Sirketler Birlesmesi IMKB

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Bahri Unlu
Staff Member

Sirketler Birlesmesi IMKB

Post by Bahri Unlu »

-IMKB-
DenizBank'ın Koordinatörlüğü ve katılımıyla Şekerbank, Demir-Halk Bank NV, Bankpozitif ve Halk Bankası Konsorsiyumu ile Şirketimiz, Galatasaray Spor Kulubü Derneği ve Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. arasında bugün bir kredi sözleşmesi imzalanacaktır.

Ayrıca ana hissedarımız Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. Şirketimizin halka açık %37.05'lik hissesinin 1 TL nominal bedelli hisse başına 116,74 TL fiyatla gönüllü çağrı yoluyla alımı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurusunu 23 Şubat 2010 itibariyla yapacaktır.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Alpay Dedeoglu

Re: Sirketler Birlesmesi IMKB

Post by Alpay Dedeoglu »

Iste en onemli olay bu. Burada GS taraftarlarina yapilmasi gereken
hisse senetlerini tutup satmayip, GS'nin finansman ihtiyacini 60 milyon euronun asagisinda tutulmasi .
Bunun icin cagri yapilmali. Bahricim sen elinden geleni yaparsin artik..:-))

Hala Kalpakcioglunun ve yandaslarinin kazigi cikarilamiyor.
Kendi tabirleriyle ''Bas koymuymuslardi bu yola'' bir zamanlar, sinerji !? yaratacaklardi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

valla bizim borsa enteresan.
haber geldikten sonra
116 TL ye geri cagirim yapacam denen tahta
tavan oldu 205 TL ye kadar aldilar.
(ustelik acaip dusus olan bugunde boyle enteresan hareket)
bu ne perhiz bu ne lahana tursusu durumlari tabi
ama baska dusunceler var arkada.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kanun ne diyor? benm bildigim son 1 yilin ortalama satis fiyatina endeksli bir rakamdan
geri cagirma yapmasi lazim sirket birlesmesinde. 205'e alanlar ne halt edecek?
Elinde kalirsada toplanan temettu ic edilip, zarar eden bir sirkete donecek.
Yoksa Rus sirketi elindeki buyuk orani daha belli bir orana yukselip buyuk ortak hakkiyl hareket edip pazarliga mi oturmak istiyor, yada belkide satisi iptal ettirip , statukoyu korumak mi?
NO ADNANS, NO CRY !!

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Alpay Dedeoglu wrote:Kanun ne diyor? benm bildigim son 1 yilin ortalama satis fiyatina endeksli bir rakamdan
geri cagirma yapmasi lazim sirket birlesmesinde. 205'e alanlar ne halt edecek?
Elinde kalirsada toplanan temettu ic edilip, zarar eden bir sirkete donecek.
Yoksa Rus sirketi elindeki buyuk orani daha belli bir orana yukselip buyuk ortak hakkiyl hareket edip pazarliga mi oturmak istiyor, yada belkide satisi iptal ettirip , statukoyu korumak mi?

Bu birlesmenin olmasi kacinilmazdi. Benim uc sene once yaptigim hesaba gore havaya gitmis para 50 milyon dolardi. Bu para devamli GS'in gelirlerini azalttigi icin ekstra borclanmak zorunda kalip bir de uzerine faiz oduyordu. Bu etkiyi ve arada gecen uc seneyi de hesaplarsak zarar kolayca 100 milyon dolari bulabilir. Bu kadar para kaybettigin yetmedi, bir de yine bankadan borc alip hisseleri geri cagiracaksin. Ne kadar odeyeceksin? 2,035,000 hisse var. %37.05'i halka acik. 753968 hisse yapar. Odenecek para 753968 * 116.74 = 88 milyon YTL. Bol 1.54'ten dolar kuruna. 57.15 milyon dolar yapar.

Ilk hisse satisinda GS ne kadar aldi? 20 milyon dolar.
Arada nakit temmettu dagitmadan dogan direkt + dolayli yoldan zarar: 100 milyon dolar
Hisseleri geri toplama maliyeti. 57 milyon dolar.

Giren kazik 100 kusur milyon dolar. GS'in borcunun en az ucte biri. Vay anam vay. (Paranin zaman degerini hesaba katip iskonto etmedigim icin rakami kabaca verdim. Ama anlayan anladi zaten ortadaki tabloyu.)

