ALİ TURAN GALATASARAY'DA

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Re: ALİ TURAN GALATASARAY'DA

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Senin bu yazdiklarinla benim burada birkac gundur yazdiklarim arasinda ne fark var?
Senin Omer'e verdigin cevapta yazdigin birkac noktayi anlamadim Cengiz abi...

Mesela...
Konu futbolcunun baska kluple kontrat yapmasi degil. Olay oyuncunun kontrati bitmeden baska klube transfer olmasi.
demissin... ama bence Ali Turan konusu bu degil --- futbolcunun su andaki klubu ile kontrati devam ederken, bu kontratin bitiminde nereye gidecegine dair kiminle nasil anlasmaya gidecegi...
Eger Ali Turan'i GS Ocak ayinda transfer etmek istiyor olsa idi Kayseriye futbolcunla gorusmek istedigini haber vermek zorunda idi.

Ocak-Haziran farketmez - baskasi ile kontrati olan oyuncu ile ilgileniyorsan su anki klubune oyuncu ile pazarliga girmeden haber vereceksin. Eger Ocak ayinda istiyorsa haber vermekte yetmez, Kayseri ile once bonservis icin pazarliga girilmesi lazim.
Eger GS Ali Turan'i Ocak ayinda degil Haziranda istiyoruz deselerdi Kayseri ile anlasmak zorunda olmayacaklari icin hicbir sorun yoktu.
Bu yazdigindan Ali Turan Haziran'da isteniyorsa "haber verme" zorunlulugu yok anlami cikiyor ki bence yanlis... GS Ali turan'la Haziran icin habersiz ve gizli bir anlasma imzaladi (yukumlulugu nedir bilmiyorum) ve anlasmayi Ocak ayinda oyuncuyu Kayseri'den ucuza kapatmak icin koz olarak kullanmaya kalkti.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Yok Cengiz Agabey, ben uslubuna takilip kalmiyorum. Pustluk varsa vardir, pustlugun nerede oldugunu anlamaya calisiyorum senin argumanina gore. Ben tartismanin iki tarafini da goruyorum, kuralin iyi yazilmadigini soyledim. Mert'in ve senin yazdiklarin son derece mantikli, hicbir itirazim yok. Ama Alpay Agabey'in de yazdigi mantikliydi, sen kurali ilk astiginda ben de onun gibi yorumladim acikcasi.

GS bu Ali Turan'i devre arasinda istiyor. Bu da demektir ki bonservis verecek, takas yapacak, falan filan. Yani zaten Kayseri ile gorusmek zorunda, bunun kacari yok, ne de olsa kontrat daha bitmemis. Bu durumda GS futbolcuyla temasa gecip "seni istiyoruz, bize gelir misin, gelirsen kac para istersin?" diye sorabilir. Ona gore de Kayseri'yle irtibata gecilir, "oyuncun bize gelmeye hevesli, zaten 6 ay sonra serbest kalacak, gelin makul bir paraya anlasalim" diyebilir. Burada bir pustluk goremiyorum, belki iyi niyetimden ya da salak oldugumdan. Asil pustluk Kayseri'de olabilir. Sen topcuna iki kurus para ver, kontratin bitimine 6 ay kalmis, kontrat yenileme, futbolcunu muallakta birak, ama GS isteyince bir anda degere binsin, anca o zaman kontrat yapmaya calis ve bonservis icin dunyalari iste... Boyledir demiyorum ama bu da mantikli.

Seni yorduk ama bunu da aciklarsan eyvallah diyecegim kendi adima.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Mert Tokman wrote:GS Ali turan'la Haziran icin habersiz ve gizli bir anlasma imzaladi (yukumlulugu nedir bilmiyorum) ve anlasmayi Ocak ayinda oyuncuyu Kayseri'den ucuza kapatmak icin koz olarak kullanmaya kalkti.
Ben yazimi astiktan hemen sonra koymussun Mert. GS'in 6 ay sonra serbest kalacak bir oyuncuyu hemen almak isterken, 6 ay sonra serbest kalacagini koz olarak elbette kullanacak. Ya kullanmasin mi? Hala bir pustluk gormuyorum...

Eger GS gercekten Ali Turan ile 6 ay sonrasi icin anlasma imzalamissa bu anlasmanin hukuksal hicbir degeri olamaz. Hele kural ihlali varsa (Kayseri'ye yazili bildirimin yapilmamasi etc.) hic degeri olamaz. Ama 6 ay sonra Kayseri'nin bu futbolcusundan bonservis kazanamayacagi gercegi ortada, bu da bir pazarlikta elbette koz olarak kullanilacaktir. Ben hala bir pustluk goremiyorum...
Mehmet Cirak

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Senin bu yazdiklarinla benim burada birkac gundur yazdiklarim arasinda ne fark var?
Senin Omer'e verdigin cevapta yazdigin birkac noktayi anlamadim Cengiz abi...

Mesela...
Konu futbolcunun baska kluple kontrat yapmasi degil. Olay oyuncunun kontrati bitmeden baska klube transfer olmasi.
demissin... ama bence Ali Turan konusu bu degil --- futbolcunun su andaki klubu ile kontrati devam ederken, bu kontratin bitiminde nereye gidecegine dair kiminle nasil anlasmaya gidecegi...
Klubu ile kontrati dururken o kontrat suresi icinde baska bir takimla anlasip gidemeyecegi ortada. Kontrat bittiginde nereye isterse gidecek. Dedigim gibi 6 ay sure kismi eski klubu kontrat bitecegine 6 ay kala futbolcu ile anlasma yoluna girmedigi ve yeni bir anlasma sunmadiginda devreye giriyor. Eger futbolcu klubu ile anlasma durumu olmadigini gorurse istedigi sartlarda o zaman baska bir kluple anlasma yoluna gidebilir. Ama bu istegi futbolcu ile anlasmak isteyen yeni klube gizli kapakli is yapmasina izin vermiyor. GS klubu kayseriye "Ali Turan bizimle anlasmak istedigini bildirdi bizde kendisi ile ilgileniyoruz ve anlasmak istiyoruz. Bu sureci baslattik" diye resmi bir bildirimle yukumlu. Kayserinin bu anlasmayi onaylamasi gibi bir istek ve zorunlulukta yok.
Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Eger Ali Turan'i GS Ocak ayinda transfer etmek istiyor olsa idi Kayseriye futbolcunla gorusmek istedigini haber vermek zorunda idi.

Ocak-Haziran farketmez - baskasi ile kontrati olan oyuncu ile ilgileniyorsan su anki klubune oyuncu ile pazarliga girmeden haber vereceksin. Eger Ocak ayinda istiyorsa haber vermekte yetmez, Kayseri ile once bonservis icin pazarliga girilmesi lazim.
Bak ama oradaki Ocak ayinda transfer etmek isterse demisim sen o kismi nednese atlamissin.
Mert Tokman wrote:
Cengiz Akgun wrote:Eger GS Ali Turan'i Ocak ayinda degil Haziranda istiyoruz deselerdi Kayseri ile anlasmak zorunda olmayacaklari icin hicbir sorun yoktu.
Bu yazdigindan Ali Turan Haziran'da isteniyorsa "haber verme" zorunlulugu yok anlami cikiyor ki bence yanlis... GS Ali turan'la Haziran icin habersiz ve gizli bir anlasma imzaladi (yukumlulugu nedir bilmiyorum) ve anlasmayi Ocak ayinda oyuncuyu Kayseri'den ucuza kapatmak icin koz olarak kullanmaya kalkti.
Hayir oyle bir anlam cikmiyor. GS kontrati oldugu surece (bunu daha evvelce belirttim. Evvelki yazilarim yukarda daha. Kontratin bitimine 6 ay degil 6 saat bile olsa demisim Kayseriye Futbolcunla gorusmelere basladim diye haber vermek zorunda diye daha evvelden) GS'yin eski klubune futbolcunla gorusmeye basladik seklinde bir bilidirmde bulunmasi isteniyor FIFA tarafindan. GS gizli bir kontrat yapti ise (ki bunu yaptigini hic sanmiyorum. Bu kadar aptal mi saniyorsun sen bunlari. Bunlarin kafasi sadece pustluga calisiyor. Amac Ocak ayinda kelepir dusurmek kol bukerek. Ama olmadi o zaman futbolcu aramaya devam.) bu onlarin riski Eger boyle gizli bir kontrat yaptilarsa bu zaten kontrat bitiminin sonuda gecerligi olacak bir kontrattir. Procedure (ya da mevzuata) uymamis olmasindan dolayi eger futbolcunun elindeki kontrat incelenmeden yapilmis ise ilerde ihtilaflar halinde yaptirimlar gorebilir. FIFA'da bunlari soylemis zaten "sanctions" diyerek son cumlede. Degilse Kayseri'nin GS'dan zarar ziyan talep edecek hali yok. Olur ya adamin kontatinda kontrati uzatma konusunda bir yeni ve de baska bir anlasma olabilir. Bu riskleri alma diye haber vermeyi dusunmus olabilirler. Boylece Kayseri bizim bu futbolcu ile uzatma opsiyonumuz var bu da ayri bir anlama diye olayi bastan kapatma durumu da goze alinmistir, kimbilir? Cunku herkez cambaz Turkiyede. Firtinalar adami ocak ayinda transfer etmek istemelerinden kopuyor. Degilse Gokhan Zan gibi terayagdan kil ceker gibi yapacaklarsa sorun yok. BJK leppik diyemedi. Gokhan Zan neden BJK ile anlasmadi saniyorsun. Ona da sene sonu seni alacagiz diye haber ucurdular. O da BJK ile arayi kizistirmak istedi. BJK niyeti olmadigini gorunce pat diye GS anlastigini bildirdi serbest kalinca ve kimsenin bir sey demesine luzum kalmadan ve GS'a imzayi atti. Akilli adammis. Simdi yine elinde kontrat omuzum cikti ayagim burkuldu uylugum agriyor diye yatip duracak. Ali Turan GS ile kontrat yapmis ise Mayis ayinda bunu resmilestirirler olur biter. Ama benim gordugum bu degil. Haziran ayinda Ali Turan'a ihtiyac kalmayacak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Mehmet Cirak wrote:
Mert Tokman wrote:GS Ali turan'la Haziran icin habersiz ve gizli bir anlasma imzaladi (yukumlulugu nedir bilmiyorum) ve anlasmayi Ocak ayinda oyuncuyu Kayseri'den ucuza kapatmak icin koz olarak kullanmaya kalkti.
Ben yazimi astiktan hemen sonra koymussun Mert. GS'in 6 ay sonra serbest kalacak bir oyuncuyu hemen almak isterken, 6 ay sonra serbest kalacagini koz olarak elbette kullanacak. Ya kullanmasin mi? Hala bir pustluk gormuyorum...

