GALATASARAY ALTYAPI TAKIMLARI 09/10

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Gorgen
Staff Member

GALATASARAY ALTYAPI TAKIMLARI 09/10

Post by Mehmet Gorgen »

Bu sene PAF takımı yerine A2 takımı oluşturuldu.Marmara bölgesel liginde mücadele edecek.

Altyapıya da Hollandalı teknik adamlar getirilecekmiş.

Gs altyapısına Ajax modeli gelecekmiş.Ajax'ın internet sitesinde akademi için ilginç açıklamalar var.

http://english.ajax.nl/Youth-Academy.htm

Altyapıya 4-3-3 oyun sistemi öğretildiği ve oyuncuların buna göre yetiştirildiği sanırım başka hiçbir kulübün resmi sitesinde yazmaz.

Buseneki altyapı takımlarının haberlerini , oyuncu ve maç bilgilerini bu başlık altında paylaşalım.

Hasan Tezcan
Site Admin

Re: GALATASARAY ALTYAPI TAKIMLARI 09/10

Post by Hasan Tezcan »

Dun yazdim, Ajax modeli hakkinda ne dusundugumu. Böyle "atilimlar" özde degil sözde kalir, dogru olup olmadigini tartismiyorum bile...ki dogru olduguna inanmiyorum. Adamlarin TR deki sartlar, futbolcusu hakkinda bir bilgisi oldugunu zannetmiyorum, kim ögretecek...demek ki olay gene bizden geciyormus...sen ilk önce calisma ortamini duzelt, adam gibi stadin tesislerin olsun, topcularini genel egitimden gecir...sonra fantaziye kac. Bu "atilimi" biraz reklam olarak nitelendiriyorum, samimi bulmuyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Allahaşkına Florya hakkında ne bilip de konuşuyorsun? Ben yıllar önce gezdiğimde Türkiye standartlarında gayet güzel odalar, harika sentetik çim sahalar, video odaları, her yaş grubunda pırıl pırıl gençler ve hocalarını görmüştüm. Terim bütün altyapıya el atmıştı geldiğinde. Binalar da yeniden inşa edilmişti yanlış hatırlamıyorsam

"sen ilk önce calisma ortamini duzelt, adam gibi stadin tesislerin olsun, topcularini genel egitimden gecir." Bunları neye dayanarak yazıyorsun, anlaşılır gibi değil!!!

Sonucta Ajax modeli olur ya da şartlarımıza uydurulup bir Cimbom modeli, ama altyapımızın kendi gruplarında elde edilen başarılarla doğru orantılı olarak A takıma oyuncu çıkarmakta başarısız olduğu kesin. Yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğu da. Yani herşeye kötümser bakılır da altyapıdan birşey beklememenin mantığı nedir? En kötüsü futbolcu çıkmaz, zaten 2-3 yılda bir tane çıkıyor! Bu kadar gelecekten umutsuz ve beklentisizsen niye futbol taraftarı olup bir de üzerine forum açarsın ki? Bu işten nasıl bir zevk aldığını merak ediyorum doğrusu?

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Osman Kiciman wrote:Allahaşkına Florya hakkında ne bilip de konuşuyorsun? Ben yıllar önce gezdiğimde Türkiye standartlarında gayet güzel odalar, harika sentetik çim sahalar, video odaları, her yaş grubunda pırıl pırıl gençler ve hocalarını görmüştüm. Terim bütün altyapıya el atmıştı geldiğinde. Binalar da yeniden inşa edilmişti yanlış hatırlamıyorsam

"sen ilk önce calisma ortamini duzelt, adam gibi stadin tesislerin olsun, topcularini genel egitimden gecir." Bunları neye dayanarak yazıyorsun, anlaşılır gibi değil!!!

Sonucta Ajax modeli olur ya da şartlarımıza uydurulup bir Cimbom modeli, ama altyapımızın kendi gruplarında elde edilen başarılarla doğru orantılı olarak A takıma oyuncu çıkarmakta başarısız olduğu kesin. Yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğu da. Yani herşeye kötümser bakılır da altyapıdan birşey beklememenin mantığı nedir? En kötüsü futbolcu çıkmaz, zaten 2-3 yılda bir tane çıkıyor! Bu kadar gelecekten umutsuz ve beklentisizsen niye futbol taraftarı olup bir de üzerine forum açarsın ki? Bu işten nasıl bir zevk aldığını merak ediyorum doğrusu?
imza.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Altyapı başarısız lafına katılmıyorum.
Neye göre başarısız. Ajax'a barcelona'ya göre mi yoksa Türk takımlarına göre mi?