Rus sirketinin elindeki orani yukseltmek istemesi mantikli. Boyle balli bir durumu bozmak istemiyorlar. Fakat kanunda buyuk ortak siniri kac? Onemli olan bu. Buyuk ortak olmalari icin daha ne kadar toplamalari lazim?

Ya da bazi uyaniklar piyasayi sig hacimle yukseltip ne oldugunu anlayamayan saskinlarin talebini cekmek istiyor. Eninde sonunda bu talebe yagmur gibi ellerindeki hisseleri bosaltacaklardir. Hissenin artik fiyati belli, 116.74 TL.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: ...
Ya da bazi uyaniklar piyasayi sig hacimle yukseltip ne oldugunu anlayamayan saskinlarin talebini cekmek istiyor. Eninde sonunda bu talebe yagmur gibi ellerindeki hisseleri bosaltacaklardir. Hissenin artik fiyati belli, 116.74 TL.
Bu anlasilir gibi degil. Su kadardan geri alicam diyorsun ve bugun o hisse senedinin degeri bu alacagim dedigin paranin nerdeyse iki katina cikiyor. Ya beyinsizler cok ya da ortada yine bir bit yenigi var. Birileri bu fiyattan alinamayacagini birilerine kanitlamak istiyor.

Eferin Levent. Cok guzel kisa ve oz analiz etmissin. Bu is iste Faruk Suren denilen haramzadenin GS'a hediyesidir. Buna evet diye oy verenler icinde guya is adami olan Canaydin bey de var. Aciklamasi ise herkez iyi dedigi icin ben de oy verdim gibi bir seydi.

Bu is bana kalirsa kolay kolay temizlenmeyecek. GS AS'yi iflas ettirmeleri lazim ama kardan degil gelirden beslenen bir ticari olusum nasil iflas edebilir diyene verilecek bir cevabim yok..
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote: Eferin Levent. Cok guzel kisa ve oz analiz etmissin. Bu is iste Faruk Suren denilen haramzadenin GS'ya hediyesidir. Buna evet diye oy verenler icinde guya is adami olan Canaydin bey de var. Aciklamasi ise herkez iyi dedigi icin ben de oy verdim gibi bir seydi.
Cansun ve Fatih Altaylı .......... 'lerinin marifeti değilmiydi bu?

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Uefa şampiyonluğu, üst üste alınan 4.ncü şampiyonlukla herkes zafer sarhoşu olmuşken
kapitülasyonlardan daha beter bir batağa sokulduk.O zamanki yönetimin aptallığından
kaynaklandığına,insan inanmak istiyor ama malesef kişisel menfaatler uğruna uçuruma
atıldığımız gerçeği artık herkesin idrak edebileceği kadar ayan beyan ortada.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Turgay Seren bas bas bagirmisti o zamanlar, kimse takmamisti. Burada da bir kac kisi disinda destek vardi bu projeye. Ben siddetli elestiriler yazdigimi hatirliyorum. O mesajlar duruyordur belki bir yerlerde.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote:Turgay Seren bas bas bagirmisti o zamanlar, kimse takmamisti. Burada da bir kac kisi disinda destek vardi bu projeye. Ben siddetli elestiriler yazdigimi hatirliyorum. O mesajlar duruyordur belki bir yerlerde.
Bunak ya. Ondan. Kafasi calisan herkez olayi binlerce mil oteden gordu. Ama MU olacagiz AIG'ye kazik attik diye gunlerce yazi yazildi idi her yerde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Hani "dun yedigin hurmalar, bugun bir tarafini tirmalar" denir ya, aynen oyle. On sene once alinan oraya buraya Lukunku mukunkulara harcanip giden 20 milyon dolar, bakin katlana katlana nasil kulubu batirma asamasina gelmis. Adnan Polat'in aciklamalari asagida. Yillik kayip astronomik boyutlarda, 28 milyon dolarmis. Sportif As'nin 60-70 milyon dolar civarinda olan yillik gelirinin %37'si. Bu yapi duzeltilmeseydi, Aslantepe ancak bu disariya ucup giden parayi telafi edecekti.

Turgan Seren'in boyle bir konu hakkinda derinlemesine bilgisi yoktu. Sadece yeni bir girisime muhalif olmak amaciyla konustu. Sansliydi dedikleri dogru cikti.

--------------------------
Galatasaray'dan tarihi kredi

Galatasaray Kulübü, piyasada olan Sportif A.Ş. hisselerini geri alabilmek için, 5 bankadan toplam 70 milyon ABD Doları tutarında, 1,5 yılı geri ödemesiz, 6,5 yıl vadeli tarihi bir kredi anlaşmasına imza attı.
.....
Başkan Adnan Polat, önemli bir gün yaşadıklarını dile getirerek, Galatasaray’ın içinde kanser olan bir durumu ortadan kaldırmak için tarihi bir kredi anlaşmasına imza attıklarını söyledi.
....
Galatasaray’ın Sportif A.Ş. ile ilgili anlaşmalarının 20 yıllık bir dönemi kapsadığını belirten başkan Polat, yapılacak hisse senedi geri alımlarıyla bu dönem için 600 milyon dolarlık bir kaynağın kulüpten çıkışını engelleyeceklerini anlattı.
Polat, "Bu hisse senetleri için yıllık dışarıya 28 milyon dolar kaynak çıkışımız olacaktı. 20 yıllık dönemde 600 milyon doları bulacaktık. Böyle bir operasyonla bunun önüne geçilmiş oldu" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/galatasaray- ... efault.htm

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: ....
Turgan Seren'in boyle bir konu hakkinda derinlemesine bilgisi yoktu. Sadece yeni bir girisime muhalif olmak amaciyla konustu. Sansliydi dedikleri dogru cikti.
...
Belki kacirmisim diye soyluyorum. Turgay Seren'in de avukati degilim. Turgay Seren'in bu olay oldugunda ve sonraki yillarda yonetime talip oldugu ya da herhangi birinin listesinden secilmek gibi bir girisi mi oldu mu? Ben boyle bir sey hatirlamiyorum.

Bir de Seren genelde herseye varli vakitsiz derin bilgisi olmadan sadece muhalafet olsun diye karsi cikar gibi bir onerisi olan da (bu sadece Levent'e degil, cogu yerde bu lafi okudum ve duydum) orneklerini verirse Seren'in bu bilincsiz karsi cikisi oldugunu kabul ederim. Degilse adama haksizlik ediliyor.

GS lisesinde futbol oynarken egitim almis ve universite mezunu olan gorgusu ve kulturu ile Turkiyede yetismis ender futbolculardan biridir. Bu konuda bir onu bir de Eskisehirspor'un profesorluk seviyesine erismis efsanevi forvet Fethi'yi bilirim. Futbolu biraktiktan sonra sacmaliklarini gordugumuz bugunku beyinsizlerle ayni kefeye konmasi bence uzucu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Cengiz Akgun wrote: Belki kacirmisim diye soyluyorum. Turgay Seren'in de avukati degilim. Turgay Seren'in bu olay oldugunda ve sonraki yillarda yonetime talip oldugu ya da herhangi birinin listesinden secilmek gibi bir girisi mi oldu mu? Ben boyle bir sey hatirlamiyorum.
Cengiz abi, ben o donemde Turgan Seren'in bu konuda bir iki gazete yazisini okudum, bir kere de televizyonda konusurken duydum. Hisse satimina karsiydi, ve kulubun gelecegi satiliyor diye konusmustu. Eh hisse satimi o kadar kotu bir seyse, borsada yuzlerce sirket var irili ufakli, niye bunlarin hepsi mi enayi o zaman? Seren'in konustuklarinda ve yazdiklarinda satis gelirleri uzerinden %100 temettu dagitan yapiyi elestiren/anlatan/analiz eden tek bir soz yoktu.

O donemde isin gercek anlamiyla icinde olan 5-10 kisi disinda kimsenin bu olayin sonuclarini tam olarak anladigindan emin degilim. Ancak biz de halka acilma gerceklestikten sonra bunu anladik ve burda tartistik.

Isin en uzucu yani, halka acilmayi ve hisse satisini Besiktas, Fenerbahce, ve hatta Trabzon'un bizden cok daha iyi ve yuzune gozune bulastirmadan yapmis olmalari. Besiktas isterse kardan temettu dagitiyor, ve temettu dagitma gibi bir mecburiyeti yok. Fenerbahce'nin sistemi ise bizimkinin ayni, ama bizim sattigimizin ucte biri kadar hisse sattilar, ve hisse senetleri bizden kat kat daha degerli.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Levent Guntay wrote:Hani "dun yedigin hurmalar, bugun bir tarafini tirmalar" denir ya, aynen oyle. On sene once alinan oraya buraya Lukunku mukunkulara harcanip giden 20 milyon dolar, bakin katlana katlana nasil kulubu batirma asamasina gelmis.
Keşke sadece o zaman Jardel'e toplam verilen 25 milyon dolar(Allah'tan sözleşmesinin
sonuna kadar kalmadı),Bülent Akın için Denizli'ye verilen paralar,Samsun'dan aldığımız
Serkan için Mehmet Cansun İstanbul'da 5 milyon dolara anlaşıp sonra Samsun'a gidince
8 milyon dolar verip Serkan'ı transfer etmesi ile(aradaki fark kimlerin cebine girdi Allah bilir)
kalsaydı.Bütün bu transfer ücretlerine verilen paralar o zamanlar yaptığımız Galatasaray
aleyhine ağır şartlar içeren sözleşmelerin yanında(yukarıda bahsedildiği üzere) hava
gazı kalıyor.

Şimdi ismini hatırlayamadığım Amerika'da yaşayan, yaşça epey büyük,kongre üyesi bir
avukat o zamanlar televizyonda AİG'nin, Cayman adalarında çevirdiği dolapları anlatıp
bu tür antlaşmaları yapmanın Galatasaray'ı uçuruma sürükleyeceğinden bahsetmişti.

Galatasaray ismi ile kurulan şirketler, bu şirketlerde çalışan kimi yakınlarına verilen
astronomik maaşlar,hayali bir stad projesi çizimi ve maketi için verilen paralar.............
anlatmaya devam etsek Enron'dan büyük vurgun çıkar.

Malesef bütün bunlar maç seyahatlerine takımla beraber götürülüp,çeşitli avantalar
sağlanan kimi Galatasaray yazarlarının, olanları kamuoyuna iletmesinin önüne geçildi.
Hatta yönetimi öven yazılar yazmaları sağlandı.Üstel,Tamburacı,(aslında bir Fenerbahçe'li
olan)H.Özer, G.Özdemir.........ve daha nicesi görevlerini layıkıyla yerine getirdiler.

Bütün bu antlaşmaları kendi menfaatleri için yapan o zamanki yöneticiler şimdi hala
daha medyada ilgili ilgisiz her şey hakkında demeç verip pişkince ev sahibini bastırıyorlar.

Bütün bunlardan daha vahimi Galatasaray camiası hala daha o zaman yapılan bütün bu
yolsuzlukların, hortumlamaların hesabını o zamanki yöneticilerden sorup,bu camiadan
dışlama yoluna gitmiyor.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Şirketleşme adı altında AIG'ye hisselerin satıldığı dönem dün gibi aklımda.
2000 senesi... Süren parlak vaatler savuruyor, kongre üyelerinin alkışlamaktan avuçları kızarıyor, muhalif ses belirten ise neredeyse hiç çıkmıyordu.
Sanırım 25 milyon dolar tahsil edildi ilk anda. Ve gelen 25 milyon doların bedelini yüzlerce milyon dolar olarak ödedik.
Dünkü Vatan gazetesinde Ercan İnan, hisse başına belirlenen 116 TL'lik fiyatın SPK tarafından kabul edilemeyeceğini, çünkü hisselerin son bir yıllık ortalama fiyatının 155 küsür TL olduğunu söylüyordu.
Bu ise GS kasasına 17-18 milyon dolar ek maliyet demek.
Demirören'in BJK'yi borçlandırması ile dalga geçiyoruz fakat Süren yönetimi de gerek AIG konusunda gerekse Ali Sami Yen projesi kapsamında harcanan ve boşa giden milyon dolarlar konusunda çok ağır yükler bindirdi Galatasaray'ın ekonomisine.
Şimdi aradan 10 yıl geçmiş, o günlerin pisliği temizlenmeye çalışılıyor. Anca sıra geliyor.
AYRILMAZ İKİLİ

Post Reply