Super lig 1.hafta: G.Antep-GS 2-3 (Arda, M. Sarp, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Biricik

Re: Super lig 1.hafta: G.Antep-GS 09/08/09 TSI 19.30, Lig tv

Post by Murat Biricik »

58. dk da yedigimiz kontrada Sarp in orta sahayi nasil bos biraktigini ve gelen rakiplere koridor oldugunu izledik. Bu on libero olayi bizim canimizi yakacak. Ya Linderoth ya Topal in mutlaka takima girmesi lazim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ikinci yarida kaleyi tutan sut hatirlamiyorum. Mac rakip sahada amacsiz bir sekilde geciyor. Nonda girecek. Aha karsilikli birer sut.

Onlarda Erman'i sokacaklar.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Aydin son iki atagi eli belinde seyirciden daha rahat seyrediyor. Hadi oglum biraz konsantrasyon, gayret Allah askina!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Hasan Tezcan wrote: Kaleci o golu yememeliydi.
Abicim ben td olsam kalecim o gölü yemezse eğer valla takımdan atarım uzaya fırlatırım.
Eren Gumrukcuoglu
Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Sabri yine IQ'sunu konuşturdu penaltı yaparak. Hakemin Aydın'ın gol pozisyonunda korner vermesi tam komediydi. Hakemlerimiz halen facia. Baros yanlış işler yapıyor, yalnız kaldığı falan yok. Seçimleri hatalı adamın. Nonda girdikten sonra çok başarılı idi. Kararlarını doğru alıyor. Arda bildiğimiz Arda. Kewell çok akıllı. Mustafa Sarp'ı da bir hatası dışında çok çok beğendim. En iyisiydi takımın. Gökhan Servet ikilisinden hala emin değilim. Hakan Balta ve Ayhan da her sezon olduğu gibi geç form tutacaklar anlaşılan. Takımın ilk ciddi maçı için öyle tehlike çanları çalacak falan bir durum göremedim. Oturacak takım. Kadronun maşallahı var.

EDIT: Arda'ya delikanlılık eden Benjamin Sleepwalker'ın da sevdiklerinin başına birşey geldiği bin bir türlü rüya görmesini istiyorum önümüzdeki 3 ay boyunca. Rüyanın son sahnesinde Arda'nın kahkahaları duyulsun.
Eren Gumrukcuoglu
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Eyyamci Bunyamin! Ulen bir macida vukuatsiz bitirin bre hakemler!

TD miz oyunculari soyunma odasi kapisinda karsilayip tebrik ediyor. GS a layik bu ulke futboluna ise cok fazlasin FR.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Galatasarat bu sicakta nasil bu kadar iyi oynadi hayret.

2 takimda belliki hareket etmekte bile zorlaniyordu. 38 derece idi Gaziantepte sicaklik mac basladiginda.

Mac analizini maci bir daha seyrettikten sonra yaparim. ANCAAAAKK...

Bir hakemin oyuncuya nerden cikacagini soyleme hakki yoktur. Hele hele onu fiziksel olarak durdurup hic yoktur. Bunun uzerine sari kart verme hakkida Selcuk Derelinin Lincolnu gecen sene hizli kullaninlan freekickte acilmadi diye atmasi kadar komiktir.

Nasil bir oyuncu hakeme dokunamazsa, hakemde oyuncuya dokunamaz. Ardanin sonra gidip hakemle konusmasi kendisi icin iyi bir olay.

Penalti tartisilir. Turkiye liginde gorulmesi zor bir penalti. Sabri cikti kafayi vurdu. Tabii herkezin kafasinda bu tip pozisyonlarda penalti olmaz diyen Erman'in ne diyecegi var.

Tartisilmiycak olan ise bu mactaki sabrinin super oyunu. Helal olsun.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Bu sicakta Antep deplasmanindan 3 puan cikarmak iyi oldu...

Erken gelen iki golle acaba fark mi olacak derken - son dakikalari saniyeleri geri sayarak bitirdik.

Macin geneline bakilirsa - GS iyi degildi - oyunu kontrolu altina alamadi ama Arda'nin kisisel gayreti ve becerisi ile mactan 3 puan aldik.