Geçen bir link vermiştim (http://www.dunyafutbolu.net/index.php/c ... teams.html )ama sanırım bakan olmadı. 18 süper lig takımı kadrolarını tek tek inceledim.ve altyapıdan çıkan oyuncuları işaretledim.

18 takım içerisinde 1.sırada; altyapısından yetiştirdiği 9 oyuncu ile GS galiyor.2.sırada 6 oyuncu ile Bursa, Daha sonra BJK 4 oyuncu ile geliyor.FB ve TS kadrosunda altyapıdan sadece 2 oyuncu bulunuyor.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Osman Kiciman wrote:..."sen ilk önce calisma ortamini duzelt, adam gibi stadin tesislerin olsun, topcularini genel egitimden gecir." Bunları neye dayanarak yazıyorsun, anlaşılır gibi değil!!!...
Sende ne demek istedigimi ögrenmeden bu sekilde yazma...demek istedigim su. TR de genel olarak, "bakim/maintenance" denen bir anlayis oturmus mu? Luks semtlere bile gidip görebilirsin. Yillar önce gezdigin Florya simdi eminim daha guzeldir tesis acisindan diyorum, ama calisma ortami daha iyi mi zannetmiyorum. Bu bir.

FT zamaninda oturtulmus sistemden, altyapiya yatirimlardan bahsediliyordu. Bugun sanki butun bunlar yapilmamis, mevcut kadrolar yok sayilip Ajax modeli getiriyorlar. Mirasimiza gecmiste ve bugun nasil sahip ciktigimizin göstergesi. Yapitlara gösterilen özveriye esdegerde bir anlayis degil mi. Yaptiklari tas ustune tas koymak degil gözumde. Altyapidan bugun mevcut kadroda olan oyuncular nereden geldiler acaba. Kompleksli insan bunlar. Bu iki.

Eski tas eski hamam anlattiklari, Ajax modelini 2 sene sonra görusuruz.

Not: Ufuk bana da imza atarmisin.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet Gorgen wrote:Altyapı başarısız lafına katılmıyorum.
Neye göre başarısız. Ajax'a barcelona'ya göre mi yoksa Türk takımlarına göre mi?

Geçen bir link vermiştim (http://www.dunyafutbolu.net/index.php/c ... teams.html )ama sanırım bakan olmadı. 18 süper lig takımı kadrolarını tek tek inceledim.ve altyapıdan çıkan oyuncuları işaretledim.

18 takım içerisinde 1.sırada; altyapısından yetiştirdiği 9 oyuncu ile GS galiyor.2.sırada 6 oyuncu ile Bursa, Daha sonra BJK 4 oyuncu ile geliyor.FB ve TS kadrosunda altyapıdan sadece 2 oyuncu bulunuyor.
Bosver Mehmet anlayan anliyor. En cok kizdigim konu bu...altyapi basarisiz havasi estiriyor olmalari "bilip bilmeden". Bunu yapan yöneticiler ve yöneticilerin agzina bakan taraftar kitlesi. Gecmiste verilen emege yazik ediliyor.

Frank'in o kadar kalici olacagina ben sahsen inanmiyorum.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Hasan Tezcan wrote: Sende ne demek istedigimi ögrenmeden bu sekilde yazma...demek istedigim su. TR de genel olarak, "bakim/maintenance" denen bir anlayis oturmus mu? Luks semtlere bile gidip görebilirsin. Yillar önce gezdigin Florya simdi eminim daha guzeldir tesis acisindan diyorum, ama calisma ortami daha iyi mi zannetmiyorum. Bu bir.

