Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Re: Yolculuk / Ani /Konu dışı

Post by Kenan Atak »

Iste bahsettigim muazzam sahneler mutlak izleyin. Elbette ki (gene yanlis anlasilmayim diye) bunlar sonucta avlanma gudusu ile hareket eden yirtici hayvanlar ama bizim bildiklerimizden cok daha farkli yanlari da var.
Reef Shark'larla
http://www.youtube.com/watch?v=5usnMtNVyp8
http://www.youtube.com/watch?v=xWEdStaa ... re=related
Burda Buyuk Beyaz'larla hasir nesir oluyor
http://www.youtube.com/watch?v=H3zBb-NJ ... re=related
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Keremcim - gecen gun Japonlarin yunuslari nasil katlettigini gozler onune seren "The Cove" diye bir belgesel seyrettik --- seyrederken icin ciz etsede sosyal bilgilenme acisindan seyredilmasi sart...

http://www.thecovemovie.com/

Bununla beraber sosyal bilinclenme demisken "Food, Inc." de seydeilmesi sart belgesellerden...

http://www.foodincmovie.com/

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Sabah kahvemi icerken Kerem'in kopekbaligi yazisini okuyordum. TVde kopekbaliklarinin hikayesi baslayinca ilgimi cekti. Kereim'in sevgiliyaratiklarinin karni acikmis.
http://www.tcpalm.com/news/2010/feb/03/ ... ahoo_feeds

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mert ben acikcasi bu yuzden özellikle uzak dogu ulkelerine hic gitmiyorum. Taa Cin'den baslayip Filipinler'e dek adamlar bir numarali hayvan katilleri. Cocuk ticaretinde de basi cekiyorlar. Sharkwater diye bir belgesel film var Sundance'te ödul alan. Insanin kani donuyor izlerken, sirf corbasi icin köpekbaliklarinin yuzgecini kesip hayvani suya birakiyorlar. Greenpeace ve cesitli gruplar bunlara karsi mucadele ediyor kelle koltukta. Keske dev bir sermayem olsa, balina, yunus ve köpekbaliklarini böyle avlayan bu orospu cocuklarina karsi resmen infaz timleri kurardim.

Marsan'in verdigi örnek Florida'dan. Burasi en cok köpekbaligi saldirisinin oldugu bölge özellike New Smyrna beach bölgesi. Bu bölgede bull shraks denen tur yasiyor ve en saldirgan tur. Ama bu hayvanlari tahrik eden bazi hareketler var bizlerin tam bilmedigi sanirim baska faktörler de (hormonal duzenlerinin farkliliklar gösterdigi mevsimler ..vs) rol oynuyor. Benim ustteki linki koymamin amaci (tekrardan söyleyeyim) bunlarin cana yakin sempatik olmasindan falan degil, pek cok baska yanlarinin da olmasindan. Anormal merakli hayvanlar. Insani isirmalari buyuk oranda meraktan oldugu söyleniyor cunku tek parca isirip gidiyorlar. Biz nasil merak ettigimiz seye elle dokunuyorsak onlar da isiriyorlar ama dislerinde bakteri cok oldugu ve cok cusseli, insanla karsilastirlmayacak kadar guclu olduklari icin bu isirmalar ya kan kaybindan ölum ya da amputasyonla bitiyor.

Bu hayvanlar kendi alanlarina girildiginde ender de olsa arada isiriyorlar böyle. Ya Turkiye'ye ve dunyanin geri kalaninda olanlara ne demeli? Bakin Isvec Text TV'de gördum (bizim boyali yalak medya yazmamis), guney doguda 16 yasinda bir kizi namus cinayetinden kendi ailesi DIRI DIRI gömmus. O yuzden bu hayvanlara bin kez daha fazla guvenirim insan denen ahmak, ac, obur, asagilik, inancinin kölesi olan ve bu ugurda her turlu vahseti yapan mahluk yerine.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yeni kitadakiler, dogu kiyisinin boku donuyormus. Saniyorum Isvec'den sonra aradaki tek fark dört mevsim olacak. Zira her ne kadar buranin ve oranin kisi benzer sertlikte de olsalar, burda kis cok uzun suruyor. Taa Mayis'a dek agac köklerine su gitmiyor adeta. Gidip de dallarin yesermesi Mayis basini buluyor. Mayis genelde bahar bile olmuyor en sicak ay oluyor ve ilkbahari görmeden birden 30'a vuruyor ondan sonra Haziran'da gene dusuyor. Yaz ortasi 10 dereceyi hatirlarim burda. Temuz'da sansin varsa 3 hafta 20-25 arasi olur, Agustos'tan Ekim'e Sonbahar olur ve cok guzel gecer sonra da en az 6 ay suren kis. Bu yuzden dogu kiyisinin dört mevsimi var hic olmazsa diyorum. Gözumde surekli Kaliforniya tutuyor. Hayatta o kadar yer gördum ama orasi bambaska, gunun birinde orada bulacagim kendimi. Cok yazik aslinda bunlara hic gerek yoktu ama bir zamanlar cennet ötesi dogasi ve iklimi olan Turkiye insan kirliliginin, etik degerleri lagim suyuna dönen bir toplum olmanin bedelini öduyor. Bu insan dokusu ile cennet nasil cehennem olur görerek yasadik, iyi olacagi da yok. Namus cinayeti icin ablasini dograyan, öz kizini diri diri gömen insanlarin bu yaptiklarinin normal karsilandigi ve siddetin (gerek fiziki gerek sözlu) hayatin her alaninda kaniksandigi bir yerde bizim yerimiz cok cunku.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mayis 15'de Laguna Beach'de o eski otelde bir dugune davetliyim. Denize bakarak buzlu margaritalari yuvarlarken Kerem'in kulaklarini cinlatacagim. O da Hartford;a alismaya calisacak.

Bulundugum yerle kuzeyimde New York sehri arasinda 90 km uzaklik var. Bugun New York'ta iki uc arkadas Ali Baba lokamtasinda kebab yedik. Benim oturdugum yerde 12cm kar vardi. 120km guneyimde kar kalinligi 55-60 cm imis. New York'a zerre kadar kar dusmemis. Yarin Washington'da devlet daireleri ve okullar gunluk guneslik olmasina ragmen kapatilmis. Cuma gunu yagmaya baslayip gece yarisi duran kar 80-90cm birikmesi yuzunden (rekor seviyesinde)tren seferlerini durdurmus. Temizliyememisler. Garip bir durum. Kar genelde Kuzeyden Kanada'dan gelirken bu sefer guneyden geldi. New jersey'in ortasinda ani bir sag yaparak okyanusa acilmis. Herifler boyle olacagini soyluyorlardi ama New York'ta sag yapip en az sehirde iki uc santim olacak diyorlardi. New york'ta tuzdan kullu esege donmus New Jersey plakali arabalari gormeseler karin kapilarina kadar geldigine inanmayacaklar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Alpay evvelsi gun ben ve Hasan icin gelin ulkeye enerji depolayin karamsarligi atin benzeri birseyler söylemisti. Sadece size bir haber turu yaptiracagim bu sadece gunluk bir haber turu. Sayfa sayfa gidin vahsetin yogunlugu da artiyor. Su kadarcik sey bile gözunusu acmiyorsa ben ne diyeyim, sadece haber de degil ben her gittigimde insanlarin birer potansiyel katile dönustugune tanik oluyorum http://www.milliyet.com.tr/haber-turu/t ... htm?PAGE=1 Ancak daha da karamsar olur insan oraya giderse. Hayatta oraya dönmem ve tatil icin bile adimimi atmam böyle vahsi, barbar insanlarin yasadigi yere artik. Hale bak ya, burda yilda bir bile duymayacagin, duysan 10 sene konusulacak haber en az 10 haber bir gunde gerceklesiyor Turkiye'de. Öz kizini diri diri namus icin gömenler, kendi karisini döve döve öldurenler, kurban bayrami denen ilkellikte hayvanlari eziyet ede ede kesenler, yolda yan bakti diye adam dograyanlar, nasil bir vahsettir bu ya! Resmen kaniksanmis. Insanlar icin en yalan haberlerin medya tarafindan sunuldugu, kendine liberal demokrat diyen gazetecilerin basbas yalan haber yapip insanlara iftira attigi ve bu yuzden intihar eden insanlar icin bile haber altlarinda 'iyi olmus' diye yorum yapildigi, artik civisi tumden cikmis bir yere mi gelip mutlu olup gulucukler sunayim? Annem gecen gun sordu devre mulke bu yaz gelecekmisin diye, aninda hayir cevabini patlattim. Benim ulkem mulkem yok kardesim, benim ulkem toprak, milletim ve ailem de kendime insani olarak yakin buldugum, baskasinin halinden anlayan, erdemli bir insan olmayi hayatinin amaci yapan, hala insani bazi kivilcimlari kalan insanlar. S.kmisim ulkesini de, rakisini da, gobek havasini da, Ibo ile gobek atip, Sezen Aksu'nun o sahte ses tonlu sarkilari ile aglayan ruhu oynak insanini da, orfunu de adetini de, bilmemnesini de böyle vahsetin oldugu yerde, heryere sözlu veya fiziksel siddetin kaniksandigi yerde. Egitimsizini gectim, sözum ona okumusu bile her tur siddete meyilli ne yapayim ben öyle insanlari.