Leo mac 1-0 iken kritik bir kurtaris yapti (Tabata'nin vurusunda) - sonra iyi yer tutuyor - ben Leo'dan memnunum. Ilk gol cok fantastik bir vurus sonucu oldu ve biraz da onde yakalandi Leo - senede 2-3 defa ancak olur oyle gol.

Defans cok kotuydu bugun. Sabri 80. dakikaya kadar iyi gidiyordu sonra Sabrilikler yapmaya basladi. Once bir ileri cikisinda top kaybi yapti ve geri donemedi - onun kanadindan az daha gol atiyorlardi. Rijkaard bile klubeden cikip "Sabriii stay" diye bagirip sag bek bolgesini gosterdi parmagiyla. Sonra da malum penalti - savunma oyuncusu olmamanin tecrubesizligi ile kontrolsuz bir sekilde cikti hava topuna - aslinda penalti tartisilir verilmeyedebilirdi ama verdigi icinde pek laf edilmez. Yani darbe rakipten de gelmis olabilir. Gokhan ve Servet hic guven vermediler - ne defansif yonden ne de topu oyuna sokma yonunden. Buraya bir transfer sart - hem atik hem de topu oyuna sokabilen bir adam lazim - onlerinde Linderoth da olmayinca Gokhan ve Servet'in topu oyuna sokus eksiklikleri cok hissedildi. Hamle yavasliklarida ceza alani disindan cekilen 5-6 suta izin verilmesi ile ortaya cikti. Arkalarina atilan birkac topta da Hakan Balta kademeye girmese yanmislardi. Hakan kademe anlayisi ile defansif olarak iyi - hucumda ise hic yoktu bugun.

Orta sahada Ayhan gayret etti - ilk yari cikarken cok top kaybi yapti - ikinci biraz daha duzeldi. Ilk golde Baros'u, ucuncu golde Arda'yi kaciran paslari verdi ve sonuca etki etti. Mustafa da sonuca etki etti attigi golle ama Mustafa cok cok yetersiz GS seviyesinde oynamak icin. Bir orta saha oyuncusu ayaginda topla bu kadar kutuk ve panik olamaz. Emre Colak'a yazik bence Mustafa'nin orada oynuyor olmasi.

Kanatlarda diger arkadaslarda dile getirmisler Aydin etkisiz, Keita ise sistemi baltalayan adamdi. Aydin uc gun oncesini mumla aratti - koca bir ilk yari saklandi - Keita cikip saga gectikten sonra biraz daha canlandi... defansa hic yardim etmedi... nasil olsa artik takimda kaldim deyip yan gelir yatarsa boyle kendine yazik eder. Keita ise biraz daha zamana ihtiyacim var dedi --- ne sistemi icindeki rolunu ne de arkadaslarini tam anlamis degil - pas alisverisinde uyusmazlik goze carpiyor - nereye kosular yapacagini ne arkadaslari ne de kendisi biliyor - o yuzden topu alinca calim yapmaya basladi - oyle olunca sistem baltalandi --- alisana kadar biraz acisini cekecegiz.

Baros'un ilk golde cizgiye kadar inip Arda'ya cikardigi top cok iyiydi - Baros bunu daha cok yapmali. Nonda'nin da golu cok guzeldi - Arda harika bir pas atti. Gecen seneyi Linconln'u bekleyecegiz diye bosa harcadik - Arda su anda Avrupa'da ben 10 numarayim diyen herkesle boy olcusur - buna Kaka da dahil.

Defansin ortasina cabuk ve top cikarabilen bir adam, Sabri yerine Ugur, Mustafa yerine Elano geldiginde ve Keita uyum surecini astiginda hersey daha iyi olacak gibi. Sabir lazim. Bu donemi zor da olsa boyle galibiyetlerle gecmek cok onemli.
Last edited by Mert Tokman on Sun Aug 09, 2009 10:31 pm, edited 1 time in total.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İlk yarıda gollerden başka pozisyonumuz olmadı. Antep'inse uzaktan şutlar ve gol dahil 4 pozisyonu vardı.

Keita alınınca şaşırmıştım ama biraz önce rahatsızlanmıştı, normal bir seçim...

Arda'nın sol ayağıyla şut çalışması lazım. Ara pasları iyiydi bugün...

