Yabancı sınırlaması... Futbolun gümrük duvarları inmeli

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Salih Bora

Yabancı sınırlaması... Futbolun gümrük duvarları inmeli

Post by Salih Bora »

Başlarda bu sınırlamaya biraz olumlu bakıyordum ama son zamanlarda işin ölçüsü iyice kaçmaya başladı.
Dışarıdan oyuncu getirebilmek için takımımızdan kimi yollarız diye kara kara düşünüyoruz.
Performansını ne kadar yetersiz bulsak da, bir Nonda bugün herhangi bir Anadolu takımının ancak rüyasında görebileceği çapta bir oyuncu.
Şu anda yabancı üstsınırı 6+2.
Bu ne demek? En fazla 8 yabancı oyuncuyu kadronda barındırabilirsin. Bundan ötesi mümkün değil.
O zaman da kadronun geri kalanını doldurmak için ya kendi altyapına ya da Anadolu takımlarına el açmak zorunda kalıyorsun.
Altyapın iyi işliyorsa ne alâ... Bizim altyapıdan her sene birkaç yıldız adayı çıkıyor neyse ki.
Ama yetmiyor. El mecbur Anadolu'nun yollarına düşülüyor ve sıradan oyunculara milyon euro'lar saçılmak zorunda kalınıyor.
Fener, Mehmet Topuz'un bonservisi için 11 milyon bayıldı.
Beşiktaş, Gaziantepspor'u resmen ihya etti.
Ne için?
Onlara giden paralara yazık. O paralarla (hatta çok daha düşük meblağlara) çok daha isim yapmış oyuncular getirilebilir yurtdışından.
Bursaspor kulübü Sercan için pazarlığı 8 milyon'dan açıyor.
Sözleşmesinin bitmesine 3 ay kalan Ali Turan'ı transfer etmek için Süleyman Hurma 2 milyon'dan aşağısına razı olmuyor.
Ayıptır. Yazıktır. Günahtır.
Galatasaray açısından olaya bakalım... Haldun Üstünel, bırakılsa 10 tane dünya klasında oyuncuyla takımı donatacakken şimdi birkaç taneyi bile binbir çekinceyle halledebiliyor.
Neden? Yabancı kontenjanı engeli var da ondan.
Kewell mı gider Nonda mı? Papatya falı açıyoruz...

Yabancı sayısı sınırsız olmasa bile 6+2'den 8+2'ye ya da 8+3'e yükseltilmeli.
Anadolu kulüplerinin façası aşağı alınmalı.
Onlar da kendilerine bulsunlar iyi yabancı. Eşeklik etmesinler. Adam gibi yönetici olsunlar.
Elbette ki Üç Büyükler ile Anadolu kulüpleri arasındaki makasın daha da açılması ihtimali var. Bu ihtimali de gözardı etmiyorum.
Ve bir de... Ülkemizdeki üç kuruş etmez yerli futbolcular da Türkiye'de umdukları büyük paraları cebe indiremeyeceklerini anlayıp yurtdışına doğru yol alsınlar.
Şimdi bir sürü futbolcu var ki yurtdışından gelen teklifi ücreti az bulduğu için kabul etmiyor.
Bizim kulüpleri soymak kolay tabii.

Konu şu anda Kulüpler Birliği'nin gündeminde.
Evet... Tartışılmalı. Tartışmakta sonsuz yarar var.
AYRILMAZ İKİLİ
Ismail Gezer

Re: Yabancı sınırlaması... Futbolun gümrük duvarları inmeli

Post by Ismail Gezer »

Yabancı sınırlamasının kaldırılmasına karşıydım, halada karşıyım ve hep karşı olacam.

Aziz Yıldırım da 'sınırlama olmasa ne yıldızlar alacamda işte elimiz kolumuz bağlı' havalarıydaydı. Aldığı adamlar belli. GS'nin de daha düne kadar aldığı adamlar belli. Ribery müstesna, çoğu emekliliği yaklaşmış ciddi sakatlık yaşamış düşüşe geçmiş eski yıldızlar. Yada vasatın altı adamlar.

Fenerin kayseriye, BJK'nın Antep'e ödediği paralar en azından memlekette kalıyor. Fenerin Guiza kazmasına saydığı 14 milyon euro nere gitti? Bundan genel bir kriter çıkmaz elbet ama kalitesiz yabancılar için dökülen paralar beni rahatsız ediyor. Kalitesiz yerliler için harcanan para beceriksizliktir, kalitesiz yabancılar için harcanan para bundan biraz daha fazlasıdır!

Şunu kabul etmek lazımki, sınırlama olmasaydı yönetim alacağı adamlar konusunda bu kadar titiz davranmayabilirdi.

Herkes, Afrikadan, Güney Amerikadan bir sürü yabancı toplar memleketi futbolcu çöplüğüne çevirir sıınrlama kalkarsa. Kimsenin altyapıyla falanda uğraştığı yok zaten adamakıllı.

GS senelerdir kaliteli bir yerli kaleci bulmuş olsa, Franco gibi extra bir özelliği olmayan bir kaleciye talim ediyor olmazdık.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:Yabancı sınırlamasının kaldırılmasına karşıydım, halada karşıyım ve hep karşı olacam.
....
Al bende de o kadar! Hatta ben sayinin dortle dondurulmasi taraftariyim. Sahada 3 yedekte 1. Turkiyede ve Avrupada bu kadar ac ve iyi futbolcular varken yabanci pesine dusmek ahmakligin daniskasi. Turk milli takiminin hali ortada. Anadolu takimlarinda da bir suru kalitesiz yabanci var. Birileri pazarlayip duruyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote:
Ismail Gezer wrote:Yabancı sınırlamasının kaldırılmasına karşıydım, halada karşıyım ve hep karşı olacam.
....
Al bende de o kadar! Hatta ben sayinin dortle dondurulmasi taraftariyim. Sahada 3 yedekte 1. Turkiyede ve Avrupada bu kadar ac ve iyi futbolcular varken yabanci pesine dusmek ahmakligin daniskasi. Turk milli takiminin hali ortada. Anadolu takimlarinda da bir suru kalitesiz yabanci var. Birileri pazarlayip duruyor.
Ben o kadar katı değilim. Şimdi Galatasaray'ın elinde gerçekten kaliteli adamlar var. Yabancı sayısı 4'e inse hangi 4'lü gidecek?

Bence sınırlamada rakamlardan öte bir mantık olmalı. İngilizlerin bir mantığı var, milli olma şartı koyuyorlar yanılmıyorsam. Bu bizim için lükse kaçar. Mesela Ribery bize gelmeden önce hiç A milli olmamıştı sanırım. Millilik şartı koysan, nadirende olsa bulunabilecek bir genç yeteneğe kapıyı kapatmış olursun muhtemelen.

"A milli takımının formasını 5 kere giymiş 6 yabancı" + "2 koşulsuz yabancı"

Bu sayede milli olmayan maksimum 2 yabancı alabilirsin. Mükemmel mi? Değil! Ama şimdikinden biraz daha seçici bir sistem olur...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:
Cengiz Akgun wrote:
....
Ben o kadar katı değilim. Şimdi Galatasaray'ın elinde gerçekten kaliteli adamlar var. Yabancı sayısı 4'e inse hangi 4'lü gidecek?

Bence sınırlamada rakamlardan öte bir mantık olmalı. İngilizlerin bir mantığı var, milli olma şartı koyuyorlar yanılmıyorsam. Bu bizim için lükse kaçar. Mesela Ribery bize gelmeden önce hiç A milli olmamıştı sanırım. Millilik şartı koysan, nadirende olsa bulunabilecek bir genç yeteneğe kapıyı kapatmış olursun muhtemelen.

"A milli takımının formasını 5 kere giymiş 6 yabancı" + "2 koşulsuz yabancı"

Bu sayede milli olmayan maksimum 2 yabancı alabilirsin. Mükemmel mi? Değil! Ama şimdikinden biraz daha seçici bir sistem olur...
Leo Franco fiyasko. Aykut'dan filan iyi degil. Bunu koy gidiciler arasina. Kewell sakatlik icinde. Onun da gidiciler listesinde olmasi lazim. Etti mi iki? Nonda gitti zaten. Lindy gitti. Bunlarla senin dordu buldum. Simdi eldekiler yeni gelen uclu ve Baros. Daha ne istiyorsun?
Ikincisi Turk futbolcusu yetistireceksin. Amac bu. Bunca adam ac bilac oturuyor. Baslarina Ali'yi Veli'yi degil futbolun temelini bilen adamlari koyup egiteceksin. Adamlar daha duran topa vuramadan A takimina cikiyorlar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Turkiye'de asiri yabanci hayranligi sebebiyle yabanci futbolcunun serbest birakilmasina karsiyim. Oyle olmasa, UEFA sampiyonlugu ve ardindan sampiyonlar ligi ceyrek finali gormus bir takim Ali Lukunku'yu golcu diye getirir miydi. Adam simdi Karagumruk'te oynuyormus, gidin bakin. Galatasaray'dan gittiginden beri donup dolasmis, yalnizca Karagumruk'te ustuste oynayip gol atabilmis. Yabanci transferi serbest kalirsa Turkiye yabanci futbolcu coplugune doner. Tipki kullanilmis araba ithalati serbest olursa olacaklar gibi.

Ulkede yabanci mala oyle bir hayranlik var ki Amerika'da 80-90-100 bin dolara satilan spor arabalara utanmadan sikilmadan milyon dolarlar odeniyor. Yuksek verginin de aciklayamadigi bir kar marji var. Ithalatin coktan serbest oldugu ama her blue jean modelinin gelmedigi yillarda (Oyle 70'ler degil 1988 falan) hem de zengin gencler turistlerin pis kullanilmis Levis'501'lerini avuc dolusu para sayip alip giyiyorlardi. Gecen sene Turkiye'ye gitmeden bir tanidik bahsedince bilmemne marka cam bezinin Turkiye'de kapisildigini, fiyatinin 50 TL oldugunu duyunca burda supermarkette baktim, 1 dolara satiliyordu.

Turkiye'de yabanci hayranligi bitmez, yabanci mala doyulmaz, o yuzden transfer yasagi kalkmasin.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote: Leo Franco fiyasko. Aykut'dan filan iyi degil. Bunu koy gidiciler arasina. Kewell sakatlik icinde. Onun da gidiciler listesinde olmasi lazim. Etti mi iki? Nonda gitti zaten. Lindy gitti. Bunlarla senin dordu buldum. Simdi eldekiler yeni gelen uclu ve Baros. Daha ne istiyorsun?
Ikincisi Turk futbolcusu yetistireceksin. Amac bu. Bunca adam ac bilac oturuyor. Baslarina Ali'yi Veli'yi degil futbolun temelini bilen adamlari koyup egiteceksin. Adamlar daha duran topa vuramadan A takimina cikiyorlar.
Ben şu an kadroda bulunan 8 futbolcunun 4'ünü kastetmiştim tabiki Cengiz abi :D Zaten gitmiş olanlarla 10'da 4 oluyor o hesap..

Franco'yu Aykuttan iyi yapan tek özelliği, kalesini terkedip ceza sahası dışına kadar çıkıp bazı tehlikeleri savuşturabilmesi. Aykut buna hiç cesaret edemiyor. Hiç edemedi, bundan sonrada çizgi kalecisi olarak kalacak gbi. O bakımdam Franco giderse yerine ne olduğu belli Aykut değil, Ufuk geçmeli..

Kewell'ı gönderemiyorsun işte, onu hiç saymayacaksın :D

Yani senin düşüncene göre şu anki kadrodan 2 yabancı gönderilebilir. Ama genel GS taraftarının düşüncesine göre bu sayı en fazla 1 olur, o da Franco..
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Yabanci sinirlamasi kalkmamali ama sakatlıklar nedeniyle 6+2 , 6+4 e çıkarılabilir. Tabi kulüplerin naklen yayın gelirlerinin artması da içerdeki fiyatların aşırı yüksek olması nedeniyle küçük takımların da artık daha fazla yabancı oyuncu talep etmelerini gündeme getirebilir ki bu da 6'nın artırılması demektir. Milli takım, yerli oyuncular dışarıda yeteneklerini artıracakları takımlara giderlerse bu süreçten olumlu etkilenir. Ama bunun için aile görgüsü olmalı, menajer aç gözlülüğü olmamalı.

Kuralları enine boyuna tartışıp koymalı federasyon. 1) Transfer edilen her yabancı oyuncuyunun sene içinde maçların belli bir bölümünde oynatma şartı getirilebilir. Hedeflenen çok çapsız oyuncu getirilmesini engellemek olmalıdır. Ama Ingiltere'deki kural da bize fazla gelir. Kaldı ki orada da gelecek vaadeden genç oyunculara oynama izni veriliyor.
2) Her takımda altyapı kökenli bilmem kaç adet oyuncu bulundurma zorunluluğu kuralına işlerlik kazandırılmalıdır. Kural savmak için yer doldurmayacak bu adamlar, bu oyuncuların da yıl içinde belli adet maçta oynaması gerekecek. Bu kuralların ihlalinde kulüplere sıkı para cezaları verilebilir.
3) Ama tabi gelecek vaadeden genç oyunculara ayrı kural koymak lazım. PAF / rezerv lig vs burada yabancı oyuncu oynatılabilir (oynuyor galiba?). Açıkçası ben gençten getirilip pafta parlayıp üst takıma çıkan yabancı oyuncu hatirlamiyorum. Bizim altyapıdan şutlanan sonra OTin Juveye bir dolu para döktüğü Ganalı hariç 8)

Ha bu zamanda kural koymak ne ifade ediyor? Amatörde dahi yabancı oyuncular oynatılıyor. Artık sınır kalmamış ki dünyada. Döndük gene başa :lol:
Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

Türkiye'de hep mevcut yabancilarin kötü oldugu ve bu yüzden yabanci sinirlamasinin kalkmasi demek bu kötü futbolcularin sayisinin artmasi ve yabanci hayranligi oldugu icin Türk yeteneklerin sans bulamamasi anlamina gelmek oldugu denir.
yanliz burada gözden kacan üc sey var:
1. yabanci sayisindaki sinirlama zaten bu yabanci hayranligini körüklemiyormu?
2. evet yabancilarin kalitesi kötü ama bununda sebeplerinden biri bu yabanci sayisindaki sinirlamadir. kulüplerin kaliteli yabancilar getirmesi icin yurt disinda bir scout systemi kurulmasi gerekiyor ama yurt disinda bir scout systemin kurulmasi su durumda kaarli olmuyor cünkü yanliz bir veya iki oyuncu alina biliyor. yani sinirlama kalksa daha kaliteli oyuncular gelecek ve dahada önemlisi yabanci genc oyuncularda alina bilecek ve bu yüzden sadece isme göre büyük para verilmedigine göre kisi basina daha az para cikmis olacak ülkeden. ayrica Türk oyuncularina yurt disinda fazla rahabet yok ama yabanci bir yildiz yetistirsek baya para girebilir ülkeye ve bu parayida scout sistemini daha iyi hale getirmek icin kulanmaliyiz. böyle olmasi gerekiyor.
3. Türkce kelimeleriyle nasil anlatacagimi tam bilmiyorum ama almancada bir cümle var "Wettbewerb belebt das Geschäft" diye. yani rekabet ne kadar artarsa kalite o kadar cikmak zorunda olur. biz bu sinirlamayla Türk oyunculari korudugumuzu saniyoruz, bu demek oluyorki biz Türk oyuncularin yabancilarla rekabet icinde oldugunda onlardan daha iyi olabileceklerine inanmiyoruz ve kapasitelerinin sinirli olduguna inaniyoruz!!! her zaman Türkiyemizi ne kadar sevdigimizi anlatiriz, ama ne zaman Türkiye'nin gücüne güvenmeye baslicaz?

basdaki yöneticiler benim gibi sade bir vatandasin gördüklerini nasil görmezler? bence Türkiye'nin GS yönetimi gibi vizyonu acik bir yönetime ihtiyaci var.
Last edited by Yunus Isik on Sat Jan 30, 2010 2:45 am, edited 1 time in total.
aslan her zaman aslandir
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kaldirilsin, kaldirilmasin yaniti bu kadar dar kaliba indirgenemez.
Olayin daha genis boyutu var:

1-) Karsiliklilik ilkesi:
Sonucta bu da bir emek ve istihdam transferi meselesidir.
Eger oyuncunun geldigi ulke,kendi ulkesinde calisacak Turklere
ayni sarti sagliyorsa,
soz gelimi teknik olarak sinirsiz Turk oyuncu kadrosunda bulundurabiliyorsa,
bir sorun yok. Ama boyle bir sey yok,
Avrupa veya diger ulkeler neyi sagliyorsa,
hangi calisma izni nasil gerekiyorsa oyle davranilmasi gerekir.
Her ülkenin kanunlari vardir ve futbolda olsa istisna yapilmamali.

2-) Platini sinirsiz yabanciya karsi ve birtakim sinirlamalar geliyor.
FIFA ve UEFA sinirlama getirdi.
Avrupada oynatamadiktan sonra ne isinize yarayacak?
Bosuna onunu keseceksiniz digerlerinin?

Bana gore serbest birakilmasi gereken konu alt yapilarda yabanci oyuncu
sinirlamasi. Eger adami sen Turkiyede cocuklugundan itibaren yetistiriyorsan
o artik Made in Turkey. O sekilde alt yapinda 3-5 yil yetismis yabanci yetenekliler icin sinirlama olmamali, ayni Messi gibi. O serbesy iste. Genc Turkler daha yetisirken gorsunler rekabeti.

Ucretlerden yakiniyorsan, getirirsin bir ibare verilecek bonservis parasin ancak oyuncunun
resmi yillik maasinin su kadari olur diye olur biter. Birde ustune vergiyi klube degil,
oyuncuya yuklersin , veya SSK gibi paylastirirsin calisan ve is veren arasinda
bakalim o kadar rahat para kazanilabiliniyormu?
NO ADNANS, NO CRY !!
Post Reply