FT zamaninda oturtulmus sistemden, altyapiya yatirimlardan bahsediliyordu. Bugun sanki butun bunlar yapilmamis, mevcut kadrolar yok sayilip Ajax modeli getiriyorlar. Mirasimiza gecmiste ve bugun nasil sahip ciktigimizin göstergesi. Yapitlara gösterilen özveriye esdegerde bir anlayis degil mi. Yaptiklari tas ustune tas koymak degil gözumde. Altyapidan bugun mevcut kadroda olan oyuncular nereden geldiler acaba. Kompleksli insan bunlar. Bu iki.

Eski tas eski hamam anlattiklari, Ajax modelini 2 sene sonra görusuruz.

Not: Ufuk bana da imza atarmisin.
İmzamın büyük bir değeri yok Hasan. Ama bir konuda fikir belirtebilmek için asgari bilgilere ihtiyacın olması lazım. Senin genel yazım tarzın, bir kavramı -genellikle de yanlış tarafından- benimseyip sonra bunun üzerine fikir inşa etmek üzerine. O sebeple yazılarında bilgiden çok, kanaat ve inanç var. Tüm yazdıkların, aslında tek bir yazı. Kusura bakma, çoğu yorumu da o anda kafadan sallıyorsun.

Kewell, mesela. Önce Kewell'in tahta bacak olduğuna kanaat getirdin sonra oturdun, içinde Kewell geçen bütün analizlerini bu saplantıya göre kurdun.

Futbol kural bütünü açısından basit bir oyun. Ama bir management olarak düşünürsen, içinde milyon tane değişkenin olduğu, her gün yüzlerce karar alınması gereken bir iş. Bunu değerlendirmek için ne olup bittiğini anlaman lazım.

TR'de bakım (maintenance) yok / iyi o zaman, vuralım kafayı yatalım. Nasılsa Terim zamanında mükemmel altyapı kurulmuş (Knup, Bruno Quatros, Marcio hatta Lutu falan Terim'in ilk döneminde gelip de yanpalayanlardandı, Davala Diyarbakır'dan, Hakan Ünsal Karabükten, Şaş ve Ergün Ankara takımlarından geldiler. Bana Terim'in ilk döneminden Fatih Akyel dışında altyapıdan çıkan bir adamını söyle mesela / Bülent-Emre, Arif deme ama, onlar Terim'den eski).

Galatasaray bir altyapı modeli konusunda bir çalışma yapıyorsa önce bunu anlamak lazım. Bir düzen veya sistematik üzerinde çalışma yapılması mutlaka geçmişin reddedilmesi anlamını taşımıyor. İstenen, üst yapıda kurulan sistemle bire bir uyumlu bir altyapı
kurulması ise, bu seni niye rahatsız ediyor onu anlamak mümkün değil?

Hoş bunu sana ve malum kişiye daha önce anlatmaya çalışan birçok yorumcu afedersin götünden çatladı ve kaçtılar, ben de niye bunu yazıyorum, ayrı mesele...

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Hoş bunu sana ve malum kişiye daha önce anlatmaya çalışan birçok yorumcu afedersin götünden çatladı ve kaçtılar, ben de niye bunu yazıyorum, ayrı mesele...
FT döneminin muasebesini yapmak istemiyorum, yap istersen, edinmis kupalari sayarsin ancak. Ergun Gencler den geldi bu ara...ve Emre onun zamaninda Emre oldu. Adrian Ilie ve Filip transferlerini esgecmissin, bu da senin ne kadar iceriklik ve önyargili oldugunun göstergesi...

Gelelim yukarida ki alintiya...nedenini biliyorum cunku ayni takimdansiniz, öyle degil mi guzel kardesim. Isim vermeden malum kisi demen senin kisiliginin bir yansimasi. Av pesindesin bu acik, maksat ortaligi karistirmak? Bu sana yazacagim son cevap. Cengiz abi sakin cevap vereyim deme.

Tavsiye RSS diye bir dalga var, URL un gecildigi yerde...ona bas benim ve malum kisinin yazilarini filter et okuma.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Malum kisi benmiyim yani? O zaman muhur eskik olmus. Imzami degistiriyim bari malum kisi diye. Yahu niye bu kadar sinirlisiniz? Bunca senedir alt yapi var. Iyi cikan adamlar zaten mayadan iyiler ve alt yapinin katkisi nedir orasi tartisilir.

