TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 1-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Can Ergun

Re: TSL 14. hafta:BURSASPOR GALATASARAY 1-0

Post by Can Ergun »

Ben 2 maçta 5 puan kaybettik diye sene başından beri gördüklerimi yok sayamayacağım ama herşey yolunda demek de biraz fazla iyimserlik olur...

Genel olarak sezon başından beri ağzımızda Total futbol,ayağa pas gibi terimler geziyor ama maçlara bakınca bunu bırakın 90 dk yı, 15 dk anca görüyoruz.

Takımın göze batan abuklukları :

-özellikle baskı altındayken defanstan top çıkartmak.

-En önemli konu : Topa sahip olma,ayağa pas gibi konuların önemi belliyken,
oyun karakterinin ileriye top şişirme ve Sabri'nin ortalarında bağlı olması.Ve bunu da becerememek.Sabride de düşüş başladı ve bir anda eskiye döndü 2-3 maçtır.Tabii konu Sabri veya yapamadığı ortaları değil burda... Oynanan oyunun akıl ve disiplinden uzak olması.Defanstan top şişir,kenardan ne üdüğü belirsiz orta yap,vs...
Bunlar için Elano'ya Rijkaard'a falan gerek yok pek.Mis gibi Hasan Şaş vardı çılgın orta yapan =)

Son olarak pas yapma hızı konusu var.Nerdeyse her maç takım bi 10 dk falan Barca formatında takır tukur,gevelemeden tek pasa dayalı bir oyun oynuyor ama bu asla daha fazla devam etmiyor,edemiyor.Bu süreyi en azından 1 devreye çıkartsak pozisyona girme işi de çözülmüş olacak.

Adam bazında konuşmak gerekirse ben de Elano'ya güveniyorum ve her maç oynamasını istiyorum.Konu futbol oynamaksa Ayhan,Barış falan kesemez,kesmemeli Elano'yu asla ve asla! Onlar daha çok "mücadele" eder fubol oynamaktan ziyade.Orta saha için bu adamı koyup yanında Topal-Sarp-Barış-Linderoth vesaireden 2 adam bulup monte edilmeli.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Can Ergun wrote:Ben 2 maçta 5 puan kaybettik diye sene başından beri gördüklerimi yok sayamayacağım ama herşey yolunda demek de biraz fazla iyimserlik olur...
...
Sen yine yok sayma ama su an puan cetvelinde dordunculuge inmis durumdasin. Malum kupayi sene basina gore degil sene sonunda gorunen duruma gore veriyorlar. Arada fark ikidir birdir tartismasina da girilebilir.

Doktora icin qualifying sinavi denilen bir sinav yapar her universite doktora programina alacagi ogrenciler arasinda. Sene 1981 sinavi gectim. Bu arada doktora yapacagim prof.de bir reserach icin para bulmus adam ariyor adamla anlastik. Yanima da MS yapacak bir Turk de aldi ki anlasirsiniz bu is kolay cikar diye. Isler keka. Yaz tatiline girilmis. o zaman ben de sagda solda ders verip para kazaniyorum filan diye de Turkiye filan da gitmiyorum. MS programindaki ben gidecem dedi iki aylik izin aldi cekti gitti. Arastirmayi yaptirmak isteyen firma NYC'deki Con Edison. Hoca bana dediki Con Edsison'daki computerlar daha hizli sen git programlama isine orada basla dedi. Iyi ama dedim ben hergun saat 9-5 arasi calisacak durumda dedilim ben de bir yaz tatiline girdim oyle simdiden kendimi fazla bir gerilime sokmayim dedim. Yok canim ara sira oraya git gozuk yeter dedi. Iyi dedik. Yapacagim isle ilgili bir sure Fortranda denenmis subroutinler buldum. Bazi fonksiyonlari programlamak lazimdi. O zaman oyle MATLAB filan gibi hazir seyler yok. Hafata iki uc gun ogle dogru gidiyordum. Ogleden sonra simdiki esimle onun is cikisi bulusup Manhattan'da gonul eglendiriyorduk. Her gittigimde bize projeyi veren sef muhendis gelip benimle konusuyordu ne yapiyorsun diye. Iyi kotu anlatiyordum ama adam ise daha dogru durust baslamadigimizi anlamisti. Esek ustunde borek kaptirmasi yapiyorduk. Boyle iki uc hafta sonra baktim eve bir telefon. Bizim profesorun eli ayagi dolanmis. Con Edison'dan John Pinto aradi yapilan isten memnun degil hemen gel bir plan program yapip yarin field testine baslayacagiz. Benim arabaya aletleri yukleriz dedi. Hani bunu obur adam gelince yapacaktik dedim. Birak simdi hemen gel dedi. Ulan nasil evden ciktim ben bilirim. Seninkiyle oturduk. Bana sen oarada ne yaptinda bu adam kizdi dedi. Bir de bokkluk ustume kalacak. Yahu sana ne yapacagimi soyledimdi sana, onlari yaptim sen de olur dedin. Bak oburune izin verdin iki ay ortada yok. Bana da seni boyle calistiracam deseydin benimde aklim yok mu ben de giderdim tatile dedim. Isler kotu bir hafta icinde birkac field test yapip yuk profilini cikarmaya baslarsin dedi. Seninki ile gece gunduz Staten Island senin Queens benim Manhattan senin Brooklyn benim field testleri yaptik. Labaratuar aletleri geldi. Onlari kurdum. Olcdugumuz testlerin sonuclarini cikardim. Bana bir suru ticari arac ve gerecin, floresans lambalarin, sunun bunun acilirken cektigi akim proflllerini cikarttirdi. Isin ne oldugunu aciklayip uzatacak degilim ama 9-5 calisamam diyen adam sabah 9'da gidip eve gece yarisi gelmeye basladi. Pazar gunu bile okula gidecegim dedigimde sen birini buldun beni ekeceksin diye ara sira labaratuvuarin telefonu calar karsi tarftan ses gelmezdi. Iki hafta sonra John Pinto'ya ilk raporu verdik. John Pinto keyfine diyecek yoktu iki hafta sonra ne raporu verecegimiz sordu utanmadan ustelik. Eylulde Turkiyeden yazliktan donen dinlenmis geldi. O yapilan isleri rapor diye tezine yazip 1982 yazinda MS aldi gitti. Nasil MS tezi olduguna kendi de inanamadi ya hadi neyse. Ben de iki bucuk senede doktorami aldim. Butun bunlar John Pinto sayesinde oldu. Kendisine minnetarim. Dort bes sene doktora alacam diye ugrasanlar varken ben 1983 Eylulunde cicegi burnunda Assistan Dr. Professor olarak Manhattan College'da isi hayatima basladim.