Eger GS gercekten Ali Turan ile 6 ay sonrasi icin anlasma imzalamissa bu anlasmanin hukuksal hicbir degeri olamaz. Hele kural ihlali varsa (Kayseri'ye yazili bildirimin yapilmamasi etc.) hic degeri olamaz. Ama 6 ay sonra Kayseri'nin bu futbolcusundan bonservis kazanamayacagi gercegi ortada, bu da bir pazarlikta elbette koz olarak kullanilacaktir. Ben hala bir pustluk goremiyorum...
Sevgili Mehmet - sizlerin pustluk dedigi benim tuzak dedigim husus su...

GS bu oyuncuya protokol, on anlasma, vesaire denilen bir kagit imzalatti - bu kagitta Ali Turan Kayseri ile sozlesmesi bitince Haziran'da GS'a gelecegi yaziyor ve GS bu isi Kayseri'ye haber vermeden yapti. Simdi haber vermeden imzalattigi o kagidi Kayseri'nin gozune sokup bak ya simdi ucuza verirsin yada biz sene sonunda bedavaya aliriz diyor.

Ama kurala gore GS'in Ali Turan ile Kayseri'den habersiz gorusme/pazarlik yapma hakki yok. Kayseri'nin haberi olmus olsa Ali Turan herhangi bir kagida imza atmadan - evladim biz sana GS'in verdiginin iki kati para verecegiz gel bizimle imzala deme sansi olurdu - GS habersiz bir is yaparak Kayseri'nin boyle bir teklif yapma sansini ortadan kaldiriyor ve bu kurallara aykiri.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:
Mehmet Cirak wrote:

Sevgili Mehmet - sizlerin pustluk dedigi benim tuzak dedigim husus su...

GS bu oyuncuya protokol, on anlasma, vesaire denilen bir kagit imzalatti - bu kagitta Ali Turan Kayseri ile sozlesmesi bitince Haziran'da GS'a gelecegi yaziyor ve GS bu isi Kayseri'ye haber vermeden yapti. Simdi haber vermeden imzalattigi o kagidi Kayseri'nin gozune sokup bak ya simdi ucuza verirsin yada biz sene sonunda bedavaya aliriz diyor.

Ama kurala gore GS'in Ali Turan ile Kayseri'den habersiz gorusme/pazarlik yapma hakki yok. Kayseri'nin haberi olmus olsa Ali Turan herhangi bir kagida imza atmadan - evladim biz sana GS'in verdiginin iki kati para verecegiz gel bizimle imzala deme sansi olurdu - GS habersiz bir is yaparak Kayseri'nin boyle bir teklif yapma sansini ortadan kaldiriyor ve bu kurallara aykiri.
Ben de burada kac defa FIFA'nin her zaman hukuklara uyulmak sarti ile kurallarinin futbolcudan yana oldugunu kac kere soyledim. Guzel bir sekilde aciklamissin. Eline saglik. Normalde mantik cercevesinde bir anlasma bitirimi konusundaozellikle hele onu acik iyi futbolcular konu olunca (zaten kotuyu herkez basindan def etmeye calisiyor) verilen oncelik once futbolcu, arkasindan simdiki takimi, ve sonunda da onu istiyen takim olmali. Bunu soyleyebilmek icin fanatik taraftar olmak gerekmiyor. FIFA da bu dusturu takip ediyor. Ha bu soyledigim futbol icin degil her kontrat icin gecerli. Iki kisi anlasmaya calisirken hatta ortada aralarinda evvelce yapmis olduklari ama suresi bitmeye yuz tutmus bir kontrat varken ucuncu kisinin araya girip anlasmayi cikmaza sokmaya calismasi ve bu durumu kendi lehine kullanmaya kalkmasina hicbir yerde izin verilmedigini bilmeniz gerekir eger bu dunyada bir is yapmak istiyorsaniz.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Biraz once Suleyman Hurma ligtvde Oguz Tonksir'in konugu idi. Galatasaray'a olan saygilarindan bahsettiginde, Oguz Tonksir, " ama soyle dediniz boyle dediniz, Galatasaray'la hic isimiz olmaz" dediniz diye sordu. Oda Kayserispor geleneklerine uygun olarak "ben oyle demedin, arkadas arasindaydik, soyle dedim aslinda..." gibi laflarla cevirdi.
Suleyman Hurma icin futbol, 2. meslek. Ait oldugu cemiyet, futboldan farkli bir cemiyet.

Lisesinin son senelerini Turkiyede okuduktan sonra amerikaya universite icin geri dondugum halde her yaz her kis Turkiye'ye giderdim. O siralar bir cok "is bitirici insanla" tanistim. Bazilari adini duydugunuz inslar, bazilari ise adlarini duymayacaginiz insalar. Beni en cok sasirtan en kuvvetli, en acimasiz olanlarinin, ozel hayatlarinda ne kadar beyefendi, ne kadar centilmen olduklari idi. Hatta iclerinden en kuvvetlisi ile ilk tanistigimda kim oldugunu bilmiyordum, cok utangac, cok durgun gelmisti bana; profesyonel hayatindaki acimasizligina inanamamistim. Tam tersi en gucsuzleri ve ait olduklari cemiyette en alt tarafta olanlar, ozel hayatinda en astigim astik, kestigi kestik olanlariydi. Iste bu adamlarin kose sikistiginda bir incelmesi vardiki, insanin suratina bir gulumseme koyardi.

Sayin Hurma'nin bu hali bana bunu hatiratti. Galatasaray adina tebessum ettim.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:
Omer Erbezci wrote:... Eger kural futbolcunun da calisan olarak hakkini gozetiyorsa 6 aylik onaysiz imza hakki cok mantikli gorunuyor.
Evet futbolcunun hakkini gozetiyor.
GS'nin Kayseri'ye haber vermesi sarti var ama bu aslinda futbolcunun hakkindan cok Kayserispor'un yani kluplerin hakkini gozetiyor. Eger Ali Turan gizli gizli baska bir klup ile pazarlik yapmaya kalkarsa kendi klubunun bundan haberi olacagini bildigi icin (bu kural nedeni ile) bunu yapamaz ve dolayisiyla pazarini arttiramaz hale geliyor. Eger olay ortaya cikarsa Kayseri'nin Ali Turan'a cephe alma ya da ortada kalmasi durumunda (pazarliklarin sonucsuz kalmasi durumunda) kozu kendi eline gecirme durumu ortaya cikiyor.

Halbuki normal bir calisan cikip istedigi zaman gizli gizli is arayip, is buldugu takdirde calistigi yere kendisi haber verip gerekirse kendi is yerine nanay cekme luksune sahip. Futbolcular kole olduklari icin boyle bir haklari yok. FIFA da bunun altini cizmis bu maddede. FIFA'dan futbolcu haklarini kluplerin hakkinin onune koymasini beklemek de zaten saflik olur. Arada bir Bosman filan cikip da kafa tutarsa belki (o da belki) FIFA'ya (ve kluplere) karsi bir mini-zafer elde edebiliyor. Cunku FIFA'nin temel gorevi kluplerin kar oranlarini maksimum hale getirecek sekilde futbolcu pazarini ayarlamak. Bunu da futbolculara sorarak yapamaz elbette.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FIFA pazari olan futbolcuya cikarlarini korumak icin yeterli destegi vermis bence. Pazari olmayan icin kapatalist sistemde pazari olanlarla ayni lukse sahip olma sansi verilmiyor. Sisteme aykiri cunku. Adam degerli ise akli basina alip iyi bir menajer bulup bu oyunlara gelmeyecek ve bunu yapanlarda da ortada. Kral gibi milyonlari cebe indirmekteler Turkiyede bile. Bunlarin en bariz ornegi Lindroth su gunlerde. GS'dan memnun oldugunu ve hayatta bu kadar enayi klup yoneticleri bulamayacagini her firsatta soyluyor. Mumkun olsa da bir uc yil daha kontratini uzatabilse.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Kontrati bitmeden gorusme yapan bir futbolcu ornegi FB'li Tuncay mesela. Tuncay, sezon bitmeden once Ingiltere'ye gidecegi konusuliyordu. M'Boro kalkip Fener'e bak futbolcunla gorusuyoruz diye yazili bir haber yollamismiydi, yada Okan ve Emre interle sezon bitmeden once anlastigini bu forumda yazilip cizilmisligi var. Kalkipta Inter bize bak futbolcunuzla gorusme pustlugunu yapiyoruz diye habermi salmistida biz duymadik.
Iki cumlenin birbirinde ozgun olmasindaki mantigi anlamiyorum.
A club intending to conclude a contract with a professional must inform the
player’s current club in writing before entering into negotiations with him. A
professional shall only be free to conclude a contract with another club if his
contract with his present club has expired or is due to expire within six months.
Kontrati biten futbolcuyu almak icin GS niye haber yollasin, adam zaten serbest. Kisaca yukaridaki metin, kontratin oldugu donem icin yazilmis ve sartlar konulmus. ikinci cumle ilk cumlenin 6 aydan az oldugunda "A professional shall only be free if his contract due to expire... " farkli kosul olustugunu belirmekte . Kontrat 6 aydan az olsada baglayici unsur tasimakta ve Kayseri sezon sonuna kadar kotrat sartlarina uydugu surece Ali'yi GS'ye vermez ve Hurmanin dedigi gibi sezon sonunda kurus alamadan futbolcusu gider. Kontratin Kayseri'yi korudugu bolum bu. Ikinci maddede 6 ay sarti, futbolcuyu koruyan bolumu. Istedigi kuluple gorusup piyasasini ogrenmis olur. Kontrat bittiginde elinde isteyecegi para icin verisi olur. Kayseri ya biraz para ve bir iki genci alir yada sezon sonu ucun birini.
Bir zaat-i muhterem cikiyor, ben GS ile anlastim, su kadar para arti ... diyor sonra kivirip GS ile dalga gectim diyor. Iste pust'un yazili ornegi...

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Kayseri ya biraz para ve bir iki genci alir yada sezon sonu ucun birini.
100% katiliyorum. Biz haber vermisiz vermemisiz hicbir onemi yok, zaten Kayseri ile anlasmak zorundayiz, daha oyuncu serbest degil, 6 ay var.

Alin size bir ornek daha:
http://www.dailymail.co.uk/sport/footba ... llack.html

Suraya dikkatinizi cekeyim (direk alinti):
Ballack is out of contract at Bayern Munich at the end of this season and has received lucrative offers from Manchester United, Real Madrid and Inter Milan to sign as a free agent.

Despite having met representatives from all his suitors, including United boss Sir Alex Ferguson, the 29-year-old midfielder was most impressed with Jose Mourinho and his vision at Chelsea.

It is understood Ballack visited London on two separate occasions in January, during which time he and his agent, Michael Becker, met Stamford Bridge officials as well as the coach.

Under the terms of the Bosman ruling, Ballack has been free to talk to any interested clubs from the beginning of January without penalty.
Hadi bakalim... Bu pustluk isi biraz karisik :)
Mehmet Cirak

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Cirak wrote: Suraya dikkatinizi cekeyim (direk alinti):
Ballack is out of contract at Bayern Munich at the end of this season and has received lucrative offers from Manchester United, Real Madrid and Inter Milan to sign as a free agent.

Despite having met representatives from all his suitors, including United boss Sir Alex Ferguson, the 29-year-old midfielder was most impressed with Jose Mourinho and his vision at Chelsea.

It is understood Ballack visited London on two separate occasions in January, during which time he and his agent, Michael Becker, met Stamford Bridge officials as well as the coach.

Under the terms of the Bosman ruling, Ballack has been free to talk to any interested clubs from the beginning of January without penalty.
Hadi bakalim... Bu pustluk isi biraz karisik :)
Ya niye keci gibi inat ediyorsunuz. 6 ay kala futbolcu istedigi ile konusur eger kontrati olan takim biz sana bu aldigindan daha fazla para verecek degiliz derse kendini pazarlama hakkini FIFA kisitlamadigi gibi burada kisitlar diyen de olmadi. Bu konuda ihtilaf cikarsa FIFA'nin usule riayet etmeyenlere yaptirim uygulayacagini soyluyor. Adam kontrati bitince bu ise kalkacak degildi elbette. BM'e sormustur Ballack'in manajeri ve bizden bu kadar gerisini siz dusunun diye de cevabini aldiysa ortada ihtilaf olacak bir konu kalmis olur mu? (Bu haber eski degil mi? Ballack Chelsea'de oynuyor ve Morinho ise Inter'e gitti.) Durum boyle olunca futbolcu basinin caresine bakacak. Adam yabanci bir ulkede ev tutacak sagdan araba kullanmaya alisacak. Degil mi ama? Yapacagi kontrat gorusmeleri kontratinin bitiminden sonraki donemle ilgili ustelik.

Ali Turan benim kontratim bitmesine 6 ay kaldi ne dusunuyorsunuz diye sormus mudur sizce Kayseri'ye? Hadi diyelim ki sordu ve ona sen bizim evladimizsin bak seni kaptan bile yaptik anlasiriz filan demislerse Iyi guzlede bakin benim pazarim var sizi bekleyemem bana yeni bir teklif vermezseniz kendime klup arayacagim demis midir? Hatta ben artik Kayseriye sigacak adam degilim yani bana degerimi verseniz bile Istanbuldaki uc buyukler ayni parayi verirlerse onlari sececegim gelin bu isi guzellikle bitirelim filan dedigini mi saniyorsunuz yoksa?

Isin can alaci noktasi su. GS Ali Turan'i Ocak ayi icin istedi Ali Turan'a ihtiyaci simdi. Haziranda Ali Turan'a ihtiyaci buyuk bir ihtimal ile kalmayacak. Elinde bir suru adam olacak Baltasi Kazmasi Gungor'u Zan'i bilmem nesi gibi bir suru adamin yanina Ocak ayinda bir adam daha alacaklar. Buna kesin gozu ile bakiliyor. Ali Turan nerede oynayacak dersiniz eger simdi olmaz ise haziranda almayi dusunmuslerse? Olay cok acik. Ali Turan'a benim ve Mert'in dedigi gibi sana su kadar para verecegiz ama sen once git bonservisini al da gel , alamaz isen Kayseriyi bizim onlerine atacagimiz kemige ikna et dediginde patlak verdi. Bu usule az buz degil hepten aykiri yahu. Bu turlu mafyavari kol bukerek Kayseriyi masaya oturtmaya kalkmak bu cagda kabul gorur mu? Hurma degil Sarma olsaniz kabul eder misiniz siz bu taktigi? Neden GS yanlis yapti dememekte bu kadar israr? GS perde arkasindan Ali Turan'i ortaya atmadan Kayseriye biz Ali Turan'la ilgileniyoruz onun da bizimle anlasmaya gonlu var. Mumkunse gelin oturalim su isi medeni bir sekilde cozelim degilse Haziranda bile almaya karaliyiz dese ve isi resmiyete dokse de kayseri bu haberi gazetlerden okumasa olmaz miydi? Kayseri de cin gibi bu isin Haziranda baska havaya burunecegini bildiklerinden dirsegi cevirdiler. Bir GS mi akilli bu islerde; digerleri geri zekali mi? Ucun biri mi dordun ikisi mi Haziranda belli olur.

Yukarda da gordum. Okan ve Emre olayindan bahsedilmis. Bu ikisinin Inter'le anlasmaya vardigini sagir sultan duymustu ama Faruk Suren duymamazliga geldi. Onlerine bir kemik attilar siz bizim evladimizsiniz biz sizi yetistirdik bari bu transferden bizde para kazanalim su kontrati imzalayin bile deme asagilinda da bulundular. Emre bunun uzerine biz spor olsun diye futbol oynamiyoruz bile dedi. Kendisini bokum kadar sevmedigim halde yerden goge kadar hakli bulmustum bu konuda. Isler o kadar acikli duruma dustuki anlasma yaptiklari ve GS'i akillarindan sildikleri icin Emre Jardel'i tokatladi ve Okan'in meshur Ankaragucu macinda takimi nasil dinamitledi. Bunlara hep beraber sahit olduk. Demek oyle al sana boyle diye haince yaptilar bu isleri. O zaman Emre ve Okan'a Inter GS'in veremeyecegi parayi teklif etti ve sezon sonunda kontrat bitince olayi resmilestirecegni taahut etti. GS'in buna diyecegi bir laf kaldi mi idi ayni Ballack'in Chelesea'ye gidisinde yaptigi gibi. Dedigim gibi utanip sikilmadan size verdigimiz sut haram olsun insan bizle uydurma bir kontrat uzatirdi da biz de Inter'i sayenizde soguslerdik gibi yine isin pustluguna kacmayi da denediler bunlar rezil olma pahasina. Iki paralik Emre ve Okan'in yaninda klubun itibari yerlere dustu. Sonra bu Okan'i BJK'tan aldilar ve bir milyon dolar daha para kaptirdilar Okan'a. Bunlar GS'in transfer marifetleri. Parazizlik yuzunden bir kulaklarinin arkasi kaldi deldirmeye yeltenmedikleri. Allah korududu da Emre'yi Aziz efendi gore kapa aldi. Iste senede birkac mac oynar halde. 3.5M Avro para ile aldi ama o bu maasi caktirmadan yariya indirmistir.

Bu Suren denen sefil ve etrafindaki tayfa Lucescu gibi vur agzina al lokmasini cinsten adama bu isi devrettiler. O da kilini kipirdatmadigi icin ust uste besinci sampiyonluktan oldu GS. Arkasindan bu ikisi icin soylemediginizi birakmadiginizda burada ben bu ikisinin hakli oldugunu bunlari goremeyen Suren'e verip veristirirken. Benim E6 karayolundaki benzinciin helesina bakmaya bile almam lafinda o gunlerin urunudur. Yapilacak olan bu ikisini kadrodan kesmekti. Aklindan GS'i silenin o takimda bu kafa ile oynamasinin zarari onlenirdi Bunlari yasamamis gibi GS'in Interden ogrendigini yapmasinin hicbir sakincasi olmadigini hala soylemege kalkmaniz basinizi kuma gommeniz oluyor. Aradaki fark GS'in Ali Turan'i Ocak ayinin sonunda sipsivri ortada birakacagi konusu. Bu benim beklendim. Bu asaligi yapmaz diyenler olacaktir. Ben emin degilim. Adamlari tarnsfer yapma konusunda hele ic tarnsferde yaptiklari ortada.

Bakin bu transfer isinde usule uymayanlari Tirk mahkemeleri bile cezalandirmis.
http://www.milliyet.com.tr/Spor/HaberDe ... uyuk%20sok
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Hayir oyle bir anlam cikmiyor. GS kontrati oldugu surece (bunu daha evvelce belirttim. Evvelki yazilarim yukarda daha. Kontratin bitimine 6 ay degil 6 saat bile olsa demisim Kayseriye Futbolcunla gorusmelere basladim diye haber vermek zorunda diye daha evvelden) GS'yin eski klubune futbolcunla gorusmeye basladik seklinde bir bilidirmde bulunmasi isteniyor FIFA tarafindan
Itiraz bunaydi.
Ya niye keci gibi inat ediyorsunuz. 6 ay kala futbolcu istedigi ile konusur eger kontrati olan takim biz sana bu aldigindan daha fazla para verecek degiliz derse kendini pazarlama hakkini FIFA kisitlamadigi gibi burada kisitlar diyen de olmadi. Bu konuda ihtilaf cikarsa FIFA'nin usule riayet etmeyenlere yaptirim uygulayacagini soyluyor. Adam kontrati bitince bu ise kalkacak degildi elbette.
Burada celiski yokmu. Futbolcu ayna karsisinda kendi kendine konusmayacagina gore her hangi bir takimla gorusecek. Futbolcu 6 ay kala istedigi ile konusur derken EXCEPT Galatasaraymi demek istiyorsun ???