Birakin Ajax modelini, 4-3-3 systemini. Birileri birilerini yiyor yine. Adamlari dogru durust mevkilerde calistiracak hocalar var mi; bu konuyu iyi bilecek de elllerine gelen ham maddeyi isleyecek? Olsa idi kac senedir sikintisi cekilen bir sag bek, eli yuzgun duzgun bir kaleci, Avrupa standardin da bir orta saha oyuncusu, bir forvet cikarmak bu kadar zor olur muydu? Bu is onun bunun samblonuna ihtiyac var mi? Murat Biricik ve Selcuk Samli yazip duruyorlar. Bu konuda burada en bilgili olan herhalde samli ve arkadan da Biricik gelir. Gidip seyrediyorlar cunku. Ben sahsen kac kere gordum. Selcuk umit veren fazla bir eleman yok ortada, bundan iyi olmali filan dedi kac kere. Sonucta goruldu iste. Elle tutulacak adam yok. Kiralik ya da takas diye gidiyorlar. Bu cocuklari calistiranlari bir suru kiyimlara ugradilar o ya da bu sebebten. Ben temel bilgi ve gorgu aldiklarina da emin degilim. Alsalar boyle olmazdi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote: ...
Tavsiye RSS diye bir dalga var, URL un gecildigi yerde...ona bas benim ve malum kisinin yazilarini filter et okuma.
Ben nasil rayting yapacagim sonra.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote: Gs altyapısına Ajax modeli gelecekmiş.Ajax'ın internet sitesinde akademi için ilginç açıklamalar var.

http://english.ajax.nl/Youth-Academy.htm

...
Burada bu isi GS'a filan ogretecegiz gibi lafi birak GS lafi bile goremedim. Gorgen bu Ajax modeli resmi sitenin lafi mi idi yoksa?.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

BUGÜNKÜ SABAH GAZETESİNDEN...

Image

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Maalesef,forum karismis yine.Birakalim herkes istedigini yazsin(saygi kurallari icinde tabii),fikir olarak uyusmak zorunda degiliz,kolay da degil .Ben fikrimi yaziyorum;katilmayan olursa, cevap yazmak istersem yaziyorum.Eger fikir anlasmasi olmayacaksa son dusuncelerimi yazip birakiyorum;zaman ve emek kaybi olarak goruyorum israr etmeyi.Bazen ,baska zamanlarda, fikirlerimi destekleyen haberler olursa gundeme getiriyorum.Okuyucular yazilanlari goruyor,hangisinin dogru olduguna karar verebilirler.

Ben altyapimizin iyi oldugunu fakat cok daha iyi olmasi gerektigini dusunuyorum.Eksiklerimiz cok,dogru calismalar yapilirsa cok cok iyi sporcular yetistirebiliriz.(Alpay bu konu hakkinda guzel bir ozet yazmisti.)Cafercan'in roportajini okuyanlar cok ciddi eksikliklerin oldugunu gorebilir.Belki de en onemli A takim adayini nasil gerektigi gibi yetistirememisiz gorebiliriz.Cok uzucu bence...

Hollanda'dan gelecek yetkililer GS genc takimlarina cok yardimci olabilirler.Ama,ben genc takimlara da 4-3-3 ogretilmesinin cok onemli oldugunu dusunmuyorum.Diyelim ki birgun Rijkaard ve ekibi ayrildi,ve bambaska bir sistemle oynamak isteyen bir td geldi.O zaman ne olacak?Bence futbolun temelinin cok iyi ogretilmesi lazim,eger oyuncu cok iyi yetisirse(arti fiziksel ve psikolojik olarak) her turlu sisteme uyum saglar.

Yeni gelecek yetkililer,A takim antrenorleri,kulup doktorlari,psikologlari,oyuncular ve aileleri,yoneticiler beraber calismali.Hem maddi konularda hem de koordinasyon konularinda yoneticilere buyuk is dusuyor.Yoneticiler bu konuya ciddi yaklasir ve somut adimlar atarlarsa olumlu bir degisim gerceklesir.Yoksa yine hersey lafta kalir.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Forum'un karistigi filan yok Selcuk. Bu gibi seyler keyfe keder cinsinsen ve olagan olarak kaniksadigimiz seyler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply