düşük paraya oynuyor, düzeltme yapıldıysa bile Premier League' de falan alabileceğinden çok aşağıda kazanıyor.

Arda' nın bu yıl kalması bence kendisi için de doğru, çünkü gerçekten lider karakterine sahip (maçtan sonra Aykut Abi' nin arkasındayız sözleri tüylerimi tiken tiken etti) fakat maçların kırılma noktalarında sorumluluk almayı öğrenmesi lazım (ki öğreniyor). Bu kendine güveni kazanıp gitmeli ki gittiği takımda birçok yıldız arasında daha çok top kullanabilsin / kendini gösterebilsin.

Ancak ondan sonra 22-28 arasında bir teklif olursa satılmalı. Unutmayalım Galatasaray' ın çok açığı var, bunların kapatma formülü olarak da en iyi ihtimalle 10-15 yıl değil, sonsuza kadar değer ifade eden Riva'nın, Florya' nın satılması gösteriliyor.

BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ozgur Soy wrote:Umarim ilk mac soyle bir pankart cikar, "Bekleyin, Bitince Arda'yi da Alirsiniz."

Ali

Pankartı çok beğendim. Yabancı futbolcuya Türkiye primi verme noktası da çok doğru bir nokta.

Ancak sorum şöyle de sorulabilir: GS' nin bugün 25 miyon € değerinde bir futbolcu oynatma lüksü var mıdır? Bir de unutmayalım ki futbolcunun değeri çok kırılgan bir değerdir. Zamanında anormal bir paraya satılan Baliç' in sakatlandıktan sonra 3 kuruşluk oynayamaması gibi. Buna bile gerek yok, psikolojik bir travma yaşar, (mesela 5 sezonda 150 gol atan Jardel' in karısı terkettikten sonraki düşüşü gibi), kafası dağılır, şu olur bu olur yarın beşte biri bile etmez. Bir de çocuk şu anda alabileceğinden çok düşük paraya oynuyor, düzeltme yapıldıysa bile Premier League' de falan alabileceğinden çok aşağıda kazanıyor.

Arda' nın bu yıl kalması bence kendisi için de doğru, çünkü gerçekten lider karakterine sahip (maçtan sonra Aykut Abi' nin arkasındayız sözleri tüylerimi tiken tiken etti) fakat maçların kırılma noktalarında sorumluluk almayı öğrenmesi lazım (ki öğreniyor). Bu kendine güveni kazanıp gitmeli ki gittiği takımda birçok yıldız arasında daha çok top kullanabilsin / kendini gösterebilsin.

Ancak ondan sonra 22-28 arasında bir teklif olursa satılmalı. Unutmayalım Galatasaray' ın çok açığı var, bunların kapatma formülü olarak da en iyi ihtimalle 10-15 yıl değil, sonsuza kadar değer ifade eden Riva'nın, Florya' nın satılması gösteriliyor.
Pankart harika!

Arda Galatasaray'a 2010 CL aldıktan sonra 75 Milyon Avroya satılabilir. Onun dışında satılmaz, mutlu edilmeye çalışılır. Mutluluk illa İngiltere'de yakalanmaz. Şu an mutlu olması için çok sebep var. Her şey zamanla...

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bizim yoneticiler Arda'ya istedigi paraya vermezlerse ki coktan hakediyor o parayi, korkarim Arda Gorgen'in dedigi gibi bedavaya gider.

GS takiminin sahadaki onderinin, en degerli futbolcusunun, isler yolunda gitmedigi zaman herkesin donup baktigi futbolcusunun alt yapidan yetistirilmis bir oyuncumuz olma zamani geldi de geciyor bile. Steaua macinda takimin yine herseyiydi.

Bunu yapsinlar Arda hic bir yere gitmez. Ucuz dusunurlerse karsiligini ona gore alirlar, zarar eden de GS olur.

Basliktaki sorunun yanidina gelince... Bence Arda bugunun futbol pazar degerleriyle olculdugunde 15-20 milyon Euro arasi bir futbolcudur. GS satarsa daha iyisini bu fiyata bulamaz.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Tue Aug 19, 2008 11:08 pm, edited 2 times in total.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

BarisCakan wrote:Pankartı çok beğendim.
Ben begenmedim - FBlilere laf yetistirecegiz diye Arda'ya ayip etmis oluruz...

BarisCakan

Post by BarisCakan »

Mert Tokman wrote:
BarisCakan wrote:Pankartı çok beğendim.
Ben begenmedim - FBlilere laf yetistirecegiz diye Arda'ya ayip etmis oluruz...
Buna da sözüm yok, haklısın.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote:Bence Arda bugunun futbol pazar degerleriyle olculdugunde 15-20 milyon Euro arasi bir futbolcudur. GS satarsa daha iyisini bu fiyata bulamaz.
Bulsa da 800 bin avroya oynatamaz.

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Benim belirlediğim fiyat 50 milyon€. Bu parayı vermeyi düşünen "akıllı" biri gelirse kapımıza, tıpkı Zaragoza gibi fiyatı artırır, 65 milyon€' ya çekeriz. :roll:

*Arkadaşımız "satılmasın düşüncesi" dile getirlmesin demiş. Ben de "satılmasın" düşüncesini dile getirmedim. Sadece fiyat belirledim.

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Ben de kadroda tutulabiliyorsa satılmamasından yanayım. Çok özel bir oyuncu, yetenekli, akıllı, sadece saha içinde değil demeçleri ve davranışlarıyla da. Lincoln'e ilk tepki veren de o oldu! Kalmalı, GS'ın yeni bayrak oyuncusu olmalı, kısa bir süre sonra kaptan olmalı...

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

FB'nin GUIZA'ya verdigi 14 M EURO'yu referans alayim diyorum ama o da mantiklidegil.Forvetlere verilen fahis fiyatlar ortada.

Arda TURAN bir MESSI degil tamam ama gelecegi iyi ellerde olursa bir yildiz adayi futbolcu.Hala ogrenmesi gereken cok iyi bir oyuncu.

Biz Turkuz ya olaya biraz da aile terbiyesine bakiyorum.Cok iyi yetistirilmis son derece iyi ahlakli ,efendi,saygili,sevgi dolu merhametli bir cocuk.

Konusmayi da biliyor.Cevresine nese sacan bulunmaz bir karakter.

Arda'yi satin alacak klup bu degerlerin de farkina varacak.

Oyuncu alirken bir suru kistas var, ariyorsun tariyorsun sonunda buluyorsun ama bir bakiyorsun ki adamin karakteri ozel hayati veya gecmisi kararinda etkili olacak kadar farkli.Alamiyorsun.Tepkiler var.

Arda'nin bugunku fiyatlarla 14-15 M EURO etmesi cok normal.Ingiliz bir klup devreye girerse olay farkli oluyor.Cunku ayni mevkiide oynayan bir suru ingiliz oyuncunun fiyati 15-20 M Pound'larda .Ingiltere'de TD lik yapan hocalarin bir surusu bundan sikayet ediyor.Klup yonetimi taraftar ve medyadan Ingiliz oyuncu oynatmadigina dair cok elestiri yapiliyor.Ama elleri kollari bagli...

Bu mevkiiin ingilizi dedigim gibi cok pahalli.Bu yuzden TD ler scoutlar deli gibi genc ve fiyati makul yabanci ariyorlar.Arsene WENGER her sene en az bir tane afrika kokenli Fransiz ariyor buluyor.Keza Hollandalilara da bakiyor.

Arda transfer olmali ve hatta ingiltere'ye gitmeli.Arsenal benim ilk tercihim olurdu (Chelsea'li konusuyor dikkat :D )

Arda 15 M - 20 M pounda Arsenal gibi bir takima satilmali.Bakin konuyu hep yeni stada getiriyorum.O yeni stad bir suru seyi degistirecek.

Ezber bozacak.Oraya iyi bir kulis ile 2013'e kadar bir CL yada UEFA kupasi finali getirilmeli.

Arda yeni stadta oynamali,o bizim en iyi satis malzemelerimizden biri (sales tool), ben Arda'nin satis tarihini 2010 olarak dusunuyorum.O zaman butcemiz asagi yukari ortaya cikacak.Dunya kupasina kesinlikle katilmamiz lazim.Bu kupada gosterecegi performans ARDA'yi umut ettigimiz degere sattirir.Ben satilmasina karsi degilim.Tabi burada futbolcunun niyetide cok onemli.Bir Metin OKTAY olmak istiyorsa hayallerinde bu varsa yine karar O'nun.

Can BARTU Italya'da oynadi, orada efsane oldu cok sevildi ama Can Bartu hala FB efsanesidir.

PAF'taki degerler yeni ARDALAR cikartmaya musait.Yeter ki korlenmesinler ve mac oynasinlar.Bu yuzden kiralama ve Beylerbeyi projesini cok tutuyorum.

Sonuc olarak ARDA 2010 yilina kadar kalmali ve maasi en ust seviyede olmalidir.Lincoln gibilerin aldigi paralar sadece biz taraftarlari mi rahatsiz ediyor saniyorsunuz.
TRUST GALATASARAY
MGC

Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Bugüne dek bir Türk oyuncuya odenen en yuksek bonservis bedelini hatirlamaya calisiyorum ( Avrupaya transfer olan)yanlisim yoksa bu Nihat .Tugay Arif Oktay Hakan Ünsal Tuncay Emre Okan Erol Tayfun Hakan Ersen gibi yakin zamanda transfer olan oyunculardan aldıgımız bedellerde malum .

Arda'yi bu oyuncularla mi kiyasliyorsun sorusuna muhatap olmadan amacimin bu olmadıgını belirteyim .Avrupa kulüplerinin Türk oyuncuyuya bonservis bedeli düsük oldugu veya hic olmadigi icin tercih ettigi en azindan bu zamana dek bunun bu sekilde gelistigi bilinen bir durum.Sanırım sorun Turk patenti tasimalarinda, Avrupa sapiyonasinda yari final oynamis bir cogu genc oyunculardan olusan bir takimin bir tek oyuncusu Avrupa'dan herhangi bir takima transferi gerceklesmiyorsa, talep gormuyorsa bu onlarin bize nasıl baktigi ile iliskili bir durumdur. Arda Totenham'a 17 milyon euroya giden Modric'ten daha yetenekli daha guclu bir oyuncu bu rakam emsal alınınca 25 milyon euro eder diyorsun ama hicbir kulüp değil 25 milyon 10 milyon euroluk bir teklif dahi yapmaz sanırım . Tuncay 2 sene önce Milan'a 15 milyon euroya gidiyordu haberelere gore 1 sene sonra orta ölcekte bir İngiliz takımına bedava uctu :)

Arda icin bu sene daha onemli ,tahminim bir cok kulubun izleme listesine girmistir .Sampiyonlar liginde gösterecegi performansı bekleyenler vardır.
Zira Avrupa sampiyonasinda gosterdigimiz hem takım hem bireysel performansimizin analizini saglikli yapabilmek mumkun olmamistir ,ne bireysel performansimizın ne de takim performansimizın analiz edilebilir verilerden olustugu soylenemez .Arda'yı ben de seviyorum hem insan olarak hem de yetenekleriyle 2 sene bir yere gitmesin :P

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Arda'nin Raul gibi GS'da uzun yillar kalmasini ve bir gun kaptanlik yapmasini isterim.Tabii ki kazandigi paranin da yukarilara cekilmesi lazim(GS'in en cok kazanan oyuncusu olmali).
Bir de o kadar sure kalmak ister mi?Arda'nin bilecegi bir sey o sonucta...

Ayrilmak isterse de katilacagi kulup cok iyi bir kulup olmali ve o kulubun de en degerli oyuncularindan biri olmalidir diye dusunuyorum.O kulup de 30 milyon Euro'dan 1 cent asagi odememelidir bence.
nefvakfi.org

Post Reply