Kissadan hisse. Insanin kalbine isi ve gelecegi konusunda belli bir korkuyu salacaksin. Parayi vereceksin ama karsiligini da boyle isteyeceksin. Degilse boyle biz ise iyi basladik nasil olsa arkasi gelir dendimi ortaya BJK ile GS-FB kontrasti cikiyor. Iki kupa alip yazin yatip sene basinda burnundan gelince kicina zift surulmus gibi can havliyle forveti yok bilmeme nesi yok rezil futbol oynuyor denen tepene cikar. Ulan ne oldu demeden boyle 6 hafta devamli yenme yok 8 hafta devamli yenme rekorunu kivirip kivirip adam iade ederler. Wall Street filmindeki Gordon Gecko'un dedigi "Greed is good" lafini ben "Fear is good" olarak cevireyim. Cam yarmasi statda ana avrat kufuru yiyince bunlari Denizli'ye havale etti. O da ben nasil olsa alisigim ve giderim asil siz kendiniz dusunun basiniza gelecekleri diye futbolcular gereken motivasyonu yapti. Bugunku kipirdanma formu gec tuttular ile filan acaiklanacak gibi degil.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Murat Gökcigdem wrote:
Murat Biricik wrote:Macin son 20 dk sini seyredebildim.

Maci seyredenlerden bir bilgi rica edecegim. Ilk 70 dk boyunca orta sahada oynayan uclunun ( Sarp, Topal, Baris) Linderoth un gorev aldigi D.Bakir ve Manisa maclarindaki gibi topu kovalayip 18 icinde pozisyon yarattigi firsat/firsatlar oldu mu? (D.bakir macinda 1, Manisa macinda 2 pozisyon var)
Sevgili adasim, Bursa macinda soz konusu uclunun ben ofensde etkinliklerini goremedim. Topal bir kere uzakttan bir sut denedi top cok kotu bir sekilde disari gitti. Ikinci yarida Bursa her ne kadar geri cekildi ise bu uclu cok calismasina ragmen maca agirliklarini koyamadiklarini dusunuyorum.

Yanlizca bir pozisyonda Mustafa Sarp uzak direkte musait bir durumda kafa vurdu ama top kalecilerinin kucagina gitti.Elano Topal'in yerine girdi oda bir kac kez milimetrik paslarina ragmen oyunu acamadi. Kenarda Ayhan ve Linderoth duruyordu. Girseydiler diyemiyorum ama bu macda defansimizi biraz cok hantal buldum.