Penaltı, Sabri'nin hatasından başka birşey değil. Başka kelimeler kullanmak lazım ama neyse :D

Franco iyi kaleci gibi, yediği gol, yenmesi gereken bir goldü. En iyi zamanında Mondi bile yerdi böyle tek tük. Ama penaltıda iyi olmadığı belli :D

Arrda'nın kartını anlamadım. Oyundan çıkakacağı yer meselesi sorun olmuş spikere göre, neyse...

Hakem sertliğe müsade etti. Kendisini beğenmedim ama tarafsızdı...
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Mert Tokman wrote: Macin geneline bakilirsa - GS iyi degildi - oyunu kontrolu altina alamadi ama Arda'nin kisisel gayreti ve becerisi ile mactan 3 puan aldik.

Defans cok kotuydu bugun. Sabri 80. dakikaya kadar iyi gidiyordu sonra Sabrilikler yapmaya basladi.

Rijkaard bile klubeden cikip "Sabriii stay" diye bagirip sag bek bolgesini gosterdi parmagiyla.
20-45 arası kötüydük evet ama 45-90 arası kontrol bizdeydi, gidişat gol olacağını gösteriyordu (Aydın-Arda denedi, aynı kombinasyondan Nonda attı netekim).

Sorun, topun -bir şekilde bizim sahaya geldiğinde- Zan başta olmak üzere berbat kullanılması. O yüzden ben erkenden iddia edeyim, Zan-Servet yedek, Sabri kadro dışı olmalı. Gerçek defans, daha olgun, daha ayağa oynayan ve yer tutuşları konusunda ciddi sorumluluk sahibi olan Uğur-Emre-Emre-Hakan dörtlüsüdür bana göre.

Rijkaard Tobol rövanş maçında da son 10 dakika Sabri'ye yer tut diye bağırmıştı, sonra oyun durduğunda Ayhan'ı çağırıp bizzat söyledi. Ama Rijkaard'ın öngöremediği birşey var, o da Sabri öğrenmez. Böyle bir anatomiye sahip değil. O sebeple faydası maydası düşünülmeyip gönderilmeli.

Maçın en iyi tarafı, çalışıldığı belli pozisyonlarımızın gözle görülür hale gelmesi. Topu alıp çizgiye inen kanat adamları yerden sert şekilde 60-70 derece ters açıyla kesiyorlar, geçen sene bu yoktu. Bir de duran toplardan her maç en az bir gol atmaya başladık.

Defans dörtlüsünün üç oyuncusu büyük ve yegane sorunumuz. Takım harika, inanmayan BJK ve FB maçlarındaki yavanlığa bir göz atsın...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Sabri'ye neden kiziliyor anlamis degilim. Sag acik oynayan adamdan futbol profesorleri sag bek yaratmaya kalkip
sekli benziyor ama rengi tutmasa da olur diyerek hiyardan patlican yapip kizartma ya da imambayildi yaparlarsa Sabri ne yapsin?. Ya da patlicandan cacik yada coban salatasi. Yaptim oldu afiyetle yiyiniz diyeniniz varsa konussun. Frank "stay" diye bagirdi demek. Ona da kocaman bir yuh!
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Pozisyonu tekrar izleyince Sabri'ye haksızlık edildiğini düşünüyorum.Sabri arkalardan gelip pozisyonu önlemeye çalışıyor. Yani sadece öküzlüğünün değil, iyi niyetininde kurbanı aynı zamanda.

O pozisyonda esas Servet ve Gökhan ne yapıyor bakmanız lazım. Ki o bölge onların bölgesi.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Takımı beğendim. Gitgide daha derli toplu bir görüntü veriyoruz.
Elano'nun gelişine kadar Geçici 10 Numara olarak oynayan Arda sazı eline aldı mı ne kadar sıradışı işler yapıyor... İnanın kanat oyuncusuyken ve sağında çizgi ile oynarken bu kadar verimli değil. Sahanın her yanını kullanabilmesi Arda'yı bir başka Arda yapmış.
Aralara pas atan, oyunun yönünü açan, sahanın her yanına hakim bir görüntü sergiledi.
Keita'yı da çok beğendim... Çaprazlama, dikine, rakibin üstüne... İki kanadı da kullanarak... Rakip savunmaları çok yıpratacaktır bu sene. Keşke oyundan alınmasaydı da daha fazla tadına varabilseydik.
Gerçi şeytan kulağına kurşun... Az kalsın kaybediyorduk çocuğu.
Bahri Havadır bildiriyor, o pozisyonda dili boğazına kaçmış, sağlık ekibi müdahale edip çıkarmışlar dilini.
Tahtaya vurmak lazım.
Dün Espanyol'un kaptanı vefat etti kalp krizinden.
Neyse...
Daha fazla yerden ayağa paslı oynamasını becerebilen bir takım olmalıyız. Bunun için de defansımızın ve iki ön liberomuzun oyun kurmayı becerebilen oyuncular olması gerekiyor.
Ayhan oyunu çok yavaşlattı... Tek top oynamıyor, topu alırsa önce durup bekletip öyle kullanıyor... Yanlış.
Mustafa ise top saklama konusunda becerikli ama hücum vizyonu geniş birisi değil.
İlginçtir, geçen sene Skibbe efendi'nin afyon içirdiği Nonda bu sene bambaşka birisi olmuş.
Verimsiz bir görüntü sergileyen Baros'u yedek bekletebilir.
Ortasaha oyuncusu gibi geriye gelen, oyunu açan, alan kazandıran eski Nonda olmuş. Güzel bir gelişme.
Fakat defans... Servet-Gökhan ikilisi savunmanın arkasına atılan toplarda güven verici değil.
Penaltı pozisyonunda Sabri ne yapacağını şaşırdı... Hem kendi tutması gereken Antepli oyuncu, hem savunmamızın arkasına kaçan futbolcu... Hangi birini tutsun? Kazmaca bir müdahaleyle penaltı yapmak durumunda kaldı. Kızmıyorum.
Özetlersek... Ne yaptığını bilen, hücum varyasyonları olan, hem kanatları hem göbeği efektif kullanan bir takım durumundayız. Tabii ki katetmemiz gereken çok yol var daha.
Ve Rijkaard farkı: Her maç duran toplardan gol atmaya başladık. Beni en çok keyiflendiren, bu.
AYRILMAZ İKİLİ
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Frank kendisi 30 dakikalik oyun diye nitelendirmis maci...bende öyle dusunuyorum. Sonra pil mi bitti, yoksa profesyonellik mi siz karar verin artik...bana sorarsaniz rakip takim baslangicta GS'i öcu gördu, ve macin ilerleyen dakikalarinda bunun böyle olmadigi farkedip saldirisa gecti.

Eksiklerden bahsediliyor...bence en buyuk eksik tercih hatalari...Defansin göbeginde ki guvensizlik sola yansimis. Hakan Balta belki GS'a geldigi gunden bu yana bu kadar kötu oynamadi. Orta sahamiz ne yapti sorabilirmiyim. Keita takima artistik hareketler yapmak icin mi getirildi. Ayagindan kac tane olumla pas cikti? Ayhan, bu cabuk halinle bile siritiyorsun be kardesim. Ekstra 1-2 saniyelik ayaginda top tutman, topu geriye alip bakman takimi önemli firsatlardan ediyor.

Ortada bir oyun sistemi var (iddia bu), ama 100% sahaya yansimasini malesef göremiyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Ligin ilk maçı olduğunu düşünürek, ben takımı beğendim. Aydın'ın maç boyu toplamda 5 dakika dışında nerede olduğunu anlamayamadım, hele ilk yarı hiç adı duyulmadı neredeyse. Elano'nun gelmesiyle kendisini yedek kulübesinde görmeyi umuyorum.

Leo Franco'nun yediği golde tek kabahati biraz ileride durmasıydı ama zaten o pozisyonda çizgide top bekleyen bir kaleci olmaz. Normal. G.Antep'in Brezilyalısına bravo demek düşer. Keita iyi, biraz fazla heveskar gibiydi, kendini ispatlamak istercesine ama çok faydalı olacak. Ayhan ve Mustafa Sarp çok çalıştılar ve G.Antep'i durduran isimler oldular.

İyi başladık, ilerisi daha da iyi olacak...
Tan Erten
Post Reply