Ballack olayinin eski olmasi olayin ozunu degistirmiyor. Menejerinin BM'ye sorduguda bir varasiye. Boyle bir sart yok !!!
Isin can alaci noktasi su. GS Ali Turan'i Ocak ayi icin istedi Ali Turan'a ihtiyaci simdi. Haziranda Ali Turan'a ihtiyaci buyuk bir ihtimal ile kalmayacak. Elinde bir suru adam olacak Baltasi Kazmasi Gungor'u Zan'i bilmem nesi gibi bir suru adamin yanina Ocak ayinda bir adam daha alacaklar.
E herhalde yani. Aksi takdirde Hurmanin agzinin kokusunu niye ceksin. Haziranda bedavaya gelecekken. Takimda saydigin 3 defans oyuncusuda ayni stil oyuncu olduklarindan bir araba dolusu pozisyon veriyoruz. Gokhan ve Servet ayni anda oynayamaz. Kaldiki Gokhan cabuk sakatlanan biri ve Gungor 1.5 senedir yok ve sene sonunda kontrati bittiyse yenilenmez, bitmediyse baska takima takasta gider. Lucas gelse bile gitme ihtimali olan Servete alternatif olur. Ayrica "Kayseriye biz Ali Turan'la ilgileniyoruz onun da bizimle anlasmaya gonlu var" denilmeliydi tezi icin GS'nin Ali Turanla oncelikle konusmus olmasi gerekmiyormu. Iki tarafta gorusmeden anlasmaya gonlu olduklarini nereden bilecek. Halukarda konusulmus ve futbolcu kabul etmis. Ikinci perde Kayseri ile anlasmak ve Hurma olmaz diyor. Hakki var vermez isterse, ama sene sonunda sifir ceker yada ucun birini :mrgreen:

Okan ve Emrenin gitmesi degil seninde bahsettigin olaylari tepki aldi. Kimse onlari kadro disi BIRAKMADI, kimse onlari alt yapiyla calismalara gondermedi. Suren, istedikleri parayi vermiyerek hata yapmis olup olmadigi bir konu, son 6 ay forma yuzu gostermeyiz demek ayri
.
Cengiz, sempatizani oldugunu umdugum Galatasaray'in yoneticilerini, futbolcularini, TD sini begenmedigini belirmen icin illa bir lakap takmaya, hakaret etmeye gerek yok sanirim. Bunlari yapmadan kendince sebepleriyle yazsan daha duzeyli yanit alirsin gibime geliyor. BENCE :cry:
Hani o begenmedigin, E5 de tuvalet isletemez dedigin adamlarin Holdingleri ve o holdinglerinde saatine $80'a calisan suruyle muhendisleri var. Something to think about. BENCE :mrgreen:

Cheers

Murat Kara

Post by Murat Kara »

FIFA Ali Turan konussun konusmasin demiyor. Sadece konusursa klubunun de haberi olsun diyor.

Ali Turan istedigi gibi konusur, konusmaz, onundeki secenekler belli. Secer birini.

Inter onu yapmis, Tuncay bunu yapmis durumu da konuyla ilgili degil. Onlar kural disi davranmis ve FIFA da pesine dusmemis.

Burada tartisilan yapilanin dogru olup olmadigi. Yapilip yapilmamasi gerektigi degil. Kurala gore GA'nin yaptigi gizli gorusme yanlis. Kural bunu cok net belirtmis.

Pazarda herkes boyle davraniyor, sen davranmaz isen dezavantajli hatta gerzek duruma dusuyorsun demek ise baska bir konu. Karakteri boyle olanlar mavi koseye, boyle olmayanlar kirmizi koseye gecer ve o konu kapanir.

Ortaya cikan ise hangi kosenin ne anlama geldigidir. Mavi kose uyanik koy kurnazi kosesi olur, kirmizi kose saf durust kosesi olur. Kose secmek istemeyenler ise bir o taraf bir bu tarafa kosup, kostugu tarafin aslinda ne kadar hakli oldugunu ispatlamaya calisanlar. Onun icin kimsenin ciddiye almadigi bir guruh oluyor her zaman icin o guruh.

Ben kirmizi koseye gectim kuruldum. GS yonetimi ise mavi kosede yakmis bir sigara tutturuyor. Olay bu!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Allah sira ile G.Saray, Kayserispor ve Ali Turan dan razi olsun. Sayelerinde bir seyler ögrenmis olduk :-D Yaza yaza bitmeyen bir durum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Post Reply