Murat Abi selamlar,

Uzun zaman oldu görüşemedik umarım iyisindir. Bursaspor'un ısıran ve presli oyun tarzı ile Galatasaray'ın bal yapmayan arı şeklindeki oyunu ortaya kötü bir oyun çıkardı. GS'ın bu yılki taraftarı en sinir eden olayı orta sahada yavaş olması ve hızlı şekilde rakip ceza alanına inememesi. 4-3-3 oynayalım derken en önemli üçlü olan orta üçlümüz Barcelona'daki Xavi, İniesta ve Toure ile alakaları yok, o yüzden takım çuvallamaya başladı.

Forvet forvet olmayınca, Elano aylardır formsuz, defansta da top kullanan adam olmayınca bu sonuç ortaya çıktı. Galatasaray ilk yarı bitince yapacağı bir Sercan ve Linderoth yerine gelecek iyi bir defans oyuncusu ile bu sorunları ortadan kaldırabilir. Tek korkum Elano'nun da Lincoln gibi elimizde patlaması. Takımı düzeltecek adam Rijkaard ama Rijkaard'ın da gitme durumu varmış.

Umarım herşey daha iyiye gider.

Sinan
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Maci izlemedim, ama panige kapilmak icin biraz erken diyorum, cunku panik havasi gibi bir durum var sanki :-) Takim basan takimlara karsi zorlaniyor, nedeni topu oyuna sokus sekli. Pas alisverisinde biraz agir kaliyorlar, topu "acmayi" beceremiyorlar. Bunun icin diger oyuncularin hareketli olmasi gerekiyor. Öte yandan, Arda ve Keita ikilisinin israrla top surmeleri takimi bir bakima baltaliyor. Ayhan vardi, simdi bu ikili turedi diyebilirim. Top alisverisine dikkat yani.

Solda Hakan Balta gercekten ciddi bir sekilde siritmaya basladi.

Sagda yeni bir cözume gitmeliler. Ugur'u sagbek yapip, Sabri'yi baska turlu degerlendirebilirsin.

Elano'yu gercekten kazanmak, veya onun ne kapasitede bir oyuncu oldugunu görmek istiyorlarsa, onu gercek yerinde oynatmalari gerekir. Öyle göstermelik bir kac mac oynatmak ile olmaz. Istikrar sart...sonra ne yaparsan yap. Sporcunun psikolojisi bunu gerektiriyor, anlamalilar.

Benim icin kupa macini izlemek bir zevk olacak. Bursa maglubiyetinden sonra takim nasil bir oyun segileyecek cok merak etmekteyim.

Hayde CIMBOM.

Not: Sinan, hosgeldin aramiza bu ara.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Hasan Tezcan wrote:Maci izlemedim, ama panige kapilmak icin biraz erken diyorum, cunku panik havasi gibi bir durum var sanki :-) Takim basan takimlara karsi zorlaniyor, nedeni topu oyuna sokus sekli. Pas alisverisinde biraz agir kaliyorlar, topu "acmayi" beceremiyorlar. Bunun icin diger oyuncularin hareketli olmasi gerekiyor. Öte yandan, Arda ve Keita ikilisinin israrla top surmeleri takimi bir bakima baltaliyor. Ayhan vardi, simdi bu ikili turedi diyebilirim. Top alisverisine dikkat yani.

Solda Hakan Balta gercekten ciddi bir sekilde siritmaya basladi.

Sagda yeni bir cözume gitmeliler. Ugur'u sagbek yapip, Sabri'yi baska turlu degerlendirebilirsin.

Elano'yu gercekten kazanmak, veya onun ne kapasitede bir oyuncu oldugunu görmek istiyorlarsa, onu gercek yerinde oynatmalari gerekir. Öyle göstermelik bir kac mac oynatmak ile olmaz. Istikrar sart...sonra ne yaparsan yap. Sporcunun psikolojisi bunu gerektiriyor, anlamalilar.

Benim icin kupa macini izlemek bir zevk olacak. Bursa maglubiyetinden sonra takim nasil bir oyun segileyecek cok merak etmekteyim.

Hayde CIMBOM.

Not: Sinan, hosgeldin aramiza bu ara.

Hoşbulduk Hasancım, nasılsın? Dediklerin çok doğru, Elano için Manchester City'li arkadaşlarım bana ilk geldiğinde çok iyi olduğunu sonradan bozulduğunu söylemişlerdi. Bizde kötü başladığına göre sonu iyi olabilir diyorum :)

Bu arada defansa Uğur ve Caner'i monte edip, Sabriyi ortada kullanmak daha mantıklı olabilir. Sabri, Barış ve Arda ortada mükemmel olabilirler. Ayhan, Topal ve Sarp biraz dinlensinler. Tobias da memlekete dönüyor sanırım?

Sinan
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Post Reply