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Ece Temekuran düşüncelerime tercuman olmuş...

http://www.haberturk.com/HTYazi.aspx?ID=8316

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Dünyada her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, Ekim 1927

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Dünyada her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, Ekim 1927
Gonul dustu boka o da mis gibi koka.

Secmenin yuzde 50'si secince ve muhalefetteki izansiz ve iktidarda olanlari sucladiklari kadar sahtekarlarin hali de ortada. Durum boyle olunca ortaya eli duzgun bir muhalafet cikaracaklari yerde akillarinca darbe plani bilmem ne ile isin alisalagelmis kolayina kacip ulkeyi muz cumhuriyetine dondurmeye kalkanlar ile biz secildik yaptigimiz hersey mubahtir arkamizda millet var diye nohut, fasulye, komur, ve beyaz esya ile topladiklari oylarla iktidarda olduklarini unutanlar birbirlerine boyle ayar verecekler hali ile. Bundan daha dogal ne olabilir ki?

Halbuki Ahmet Altan biraderimin sozunu dinleseler su curuk temelli birinci Cumhuriyetten ikiyi atlayarak Ucuncu Cumhuriyete gecsek bunlar olmayacak. Ama dinlemiyorlar iste.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Abi cuvaldizi kendimize batirmakta yarar var. Sabah aksam futbol muhabbeti, Arda'nin boku, serefsiz basin, serefsiz hakem takimin sahaya 1-2-3-2.5- 3.5 taktigi ile cikmasini TD'umden talep ediyorum son antrenman raporuna göre' gibi abuk sicirik tartismalar yapmak ve bu kadar rezaleti sineye ceken sözum ona egitilmis insanlar olarak sizin bizim hic mi sucumuz yok? Ben bazen burda gecirdigim abuk aptal zamana yaniyorum sizler hic vicdan muhasebesi yapmiyormusunuz? Kolay gelsin yukarda taktik ve hakem tartismalaraina, kongre tartismalarina son hizla devam. Listeler de kim varmis listelerde? Hemen kongreye gidip inceleme yapayim Adnan abi mi var yoksa Talat abim mi var vs vs. Benim migdem kaldirmiyor artik, kendimden utaniyorum cunku. Bir ulusun suratina siciliyor ve o ulus o boku afiyetle yiyor. Sadece muhalefet falan yok deyip sabah aksam 24 saat futbol konusmak isin kolayina kacmak cunku. Neyse hani derler ya 'param var ota da boka da yatiririm', ve söyle devam eden olursa 'kardesim zamanim var ben de onu GS'in kalkinmasina(!!!!) harciyorum, ömrunu ver cimboma!'... kimseye diyecek lafim yok herkesin abuklugu kendini ilgilendirir, ama kimsenin de sikayet etmege hakki yok, önce insanin aynayi kendine cevirmesi lazim. Devam edelim, biz böyle sahipsiz birakalim, pkk'nin katil uyusturucu kacakcilarini davul zurnalarla getirirler, Deniz Feneri dahil yaptiklari binbir yolsuzluk ve uckagidin arkasina, yetim hakki yemenin arkasina dokunulmazlik zirhi ile siginip sizlere de ulkenin cumhuriyet bassavcisini ve Turkan Saylan ve birsuru benzerini de terörist diye iceri tikmayi hatta yarin oburgun Mr Apo'yu meclise onur konugu olarak getirmeyi demokrasi adi altinda hergun canli seyrettirirler, olacagi da o zaten. Nasil olsa bu ulkenin okumus odunlari olarak bizler serefsiz basin muhabbeti yapiyoruz. Ama bosuna dil dökuyoruz savunma yapilacak gene (kliseye gidip gunah cikaran insanlar gibi) oysa gece yataga girmeden evvel insanin kendi ile uzun uzun muhasebe yapmasinda ve 'ben gunlerimi nasil heba ediyorum bu kadar sorumsuz ve vurdumduymaz nasil yasiyorum diye en azindan kendisi ile hesaplasmasinda' yarar var. Asil yargi orda cunku insanin kendi vicdaninda, buraya istedigi kadar baskasina hesap vermege calissin. O vicdan yoksa zaten varolusunun da hic anlami yok, vidanjörden ne farki kaliyor insanin, tavsan boku gibi ne kokar ne bulasir yasamaga devam eder. Benim acikcasi kimseyi dinlemege niyetim yok ben kendi rahatsizligimi dile getirdim hicbirseyden umudum da yok ne haber izlemek istiyorum artik ne kimseyi dinlemek.

Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Su adam mecliste milletvekili :shock: Bu kadar bos konusan insan olamaz, olmamali. Altini cizdigim cumlelere bir bakin. Sanki baska derdigimiz yok, adamin kafayi taktigi seye bak. Konunun gectigi yer de universitedeki rektorluk binasi, zannedersin ki ilkokul kantininden icki satisi yapiliyor. Onu gectim oyle bir anlatmis ki hadiseyi, sanki kokteyl devam ederken odanin bir kosesinde de bir ogrenci grubu ders goruyor ayni anda. Onceligi Turkce ogrenmeye versen daha hayirli olacak vatana millete. Aksam aksam sinirlerimi bozdu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... egoryID=77

"Bakıyorsunuz, üniversitemizin Rektörlük binasında Valiliğimiz tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye Avrupa Birliği Formu’nun açılış kokteylinde bir taraftan öğrenciler ders görüyor, diğer taraftan eğitim kurumunda içki servis ediliyor. Bu tasvip edilecek bir şey değildir. Bunu valiliğimiz yapmış olsa bile tasvip etmemizin imkanı yok. Bu eğitime karşı da bir darbedir. Diğer taraftan bakıyorsunuz, geçenlerde ilimizde yapılan bir toplantının basına yansıyan bölümünde sayın valimiz konuşmasında, başarısızlığın yüzde 70'ini öğretmenlere, kalan yüzde otuzunu velilere, öğrencilere ve idarecilere yükleyip kendisi aradan sıyrılıyor"

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu ulkenin insaninin nasil guvenilmez, karaktersiz ve suursuz (aslinda birbirine bagli özellikler) oldugunun en somut ornegi gene tescillendi, nerde mi? Isvec Parlamento'sunda. Ermeni Soykirimi ile ilgili oylamada, biri Kurt, 3'u Turk, Turkiye'den dört milletvekillinin aldigi taviri bilmem duydunuz mu. Kurt olan malum soykirim varoldugu yönunde oy kullandi, damgayi tereddut etmeden havada ucarak kuut diye cakti. Havada kara bulutlar olsa kendi ifadeleri ile 'Taca'nin (TC demek istiyor) isi' diyen bir zihniyetten baskasi beklenmezdi. Geri kalan Turk milletvekilleri ise su tavri sergilediler: 1'i Partimin verdigi karara uyarim deyip tasari lehine oy kullandi, digeri verip veristirdigi halde oylamaya katilmadi! Digeri ise cekimser kaldi :shock: Bu kadar ruhu oynak, kici, agzi, burnu, gobegi farkli oynayan, gobek atma kulturunden gelen ve pusu kulturu, ispiyon kulturu ile yetismis bir toplum nerde olur merak ediyorum. Yaziklar olsun, kraldan fazla kralci kompleksli pisirik karaktersiz herifler. Bu is tarihcilerin isi, siyasi arenada ne isi var diyecek kadar akillari ve bilincleri yok. Zaten numaraci cumhuriyetcilerin "aydin" diye tanitildigi bir yerin insanindan ne bekliyoruz.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ibrahim Baylan suryani, bekleneni yapti. Parti sözcusu kendisi, nasil parti sözcusu oldu bilmiyorum, olmak icin kriter ne iyi bilmek lazim ama ben bir anlam veremedim. Skolminister olarak calisti, rezil bir dönemdi bu dönem...Diger millet vekillerinden Mehmet Kaplan'i Turk biliyorum, o da kariyerini dusundu. Katilmama gerekcesini gulunc buluyorum. Ecdadini kariyer, para ve parti ici politika ugruna satti, bana sorarsaniz (satti diyorum cunku oldu bitti ye getirmek istiyorlar).

Icerik olarak bu karari anlamsiz bulsamda, etkisi buyuk olacak. Kara belki bu hukumeti baglamaz ama gelecek hukumetlerin bu karara bir sekil saygi duymasi ve ona göre davranmasi gerekiyor. Aksi taktirde sorgulama yolu acilir (konstitutionsutskottet).

Ingmar Karlsson guzel söylemis bugun, isteyen google dan tercume edebilir. Adam fransizlarin 3M berber ve arap katlettigini, Belcika kralinin afrikada ki seruvenlerinden bahsediyor:

http://www.expressen.se/Nyheter/1.19188 ... carl-bildt

ve

http://www.europaportalen.se/2010/03/ar ... ens-beslut

Yazida adi gecen Hasan Dölek'i bosverin, adam her tasin altindan cikiyor. En cok fotorafi cekilen sahis burada. Turk dergilerinde onu fotosu olmaz ise olmaz :-D Sirketleri falan var, ama ne yaptigini acikcasi bilmiyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yanlis mi okudum bilmem. Rauf tamer bir Turk kadin milletvekilinden bahsetmis evet oyu veren. Tarihinmi bilmeyen insanlar elbtte boyle rezil rusva olacaklar. Halbuki 1914'de New York Times'de Ermenilerin Van'i etese verisi arsivlerde. Hincak partisinin basindaki 1921'yilinda Anadoluda M. Kemal ve arkadasli bunlari yenerek azginliklarini durdurduklarinda Romanyada yaptigi bir bildiride ektigimiz biciyoruz dedigi de belge. Yazik. Parlamentolarda soykirimi analiz ediliyor. Birkis de cikmiyor. Nerede isterseniz? BM'ler mi olur Isvicre'de Ingilterede tarihimizi tarihciler onunde Ermenilerin iddialari karsinda savunmaya haziriz. Soy kirimi mi yoksa birbirilerine ayin oyun ile kirdirtilan insanlar konusunda hakli kimin haksiz oldugunu son noktayi koymaya hazirsaniz buyrun demek verken elci cekip gerdan kivirtma ile Ermeni acilimi yapmaya kalkarsan boyle adami iki seksen uzatirlar. Azerbeycan'dan dogal gazi iki misline alirsin.

Ulan Istanbul Isgal altinda iken Ingilizler yuzlerce kisiyi Maltaya surup yargilamislar. Kabak iki uc kisinin basina patlamis. Gorevlerini yapamadilar diye asilmislar. Ortada ne soykirimi var kasaplik. Ittihat ve Terakki'nin onde gelenlerini sucsuz diye salivermisler. Bunun belgeleri Ingilizlerin elinde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply